Справа № 931/935/25
Провадження № 2-о/931/5/26
20 січня 2026 року селище Локачі
Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Масляної С.В.,
за участю: секретаря - Проскуненкової А.В.,
заявниці - ОСОБА_1 ,
представника заявниці - ОСОБА_2 (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Локачах цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Доросинівська сільська рада Луцького району Волинської області, про встановлення факту родинних відносин,
встановив:
02 грудня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Доросинівська сільська рада Луцького району Волинської області, про встановлення факту родинних відносин. Заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її прабаба ОСОБА_4 . Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої увійшло право на земельну частку (пай) розміром 2,98 в умовних кадастрових гектарах, яке перебуває у колективній власності КСП «Колос» с. Вітоніж Рожищенського району Волинської області, що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0197728 від 03 жовтня 1997 року. Заповіт від імені ОСОБА_4 у виконавчому комітеті Доросинівської сільської ради нотаріально не посвідчувався. Зазначає, що спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_4 , шляхом спільного проживання на час відкриття спадщини, прийняла її дочка - ОСОБА_5 (бабуся заявниці), однак, не оформила своїх спадкових прав, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказує, що відповідно до заповіту, посвідченого 16 серпня 2000 року Ясенівською сільською радою Рожищенського району Волинської області за реєстровим № 15, ОСОБА_5 розпорядилася належним їй майном на користь сина - ОСОБА_6 (батька заявниці), який прийняв спадщину після смерті матері шляхом спільного проживання, проте не оформив своїх спадкових прав та ІНФОРМАЦІЯ_3 помер. Зазначає, що на даний час заявниця вирішила оформити свої спадкові права на майно, яке залишилось після смерті батька - ОСОБА_6 , до складу якого увійшло право на земельну частку (пай) розміром 2,98 в умовних кадастрових гектарах, яке перебуває у колективній власності КСП «Колос» с. Вітоніж Рожищенського району Волинської області та належить ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак, в ході підготовки документів, з'ясувалось, що відсутні документи, які б підтверджували факт родинних відносин між її прабабою ОСОБА_4 та бабою ОСОБА_5 , у зв'язку з чим виникла необхідність звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.
Стверджує, що встановлення факту родинних відносин їй необхідно для реалізації її спадкових прав.
Просить встановити факт, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір'ю ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою судді Локачинського районного суду Волинської області від 09 грудня 2025 року відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду.
Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги заяви підтримала, просилазадовольнити,зазначила, що встановлення факту необхідне їй для реалізації спадкових прав.
Представник заявниці ОСОБА_2 в судовому засіданні просила задовольнити заяву про встановлення факту родинних відносин.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. 18.12.2025 року надіслав до суду письмові пояснення, у яких просить розгляд справи проводити за його відсутності, зазначає, що обставини, викладені у заяві про встановлення факту родинних відносин йому відомі, проти задоволення заяви не заперечує (а.с. 34-35).
Представник Доросинівської сільської ради у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Згідно з ч.1 ст. 223 ЦПК України суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі заінтересованої особи ОСОБА_3 та представника заінтересованої особи Доросинівської сільської ради.
Заслухавши заявницю та її представника, показання свідка, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Частиною 2 статті 315 ЦПК України, передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.
Положеннями ст.ст. 80, 81 ЦПК України, визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємозв'язок доказів у їх сукупності.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у с.Вітоніж Рожищенського району Волинської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 14.08.1992 року (а.с. 5).
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Затурці Локачинського району Волинської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 15.01.2002 року (а.с. 9).
Відповідно до заповіту, посвідченого 16 серпня 2000 року Ясенівською сільською радою Рожищенського району Волинської області за реєстровим № 15, ОСОБА_5 розпорядилася належним їй майном на користь сина ОСОБА_6 (а.с.10).
ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у в с. Затурці Локачинського району Волинської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 28.05.2002 року (а.с. 12).
З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00053536187 від 10 вересня 2025 року вбачається, що після реєстрації шлюбу прізвище ОСОБА_7 - ОСОБА_8 (а.с. 13).
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 08.04.1958 року вбачається, що батьками ОСОБА_6 є ОСОБА_9 та ОСОБА_7 (а.с. 14).
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 06.10.1971 року вбачається, що батьками заявниці ОСОБА_10 є: батько - ОСОБА_6 , мати - ОСОБА_11 (а.с. 15), зміна прізвища ОСОБА_12 на ОСОБА_13 підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00047330281 від 05.10.2024 року (а.с. 16).
Згідно з довідкою Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області № 394 від 01 травня 2025 року заповіт від імені ОСОБА_4 у виконавчому комітеті Доросинівської сільської ради нотаріально не посвідчувався. Спадкодавець ОСОБА_4 була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1 з дочкою ОСОБА_14 , 1919 р.н. До складу спадкового майна входить право на земельну частку (пай) розміром 2,98 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться в с. Вітоніж Луцького району Волинської області, посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0197728 від 03 жовтня 1997 року. Спадкоємець згідно ст. 529 ЦК УРСР дочка - ОСОБА_14 , яка вступила у фактичне володіння майном до спливу шести місяців з дня смерті спадкодавця ОСОБА_4 шляхом садіння городу, збирання врожаю та ведення спільного господарства (а.с. 7).
Згідно з копією довідки Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області № 148 від 29 січня 2025 року заповіт від імені ОСОБА_5 нотаріально посвідчувався у виконавчому комітеті Ясенівської сільської ради за №15 від 16.08.2000 року. Спадкодавець ОСОБА_5 була зареєстрована та постійно проживала в с.Вітоніж Рожищенського району Волинської області в спадковому будинку з сином ОСОБА_6 , який спадщину прийняв, але не оформив спадкових прав та помер ІНФОРМАЦІЯ_6 . До складу спадкового майна входить право на земельну частку (пай) розміром 2,98 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться в с. Вітоніж Луцького району Волинської області, посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0197728 від 03 жовтня 1997 року. Спадкоємець згідно заповіту ОСОБА_6 (а.с. 11).
Згідно з копією довідки Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області № 393 від 01 травня 2025 року заповіт від імені ОСОБА_4 у виконавчому комітеті Доросинівської сільської ради нотаріально не посвідчувався. Спадкодавець ОСОБА_4 була зареєстрована та постійно проживала в с. Вітоніж Рожищенського району Волинської області. До складу спадкового майна входить право на земельну частку (пай) розміром 2,98 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться в с. Вітоніж Луцького району Волинської області, посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0197728 від 03 жовтня 1997 року. Спадкоємець згідно ст. 1265 ЦК України правнучка ОСОБА_1 (а.с. 8).
З копії сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0197728 вбачається, що померлій ОСОБА_4 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Колос» с. Вітоніж, Рожищенського району Волинської області у розмірі 2,98 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі. Сертифікат зареєстровано 03.10.1997 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 12453 (а.с. 6).
З відповіді Державного архіву Волинської області від 05.06.2025 року № 230/2.23 на запит представника заявниці вбачається, що метричні книги церкви Святого Архістратига Михаїла с. Вітоніж Луцького повіту передані на зберігання в Державний архів Волинської області лише за 1934-1938 роки включно (за інші роки не надходило), тому провести виявлення актового запису про народження ОСОБА_15 в 1916 році в с. Вітоніж Рожищенського району Волинської області (раніше Луцького повіту) не має змоги (а.с. 17).
З відповіді Державного архіву Волинської області від 18.10.2024 року № 797/01.22 на запит заявниці вбачається, що у перевірених метричних книгах церкви Святого Архістратига Михаїла с. Вітоніж Луцького повіту за 1938 рік (далі не надходили), частково збережених книгах записів актів про шлюб по с. Вітоніж Рожищенського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану за 1940-1941 роки (за інші роки не надходили), метричних книгах церки с. Озеряни (в прихід входило с. Солотвин) актового запису про шлюб ОСОБА_16 та ОСОБА_15 не виявлено. Метричні книги церкви с. Голоби Ковельського повіту у Державний архів Волинської області на зберігання надійшли по 1937 рік включно. Книг записів про шлюб Ковельського РВ ДРАЦС по с. Голоби та по с. Солотвин у Державний архів Волинської області на зберігання не надходили (а.с. 18).
З копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00055528839 від 23.12.2025 року, долученого за клопотанням представника заявниці, вбачається, що батьками ОСОБА_17 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце народження с. Вітоніж Рожищенського району Волинської області), є ОСОБА_18 та ОСОБА_4 (а.с. 47-49).
В судовому засіданні свідок ОСОБА_19 показала, що знала за життя ОСОБА_14 , яка була її свекрухою, дівоче прізвище якої ОСОБА_20 , і їй відомо, що її матір'ю була ОСОБА_4 . ОСОБА_4 була бабусею її чоловіка і проживала вона разом зі своєю дочкою - ОСОБА_14 до смерті. Її свекруха ОСОБА_14 за життя мала два шлюби. Її перший чоловік ОСОБА_9 загинув на війні. Вдруге вона вийшла заміж за ОСОБА_21 і переїхала до нього разом зі своєю матір'ю.
У своїй заяві заявниця просить встановити факт, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є матір'ю та дочкою.
Суд констатує, що у копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00055528839 від 23.12.2025 року, зазначено, що матір'ю ОСОБА_17 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце народження с. Вітоніж Рожищенського району Волинської області), є ОСОБА_4 .
Таким чином, з матеріалів справи та показань свідка, встановлено факт, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір'ю ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Беручи до уваги, що на право на земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом серії НОМЕР_6 , заявниця претендує як спадкоємець за законом, то встановлення факту родинних відносин між померлими ОСОБА_4 та ОСОБА_5 має юридичне значення, оскільки необхідне їй як спадкоємиці для оформлення спадщини.
Суд також вважає доведеним, що заявниця позбавлена можливості в інший спосіб довести факт родинних відносин між померлими особами, стосовно яких відсутні повні відомості у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити.
Згідно ч.1 ст.133 ЦПК України судові витрати, складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Разом з тим, відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на викладене, судові витрати у виді сплаченого заявницею судового збору, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 18, 77, 133, 294, 315-319, 354 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Доросинівська сільська рада Луцького району Волинської області, про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір'ю ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Повний текст рішення складено 21.01.2026 року.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 .
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_8 .
Заінтересована особа: Доросинівська сільська рада Луцького району Волинської області, адреса: 45133, с. Доросині вул. Миру, 60 Луцького району Волинської області, код ЄДРПОУ 04333201.
Суддя Локачинського районного суду С.В. Масляна