Постанова від 21.01.2026 по справі 440/13900/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 р. Справа № 440/13900/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Подобайло З.Г.,

Суддів: Ральченка І.М. , Чалого І.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.09.2025, головуючий суддя І інстанції: М.В. Довгопол, повний текст складено 10.09.25 по справі № 440/13900/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авадас"

до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Авадас" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області , в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви , просило:

- визнати неправомірною бездіяльність Кременчуцької міської ради з не розгляду по суті клопотань ТОВ "Авадас" від 17 травня 2024 року та від 29 липня 2024 року про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151;

- зобов'язати Кременчуцьку міську раду розглянути по суті заяву ТОВ "Авадас" від 29 липня 2024 року про надання в користування земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 на умовах оренди строком на 49 років з видом використання цієї земельної ділянки 11.03 "для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Авадас" задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області щодо не розгляду по суті клопотань ТОВ "Авадас" від 17 травня 2024 року реєстраційний номер 10-02/50163, та від 29 липня 2024 року вх. № 0149/13815. Зобов'язано Кременчуцьку міську раду Кременчуцького району Полтавської області розглянути по суті клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Авадас" від 29 липня 2024 року вх. № 0149/13815 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Авадас" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 4 844,80 грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні 80 копійок).

Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області, не погодившись з рішеннями суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, вважає, що рішення суду по даній справі було ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Посилаючись на обставини та обґрунтування, викладенні в апеляційній скарзі , вважає , що Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області діяла в порядку передбаченого Регламентом, а саме п. 1.3. ч. 1 ст. 41, відповідно питання Позивача «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення» були виключені з розгляду. Також, вказує , що оскільки відсутні правові підстави для задоволення позову, то відповідно, відсутні і правові підстави для стягнення з відповідачів на користь позивача заявлених позивачем витрат на професійну правничу допомогу. Просить суд рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року по справі № 440/13900/24 скасувати, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Учасникам по даній справі було направлено судом апеляційної інстанції та отримано останніми копії ухвал Другого апеляційного адміністративного суду про відкриття апеляційного провадження та про призначення даної справи до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження, у т.ч. копію апеляційної скарги, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа .

Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції , доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи у їх сукупності вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що ТОВ “Авадас» згідно з договором купівлі-продажу від 14.08.2023, укладеним з ТОВ Орендар 2021», придбав будівлю тарного складу та гаражу, що знаходяться за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Ярмаркова, 3 та розташовані на земельній ділянці комунальної власності площею 10406 кв. м, кадастровий номер 5310436500:10:001:01:0151.

Право власності на будівлю тарного складу та гаражу зареєстровано за ТОВ “Авадас» 14.08.2023, про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав від 14.08.2023 № 342745017.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2023 № НВ-9927783022023, земельна ділянка, кадастровий номер 5310436500:10:001:01:0151, належить до категорії земель “Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення», вид цільового призначення - 12.11. Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу», та перебуває у комунальній власності .

17.05.2024 ТОВ “Авадас» подано до Кременчуцької міської ради клопотання (реєстраційний № 10-02/50163) про надання рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення, що перебуває у користуванні юридичної чи фізичної особи, а саме, зміни із 12.11 для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу на 11.03 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств щодо земельної ділянки по вул. Ярмарковій, 3 в м. Кременчуці, кадастровий номер: 5310436500:10:001:0151.

До клопотання додано: витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копії витягу із містобудівної документації, договору купівлі-продажу від 14.08.2023, витягів з Державного реєстру речових прав, технічного паспорта на виробничий будинок, виписки з ЄДР, статуту, платіжну інструкцію № 2 від 17.05.2024.

Відповідно до витягу з протоколу п'ятого пленарного засідання позачергової двадцять четвертої сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VІІІ скликання від 21.06.2024 шляхом голосування вирішено не включати проект рішення “Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» до порядку денного у зв'язку із заборгованістю (пп. 1.3. ч. 1 ст. 41 Регламенту Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області).

29.07.2024 позивачем подано до Кременчуцької міської ради заяву (вх. № 0149/13815), в якій викладено прохання:

1) надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 з 12.11 “для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу» на 11.03 “для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств» для подальшої передачі її в оренду ТОВ “Авадас» строком на 49 років без застосування конкурентних засад у відповідності до ст. 134 ч. 2 абз. 2 ЗК України;

2) прийняти рішення про передачу в оренду ТОВ “Авадас» земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 строком на 49 років з цільовим призначенням 11.03 “для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств»;

3) направити на адресу ТОВ “Авадас» детальний розрахунок суми плати за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 із зазначенням складових цієї плати з метою узгодження відповідних сум /а.с. 87, зворот- 89/.

Відповідно до витягу з рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 13.09.2024 “Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» питання надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для зміни їх цільового призначення, зокрема, ТОВ “Авадас», кадастровий номер 5310436500:10:001:0151, виключено у зв'язку з наявністю заборгованості (пп. 4.1. п. 4) .

Листом від 04.10.2024 № 01-49/13815 Кременчуцька міська рада повідомила ТОВ “Авадас» про те, що ТОВ “Авадас» нараховано безпідставно збережених коштів за фактичне користування земельною ділянкою площею 10406 кв. м, за період з 14.08.2023 по 30.09.2024 включно за земельну ділянку для експлуатації та обслуговування будівлі тарного складу та гаражу у сумі 329 166,83 грн (з врахуванням сплачених сум 17.01.2024 - 90000 грн та 17.05.2024 - 70000 грн та запропонувала сплатити кошти за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за відповідними реквізитами .

Вважаючи неправомірною бездіяльність Кременчуцької міської ради з нерозгляду по суті клопотань ТОВ "Авадас" від 17 травня 2024 року та від 29 липня 2024 року про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того , що не розглянувши у строк клопотання ТОВ “Авадас» від 17.05.2024 та від 29.07.2024, відповідач допустив бездіяльність, яка підлягає визнанню протиправною. З метою захисту прав позивача . суд першої інстанції дійшов висновку щодо необхідності зобов'язання Кременчуцької міської ради розглянути по суті заяву ТОВ "Авадас" від 29 липня 2024 року вх. № 0149/13815 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР).

В силу положень частини 3 статті 24 Закону № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до статті 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Частиною 1 статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно з частиною 5 статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

За приписами частин 11, 12 статті 46 Закону № 280/97-ВР сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

За змістом частин 1 - 3, 5 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Відповідно до пункту “в» частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

У відповідності до положень частин 1, 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Так, в силу вимог абзацу 2 частини 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

З аналізу викладених норм вбачається, що передача в користування (оренду) земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є повноваженням органу місцевого самоврядування, а саме відповідної сільської, селищної міської ради, та здійснюється на підставі рішення такої ради, прийнятого на пленарному засіданні.

При цьому, за загальним правилом, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів. Виключення з цього правила передбачені частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Зокрема, не підлягають передачі в користування на конкурентних засадах земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі розташування на них об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

З позовної заяви вбачається , що спір у цій справі виник у зв'язку з незгодою позивача із бездіяльністю Кременчуцької міської ради щодо розгляду по суті клопотань ТОВ "Авадас" від 17 травня 2024 року, реєстраційний номер 10-02/50163, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 5310436500:10:001:0151, зі зміною її цільового призначення, та від 29 липня 2024 року вх. № 0149/13815 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 та прийняття рішення про передачу в оренду ТОВ “Авадас» земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 строком на 49 років з цільовим призначенням 11.03 “для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств».

Матеріали справи свідчать , що на земельній ділянці з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 знаходиться об'єкт нерухомого майна, що перебуває у власності позивача - будівля тарного складу та гаражу, за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Ярмаркова, 3, що підтверджується договором купівлі-продажу від 14.08.2023, укладеним з ТОВ “Орендар 2021», та витягом з Державного реєстру речових прав від 14.08.2023 № 342745017. За таких обставин передача в користування такої земельної ділянки не вимагає проведення конкурсної процедури.

Матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, що вказані клопотання позивача не були розглянуті по суті, натомість щодо заяви від 17.05.2024 - відповідно до витягу з протоколу п'ятого пленарного засідання позачергової двадцять четвертої сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VІІІ скликання від 21.06.2024 шляхом голосування вирішено не включати проект рішення “Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» до порядку денного у зв'язку із заборгованістю, як і щодо заяви від 29.07.2024 - згідно з витягом з рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 13.09.2024 “Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» питання надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для зміни їх цільового призначення, зокрема, ТОВ “Авадас», кадастровий номер 5310436500:10:001:0151, виключено у зв'язку з наявністю заборгованості (пп. 4.1. п. 4).

В обґрунтування позиції щодо зняття з розгляду (виключення) зазначених питань Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області як у відзиві на позов , так і в апеляційній скарзі посилається на положення п.1.3. ч. 1 ст. 41 Регламенту.

Так, пунктом 1.3. частини 1 статті 41 Регламенту Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання передбачено, що проект порядку денного підлягає затвердженню на початку пленарного засідання сесії Ради, для чого головуючий оголошує розгляд питання “Про порядок денний сесії Ради» у такій послідовності, зокрема: внесення та обговорення пропозицій про вилучення окремих питань з розгляду - більше половини присутніх.

Тобто , Регламентом встановлено можливість та процедуру вилучення окремих питань з розгляду порядку денного, що жодним чином не підтверджує обґрунтованість не розгляду того чи іншого питання.

Доказів в підтвердження виключення з розгляду питання позивача «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення» в порядку пункту 1.3. частини 1 статті 41 Регламенту Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання відповідачем до матеріалів справи не надано.

Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

За приписами частини 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, нормами Земельного кодексу України чітко регламентовано строк розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який становить один місяць.

Не здійснивши розгляд клопотань ТОВ “Авадас» від 17.05.2024 та від 29.07.2024 у місячних строк, відповідач допустив бездіяльність, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції , що така бездіяльність підлягає визнанню протиправною, а позовні вимоги у цій частині - задоволенню.

Колегія суддів зазначає, що наявність заборгованості ТОВ “Авадас» за фактичне користування земельною ділянкою площею 10406 кв. м, за період з 14.08.2023 по 30.09.2024, у сумі 329 166,83 грн, про що відповідач повідомив товариство листом від 04.10.2024 № 01-49/13815, не є законодавчо визначеною підставою для не розгляду клопотань позивача, а відтак посилання на наявність заборгованості у рішеннях про зняття (виключення) з розгляду клопотань є необґрунтованими.

Відповідно до положень частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Виходячи з наведеного, враховуючи те, що відповідачем взагалі не розглянуто по суті клопотання позивача від 29.07.2024, а суд не уповноважений здійснювати такий розгляд замість відповідача та встановлювати наявність чи відсутність підстав для задоволення відповідного клопотання, якщо відповідач цього не здійснив, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Так у клопотанні від 29.07.2024, поданому до Кременчуцької міської ради заяву (вх. № 0149/13815), позивач ставив два питання та просив:

1) надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 з 12.11 “для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу» на 11.03 “для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств» для подальшої передачі її в оренду ТОВ “Авадас» строком на 49 років без застосування конкурентних засад у відповідності до ст. 134 ч. 2 абз. 2 ЗК України;

2) прийняти рішення про передачу в оренду ТОВ “Авадас» земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 строком на 49 років з цільовим призначенням 11.03 “для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств».

Згідно зі статтею 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно із частинами першою, другою статті 20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення.

При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо:

земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу;

земельних ділянок приватної власності - їх власниками.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності, віднесених до категорій земель житлової та громадської забудови, земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, а також земельних ділянок (крім земельних ділянок, розташованих на територіях, об'єктах природно-заповідного фонду, та земельних ділянок лісогосподарського призначення), на яких розташовані будівлі, споруди, що є у приватній власності землекористувача, який використовує земельні ділянки на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, може здійснюватися землекористувачем. У такому разі зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.

Зміна землекористувачем цільового призначення земельної ділянки державної, комунальної власності, наданої йому в користування (крім постійного користування) без проведення земельних торгів для провадження певної діяльності, не повинна призводити до провадження ним на такій земельній ділянці іншої діяльності (крім випадків розташування на земельній ділянці будівель, споруд, що перебувають у власності землекористувача).

Аналіз викладених законодавчих положень дозволяє дійти висновку, що зміна категорії земель та/або виду цільового призначення є зміною цільового призначення земельних ділянок.

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування, здійснюється за рішенням відповідного органу. При цьому зміна цільового призначення земельних ділянок комунальної власності, , на яких розташовані будівлі, споруди, що є у приватній власності землекористувача, який використовує земельні ділянки на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, може здійснюватися землекористувачем. І у такому разі зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує прийняття органу місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.

Зміст заяви позивача від 29.07.2024 свідчить про намір отримати земельну ділянку у користування (оренду) із зміною виду цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 з 12.11 “для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу» на 11.03 “для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств» без зміни категорії земельної ділянки “Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення». Зміна виду цільового призначення є зміною цільового призначення земельної ділянки.

За приписами частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення.

Відповідно до частини 6 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує:

розроблення документації із землеустрою (крім випадків формування земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, не сформованих у земельні ділянки);

прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування (крім рішень про встановлення і зміну цільового призначення земельних ділянок, розпорядження якими здійснюють такі органи).

Разом з тим, пунктом 23 розділу Х “Перехідні положення» Земельного кодексу України визначено, що до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок у таких випадках приймається щодо:

земельних ділянок, розпорядження якими здійснюють Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу;

земельних ділянок приватної власності - сільськими, селищними, міськими радами, на території яких розташована відповідна земельна ділянка.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передбачає зміну цільового призначення земельної ділянки приватної власності, розробляється без надання дозволу на його розроблення.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передбачає зміну цільового призначення земельної ділянки, затверджується органом, що приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки.

Зміна цільового призначення земельних ділянок, розташованих у межах функціональних зон, визначених генеральними планами населених пунктів, планами зонування (щодо земельних ділянок у межах населених пунктів), детальними планами територій (щодо земельних ділянок за межами населених пунктів), затвердженими до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель", або протягом двох років з дня його опублікування (якщо розроблення відповідного генерального плану населеного пункту, плану зонування, детального плану територій розпочалося до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель") може здійснюватися їх власниками (у визначених законом випадках - користувачами) без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з дотриманням вимог частини п'ятої статті 20 цього Кодексу:

у разі якщо відомості про функціональну зону, в межах якої розташована земельна ділянка, внесені до Державного земельного кадастру;

до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони - на підставі витягу з містобудівної документації (із зазначенням відомостей про функціональну зону та всіх обмежень у використанні земель (у тому числі у сфері забудови), зазначених у містобудівній документації). Перелік та обсяг відомостей, що зазначаються у такому витягу, визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. У такому разі державний кадастровий реєстратор, до якого надійшла заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки про зміну її цільового призначення, не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви направляє до відповідного органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, до повноважень якого належить затвердження відповідної містобудівної документації, запит щодо надання витягу з містобудівної документації із зазначенням функціональної зони, в межах якої розташована земельна ділянка. Орган місцевого самоврядування протягом двох робочих днів з дня надходження запиту зобов'язаний надати державному кадастровому реєстратору відповідний витяг з містобудівної документації. Витяг з містобудівної документації може бути отриманий заявником самостійно відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". У такому разі витяг з містобудівної документації додається до заяви про внесення до Державного земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки.

Документація, зазначена в абзацах одинадцятому - чотирнадцятому цього пункту, є підставою для віднесення земельної ділянки до категорії земель та виду цільового призначення, що можуть встановлюватися у межах функціональної зони, зазначеної в абзаці десятому цього пункту.

До внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони належність земельної ділянки до функціональної зони, встановленої до 1 січня 2028 року, визначається відповідно до:

плану зонування (щодо земельних ділянок у межах населених пунктів, на які не затверджений детальний план території);

генерального плану населеного пункту (у разі відсутності плану зонування та щодо земельних ділянок у межах населеного пункту, на які не затверджений детальний план території);

детального плану території;

містобудівної документації регіонального рівня (щодо земельних ділянок за межами населених пунктів, на які не розроблено детальний план території).

Враховуючи вищенаведене, клопотання позивача від 29.07.2024 має бути розглянуте відповідачем з урахуванням вимог статей 20, 123, пункту 23 розділу Х “Перехідні положення» Земельного кодексу України та інших вимог чинного законодавства, тому суд першої тінстанції дійшов вірного висновку за необхідне з метою захисту прав позивача зобов'язати Кременчуцьку міську раду розглянути по суті заяву ТОВ "Авадас" від 29 липня 2024 року вх. № 0149/13815 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними , не впливають на правомірність висновків суду, оскільки в апеляційній скарзі зазначено лише те, що постанова суду першої інстанції є незаконною, підлягає скасуванню у зв'язку із ненаданням судом належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, зміст апеляційної скарги , який повністю дублює заперечення на позов, подані до суду першої інстанції , містить виключно суб'єктивне бачення апелянта обставин справи, які розглянуто судом першої інстанції та надано належну правову оцінку, апелянтом у скарзі абсолютно не зазначено в чому ж конкретно виявилося ненадання судом першої інстанції належної правової оцінки обставинам справи, тобто які з них випали з поля зору суду, а які було досліджено невірно, а також не зазначено того, які ж висновки, натомість, повинні були б бути зроблені судом та не обґрунтовано в чому полягає невірність застосування судом норм матеріального права, які саме норми та яким чином було порушено чи неправильно застосовано та яких процесуальних норм адміністративного судочинства не було дотримано судом під час розгляду даної адміністративної справи, а також не зазначено які з поданих доказів суд дослідив неправильно або неповно, а відповідно і підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Зважаючи на результати апеляційного перегляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.3

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 по справі № 440/13900/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)З.Г. Подобайло

Судді(підпис) (підпис) І.М. Ральченко І.С. Чалий