Постанова від 20.01.2026 по справі 120/11303/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/11303/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Яремчук Костянтин Олександрович

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

20 січня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач, ОСОБА_1 , звернулася в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яке рішенням № 023830026348 від 15 травня 2024 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплачувати позивачці пенсію за віком на пільгових умовах з 08 травня 2024 року, зарахувавши до пільгового стажу періоди її роботи з 01 січня 2016 року по 08 лютого 2024 року на посаді медичної сестри операційної комунального некомерційного підприємства "Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології".

Вінницький окружний адміністративний суд рішенням від 10.07.2025 позов задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 023830026348 від 15 травня 2024 року.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити з 08 травня 2024 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши при цьому до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 період роботи з 01 січня 2016 року по 08 квітня 2024 року включно.

В іншій частині позовних вимог відмовив.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що до пільгового стажу заявниці не зараховано період роботи з 01 січня 2016 року по 08 квітня 2024 року відповідно до довідки № 17 від 08 квітня 2024 року, оскільки посада, що зазначена в пільговій довідці, "сестра медична операційна" не відповідає посаді, зазначеній в постанові Кабінету Міністрів України № 461 від 24 червня 2016 року (в переліку зазначено молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенхірургічний блок).

Вважає, що позивачка не має права на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 08 травня 2024 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

За принципом екстериторіальності розгляд вказаної заяви здійснювався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яке рішенням № 023830026348 від 15 травня 2024 року відмовило в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю пільгового стажу.

У рішенні зокрема зазначено, що на час звернення ОСОБА_1 до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії її страховий стаж становив 42 роки 06 місяців 05 днів, а пільговий стаж у заявниці відсутній.

При цьому зі змісту такого рішення слідує, що до пільгового стажу позивачки не зараховано період її роботи з 01 січня 2016 року по 08 квітня 2024 року, зазначений у довідці № 17, що видана комунальним некомерційним підприємством "Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології" 08 квітня 2024 року, оскільки зазначена в такій довідці посада "сестра медична операційна" не відповідає назві посади, зазначеній в постанові Кабінету Міністрів України № 461 від 24 червня 2016 року (в переліку зазначено молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенхірургічний блок).

Так, за приписами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Аналогічні приписи містить і пункт "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідно до якого на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відтак за загальним правилом, пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійна забезпечення", або ж відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначається жінці, яка:

- досягла 50 років;

- має не менше 20 років страхового стажу (для чоловіків);

- має не менше 07 років 6 місяців стажу на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (для жінок).

Слід також зазначити, що положеннями статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Зазначена правова норма кореспондується з пунктом 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29 липня 1993 № 58 (далі по тексту - Інструкція № 58).

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту - Порядок № 637).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Зі змісту наведених норм слідує, що застосування положень Порядку № 637 в частині необхідності надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу може мати місце лише у разі відсутності у трудовій книжці (або відповідних записах до неї) відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, зокрема щодо зайнятих посад, характеру виконуваної роботи, - трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Як встановлено судом першої інстанції, на виконання наведених вище приписів Порядку № 637 позивачем разом із заявою про призначення пенсії до пенсійного органу подано довідку про підтвердження наявного стажу від 08 квітня 2024 року № 17, що видана комунальним некомерційним підприємством "Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології".

Зі змісту такої довідки слідує, що ОСОБА_1 в період з 01 січня 2016 року по 08 квітня 2024 року працювала за професією "сестра медична-операційна", що передбачена Списком № 1 розділу ХІХ "Охорона здоров'я" постанови Кабінету Міністрів України № 461 від 24 червня 2016 року.

Факт роботи у згадуваний вище період за цією посадою підтверджується також і записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 .

Натомість, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області вказаний вище період не зараховано до пільгового стажу роботи, оскільки назва посади, яку обіймала позивачка та яка зазначена у довідці, не відповідає назві посади, зазначеній у постанові Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461.

Разом з тим, 16 січня 2003 року Урядом прийнято постанову № 36, якою затверджено Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (яка була чинною до 24 червня 2016 року).

03 серпня 2016 року чинності набрали списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461.

Отже, для встановлення того факту, чи відповідала займана позивачкою посада чинним на момент періоду роботи Спискам слід застосувати Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджені постановою Уряду № 36 від 16 січня 2003 року, а з 03 серпня 2016 року - Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461.

При цьому, протягом згадуваного вище періоду роботи ОСОБА_1 працювала за професією "сестра медична-операційна рентгенологічно-операційного блоку" (наведене підтверджується записами у трудовій книжці).

У розділі ХІХ "Охорона здоров'я" Списку № 1 постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року згадуються професії лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).

Також Списком № 1, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, у розділі ХІХ "Охорона здоров'я" передбачена посада лікаря-рентгенолога, а також лікаря, зайнятого у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).

Крім того, у трудовій книжці серії НОМЕР_1 містяться записи про те, що 16 червня 2015 року підтверджено право позивачки на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 із змінами та доповненнями від 13 грудня 2004 року № 1644 (відповідно до наказу № 87 від 16 червня 2015 року), а також про підтвердження 15 липня 2022 року права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461.

Зі змісту довідки № 17 від 08 квітня 2024 року, що видана комунальним некомерційним підприємством "Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології" відповідно до Порядку № 637, слідує, що професія позивачки "сестра медична-операційна" передбачена Списком № 1 розділу ХІХ "Охорона здоров'я" постанов Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року та Кабінету Міністрів України № 461 від 24 червня 2016 року.

Також у такій довідці йдеться про те, що професія передбачала наявність шкідливих факторів іонізуючого випромінювання озону.

Відтак, суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що посада, яку обіймала ОСОБА_1 в період з 01 січня 2016 року по 08 квітня 2024 року, відповідає чинним на момент роботи позивачки Спискам, а тому такий період роботи належить зарахувати до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 15 травня 2024 року № 023830026348, а тому таке підлягало скасуванню.

Як слідує із рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яким позивачці відмовлено в призначенні пенсії, вік заявниці на дату звернення за призначенням пенсії становив 58, а страховий стаж - 42 роки 06 місяців 05 днів. Водночас у рішенні йдеться про те, що пільговий стаж у заявниці станом на день звернення із заявою про призначення пенсії відсутній.

Разом із тим, суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 15 травня 2024 року № 023830026348 щодо відмови в призначенні пенсії з підстав незарахування до пільгового стажу позивачки періоду роботи з 01 січня 2016 року по 08 квітня 2024 року.

Відтак, до пільгового стажу позивачки підлягає зарахуванню згаданий вище період роботи, що в загальному складає більше 07 років 6 місяців, що є однією з необхідних умов для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Таким чином, оскільки у позивачки наявний пільговий стаж більше 07 років 6 місяців, тому суд першої інстанції доходить обґрунтованого висновку, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Як наслідок, суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, зобов'язавши зарахувати до пільгового стажу згаданий вище період роботи позивачки, з 08 травня 2024 року.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.