Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
21 січня 2026 року №520/31159/25
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді - Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови застосувати під час обчислення пенсії ОСОБА_2 показник середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019-2021, що становить 10846,37 грн, відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_2 здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019-2021 (10846,37 грн), відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV з дати звернення 27.08.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 21.03.2022 отримує пенсію за віком, при призначенні якої відповідач неправомірно застосував показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки як при переведенні з одного виду пенсії на інший, тоді як вона вперше звернулася за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України №1058-IV, що зобов'язувало застосувати показник середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення, а саме за 2019-2021 роки, у зв'язку з чим відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у перерахунку пенсії є протиправною та призвела до зменшення розміру належної їй пенсійної виплати.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.
Представник відповідача надав через канцелярію відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти заявлених позовних вимог з підстав їх необґрунтованості та недоведеності, посилаючись на те, що Управління діє виключно в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією України, Положенням про Пенсійний фонд України та Законом України №1058, а тому при призначенні позивачу пенсії за віком з 21.03.2022 після перебування на обліку як пенсіонера за вислугою років з 05.12.2017 правомірно застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, з огляду на зміни, внесені Законом №2148-VIII (з 01.10.2017 застосовується середній показник за 2014-2016 роки 3764,40 грн) та подальшу індексацію за ч.2 ст.42 Закону №1058 (станом на 01.01.2025 - 7994,47 грн, з 01.03.2025 - 8913,83 грн), у зв'язку з чим просить суд відмовити в задоволенні позову, а також зменшити витрати на правничу допомогу як неспівмірні (вважає справедливим 1000 грн), додатково вказуючи на значний обсяг пенсійної справи та прохання врахувати її матеріали навіть за відсутності підтвердження надсилання копій іншим учасникам справи.
Представник позивача надіслав суду відповідь на відзив, в якій не погодився з доводами представника відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.
Представник третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, правом надати письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог не скористався.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 21.03.2022 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 09.07.1991 №1788-ХІІ.
З 05.12.2017 позивачка отримувала пенсію за вислугу років відповідно до п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 09.07.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ). Однак виплата такої пенсії припинена через продовження трудової діяльності.
При перегляді своєї електронної пенсійної справи після призначення пенсії за віком позивач з'ясувала, що для визначення розміру пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, як для перерахунку пенсії, а не згідно з нормами частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначеної для призначення нової пенсії.
27.08.2025 позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії за віком, в якій просила при обчисленні пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - ЗУ №1058-IV) застосувати показник середньої заробітної плати за 2019-2021 роки.
Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення від 04.09.2025 №203040000242 про відмову у перерахунку пенсії, мотивувавши це тим, що при переході за бажанням особи з одного виду пенсії на інший застосовується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу із використанням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення або попереднього перерахунку попереднього виду пенсії, оскільки за результатами аналізу електронної пенсійної справи встановлено, що позивачці з 05.12.2017 було призначено пенсію за вислугу років як працівниці освіти та соціального забезпечення, а з 21.03.2022 здійснено перехід на пенсію за віком із застосуванням того самого показника середньої заробітної плати, що, на думку відповідача, відповідає вимогам статті 45 Закону України №1058-IV.
Вважаючи рішення відповідача щодо незастосування до обрахунку пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки незаконними та такими, що порушує конституційне право позивача на достатнє пенсійне забезпечення, остання звернулась до суду.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.
Положеннями ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до приписів ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно із ст.9 Закону №1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст.10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Судом встановлено, що положеннями ст.27 Закону №1058-ІV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Як передбачено положеннями п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до положень ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Предметом спору у даній адміністративній справі є встановлення правомірності відмови пенсійного органу у застосуванні показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням нового виду пенсії за віком, відповідно до положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому, будь-яких інших заперечень щодо можливості призначити позивачу такий вид пенсії відповідачем у спірному рішенні не наведено.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивачу пенсія призначена вперше відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", а пенсія за віком була призначена на підставі положень частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV.
Суд зазначає, що Верховний Суд у подібних правовідносинах неодноразово висловлював правову позицію щодо того, що у випадку, якщо особа, яка вже отримує пенсію за одним законом, виявила бажання отримувати пенсію, право на яку визначене іншим законом, то має місце саме призначення пенсії, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно із частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Аналогічні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі №127/7522/17, від 18 серпня 2020 року у справі №263/6611/17.
Таким чином, на переконання суду, у даному випадку має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно ч.3 ст.45 Закону №1058-IV, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком.
Також, відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленій зокрема у постановах від 29 листопада 2016 року у справі №133/476/15-а, від 14 лютого 2018 року по справі №465/5246/17, від 23 жовтня 2018 у справі №334/2653/17, від 13 грудня 2018 у справі №185/860/17, від 06 лютого 2019 року у справі №333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом №1058-IV.
За офіційною інформацією з сайту Пенсійного фонду України середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, становить: за 2019 рік - 9205,19 грн, за 2020 рік - 10340,35 грн, за 2021 рік - 12993,56 грн.
Для призначення нових пенсій в 2022 році застосовується показник середньої заробітної плати по Україні за три попередні роки, тобто за 2019-2021 роки.
Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при останньому переведенні позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком мало застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення позивача за призначенням пенсії, тобто за 2019-2021 роки.
Отже, є обґрунтованими доводи позивача щодо протиправності відмови пенсійного органу застосувати під час обчислення пенсії позивача показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019-2021 роки (10846,37 грн).
При цьому, суд зазначає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, у спірних правовідносинах допущені саме протиправні дії, що полягають у відмові застосувати під час обчислення пенсії позивачу з застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019-2021 роки.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.09.2025 №203040000242 про відмову в здійсненні перерахунку та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019-2021 роки, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п.1 розділу ІІІ Порядку №3-1 приймання, розгляд та опрацювання заяви та документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, здійснюється відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846.
Згідно з п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п.4.10 Порядку №22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
З огляду на приписи Порядку №22-1 процедура перерахунку пенсії в даному випадку покладена на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Таким чином, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області має завершити процедуру перерахунку позивачу пенсії, при цьому виплата перерахованої пенсії здійснюється пенсійним фондом за місцем проживання пенсіонера, тобто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що, з метою ефективного захисту прав позивача, позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019-2021 роки, з дати звернення - 27.08.2025 та надіслати електронну пенсійну справу для здійснення виплати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності вчинених ним дій, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Щодо відшкодування сплати судових витрат, пов'язаних з наданням правничої допомоги, суд зазначає, що представник позивача у позовній заяві вказав, що позивач планує стягнути з відповідача витрати, пов'язані з розглядом справи, зокрема на професійну правничу допомогу, розмір якої буде визначено та документи щодо якої будуть надані до вирішення справи по суті. Орієнтовний розмір указаних витрат - 8000,00 грн. Однак зазначені докази не були надані до суду.
Відтак питання щодо відшкодування понесених позивачем витрат на правничу допомогу буде вирішено після подання представником позивача відповідних доказів.
Витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до частини восьмої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул.Гоголя, буд.34, м.Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Вийти за межі позовних вимог.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.09.2025 №203040000242 про відмову в здійсненні перерахунку та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019-2021 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019-2021 роки, з дати звернення - 27.08.2025 та надіслати електронну пенсійну справу для здійснення виплати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул.Гоголя, буд.34, м.Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 21 січня 2026 року.
Суддя Лариса МАР'ЄНКО