Рішення від 21.01.2026 по справі 460/22410/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 року м. Рівне№460/22410/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

03.12.2025 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу військовослужбовця на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та про зобов'язання повторно розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу від 17.11.2025 з урахуванням висновків суду.

Ухвалою від 08.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №460/22410/25. Розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у строки, визначені статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з позовною заявою, вимоги ОСОБА_1 ґрунтуються на тому, що він має право на відстрочку, позаяк здійснює постійний догляд за батьком своєї дружини (тестем), ОСОБА_2 , який згідно Довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 486323 від 27.10.2022 є інвалідом І групи та потребує часткової сторонньої допомоги та догляду. Донька ОСОБА_2 , дружина позивача, ОСОБА_3 , згідно заключення ЛКК від 20.11.2025 №1107 не може надавати соціальні послуги по догляду. Інші родичі першого рівня споріднення, ОСОБА_2 , дружина - ОСОБА_4 та син - ОСОБА_5 не можуть надавати постійний сторонній догляд, що підтверджується документально. ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовив позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу, з огляду на що ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.

Відповідач, належним чином повідомлений про можливість подання відзиву та про судовий розгляд справи, правом на подання відзиву не скористався.

З урахуванням приписів ст.162 КАС України, суд здійснюватиме розгляд справи за наявними у ній матеріалами.

Дослідженими у справі доказами судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним, та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.10.2023.

ОСОБА_3 є дружиною позивача, що підтверджується даними свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого 05.11.1999 Городищенською сільською радою Березнівського району Рівненської області.

За даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 25.05.2023 Виконавчим комітетом Городищенської сільської ради Березнівського району Рівненської області, батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з 20.10.2022 має І групу інвалідності (загальне захворювання по зору); інвалідність встановлена довічно; потребує часткової сторонньої допомоги та догляду, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 486323 від 27.10.2022.

05.11.2025 КНП «Березнівський центр первинної медичної допомоги» стосовно ОСОБА_2 сформовано Висновок про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі за формою №080-4/о.

ОСОБА_4 , згідно заключення ЛКК №1083, що сформоване 17.11.2025 КНП «Березнівський центр первинної медичної допомоги», за станом здоров'я не може здійснювати постійний догляд за чоловіком -

ОСОБА_7 , згідно заключення ЛКК №1107, що сформоване 20.11.2025 КНП «Березнівський центр первинної медичної допомоги», не може надавати соціальні послуги по догляду за хворим.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 18.09.1976 Городищенською сільською радою Березнівського району Рівненської області, є сином ОСОБА_2 , згідно заключения ЛКК №1091 що сформоване 18.11.2025 КНП «Березнівський центр первинної медичної допомоги», не може здійснювати сторонній догляд.

За даними довідки №702, що видана Березнівською міською радою 06.11.2025, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .

За даними довідки №701, що видана Березнівською міською радою 06.11.2025, за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровані: ОСОБА_1 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 .

За даними паспорта НОМЕР_5 , виданого Березнівським РВ УМВС України в Рівненській області 15.10.1997, ОСОБА_2 є батьком: ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Членами комісії з встановлення факту здійснення особою постійного догляду при Виконавчому комітеті Березнівської міської ради Рівненського району Рівненської області 13.11.2025 складено Акт, яким установлено факт здійснення ОСОБА_1 догляду за ОСОБА_2 .

17.11.2025 ОСОБА_2 оформив нотаріально завірену заяву, в якій вказав, що обрає для свого утримання і догляду зятя ОСОБА_1 .

17.11.2025 ОСОБА_1 звернувся до Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу військовослужбовця на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», додавши до заяви відповідні документи.

Листом №01-1/8768 від 21.11.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив ОСОБА_1 , що протоколом №302 від 20.11.2025 комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Причинами відмови зазначено: «відповідно до пункту 9 частини 1 статті 23 Закону мають право на відстрочку військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд).» Вказано, що серед документів, доданих до заяви, відсутні документи, котрі надають інформацію про неможливість дружини заявника здійснювати постійний догляд за своїм батьком.

Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частинами 1-2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу статті 65 Основного Закону України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Водночас частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

На момент звернення позивачем із заявою про надання відстрочки та на момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, тому під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-ХІІ від 21.10.1993 (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Він же визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до статті 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 2 Закону №3543-ХІІ визначено, що правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України «Про оборону України», цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.

Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, зокрема, відповідно до частин 3, 5 статті 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024. Він, зокрема, регулює процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Так, пунктом 56 Порядку №560 визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до пункту 57 Порядку №560, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Пунктом 58 Порядку №560 передбачено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

Згідно п.60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі. Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 2 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

За змістом пункту 7 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм.Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм.Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 8 Положення №154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі -збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до положень п.9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.

Таким чином, саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації.

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Відповідно до Додатку 5 Порядку №560, документами, що підтверджують право на відстрочку за пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ є:

для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Позивач доводить, що він має право на відстрочку, позаяк здійснює постійний догляд за батьком своєї дружини (тестем), ОСОБА_2 , який є інвалідом І групи та потребує часткової сторонньої допомоги та догляду, в той час як його дружина та інші працездатні члени сім'ї не можуть здійснювати такий постійний догляд.

Разом з тим, долучені до позову копії документів, які надавалися і в розпорядження відповідача і оцінювалися ним в рамках прийняття рішення про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, не підтверджують право позивача на відстрочку за пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ.

Так, правова конструкція вказаної норми Закону №3543-ХІІ, свідчить на користь того, що право на відстрочку мають лише ті військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини, які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду, при умові, якщо дружина:

- сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи,

- померла (загинула),

- визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою,

- оголошена померлою.

При цьому, іншою обов'язковою додатковою умовою для надання такої відстрочки є відсутність у батька чи матері дружини інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд.

Таке текстуальне тлумачення вказаної правової норми повністю узгоджується і з вимогами до документів, які повинні подаватися для підтвердження існування відповідних обставин за Переліком документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», закріпленому у Додатку 5 Порядку №560.

ОСОБА_1 на підтвердження відповідних обставин надав заключення ЛКК №1107, що сформоване 20.11.2025 КНП «Березнівський центр первинної медичної допомоги», за яким ОСОБА_11 не може надавати соціальні послуги по догляду за хворим.

Разом з тим, вказаний документ абсолютно не посвідчує того факту, що його дружина, ОСОБА_11 , сама потребує постійного догляду.

Однак, саме підтверджена висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потреба дружини у постійному догляді розглядається як одна з двох обов'язкових умов для надання відстрочки військовозобов'язаному, який зайнятий постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини.

Більше того, позивачем не підтверджена і відсутність у батька дружини інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ним догляд.

Так, позивачем для відповідача, окрім заключення ЛКК відносно ОСОБА_11 , яка доводиться ОСОБА_2 донькою, надані висновки ЛКК відносно ОСОБА_4 , яка є дружиною ОСОБА_2 , та ОСОБА_5 , який доводиться ОСОБА_2 сином.

Разом з тим, у паспорті НОМЕР_5 , що виданий Березнівським РВ УМВС України в Рівненській області 15.10.1997, ОСОБА_2 , містяться відмітки про те, що він є батьком: ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Наведеним підтверджено, що окрім дружини позивача, у її батька є ще повнолітні діти, які в силу вимог статей 172, 202, 203 Сімейного кодексу України, які зобов'язані піклуватися про батька, проявляти про нього турботу та надавати допомогу. Піклування може знаходити свій вияв у особистому догляді, наданні матеріальної допомоги, представництві, захисті прав та інтересів у різних установах тощо.

Про наявність у ОСОБА_2 інших членів сім'ї може свідчити і довідка №702, що видана Березнівською міською радою 06.11.2025, якою посвідчено що за адресою місця проживання ОСОБА_2 , окрім нього та ОСОБА_5 і ОСОБА_4 , зареєстровані і проживають: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , які швидше за все є родичами першого і другого ступеня спорідненості.

Про наявність у ОСОБА_2 інших членів сім'ї другого ступеня спорідненості може свідчити і довідка №701, що видана Березнівською міською радою 06.11.2025, якою посвідчено, що за адресою місця проживання позивача і його дружини, зареєстровані: ОСОБА_12 та ОСОБА_13 .

Разом з тим, позивач не надав ні відповідачу, ні суду, жодних належних і допустимих доказів, які б посвічували, або фізичну відсутність у батька його дружини, інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд, або їхню неспроможність здійснювати такий догляд в силу своєї непрацездатності або в силу власної потреби в постійному догляді.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , позаяк правові підстави для надання йому відстрочки від призову на військову службу за п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» наразі відсутні.

За наведеного, рішення комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №302 від 20.11.2025 і доведене до відома заявника листом №01-1/8768 від 21.11.2025 в повній мірі відповідає вимогам законності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, тому підстави для його скасування відсутні.

Судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

ОСОБА_1 в позові до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу військовослужбовця на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та про зобов'язання повторно розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу від 17.11.2025, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 21 січня 2026 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_6 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_7 )

Суддя Н.В. Друзенко