Рішення від 21.01.2026 по справі 520/25519/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 р. № 520/25519/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, третя особа - Головне управління Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд:

1. визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо нерозгляду заяви та поданих ОСОБА_1 , ОСОБА_2 документів щодо призначення (перерозподілу) та виплати їм нерозподіленої 1/3 частки одноразової грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 ;

2. зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України розглянути заяви та подані ОСОБА_1 , ОСОБА_2 документи, щодо призначення (перерозподілу) та виплати нерозподіленої 1/3 частки одноразової грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 , та підготувати висновок щодо можливості виплати нерозподіленої частки ОГД ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачами зазначено, що відповідачем протиправно не розглянуто заяву щодо призначення (перерозподілу) та виплати їм нерозподіленої 1/3 частки одноразової грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 . Зазначене стало підставою для звернення позивачів до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 29.09.2025 відкрито спрощене провадження по справі в порядку статті 262 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому виклав свої заперечення проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що заяву позивачів було розглянуто відповідачем та надано відповідь №25/17/13/1-Ц-1056 від 06.08.2025, в якій зазначено, що якщо одна із осіб, яка має право на одноразову грошову допомогу у строк, встановлений п. 9 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", не реалізує своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Відповідно до абз. 1 п. 3 Порядку та умов №484 у разі відмови однієї з осіб, зазначених в особистому розпорядженні, від призначення та отримання ОГД, а також якщо одна з таких осіб у трирічний строк з дня виникнення в неї такого права не реалізувала свого права на призначення та отримання ОГД, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання ОГД, у рівних частках. Таким чином, відповідач вважає, що після спливу трирічного терміну з дня виникнення права ОСОБА_3 на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, позивачі отримають право на перерозподіл частки одноразової грошової допомоги.

Третя особа, Головне управління Національної гвардії України, письмові пояснення до суду не надала, про розгляд справи повідомлялась належним чином.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час дії воєнного стану.

ОСОБА_2 є спільним сином ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

ОСОБА_3 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України.

20.09.2025 видано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 .

Згідно з повторним свідоцтвом про смерть від 22.11.2023 серії НОМЕР_3 мати ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивачі, ОСОБА_1 (дружина загиблого) та ОСОБА_2 (син загиблого) ініціювали процес отримання одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) після смерті військовослужбовця, а саме з метою отримання належних їм часток ОГД позивачі 19.07.2024 звернулись до військової частини НОМЕР_1 із заявами про виплату ОГД.

За результатом розгляду вказаних заяв, комісією Головного управління Національної гвардії України прийнято рішення, яке оформлено протоколом від 18.10.2024 № 730/168, про виплату позивачам ОГД в наступному розмірі:

- дружині - ОСОБА_1 - 5 000 000 грн (1/3 частина);

- сину - ОСОБА_2 - 5 000 000 грн (1/3 частина).

Також, у вказаному протоколі зазначено, що рішення про призначення частини ОГД батькові - ОСОБА_5 загиблого солдата ОСОБА_3 прийняти після надання відповідних документів.

Отже, виплата ОГД призначені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - дружині та сину загиблого ОСОБА_3 .

На адвокатський запит від 17.06.2025 № 17-06/25/1, Державний архів Вінницької області своїм листом від 24.06.2025 № 08-45/2 повідомив, що в документах Державного архіву Вінницької області відомостей стосовно громадянина ОСОБА_5 не виявлено.

За зверненням ОСОБА_2 до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян від 14.06.2025 № 00051798999 про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

З вказаного витягу вбачається, що відомості про батька ОСОБА_3 зазначені зі слів його матері.

30.06.2025 цінними поштовими відправленнями з описами позивачі надіслали до Головного управління Національної гвардії України та військової частини НОМЕР_1 заяви про виплату їм ОГД в розмірі 1/2 частини кожному (із врахуванням вже виплачених сум) замість призначених по 1/3, тобто із врахуванням розміру частки, яка була відкладена для батька - ОСОБА_5 , загиблого військовослужбовця солдата ОСОБА_3 . Отже, по суті заяв позивачі просили здійснити призначення (перерозподіл) та виплату нерозподіленої 1/3 частки ОГД, яка визначена за неіснуючим батьком загиблого військовослужбовця - ОСОБА_5 .

До заяв були додані документи, в тому числі засвідчені нотаріусом копії з оригіналу витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, сформованого 14.06.2025 за № 00051798999.

Листом від 06.08.2025 № 25/17/13/1-Ц-1056 військовою частиною НОМЕР_1 ОСОБА_1 повідомлено про те, що якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізує своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання грошової допомог; після трьох років від дати загибелі (смерті військовослужбовця солдата ОСОБА_3 , яка сталася 15.09.2023 року, родичі які мають право на отримання частки одноразової грошової допомоги подають до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України заяву та документи зазначені в постанові Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» на перерозподіл частки одноразової грошової допомоги батька - ОСОБА_5 .

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо невчинення дій з оформлення та надсилання до Головного управління Національної гвардії України документів відносно виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) ОСОБА_3 за їх заявами від 30.06.2025 про призначення та виплату нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги батька загиблого, позивачі звернулися до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 21 Закону України "Про Національну гвардію України" держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, членів їхніх сімей, працівників, резервістів Національної гвардії України, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби (виконання обов'язків служби у військовому резерві) або постраждали в полоні у ході бойових дій (війни), в умовах правового режиму надзвичайного стану, під час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва або під час участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.

Згідно із частинами першою, другою статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.

Так, відповідно до п. 4 ст. 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:

- діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

- вдова (вдівець);

- батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);

- внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

- жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;

- утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до частини третьої статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частинами першою, восьмою, дев'ятою статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через три роки після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.

Процедуру виплати грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у разі загибелі внаслідок збройної агресії під час дії воєнного стану військовослужбовців Національної гвардії України (далі - військовослужбовці), які брали безпосередню участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, або які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) визначено Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в Національній гвардії України, затвердженого Наказ Міністерства внутрішніх справ України 09 серпня 2022 року №484.

Пунктами 5, 6, 7, 8 Порядку № 484 передбачено, що виплата ОГД здійснюється особам, які мають право на отримання ОГД незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги іншими особам, які мають право на отримання ОГД.

Для призначення та виплати ОГД особи, які мають право на отримання ОГД, звертаються до Головного управління Національної гвардії України (далі - Головне управління НГУ), територіального управління Національної гвардії України, з'єднання, військової частини, вищого військового навчального закладу, навчальної військової частини (центру), бази, закладу охорони здоров'я, установи Національної гвардії України (далі - військова частина) за останнім місцем проходження військової служби загиблого (померлого) військовослужбовця або до військової частини Національної гвардії України, визначеної командувачем Національної гвардії України, на яку покладаються функції щодо призначення та виплати ОГД (далі - уповноважений орган), із заявою кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання ОГД, а в разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату ОГД.

До заяви додаються завірені копії: свідоцтва про смерть військовослужбовця; постанови військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми, каліцтва), що призвело до загибелі (смерті) військовослужбовця; документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, зокрема про те, що вона не пов'язана з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою, сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується ОГД, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до якого внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідки про реєстрацію місця проживання (у разі, коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім іноземців та осіб без громадянства) (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); свідоцтва про народження військовослужбовця - для виплати ОГД батькам загиблого (померлого); рішення суду про усиновлення дитини, яке набрало законної сили, засвідченого в установленому порядку, та витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення відомостей до актового запису про усиновлення - для виплати ОГД усиновлювачам загиблої (померлої) особи; свідоцтва про шлюб - для виплати ОГД дружині (чоловікові); свідоцтва про народження дитини або рішення суду про усиновлення цієї дитини загиблим (померлим), яке набрало законної сили, засвідченого в установленому порядку, та витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення відомостей до актового запису про усиновлення - для виплати ОГД дитині; довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності або пенсійного посвідчення особи, якій призначено пенсію по інвалідності, - для виплати ОГД непрацездатним дітям, вдові (вдівцю) та батькам загиблої (померлої) особи; рішення суду про встановлення факту проживання однією сім'єю загиблого (померлого) військовослужбовця з жінкою (чоловіком) без реєстрації шлюбу, яке набрало законної сили, засвідченого в установленому порядку, - для виплати ОГД чоловіку (жінці), який (яка) проживав (проживала) однією сім'єю із загиблим (померлим) військовослужбовцем; медичного документа, що підтверджує вагітність, виданого відповідним закладом охорони здоров'я, - подається вагітними жінками для визначення кола осіб, які мають право на ОГД та визначення часток на отримання ними ОГД; свідоцтва про народження онуків, свідоцтва про народження та смерть їх батьків - для виплати ОГД онукам загиблої (померлої) особи; рішення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування - у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця; рішення суду, що підтверджує факт перебування заявника, який є членом сім'ї загиблого (померлого), на його утриманні, який визначається відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або іншого документа, що є підставою для встановлення факту перебування на утриманні та призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до зазначеного Закону; витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» - для визначення, що заявник не позбавив життя чи не вчиняв замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно право на призначення та отримання ОГД, а також, що заявник не притягався до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблого (померлого) військовослужбовця.

Уповноважений орган під час оформлення документів для призначення ОГД до поданих заявником копій документів додатково додає: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця зі списків особового складу Головного управління НГУ, військової частини за останнім місцем проходження військової служби загиблого (померлого) військовослужбовця; витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця; завірену копію особистого розпорядження військовослужбовця (за наявності).

Відповідно до п. 10 Порядку № 484 уповноважений орган під час оформлення документів для призначення ОГД: перевіряє наявність документів, передбачених пунктом 7 цих Порядку та умов; визначає перелік осіб, які документально підтвердили своє право на отримання ОГД, а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її отриманням, але не надали (надали не всі) документи; готує висновок щодо виплати ОГД особам, які мають право на її отримання, та подає його в 10-денний строк із дня реєстрації документів, поданих такими особами, до Головного управління НГУ з додаванням документів, передбачених пунктами 7-9 цих Порядку та умов.

Відповідно до п. 12-15 Порядку № 484 Головне управління НГУ в місячний строк з дня надходження висновку щодо виплати ОГД особам, які мають право на її отримання, поданого відповідно до абзацу четвертого пункту 10 цих Порядку та умов, приймає рішення про призначення ОГД або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах чи подано не за належністю) і надсилає таке рішення разом із документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату ОГД особам, які звернулися за її отриманням, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення такої особи (таких осіб) з обґрунтуванням підстав відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Під час воєнного стану рішення про призначення ОГД приймається Головним управлінням НГУ протягом трьох місяців з дня отримання документів, передбачених пунктами 7-9 цих Порядку та умов.

Після прийняття рішення про призначення ОГД Головне управління НГУ (за наявності коштів державного бюджету на відповідні виплати) здійснює перерахування коштів на реєстраційні рахунки уповноважених органів в установах Державної казначейської служби України.

ОГД виплачується на підставі наказу уповноваженого органу шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений особою в заяві.

Як встановлено судом, позивачами 19.07.2024 подано відповідну заяву про виплату ОГД разом з передбаченими Порядком № 484 завіреними копіями документів, за результатом розгляду яких комісією Головного управління Національної гвардії України прийнято рішення, оформлене протоколом від 18.10.2024 № 730/168, про призначення позивачам по 1/3 частці ОГД кожному.

При цьому, 1/3 частку ОДГ визначено за ОСОБА_5 , який записаний батьком у свідоцтві про народження ОСОБА_3 відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (зі слів матері).

За відомостями Державного архіву Вінницької області (лист від 24.06.2025 №08-45/2) відомостей стосовно громадянина ОСОБА_5 не виявлено.

Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян від 14.06.2025 №00051798999 про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, підтверджено, що відомості про батька ОСОБА_3 зазначені зі слів його матері.

Водночас, вказані документи (лист від 24.06.2025 №08-45/2 та Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян від 14.06.2025 №00051798999) не є належними доказами відсутності права у ОСОБА_5 , який записаний батьком у свідоцтві про народження ОСОБА_3 , на спірну 1/3 частку ОДГ.

А саме по собі твердження "запис про батька у свідоцтві про народження записаний зі слів матерів" не є обґрунтованою та належною підставою для перерозподілу 1/3 частки ОДГ, що визначена за ОСОБА_5 .

При цьому, відповідних судових рішень про визнання померлим або безвісті зниклим ОСОБА_5 , або про позбавлення його батьківських прав відносно загиблого ОСОБА_3 , до матеріалів справи не надано.

З огляду на викладене, враховуючи, що на даний час ще не сплив трирічний термін від дати загибелі військовослужбовця ОСОБА_3 , у позивачів відсутні підстави для звернення із заявою про перерозподіл 1/3 частки ОГД, що визначена за ОСОБА_5 .

Відповідно до абз. 1 п. 3 Порядку та умов №484 у разі відмови однієї з осіб, зазначених в особистому розпорядженні, від призначення та отримання ОГД, а також якщо одна з таких осіб у трирічний строк з дня виникнення в неї такого права не реалізувала свого права на призначення та отримання ОГД, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання ОГД, у рівних частках.

Таким чином, після спливу трирічного терміну з дня загибелі ОСОБА_3 , у разі якщо ОСОБА_5 не буде реалізоване його право на призначення та отримання ОГД, його частка може бути розподілена між іншими особами, в даному випадку між позивачами, які мають право на призначення та отримання ОГД, у рівних частках.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачі в даному випадку діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.

Решта доводів сторін окремій оцінці у тексті судового акту не підлягає, тому що не впливає на правильність розв'язання спору по суті.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви.

Розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Повний текст рішення виготовлено та підписано - 21.01.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці, а також з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Суддя Марина Лук'яненко