Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
21 січня 2026 р. № 520/955/26
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ольга Горшкова, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо затримання та мобілізації ОСОБА_2 ;
- визнати протиправним та скасувати рішення (наказ) про призов ОСОБА_2 на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_2 зі списків мобілізованих та направити його за місцем проживання для виконання ухвали слідчого судді.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позовні вимоги стосуються безпосередньо порушених прав ОСОБА_2 .
При цьому, як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем у цій справі є Ніконов Микола Михайлович, який діє в інтересах ОСОБА_2 на підставі ордеру надання правничої допомоги серії АХ №1316176 від 04.01.2026, який доданий до позовної заяви на підтвердження повноважень адвоката.
ОСОБА_1 помилково ототожнює свій правовий статус як позивача по справі зі своїм правовим статусом представника особи, в інтересах якої подано даний адміністративний позов.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що вищевказаний ордер містить дані особи, якій надається правнича допомога, однак така особа не зазначена позивачем у даній справі, що суперечить вимогам статті 160 КАС України.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.161 КАС України, у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що адміністративний позов подано засобами системи «Електронний суд», проте до позовної заяви не надані докази надсилання її копії та копій доданих документів відповідачу з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Крім того, суд звертає увагу позивача, що правильне формулювання позовних вимог є необхідним, оскільки, відповідно до приписів процесуального законодавства, суд розглядає позовні вимоги в межах заявлених позовних вимог та в першу чергу, від правильного формулювання позивачем позовних вимог, в подальшому, у разі задоволення таких позовних вимог, залежить їх виконання.
Суд зазначає, що правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, оскільки саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що містяться в статті 160 КАС України.
У постановах Верховного Суду України від 01.12.2015 у справі № 800/134/15, від 15.12.2015 у справі № 800/206/15, від 22.10.2020 у справі № 359/630/19 зазначено, окрім іншого, що судовому захисту підлягають порушені права, свободи та інтереси, належні безпосередньо заявникам, та таке порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення, що не дозволяє скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно лише тому, що заявники вважають начебто певні положення норм законодавства впливають на їх правове становище.
Судом встановлено, що однією із заявлених позовних вимог є визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо затримання та мобілізації ОСОБА_2 .
В її обґрунтування представник позивача вказує, що 26.12.2025 року ОСОБА_2 був затриманий на вулиці представниками ТЦК та СП, після чого примусово доставлений до РТЦК.
Поряд із цим суд зазначає, що адміністративне затримання та доставлення громадянина до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки здійснюється поліцейським та відноситься до заходів забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення (Глава 20 КУпАП).
Відповідно до ст. 267 КУпАП адміністративне затримання може бути оскаржено заінтересованою особою у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) відносно органу (посадової особи), який застосував ці заходи, або до суду.
При цьому частиною 1 статті 286 КАС України, яка встановлює особливості провадження окремих категорій адміністративних справ, передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами, як адміністративними судами.
Таким чином, дії та рішення уповноважених осіб щодо адміністративного затримання та доставлення громадянина до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, є заходом забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення, та можуть бути оскаржені до суду шляхом подання адміністративного позову до місцевого загального суду як адміністративного суду.
Щодо заявленої позовної вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення (наказ) про призов ОСОБА_2 на військову службу під час мобілізації, суд зазначає наступне.
Представником позивача не зазначено ідентифікуючих ознак оскаржуваного рішення (наказу) про призов ОСОБА_2 на військову службу під час мобілізації таких, як номер і дата. Такий недолік позову виключає можливість безсумнівно ідентифікувати оскаржуване рішення, відповідно визначити зміст позовних вимог.
Щодо сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно пп.2 п.1 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлюється у розмірі - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" установлено у 2026 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2026 року - 3328,00 грн.
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Частиною 3 ст. 6 "Про судовий збір" визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
При перевірці матеріалів справи судом встановлено, що позивач не надав докази сплати судового збору.
Оскільки судом встановлено, що позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 160 КАС України, то позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання позовної заяви до суду у відповідності до кількості заявлених позивачем немайнових вимог, із розрахунку 1064,96 грн за кожну немайнову вимогу.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків.
Для усунення вказаних вище недоліків позивачу необхідно надати до суду:
1) привести позовну заяву у відповідність до вимог ч. 4 п. 5 ст. 160 КАС України та сформулювати позовні вимоги, відповідно до ст. 5 КАС України;
2) зазначити ідентифікуючі ознаки оскаржуваного рішення (наказу) про призов ОСОБА_2 на військову службу під час мобілізації;
3) надати докази сплати судового збору за кожною позовною вимогою;
4) докази надіслання позовної заяви відповідачеві.
Відповідно до пункту частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачеві термін - п'ять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом:
1) привести позовну заяву у відповідність до вимог ч. 4 п. 5 ст. 160 КАС України та сформулювати позовні вимоги, відповідно до ст. 5 КАС України;
2) зазначити ідентифікуючі ознаки оскаржуваного рішення (наказу) про призов ОСОБА_2 на військову службу під час мобілізації;
3) надати докази сплати судового збору за кожною позовною вимогою;
4) докази надіслання позовної заяви відповідачеві.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ольга ГОРШКОВА