Справа №639/376/26
Провадження №1-в/639/15/26
21 січня 2026 року м. Харків
Новобаварський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4 ,
засудженого - ОСОБА_5 ,
представника установи - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції в залі суду м. Харкова подання адміністрації ДУ «Холодногірська виправна колонія №18» про умовно - дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом на підставі ст. 81-1 КК України відносно засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дергачі Харківської області, громадянина України, неодруженого, з середньою освітою, засудженого останній раз:
-03.10.2024 року Київським районним судом м. Харкова за ч.2 ст. 307, ч.3 ст. 307, ч.1 ст. 70, ч.4 ст. 70 КК України з урахуванням ухвали Новобаварського районного суду м. Харкова від 19.12.2025 року до 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна, яке є його особистою власністю,
відбуваючого покарання у ДУ «Холодногірська виправна колонія №18», -
На розгляд до Новобаварського районного суду м. Харкова надійшло подання ДУ «Холодногірська виправна колонія № 18» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання засудженого ОСОБА_5 для проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду.
Одночасно в поданні ініційовано питання про встановлення адміністративного нагляду стосовно засудженого ОСОБА_5 на підставі пункту «е» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» строком на 12 місяців, із встановленням обмежень, передбачених статтею 10 цього Закону.
У судовому засіданні засуджений ОСОБА_5 підтвердив раніше подану ним письмову згоду на проходження військової служби за контрактом, зазначив, що це є його добровільним та усвідомленим рішенням. Також, просив суд прийняти рішення про його умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом.
Представник установи ОСОБА_6 , захисник ОСОБА_4 та прокурор ОСОБА_3 також подання підтримали, просили суд прийняти рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом стосовно засудженого ОСОБА_5 .
Вислухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали особової справи та додані до подання матеріали, суд приходить до наступних висновків.
19.05.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» № 3687-IX від 08.05.2024.
Відповідно до ч. 1 ст. 81-1 Кримінального кодексу України (в редакції Закону України № 3687-IX), під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом.
Частиною другою статті 81-1 КК України передбачено, що умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Частиною другою статті 21-5 цього Закону визначено, що на військову службу за контрактом приймаються особи, звільнені умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, які відповідають таким вимогам проходження військової служби: яким залишилося до досягнення віку, передбаченого статтею 22 цього Закону, не менше трьох років; придатні до військової служби за станом здоров'я; пройшли професійно-психологічний відбір; мають достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов'язків військової служби.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_5 був засуджений 03.10.2024 року Київським районним судом м. Харкова за ч.2 ст. 307, ч.3 ст. 307, ч.1 ст. 70, ч.4 ст. 70 КК України з урахуванням ухвали Новобаварського районного суду м. Харкова від 19.12.2025 року до 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна, яке є його особистою власністю.
Вирок набрав законної сили 05.11.2024 року.
З 05.12.2025 засуджений ОСОБА_5 відбуває покарання в ДУ «Холодногірська виправна колонія № 18».
Початок строку: 05.11.2024. Кінець строку: 18.05.2033.
Станом на 21.01.2026 засуджений відбув 1 рік 8 місяців 3 дні, невідбута частина покарання складає 7 років 3 місяці 27 днів.
13.01.2026 засуджений ОСОБА_5 виявив бажання проходити військову службу за контрактом, про що подав відповідну письмову заяву.
Адміністрацією ДУ «Холодногірська виправна колонія № 18» організовано проведення первинного медичного огляду засудженого ОСОБА_5 в умовах медичної частини №18 філії ДУ «ЦОЗ ДКВС України» у Харківській та Луганській областях.
За результатами попереднього розгляду 14.01.2026 адміністрацією ДУ «Холодногірська виправна колонія № 18», за участі представника ІНФОРМАЦІЯ_2 , представника військової частини прийнято рішення, що ОСОБА_5 можливо направити для проходження військово-лікарської комісії.
Довідкою військово-лікарської комісії № 2026-0115-2118-5504-3 від 16.01.2026 підтверджується, що ОСОБА_5 визнаний придатним до військової служби.
Засуджений ОСОБА_5 відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Засуджений ОСОБА_5 є особою, стосовно якої відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 81-1 КК України можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, оскільки вчинений ним злочин не відноситься до злочинів, за вчинення яких таке звільнення не застосовується.
До матеріалів подання долучено рекомендаційний лист (письмову згоду) командира військової частини НОМЕР_1 , з якого встановлено, що військовою частиною попередньо вивчено, відібрано та погоджено кандидата для призову на військову службу за контрактом.
Таким чином, в ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_5 засуджений до позбавлення волі за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 307, ч.3 ст. 307 КК України; виявив бажання проходити військову службу за контрактом, про що він надав письмову заяву від 13.01.2026 та особисто підтвердив у судовому засіданні; відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», є придатним до військової служби за станом здоров'я, тому може бути прийнятий на військову службу за контрактом.
Зі змісту ч. 6 ст. 154-1 КВК України вбачається, що засуджений, на підставі ухваленого судового рішення про умовно-дострокове звільнення особи від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, що набрало законної сили, передається підрозділам Національної гвардії України для її супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що подання ДУ «Холодногірська виправна колонія № 18» є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Крім цього, на підставі п. «е» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 № 264/94-ВР (із змінами, внесеними Законом України від 08.05.2024 № 3687-IX) стосовно засудженого ОСОБА_5 необхідно встановити адміністративний нагляд строком на 12 місяців, із встановленням обмеження, передбаченого статтею 10 цього Закону.
Керуючись ст. 81-1 КК України, ст. 154-1 КВК України, ст.ст. 369-372, 537, 539 КПК України, а також ст. ст. 3, 7-1, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Подання ДУ «Холодногірська виправна колонія № 18» - задовольнити.
Звільнити засудженого ОСОБА_5 умовно-достроково від відбування основного покарання у виді позбавлення волі за вироком Київського районного суду м. Харкова від 03.10.2024 за ч.2 ст. 307, ч.3 ст. 307, ч.1 ст. 70, ч.4 ст. 70 КК України, на невідбуту частину покарання 7 років 3 місяці 27 днів, для проходження останнім військової служби за контрактом.
Зобов'язати ДУ «Холодногірська виправна колонія № 18», в порядку, передбаченому ч. 6 ст. 154-1 КВК України, передати засудженого ОСОБА_5 підрозділам Національної гвардії України для його супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
Покласти на особу, звільнену від відбування покарання, обов'язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після передачі його підрозділу Національної гвардії України, прибути у супроводі Національної гвардії України до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
Останнім днем відбування кримінального покарання засудженого ОСОБА_5 , вважати день його передачі до підрозділів Національної гвардії України для доставляння до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Роз'яснити засудженому, що у разі вчинення ним протягом невідбутої частини покарання нового кримінального правопорушення суд призначає покарання за правилами, передбаченими статтями 71 і 72 КК України.
Ухилення від прийняття на військову службу за контрактом особою, яку під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану звільнено умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом тягне за собою кримінальну відповідальність за ст. 336-2 КК України.
Ухвалу суду щодо засудженого невідкладно, але не пізніше 24 годин після її проголошення, надіслати до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також до органу або установи виконання покарань.
Встановити до засудженого ОСОБА_5 адміністративний нагляд строком на 12 (дванадцять) місяців в порядку, визначеному ст. 7-1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» з встановленням таких обмежень, а саме:
- заборону перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром;
- заборону виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з яким укладено контракт.
Контроль за здійсненням адміністративного нагляду покласти на командира військової частини, в якій останній проходить службу.
Про взяття на окремий облік ОСОБА_5 для здійснення адміністративного нагляду повідомити Новобаварський районний суд міста Харкова та Новобаварську окружну прокуратуру міста Харкова.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Новобаварський районний суд м. Харкова, а засудженим - протягом того ж строку з дня отримання копії ухвали.
Суддя ОСОБА_1