Постанова від 21.01.2026 по справі 451/84/26

ПОСТАНОВА

іменем України

21 січня 2026 рокуСправа №451/84/26

Провадження № 3/451/64/26

Суддя Радехівського районного суду Львівської області Магонь О. З. розглянула матеріали, які надійшли з ВП №1 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , неповнолітнього, проживаючого на АДРЕСА_1 , студента 2 курсу ПТУ №27 міста Берестечка, неодруженого, непрацюючого, не є особою з інвалідністю, раніше до адміністративної відповідальності не притягався,

за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,

УСТАНОВИЛА:

Зміст протоколу про адміністративне правопорушення

Неповнолітній ОСОБА_1 , 11.01.2026 приблизно о 20 год 30 хв по АДРЕСА_2 вчинив дрібне хуліганство, а саме виражався нецензурною лайкою у громадському місці в сторону гр. ОСОБА_2 , чим порушив громадський порядок та спокій громадян, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.

Процесуальні дії у справі

20.01.2026 автоматизованою системою документообігу суду Д-3 судді Магонь О. З. передані згадані вище матеріали справи №451/84/26 для розгляду.

Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності

Неповнолітній ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак подав суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, вину визнав та просив суворо не карати (а.с.9).

Законний представник ОСОБА_1 - мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в судове засідання не з'явилася, однак подала суду заяву, в якій просила розглядати справу без її та її сина ОСОБА_1 участі, вказала, що її син ОСОБА_1 вину визнав та просить його суворо не карати (а.с.10);

Із Протоколу про адміністративне правопорушення, серії ВАД №991038 від 19.01.2026, видно, що ОСОБА_1 був ознайомлений з цим протоколом, про що зробив відповідну відмітку.

Суддя вважає за потрібне розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 , оскільки під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення виконано усі можливі необхідні дії з тим, щоб під час розгляду справи було забезпечено виконання завдань провадження у справі про адміністративне правопорушення та дотримано права особи.

Докази, подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення

Окрім визнання вини, причетність ОСОБА_1 до вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, стверджується належними та допустимими відповідно до ст. 251 КУпАП доказами, що наявні в матеріалах справи та досліджені суддею, це зокрема: Протоколом про адміністративне правопорушення, серії ВАД №991038 від 19.01.2026 (а.с.1); письмовою заявою ОСОБА_2 від 11.01.2026 (а.с.3); письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 11.01.2026 (а.с.4); визнавальними письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 19.01.2026 (а.с.5); письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 19.01.2026 (а.с.6); копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 (а.с.7); копією паспорта громадянина України ОСОБА_3 (а.с.8); копією картки платника податків ОСОБА_3 (а.с.8).

Правова кваліфікація статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення

Дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ст. 173 КУпАП, як дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Обставини, які пом'якшують та обтяжують покарання

Обставинами, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, у діях ОСОБА_1 , є щире розкаяння винного, вчинення правопорушення неповнолітнім та те, що притягується до адміністративної відповідальності вперше.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у діяхОСОБА_1 , суддею не встановлено.

Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.

Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст. 283 КУпАП виносить постанову.

Надані докази, не викликають у судді сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за ст. 173 КУпАП наступає за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Згідно зі ст. 12 КУпАП адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

Відповідно до вимог статті 13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

Висновки суду

Узагальнюючи вищенаведене, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення неповнолітнім, його особу та ступінь вини, щире розкаяння, відсутність самостійного заробітку, а також те, що він притягується до відповідальності вперше, доходжу висновку, що доОСОБА_1 необхідно застосувати захід впливу, передбачений ст. 24-1 КУпАП, у виді попередження, що буде згідно зі ст. 23 КУпАП достатньою та необхідною мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання законів, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Ураховуючи, що до неповнолітнього ОСОБА_1 застосовано захід впливу - попередження, яке не є адміністративним стягненням, суддя дійшла висновку, що з нього не стягується судовий збір.

Керуючись ст. 13, 24-1, 173, 251, 255, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченогост. 173 КУпАП, та на підставі ст. 13, п. 2 ст. 24-1 КУпАП застосувати до нього захід впливу у виді попередження.

Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Радехівський районний суд Львівської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

СуддяМагонь О. З.