Постанова від 15.01.2026 по справі 466/11925/25

Справа № 466/11925/25

Провадження № 3/466/183/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року, суддя Шевченківського районного суду м. Львова Зима І.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працездатного, не працевлаштованого, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за ч. 1 ст. 173-2 та ч. 2 ст. 173-2 КУпАП , -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД№320382 від 08.12.2025 року, 07.12.2025 року, о 21:40 год. в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство ( психологічне та фізичне), а саме: висловлював словесні образи та дав ляпас по обличчю дружині, що викликало побоювання у потерпілої за свою власну безпеку. Вказаними діями ОСОБА_1 завдав шкоди її фізичному та психологічному здоров'ю, вказане правопорушення вчинив в присутності двох малолітніх неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав клопотання в якому зазначає, що перебуває на військових навчаннях для проходження служби в ЗСУ. Пояснює, що з дружиною відбувався звичайний побутовий конфлікт. Просив суд закрити провадження по справі, оскільки домашнього насильства не вчиняв.

Потерпіла ОСОБА_4 в судовому засіданні зазначила, що того дня мав місце побутовий конфлікт, який полягав у словесній суперечці. Пояснила, що виклик поліції був здійснений емоційно, у стані хвилювання. Фактичного домашнього насильства щодо неї та дітей не вчинялося, погроз, приниження чи психологічного тиску з боку чоловіка не було, страху вона не відчувала, шкоди її психічному стану завдано не було. Наголосила, що жодної психологічної чи фізичної шкоди дітям завдано не було. Просила провадження у справах закрити, так як її чоловіком не було здійснено жодного протиправного діяння щодо неї та дітей.

Заслухавши пояснення потерпілої, дослідивши матеріали адміністративної справи у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд дійшов такого висновку.

Згідно з ст. 245 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення, серед іншого, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

За положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, встановлюються, серед іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, який в силу положень ст. 251 КУпАП, є одним із джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно, досліджуючи останній, разом із іншими, доданими до нього матеріалами, суд дійшов таких висновків.

Відповідальність за ч.1 ст. 173-2 КУпАП настає у разі вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.

Норма статті 173-2 КУпАП є бланкетною, а тому для того, щоб повністю розкрити суть адміністративного правопорушення у протоколі повинно бути зазначено, які конкретно дії вчинила особа, який спосіб насильства прослідковується у діях порушника, якщо дій кілька, то зазначена кожна дія і, вид насильства, наслідки цих дій по відношенню до особи, щодо якої вони були спричинені.

У той же час, організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства визначаються Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» 07 грудня 2017 року № 2229-VIII.

Так, відповідно до п. 3 ч.1 Закону № 2229-VIII, домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері,якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Економічне насильство, згідно із Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", є формою домашнього насильства, що полягає у позбавленні доступу до фінансових ресурсів, майна, їжі, одягу, а також перешкоджанні у отриманні роботи, навчання, лікування тощо, з метою контролю над особою.

Водночас, домашнє насильство характеризується такими ознаками: умисність (з наміром досягнення бажаного результату); спричинення шкоди; порушення прав і свобод людини; значна перевага сил (фізичних, психологічних, пов'язаних із вищою посадою тощо) того, хто чинить насильство.

Для наявності складу адміністративного правопорушення щодо вчинення домашнього насильства є обов'язковим одночасне існування вищевказаних ознак, у разі відсутності хоча б однієї із ознак дії особи не можна розцінювати як насильство.

Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173-2 КпАП України, можуть бути як члени однієї сім'ї відповідно до визначеного поняття члена сім'ї у Законі України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», та інші родичі та особи, які пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, за умови спільного проживання.

Особа, яка постраждала від домашнього насильства - особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі. Кривдник - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, в тому числі, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.

Відповідно до положень ст.173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за умисне вчинення домашнього насильства, тобто дій психологічного, фізичного, економічного або іншого характеру, внаслідок яких могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Разом з тим, сам по собі факт сімейної сварки або конфлікту, навіть у підвищеному емоційному тоні, не може автоматично свідчити про наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП, за відсутності доказів умисного приниження, психологічного тиску, залякування, контролю чи інших форм насильницької поведінки. Матеріали справи не містять:доказів завдання шкоди психічному здоров'ю потерпілої та дітей, доказів наявності систематичності таких дій, висновків психологів або медичних документів, інших об'єктивних даних, які б підтверджували вчинення саме домашнього насильства, а не звичайного побутового конфлікту.

Складені працівниками поліції протоколи самі по собі не є достатнім доказом вини особи, якщо вони не підтверджені іншими належними та допустимими доказами.

Відповідно до ст.62 Конституції України всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Аналізуючи вищевикладене, дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення складені відносно ОСОБА_1 , заслухавши пояснення потерпілої, суд приходить до висновку, що не встановлено об'єктивних доказів, які би беззаперечно підтверджували наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1, 2 ст.173-2 КУпАП. Матеріали справи не містять доказів завдання шкоди психічному здоров'ю потерпілих, наявності систематичності дій або умисного психологічного тиску.

Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП, -

УХВАЛИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст. 173-2 КУпАП.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її ухвалення

Суддя І. Є. Зима