Ухвала від 20.01.2026 по справі 346/40/26

Справа № 346/40/26

Провадження № 1-в/346/27/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 р.м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області в складі:

головуючої - судді ОСОБА_1

з участю:

секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

представника колонії ОСОБА_4

засудженого ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання начальника ДУ «Коломийська виправна колонія (№41)» ОСОБА_6 про умовно-дострокове звільнення від подальшого відбування покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю та жителю АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з середньою освітою, раніше не судимого,

Засудженого 26.07.2024 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області з урахуванням ухвали Тернопільського апеляційного суду від 16.10.2024 року за ч.2 ст.307 КК України до 2 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Початок строку: 15.11.2024 р. Кінець строку: 19.07.2026 р.

ВСТАНОВИВ:

Начальник ДУ «Коломийська виправна колонія (№41)» ОСОБА_7 звернувся до Коломийського міськрайонного суду з поданням про умовно-дострокове звільнення від подальшого відбування покарання ОСОБА_5 . В його обґрунтування зазначив, що даний засуджений був засуджений 26.07.2024 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області з урахуванням ухвали Тернопільського апеляційного суду від 16.10.2024 року за ч.2 ст.307 КК України до 2 років позбавлення волі з конфіскацією майна. В місцях позбавлення волі перебуває з 15.11.2024. За час тримання в УВП-26 м.Чортків засуджений не допускав порушень встановленого порядку відбування покарання, заходи стягнення та заохочення не застосовувались. З 19.12.2024р. відбуває покарання в ДУ «Коломийська виправна колонія №41», в якій порушення встановленого порядку відбування покарання не допускав, стягнення не накладалися, застосовано три заохочення. З 07.05.2025 року відбуває покарання у дільниці соціальної реабілітації. Працевлаштований робітником в на ПС «БУД», до роботи відноситься добросовісно, поставлені завдання виконує своєчасно та якісно. За заявою засудженого залучається без оплати праці до робіт з благоустрою коло6нії і прилеглих до них територій, а також поліпшення житлово-побутових умов засуджених та допоміжних робіт із забезпечення колонії продовольством. До роботи відноситься добросовісно та має сумлінну поведінку. Виконавчі листи не надходили. Підтримує соціальні зв'язки з матір'ю, батьком, братом шляхом телефонних розмов та отримання від них посилок та перебач. Засуджений відбув 2/3 строку призначеного покарання та довів своє виправлення , а тому ініціатор подання вважає, що наявні підстави для умовно-дострокового звільнення ОСОБА_5 від подальшого відбування покарання на невідбутий строк.

В судовому засіданні представник ДУ «Коломийська виправна колонія (№41)» подання підтримав та просив його задовольнити.

Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання.

Засуджений в судовому засіданні також просив суд задовольнити подання та звільнити його умовно-достроково на невідбутий ним строк покарання, зазначив, що вину у вчиненому визнав повністю, під час відбування покарання він сумлінно працював, не порушував дисципліну.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали подання та особової справи засудженого, суд вважає, що подання підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений ч. 2 ст. 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про умовно-дострокову звільнення від відбування покарання.

Згідно ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.

Відповідно до правил ч.1 ст.81 КК України до осіб, що відбувають покарання у виді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або позбавлення волі на певний строк, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Особу може бути умовно-достроково звільнено повністю або частково і від відбування додаткового покарання.

Згідно з положеннями ч.2, п.2 ч.3 вказаної статті, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим: не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов'язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона засуджена до позбавлення волі.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 засуджений вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 26.07.2024 року з урахуванням ухвали Тернопільського апеляційного суду від 16.10.2024 року за ч.2 ст.307 КК України до 2 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Строк відбуття покарання вирішено рахувати з дати звернення вироку до виконання. Зараховано ОСОБА_5 у строк відбуття покарання термін його попереднього ув'язнення з 07.03.2023 по 04.07.2023 року з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі.

Відповідно до Розпорядження про виконання вироку даний вирок набрав законної сили 16.10.2024 року.

Відповідно до протоколу особистого обшуку затриманого ОСОБА_5 , останній затриманий 15.11.2024 року.

Засуджений ОСОБА_5 на даний час відбуває покарання у виді позбавлення волі в ДУ «Коломийська виправна колонія №41».

Початок строку: 15.11.2024 р. Кінець строку: 19.07.2026 р.

З довідки про судимість та з вироку Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 26.07.2024 вбачається, що ОСОБА_5 раніше не судимий, засуджений за умисний тяжкий злочин.

На даний час засуджений відбув 2/3 призначеного строку покарання, тобто він фактично відбув встановлену п.2 ч. 3 ст. 81 КК призначеного судом покарання у виді позбавлення волі. Невідбута частина покарання складає 5 місяців 29 днів.

Згідно п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 року №2 “Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м'яким», умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміна невідбутої частини покарання більш м'яким можливі лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого. При цьому головною умовою прийняття такого рішення є доведеність: при умовно-достроковому звільненні від відбування покарання - того, що засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

Згідно п. 17 цієї постанови судам слід ретельно з'ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.

Згідно ст. 6 КВК України, виправлення засудженого - процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки; свідоме відновлення засудженого в соціальному статусі повноправного члена суспільства; повернення його до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві.

Критерієм сумлінної поведінки є неухильне дотримання всіх вимог режиму місця відбування покарання та виконання всіх покладених на засудженого обов'язків.

Чесним ставленням до праці є постійна старанність у роботі, прагнення до кращого виконання дорученої роботи, підвищення кваліфікації, бережливе ставлення до матеріалів та обладнання.

Висновок про виправлення засудженого має ґрунтуватися на аналізі даних про його поведінку за весь період відбування покарання, а не за час, що безпосередньо передує розгляду питання про можливість застосування умовно-дострокового звільнення від покарання.

Судом встановлено, що відповідно до характеристики, затвердженої начальником ДУ "Коломийська виправна колонія (№ 41)" від 04.12.2025 р. засуджений ОСОБА_5 перебуває в місцях позбавлення волі з 15.11.2024р. З часу затримання перебував в ДУ «Чортківська установа виконання покарань №26», не допускав порушення вимог режиму утримання, дисциплінарні стягнення не накладалися, заохочення не застосовувалися. З 19.12.2024 відбуває покарання в ДУ "Коломийська виправна колонія (№ 41)". За час відбування покарання не допускав порушення встановленого режиму. За добросовісне виконання покладених обов'язків та сумлінну поведінку оголошено три заохочення. З 07.05.2025р. переведений у дільницю соціальної реабілітації. Працевлаштований робітником по ПС «БУД», до роботи відноситься добросовісно, поставлені завдання виконує своєчасно та якісно. За заявою засудженого залучається без оплати праці до робіт з благоустрою коло6нії і прилеглих до них територій, а також поліпшення житлово-побутових умов засуджених та допоміжних робіт із забезпечення колонії продовольством. До роботи відноситься добросовісно та має сумлінну поведінку Приймає участь в реалізації програми диференційованого виховного «Підготовка до звільнення». У відношенні до представників адміністрації колонії тактовний, ввічливий, виконує їхні вимоги. У взаємовідносинах із засудженими не конфліктний, віддає перевагу спілкуванню із засудженими позитивної спрямованості. Ризик вчинення повторного кримінального правопорушення та ризик ймовірної небезпеки для суспільства оцінюються як середній. Заходи індивідуальної програми виконуються згідно запланованого графіку. Підтримує соціальні зв'язки з рідними шляхом телефонних розмов та отримання від них посилок та перебач.

Згідно довідки ДУ "Коломийська виправна колонія (№ 41)" від 04.12.2025 про наявність заохочень та стягнень на засудженого ОСОБА_5 , до останнього застосовано три заохочення (02.04.2025, 03.07.2025, 06.10.2025) у виді подяки за виконання покладених обов'язків та додержання правил поведінки, внутрішнього розпорядку та вимог безпеки праці. Дисциплінарні стягнення не накладалися

Відповідно до довідки № 506 від 02.12.2025 про працевикористання засудженого ОСОБА_5 , останній з травня по жовтень 2025 р. працював щомісяця та отримував щомісячний заробіток від 8363,64 по 15652,17 гривень.

З матеріалів особової справи засудженого слідує наступне.

За час перебування в ДУ «Чортківська виправна колонія №26» засуджений не допускав порушення вимог режиму відбування покарання.

З часу перебування в ДУ "Коломийська виправна колонія (№ 41)", а саме з 19.12.2024 по час розгляду подання, засуджений не допускав порушення вимог режиму відбування покарання.

Заявою від 20.12.2024 засуджений просив дозволу на участь в програмі диференційованого виховного впливу «Підготовка до звільнення».

Заявою від 12.02.2025 засуджений просив дозволу на участь в програмі диференційованого виховного впливу «Подолання наркотичної залежності».

Заявою від 07.05.2025 засуджений просив залучити його без оплати праці позачергово до робіт з благоустрою колонії і прилеглих до неї територій, а також поліпшення житлово-побутових умов засуджених або до допоміжних робіт із забезпечення колонії продовольством.

Постановою начальника установи від 07.05.2025 засуджений ОСОБА_5 переведений з дільниці ресоціалізації виправної колонії середнього рівня безпеки до дільниці соціальної реабілітації цієї виправної колонії, як такий що відбув відповідну частину строку покарання, має сумлінну поведінку, сумлінно ставиться до праці, став на шлях виправлення.

Відповідно до цивільно-правових договорів від 07.05.2025 та додаткової угоди від 30.06.2025 укладених між ТОВ «ПС БУД» та ОСОБА_5 , засуджений зобов'язався виконувати певну роботу в обсязі та на умовах, передбачених договорами за обумовлену заробітну плату.

З витягу з протоколу №18 від 07.08.2025 року засідання комісії з розгляду питань щодо застосування до засуджених ст.ст.81, 107, 82 КК України вбачається, що комісія постановила, що ОСОБА_5 довів, що став на шлях виправлення .

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11.09.2025 року в задоволенні подання в.о. начальника Державної установи «Коломийська виправна колонія (№41)» Міністерства юстиції України про заміну ОСОБА_5 , невідбутої частини покарання більш м'яким - відмовлено, в зв'язку із відсутністю в матеріалах подання даних, необхідних для заміни невідбутої частини покарання на більш м'яке у виді виправні або громадські роботи.

З витягу з протоколу №30 від 04.12.2025 року засідання комісії з розгляду питань щодо застосування до засуджених ст.ст.81, 107, 82 КК України вбачається, що комісія постановила, що ОСОБА_5 довів своє виправлення.

З висновку комісії установи щодо виправлення засудженого, вбачається, що з урахуванням аналізу критеріїв оцінки виправлення засудженого, характеристики під час відбування покарання, психологічної характеристики, підсумкової оцінки ризику вчинення повторного кримінального правопорушення, та результатів індивідуальної програми соціально-виховної роботи, ОСОБА_5 набрав 83 бали, що значно перевищує бар'єр в 65 балів (мінімальна кількість балів для висновку про виправлення засудженого), що в підсумку свідчить про те, що засуджений дійсно довів своє виправлення.

Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність сумлінної поведінки засудженого, оскільки останній має позитивну характеристику протягом всього періоду відбування покарання, він за час відбування покарання дотримувався всіх режимних вимог та виконував покладені на нього обов'язки, за що 3 рази до нього застосовано захід заохочення, відсутні дисциплінарні стягнення.

Крім того, за період відбування покарання засуджений тривалий час працевлаштований як на підприємстві, так і на безоплатній основі за його ініціативи позачергово, постійно брав активну участь роботах з благоустрою установи, проявляв ініціативу в роботі, старанність у виконанні доручених завдань, тобто належним чином довів своє чесне ставлення до праці.

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 відбув понад 2/3 строку призначеного йому покарання у виді позбавлення волі, за цей час сумлінно здійснював процес виправлення, з початку перебування в установі відбування покарання має зразкову поведінку, за період всього строку перебування в установах відбування покарання добросовісно і сумлінно ставився до праці, проявляв ініціативу та бажання працювати, брав участь у реалізації програм диференційного виховного впливу, має міцні соціальні зв'язки з рідними, готовий до змін, що вказує на те, що засуджений довів своє виправлення, а тому його може бути звільнено умовно-достроково від відбування основного покарання у виді позбавлення волі на строк, що залишився.

В зв'язку з цим, суд вважає подання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

З урахуванням зазначеного та керуючись ст.6 КВК України, ст.81 КК України, ст.336, 537, 539 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Подання начальника ДУ «Коломийська виправна колонія (№41)» ОСОБА_8 про умовно-дострокове звільнення від подальшого відбування покарання у виді позбавлення волі засудженого ОСОБА_5 - задовольнити.

Звільнити засудженого ОСОБА_5 від подальшого відбування основного покарання у виді позбавлення волі, призначеного вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 26.07.2024 року з урахуванням ухвали Тернопільського апеляційного суду від 16.10.2024 року за ч.2 ст.307 КК України умовно-достроково на строк 5 місяців 29 днів.

На ухвалу може бути подано апеляцію до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд протягом семи днів з дня її оголошення, а засудженим - протягом семи днів з моменту вручення йому копії цієї ухвали.

Головуючий суддя : ОСОБА_1

Попередній документ
133470440
Наступний документ
133470442
Інформація про рішення:
№ рішення: 133470441
№ справи: 346/40/26
Дата рішення: 20.01.2026
Дата публікації: 23.01.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях; про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (28.01.2026)
Дата надходження: 02.01.2026
Розклад засідань:
13.01.2026 13:00 Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
15.01.2026 09:30 Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
16.01.2026 10:00 Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
19.01.2026 10:00 Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ТРЕТЬЯКОВА І В
суддя-доповідач:
ТРЕТЬЯКОВА І В
заявник:
Державна установа "Коломийська виправна колонія (№41)"
особа, стосовно якої розглядається подання, клопотання, заява:
Ситник Віктор Іванович
прокурор:
Коломийська окружна прокуратура