Постанова від 21.01.2026 по справі 520/8918/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 р. Справа № 520/8918/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: П'янової Я.В.,

Суддів: Бегунца А.О. , Русанової В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025, головуючий суддя І інстанції: Садова М.І., м. Харків, повний текст складено 30.06.25 у справі № 520/8918/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі за текстом також - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі за текстом також - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просила:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з судовим рішенням від 14.05.2024 у справі № 520/2219/24, які призвели до зменшення відсоткового значення пенсії та заміни з 01.08.2024 грошового забезпечення, з визначеного у довідці від 20.06.2023 за № 280, на визначене станом на 05.03.2019;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області з 01.08.2024 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, виходячи з 79 % з грошового забезпечення, визначеного у довідці від 20.06.2023 за №280;

- вирішити питання розподілу судових витрат.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 70% сум грошового забезпечення з 01.08.2024.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити з 01.08.2024 пенсію ОСОБА_1 у розмірі 79% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 968,96 грн.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення в цій частині та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що зміна складових грошового забезпечення для визначення розміру пенсії позивача станом на 01.01.2023 на інші, станом на 05.03.2019, підтверджена наявними у справі доказами, а отже висновок суду про передчасність позовних вимог у відповідній частині є безпідставним.

Відповідач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до пункту третього частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ у Харківській області.

Позивачу призначена пенсія за вислугу років (28 років) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" в розмірі 79% грошового забезпечення як особі, звільненій з військової служби, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача від 06.03.2025 станом на 01.08.2024 основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (вислуга років 28). Підстава перерахунку пенсії - рішення суду.

Тобто, здійснивши перерахунок пенсії позивача, з 01.08.2024 ГУПФУ в Харківській області зменшило розмір пенсії позивача з 79% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії.

Не погодившись із діями відповідача, уважаючи, що ГУПФУ в Харківській області з 01.08.2024 протиправно зменшило розмір пенсії позивача з 79% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення, визначеного у довідці від 20.06.2023 за №280, позивач звернувся до суду.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку, а отже, вимоги позивача в частині визнання неправомірними дій щодо зменшення розміру пенсії з 79 % до 70 % грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 79 % грошового забезпечення з 01.08.2024, є обґрунтованими.

Щодо частини позовних вимог про нарахування та виплату пенсії «виходячи з грошового забезпечення, яке вказано у довідці від 20.06.2023 № 280», суд першої інстанції зазначив, що права та інтереси позивача у цій частині позову не порушено та докази цього відсутні, а відтак, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, та дійшов висновку про відмову у задоволені таких позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Виходячи з положень вказаної норми законодавства, колегія суддів переглядає рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи у цій частині, суд апеляційної інстанції виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, 17.11.2003) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема, у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами «80».

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри «80» замінено цифрами «70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі - Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 - визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку. Норми частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії, тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач під час проведення перерахунку пенсії позивача в порушення зазначених вище вимог законодавства зменшив відсоткове значення розміру пенсії позивача з 79% до 70% сум грошового забезпечення, а відтак з метою належного способу захисту порушеного права таку бездіяльність відповідача суд визнав протиправною. З метою захисту порушеного права позивача суд першої інстанції зобов'язав відповідача перерахувати з 01.08.2024 пенсію позивача у розмірі 79% сум грошового забезпечення та виплатити її з урахуванням проведених раніше виплат.

В цій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується.

Позивач не погоджується з висновком суду про передчасність позовних вимог щодо нарахування та виплату пенсії «виходячи з грошового забезпечення, яке вказано у довідці від 20.06.2023 № 280».

Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції в цій частині, колегія суддів зазначає таке.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області особову пенсійну справу та пояснення, на підставі чого відбулася зміна складових грошового забезпечення ОСОБА_1 .

На виконання зазначеної ухвали суду відповідачем надано особову пенсійну справу позивача, за матеріалами якої судом апеляційної інстанції встановлено таке.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі № 520/21300/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону №2011-ХІІ та з урахуванням положень Постанови № 704, згідно з оновленою довідкою УСБУ в Харківській області від 20.06.23 за №280 із застосуванням розміру пенсії 79% грошового забезпечення.

Після виконання рішення суду станом на 01.06.2024 позивачу виплачувалась пенсія обрахована з 79 % грошового забезпечення (станом на 01.01.2023) у розмірі 20832,50 грн згідно з довідкою УСБУ в Харківській області від 20.06.2023 за № 280.

Відповідно, у матеріалах справи наявний протокол перерахунку пенсії позивача з 01.06.2024, що містить розмір грошового забезпечення, з якої обчислена пенсія позивача, у сумі 20832,50 грн.

У подальшому рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі № 520/2219/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 01.08.2023 щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою КМУ від 14.07.2021 за №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", у розмірі 2000,00 грн.

Після виконання рішення суду у справі № 520/2219/24, з 01.08.2024, пенсія позивача обрахована відповідачем із грошового забезпечення у розмірі 13655,00 грн.

Відповідно, у матеріалах справи наявний протокол перерахунку, з якого вбачається зменшення розміру грошового забезпечення, використаного при обрахунку пенсії позивача.

Тобто, окрім призначення доплати (2000,00 грн) відповідач перерахував пенсію ОСОБА_1 , використавши інший розмір грошового забезпечення, замість того, що визначений у довідці УСБУ в Харківській області від 20.06.2023 за №280 - станом на 01.01.2023.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції необґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог у частині позовних вимог про нарахування та виплату пенсії «виходячи з грошового забезпечення, яке вказано у довідці від 20.06.2023 № 280».

Доводи апеляційної скарги щодо зазначених обставин спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в оскаржуваному рішенні, та приймаються колегією суддів в якості належних.

Згідно з приписами пункту другого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки Другим апеляційним адміністративним судом ухвалено нове рішення, яким адміністративний позов та апеляційну скаргу позивача задоволено, тобто рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2422,40 грн (968,96 грн + 1 453,44 грн).

Керуючись статтями 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі № 520/8918/25 скасувати.

Прийняти постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з судовим рішенням від 14.05.2024 у справі № 520/2219/24, які призвели до зменшення відсоткового значення пенсії та заміни з 01.08.2024 грошового забезпечення, з визначеного у довідці від 20.06.2023 за № 280.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.08.2024 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, виходячи з 79 % з грошового забезпечення, визначеного у довідці від 20.06.2023 за №280.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.В. П'янова

Судді А.О. Бегунц В.Б. Русанова