Ухвала від 20.01.2026 по справі 527/268/24

Справа № 527/268/24

провадження № 3-в/527/13/26

УХВАЛА

20 січня 2026 року м. Глобине

Суддя Глобинського районного суду Полтавської області Левицька Т.В., розглянувши подання начальника відділу поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області С.Джулай про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту строком на три доби, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_1 , за частиною статті 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Начальник відділу поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Сергій Джулай звернувся до суду з поданням про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до якого просить суд вирішити питання, пов'язане з виконанням постанови Глобинського районного суду Полтавської області від 29.01.2024.

Подання обґрунтоване тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , який вчинив правопорушення передбачене ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно постанови Глобинського районного суду Полтавської області №527/268/24 від 29.01.2024 на останнього було накладено стягнення у вигляді адміністративного арешту строком на три доби. На виконання зазначеної постанови працівниками ВП № 1 Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області були здійсненні неодноразові виїзди та опитування сусідів за адресою проживання та встановлено, що за даною адресою ОСОБА_1 не проживає тривалий час. Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 в Полтавській області № 3/7728 від 02.12.2025 ОСОБА_1 призваний на військову службу по мобілізації 09.11.2024 у відповідності до Указу Президента України від 28.10.2024 №741/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації». Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №1/2386 від 27.03.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навідник 2 кулеметного відділення 1 кулеметного взводу роти вогневої підтримки 2 штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 , зник безвісти 23.03.2025 під час виконання бойового завдання. ВП №1 Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області встановлено наявність підстав, що унеможливлюють адміністративний арешт ОСОБА_1 , а саме призов на військову службу до Збройних Сил України на підставі Указу Президента України від 28.10.2024 № 741/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» та зникнення безвісті.

Вказані обставини перешкоджають виконанню постанови Глобинського районного суду Полтавської області від 29.01.2024.

Представник відділу поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області в судове засідання надав заяву, в якій вказав, що подання підтримує.

Дослідивши матеріали подання та додані до нього матеріали, приходжу до наступних висновків.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Глобинського районного суду Полтавської області від 29.01.2024 визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді адміністративного арешту строком на три доби. Також стягнуто зі ОСОБА_1 , судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Постанова суду набрала законної сили 09.02.2024 та своєчасно скерована для примусового виконання 30.01.2024.

Посадовими особами ВП №1 КРУП ГУНП в Полтавській області, встановлено, що ОСОБА_1 призваний на військову службу по мобілізації 09.11.2024 у відповідності до Указу Президента України від 28.10.2024 №741/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації». Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №1/2386 від 27.03.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навідник 2 кулеметного відділення 1 кулеметного взводу роти вогневої підтримки 2 штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 , зник безвісти 23.03.2025 під час виконання бойового завдання.

Відповідно до статті 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Отже, завершальною стадією провадження у справах про адміністративні правопорушення є виконання постанов про накладення адміністративного стягнення. Виділення стадій виконання постанови у відособлений розділ КУпАП обумовлене тим, що в цій стадії беруть участь нові суб'єкти, з особливими повноваженнями й особливим характером роботи. Нормативне регулювання виконання постанов про накладення адміністративного стягнення здійснюється саме в V розділі КУпАП.

Суть цієї стадії полягає в практичній реалізації адміністративного стягнення, призначеного правопорушнику юрисдикційним органом (посадовою особою). У процесі виконання постанови особа, що вчинила адміністративне правопорушення зазнає відповідних нестатків та обмеження особистого, морального або матеріального характеру.

Необхідною умовою виконання постанови про накладення адміністративного стягнення є вступ її в законну силу. Це означає, що постанова набула юридичного значення і є обов'язковою для виконання.

Обов'язковість зумовлюється важливістю доведення до логічного завершення провадження у справах про адміністративне правопорушення, досягненням мети адміністративного процесу - ефективної боротьби з адміністративними правопорушеннями, попередження адміністративних правопорушень шляхом накладення адміністративних стягнень на правопорушників, які вчинили адміністративні проступки, виховування законослухняних громадян.

Згідно ст. 300 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому КУпАП та іншими законами України.

Згідно зі статтею 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Орган Національної поліції забезпечує виконання постанови про адміністративний арешт у порядку, встановленому законом України.

Відповідно до матеріалів справи, постанова Глобинського районного суду Полтавської області від 29 січня 2024 року звернена до виконання 30.01.2024 .

В матеріалах справи відсутні докази ухилення правопорушника від відбуття адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту.

23.11.2018 рішенням Конституційного Суду України № 10-р/2018 у справі № 1-12/2018 (3911/15) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними): положення ч. 1 ст. 294 КУпАП, яким встановлено, що постанови про застосування стягнення, передбаченого ст. 32 («Адміністративний арешт») цього Кодексу, набирають законної сили з моменту їх винесення; положення ст. 326 КУпАП, яке передбачає, що постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про застосування адміністративного арешту виконується негайно після її винесення. Положення ч. 1 ст. 294, ст. 326 КУпАП, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення КСУ цього Рішення, яке є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Отже, чинним КУпАП, до якого постійно вносяться зміни за своєю суттю є законом, який поєднує норми матеріального та процесуального права, охоплює всі сфери суспільно-економічного життя. Стадія виконання постанови про накладення адміністративних стягнень є заключною і зазвичай проходить у два етапи: 1) звернення постанови до виконання і 2) безпосереднє виконання постанови про накладення адміністративних стягнень.

Під зверненням постанови до виконання необхідно розуміти своєчасне (не більш ніж через три місяці з дня її винесення) направлення постанови до органу, який відповідно до законодавства уповноважений її безпосередньо виконувати, в даному випадку до органу НП, і визнається єдиним юридичним фактом, який має значення для встановлення, чи підлягає вона виконанню, незалежно від того, чи розпочато безпосереднє (реальне) виконання цієї постанови, що дотримано судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 303 КУпАП, не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Під час виконання постанови можуть бути вирішені, зокрема, питання про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення та припинення її виконання (ст. 301, 302 КУпАП).

Відповідно до ч. 1 ст. 301 КУпАП, за наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, виправних чи громадських робіт або роблять її виконання неможливим, орган (посадова особа), який виніс постанову, може відстрочити її виконання на строк до одного місяця.

Відповідно до ст. 302 КУпАП за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.

Таким чином законодавством встановлений вичерпний перелік обставин для припинення виконання постанови в справі про адміністративне правопорушення серед яких: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

Разом з тим закон не визначає як обставину, яка є підставою для припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді адміністративного арешту - призов на військову службу чи зникнення особи безвісти.

Варто зазначити, що відповідно до норм чинного законодавства (Цивільний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України,Закон України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин", Постанова Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року №511 "Деякі питання виконання Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин", Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 29.08.2022 №535 "Про затвердження Положення про Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин") Особа, зникла безвісти це фізична особа, стосовно якої немає відомостей про її місце перебування на момент подання заявником заяви про її розшук. Особа, зникла безвісти за особливих обставин це особа, зникла безвісти у зв'язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Законодавством визначений певний порядок набуття такого правового статусу та наслідки, які настають після цього.

Варто зазначити, що особа, зникла безвісти за особливих обставин, має всі права, гарантовані Конституцією та законами України, а також має право на всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування. Держава зобов'язана вжити всіх можливих заходів для розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Права та інтереси такої особи, а також її майно підлягають захисту до моменту припинення її розшуку у порядку, передбаченому цим Законом, або оголошення її померлою відповідно до законодавства.

За особою, зниклою безвісти за особливих обставин, зберігаються місце роботи та займана посада, але не більш як до моменту визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою у порядку, встановленому законодавством.

Отже, особа зникла безвісти вважається живою до оголошення її померлою рішенням суду, до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.

Враховуючи те, що постанова суду від 29 січня 2024 року, не є такою, що не підлягає виконанню, оскільки, пред'явлена до виконання у строк, визначений законом, зважаючи на відсутність обставин для припинення її виконання, суд вважає подання передчасним, а тому не вбачає підстав для його задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 283, 301, 303, 304, 326- 328 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

Подання начальника відділу поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області С. Джулая про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення від 29.01.2024, у вигляді адміністративного арешту строком на три доби, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_1 , за статті 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення - залишити без задоволення.

Ухвалаа оскарженню не підлягає.

Суддя Т. В. Левицька