Рішення від 21.01.2026 по справі 520/30086/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 р. № 520/30086/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сподобівка", Товариство з обмеженою відповідальністю "СК ВОСТОК" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Керівник Куп'янської окружної прокуратури Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області щодо невжиття заходів, спрямованих на набуття права комунальної власності на гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області;

- зобов'язати Шевченківську селищну військову адміністрацію Куп'янського району Харківської області вчинити дії, спрямовані на набуття права комунальної власності на гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Шевченківською селищною військовою адміністрацією Куп'янського району Харківської області допущено протиправну бездіяльність щодо невжиття заходів, спрямованих на набуття права комунальної власності на гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області. Зазначене стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 18.11.2025 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена позивачу, відповідачу та третій особі, Товариству з обмеженою відповідальністю "СК Восток", до їх електронних кабінетів через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.

Третій особі, Товариству з обмеженою відповідальністю "Сподобівка", копію ухвали про відкриття провадження направлено засобами поштового зв'язку за адресою, зазначеною в позовній заяві, однак на адресу суду повернулося відправлення у зв'язку з закінченням терміну зберігання такого відправлення.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого виклав свої заперечення проти позову, зазначивши про безпідставність позовних вимог позивача. Просить відмовити в задоволенні позову.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, згідно якої підтримав свою позицію, викладену в позовній заяві. Проси позов задовольнити.

Відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, згідно яких заперечив про доводів позивача.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що у користуванні ТОВ «Сподобівка» (код ЄДРПОУ 32652490) на підставі договору оренди землі від 12.11.2009, укладеного з Шевченківською районною державною адміністрацією Харківської області, перебувала земельна ділянка з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га (цільове призначення - 10.07 для рибогосподарських потреб), що розташована на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району (колишня Сподобівська сільська рада).

Вказаний договір укладено на підставі розпорядження голови Шевченківської РДА від 17.06.2009 № 148, пунктом 2 якого передбачено, що ТОВ «Сподобівка» земельна площею 9,2328 га, в тому числі: під водою - 38,6574 га, пасовища - 0,4868 га, гідротехнічні споруди - 0,0886 га, надається у користування на умовах оренди строком на 50 років.

Згідно з п. 3 договору оренди на земельній ділянці знаходиться глуха земляна гребля з уположеним верховим відкосом. Довжина греблі - 120,0 м, максимальна висота - 4,0 м, шириною по гребні - 7,2 м, проїжджою частиною, закріпленою оптимальною піщано-глинистою сумішшю - 4,5 м. Закладення верхнього укосу - 1,8 м, низового укосу - 1 2,5 м. Гребля знаходиться в 600 метрах від с. Дуванка

01.09.2014 ТОВ «Сподобівка» вказану земельну ділянку разом із гідротехнічною спорудою передано в суборенду ТОВ «СК ВОСТОК» (код ЄДРПОУ 30501395) з терміном дії речового права до 12.11.2059.

За доводами позивача, інформація щодо власника вказаної гідротехнічної споруди (греблі) відсутня.

Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що 05.11.2024 на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-ІХ від 28.04.2021 та розпорядження начальника Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району № 768 від 29.10.2024 державним реєстратором Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області Шевченко Л.І. зареєстровано право комунальної власності Шевченківської селищної територіальної громади в особі Шевченківської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196. (а.с. 23-24)

Однак, згідно листа Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області від 19.05.2024 № 02-18/699 останньою було повідомлено, що гідротехнічна споруда, що розташована на земельній ділянці - кадастровий номер 6325786000:01:002:0196, на балансі селищної ради не стоїть, інформація про власника відсутня. (а.с. 55)

Відповідно до листа Регіонального офісу водних ресурсів у Харківській області від 22.02.2024 № 304/08-14, в офісі відсутня інформація щодо передачі гідротехнічних споруд на утримання та баланс органам місцевого самоврядування/підприємствам/установам/організаціям та їх стану. (а.с. 51)

Згідно листа КП "Шевченківське бюро технічної інвентаризації" № 9 від 08.04.2025 повідомляється, що останнім не проводилося технічної інвентаризації та не виготовлялося технічного паспорту гідротехнічної споруди, розташованої на вказаному водному об'єкті. (а.с. 57)

За доводами позивача, спірна гідротехнічна споруда, що розташована на вказаній земельній ділянці, на балансі селищної ради не перебуває, інформація про власника відсутня, тому зазначена гідротехнічна споруда має ознаки безхазяйної нерухомої речі.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо невжиття заходів, спрямованих на набуття права комунальної власності на гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно абзацу 1 частини 1 статті 181 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

За визначенням статті 1 Закону України «Про аквакультуру» гідротехнічні споруди - це об'єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об'єктах.

Згідно з пунктом 1.9.18 «Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів та хвостів», затвердженої наказом Державного комітету у справах містобудування і архітектури від 19.12.1995 № 252, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.1995 за №466/1002, гідротехнічні споруди - це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тонелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувані промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що спірний об'єкт, що розташований на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, належить до гідротехнічних споруд, що не заперечується сторонами.

Відповідно до пункту 2.7 «Методичних рекомендаціях стосовно об'єктів нерухомого майна, права на які підлягають державній реєстрації», затверджених протоколом колегії Державної реєстраційної служби України від 11.12.2012 за № 3, до об'єктів нерухомого майна, права на які підлягають державній реєстрації, належать споруди (інженерні, гідротехнічні тощо) - земельні поліпшення, що не належать до будівель та приміщень, призначені для виконання спеціальних технічних функцій.

До гідротехнічних споруд відносяться: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тунелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувані промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За визначенням статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 вказаного Закону у державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

За наведених фактичних обставин суд зазначає, що право на гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Однак, як зазначає позивач у позовній заяві, на даний час право власності на гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області, ні за ким не зареєстровано, тобто вона має ознаки безхазяйності.

Відповідачем зазначених обставин не спростовано.

Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 10 вказаного Закону визначено статус сільських та селищних рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (зі змінами та доповненнями) визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, корпоративні права в юридичних особах, у тому числі банках, страхових компаніях чи інших господарських товариствах, майно житлового фонду, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках публічно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

У свою чергу, статтею 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.

Згідно ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (ст. 329 ЦК України).

Згідно ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 14 ст. 18 Закону № 1952-VІ).

Так, листом Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області від 19.05.2024 № 02-18/699 підтверджено, що гідротехнічна споруда, що розташована на земельній ділянці - кадастровий номер 6325786000:01:002:0196, на балансі селищної ради не стоїть, інформація про власника відсутня. (а.с. 55)

Відповідно до листа Регіонального офісу водних ресурсів у Харківській області від 22.02.2024 № 304/08-14, в офісі відсутня інформація щодо передачі гідротехнічних споруд на утримання та баланс органам місцевого самоврядування/підприємствам/установам/організаціям та їх стану. (а.с. 51)

За викладеного, суд приймає до уваги доводи позивача щодо того, що відповідачем дії, спрямовані на оформлення та набуття права власності на відповідну гідротехнічну споруду, не вчинялись. Відповідачем таких обставин не спростовано.

Разом із тим, взяття у комунальну власність селищної військової адміністрації безгосподарської гідротехнічної споруди дасть можливість вирішувати питання збереження водних об'єктів для загального та спеціального водокористування, надавати в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічних споруд, запобігти виникненню надзвичайним ситуаціям пов'язаних з водним фактором на єдиному на території територіальної громади водосховищі.

Враховуючи вищенаведені норми законодавства та те, що Шевченківська селищна військова адміністрація Куп'янського району Харківської області є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном територіальної громади, на території якої розташовано гідротехнічну споруду з ознаками безхазяйності, а саме що розташована на земельній ділянці - кадастровий номер 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області, то саме на Шевченківську селищну військову адміністрацію Куп'янського району Харківської області покладено обов'язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права комунальної власності на них.

У той же час, Шевченківська селищна військова адміністрація Куп'янського району Харківської області, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не здійснювала відповідних дій, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на гідротехнічну споруду, що розташована на земельній ділянці - кадастровий номер 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області.

Вищевказане свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Ураховуючи викладені обставини, суд вважає за необхідне задовольнити позов шляхом визнання протиправною бездіяльності Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області щодо невчинення дій для набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області та зобов'язання Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно - гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області (вул. Центральна, буд. 9А, с-ще Шевченкове, Куп'янський р-н, Харківська обл., 63601, РНОКПП 0291010833) до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області (вул. Василя Стуса, буд. 2, с-ще Шевченкове, Куп'янський р-н, Харківська обл., 63601, ЄДРПОУ 45098470), треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сподобівка" (вул. Малиновського, буд. 3, м. Харків, 61052, ЄДРПОУ 32652490), Товариство з обмеженою відповідальністю "СК ВОСТОК" (площа Центральна, буд. 11, с. Бугаївка, Ізюмський р-н, Харківська обл., 64320, ЄДРПОУ 30501395) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області щодо невчинення дій для набуття права комунальної власності на гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області;

Зобов'язати Шевченківську селищну військову адміністрацію Куп'янського району Харківської області вчинити дії, спрямовані на набуття права комунальної власності на гідротехнічну споруду, розташовану на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325786000:01:002:0196 площею 9.2328 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН