Справа № 420/20342/24
21 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства “Одеська залізниця» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Державне підприємство “Одеська залізниця» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області, в якому просить: визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управління ДПС у Київській області податкове повідомлення-рішення від 27.03.2024 № 15039/10-36-04-01/01071315 про застосування до Державного підприємства "Одеська залізниця" штрафних фінансових санкцій (штрафу) у сумі 1812,72 грн. за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання з плати земельного податку з юридичних осіб за 2022 рік.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання вимог п.287.3 ст. 287 ПКУ ДП «Одеська залізниця» (код ЄДРПОУ 01071315), як чемним платником податку, без можливості своєчасного декларування податкових зобов'язань, проводилась щомісячна сплата земельного податку по платіжних дорученнях: - від 25.02.2022 року № 4555535 на суму 12084,87 грн. з визначеним призначенням платежу: *;101; 01071315;Податок на землю за січень 2022 р. Яхнівська с/р ;;;1015; - від 29.03.2022 року № 4616057 на суму 12084,87 грн. з визначеним призначенням платежу: *;101; 01071315;Податок на землю за 02, 2022 р. Яхнівська с/ р ;;;1015; - від 28.04.2022 року № 4681519 на суму 12084,87 грн. з визначеним призначенням платежу: *;101; 01071315;Податок на землю за 03, 2022 р. Яхнівська с/ р ;;;1015. Вищезазначені платіжні доручення фахівцями ГУ ДПС у Київській області Миронівська ДПІ в порушення вимог призначення платежу були невірно рознесені на платника - юридичну особу АТ «Укрзалізниця», а не на код платника податку 01071315 - ДП «Одеська залізниця», у зв'язку з чим по ГУ ДПС у Київській області Миронівська ДПІ накопичувалась переплата за кодом юридичної особи АТ «Укрзалізниця» 40075815, що підтверджується даними ІКП Електронного кабінету платника податків. 19.05.2022 року ДП «Одеська залізниця» задекларувало податкові зобов'язання зі сплати за землю, реєстраційний номер 939 від 19.05.2022 року. І тільки 19.05.2022 року фахівцями ГУ ДПС у Київській області Миронівська ДПІ в порушення обліку ІКП, який взято на облік 06.08.2021 року, при наявності декларації зі сплати за землю, було відкрито ІКП на ДП «Одеська залізниця» код 01071315. Тобто, по ГУ ДПС у Київській області Миронівська ДПІ існувала переплата, згідно сплачених своєчасно в січні-березні 2022 року ДП «Одеська залізниця» (код ЄДРПОУ 01071315) платежів, які були фахівцем ГУ ДПС у Київській області Миронівська ДПІ невірно зараховані на ІКП, тому і немає підстав щодо твердження про несвоєчасність сплати земельного податку та застосування штрафних санкцій. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27.03.2024 № 15039/10-36-04-01/01071315 про застосування до Позивача штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1812,72 грн. за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання з плати за землю за травень, червень, липень 2022 року є неправомірним та таким, що суперечать вимогам діючого законодавства. ДП «Одеська залізниця» порушено граничний термін подання податкової звітності зі сплати за землю 21.02.2022 року. При тому, сплата податкових зобов'язань проводилась своєчасно, починаючи з січня 2022 року. На той час діяв і закінчився термін дії тільки 30.06.2023 року п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ із змінами, внесеними згідно із Законом № 533-IX від 17.03.2020. Висновки Головного державного інспектора ГУ ДПС у Київській області щодо порушення податкового законодавства в частині несвоєчасної сплати за землю за 2022 рік є неправомірними та не відповідають вимогам чинного податкового законодавства, а отже оскаржуване податкове повідомлення-рішення, на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою від 01.07.2024 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 21.01.2026 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
05.08.2024 року від представника відповідача Головного управління ДПС у Київській області надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого останній з позовними вимогами не погоджується та просить у задоволенні позову відмовити. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що сплачені кошти згідно платіжних доручень відображені в ІКП платника АТ «Укрзалізниця» по земельному податку з юридичних осіб, так як були сплачені з рахунку АТ «Укрзалізниця». Проведеним аналізом інтегрованої картки платника ДП “Одеська залізниця» за кодом бюджетної класифікації 18010500 встановлено факт порушення сплати земельного податку. Отже, висновки камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб є обґрунтованими та відповідають чинному законодавству, а ППР винесено згідно вимог чинного законодавства.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18.02.1998 року проведено державну реєстрацію державного підприємства “Одеська залізниця» (код ЄДРПОУ 01071315).
19.05.2022 року державним підприємством “Одеська залізниця» подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік.
27 лютого 2024 року Головним управлінням ДПС у Київській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю (земельний податок) державного підприємства “Одеська залізниця», за результатами якої складено акт № 12037/0401/01071315 від 27.02.2024 року, яким встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку, яке сплачується юридичними особами за 2022 рік, а саме: податковий розрахунок земельного податку від 19.05.2022 року, граничний термін сплати - 01.08.2022 року, дата фактичної сплати - 29.08.2022 року; податковий розрахунок земельного податку від 19.05.2022 року, граничний термін сплати - 01.08.2022 року, дата фактичної сплати - 29.08.2022 року; податковий розрахунок земельного податку від 19.05.2022 року, граничний термін сплати - 01.08.2022 року, дата фактичної сплати - 29.08.2022 року.
ДП “Одеська залізниця» подано заперечення на акт № 12037/0401/01071315 від 27.02.2024 року, які листом Головного управління ДПС у Київській області від 26.03.2024 року залишені без задоволення.
27 березня 2024 року Головним управлінням ДПС у Київській області на підставі акту перевірки № 12037/0401/01071315 від 27.02.2024 року винесено податкове повідомлення-рішення № 15039/10-36-04-01/01071315, яким нараховано державному підприємству “Одеська залізниця», штрафні санкції у розмірі 1812,72 грн.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Відповідно до п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пп. 14.1.39, 14.1.156, 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня; податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО. Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Згідно п. 124.1 ст. 124 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-ІХ (далі - Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Відповідно до пункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону України №2260-ІХ), у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Згідно пункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (в редакції на дату проведення перевірки) визначено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім: а) камеральних перевірок.
У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
В подальшому, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» від 13.12.2022 №2836-ІХ, пункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України викладено у новій редакції.
Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону України 13.12.2022 №2836-ІХ), що застосовуються з 27 травня 2022 року, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року.
Таким чином, Законом №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Податковим кодексом України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності, та скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
При цьому, починаючи з 27.05.2022 платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року, що передбачено положенням підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України в редакції Закону України від 13.12.2022 №2836-ІХ.
Таким чином, Законом №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
При цьому, Закон №2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а тому посилання представника позивача на вказані приписи є неспроможними.
З матеріалів справи вбачається, що під час проведення камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю (земельний податок) державного підприємства “Одеська залізниця», Головним управлінням ДПС у Київській області встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю (земельного податку), яке сплачується юридичними особами за 2022 рік, а саме: податковий розрахунок земельного податку від 19.05.2022 року, граничний термін сплати - 01.08.2022 року, дата фактичної сплати - 29.08.2022 року, сума податкового боргу - 12084,87 грн.; податковий розрахунок земельного податку від 19.05.2022 року, граничний термін сплати - 01.08.2022 року, дата фактичної сплати - 29.08.2022 року, сума податкового боргу - 12084,87 грн.; податковий розрахунок земельного податку від 19.05.2022 року, граничний термін сплати - 01.08.2022 року, дата фактичної сплати - 29.08.2022 року, сума податкового боргу - 12084,87 грн..
Тобто, Головним управлінням ДПС у Київській області встановлено порушення державним підприємством “Одеська залізниця» термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку, яке сплачується юридичними особами за 2022 рік за січень-березень 2022 року, які повинні були бути сплачені у строк не пізніше 1 серпня 2022 року (з урахуванням внесених змін).
Згідно ч. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Судом встановлено, що 25.02.2022 року державним підприємством “Одеська залізниця» сплачено кошти у розмірі 12084,87 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 4555535.
При цьому, в графі призначення платежу зазначено “*;101;01071315;Податок на землю за січень 2022р. Яхнівська с/р;;; 1015 (_192_) (2501).
29.03.2022 року державним підприємством “Одеська залізниця» сплачено кошти у розмірі 12084,87 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 4616057.
При цьому, в графі призначення платежу зазначено “*;101;01071315;Податок на землю за 02, 2022р. Яхнівська с/р;;; 1015 (_192_) (2501).
28.04.2022 року державним підприємством “Одеська залізниця» сплачено кошти у розмірі 12084,87 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 4681519.
При цьому, в графі призначення платежу зазначено “*;101;01071315;Податок на землю за 03, 2022р. Яхнівська с/р;;; 1015 (_192_) (2501).
Тобто, платіжними дорученнями № 4555535 від 25.02.2022 року, № 4616057 від 29.03.2022 року, № 4681519 від 28.04.2022 року підтверджується сплата державним підприємством “Одеська залізниця» суми податкового зобов'язання з плати за землю (земельного податку), яке сплачується юридичними особами за 2022 рік за січень-березень 2022 року, в межах строків, визначених законодавством, яке діяло на той час (до 01.08.2022 року).
Суд звертає увагу, що у відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначає, що фахівцями ГУ ДПС у Київській області Миронівська ДПІ були в порушення вимог призначення платежу невірно рознесені на платника - юридичну особу АТ «Укрзалізниця», а не на код платника ДП “Одеська залізниця».
Про неправильне рознесення сплаченого земельного податку за періоди січень 2022, лютий 2022, березень 2022 з вини працівників Миронівської ДПІ ГУ ДПС у Київській області відповідач зазначив і під час розгляду 01.04.2024 заперечень на акт перевірки від 27.02.2024, вказавши, що у платіжних документах було зазначено код платника 01071315 - ДП «Одеська залізниця» (код ЄДРПОУ 01071315), однак платежі були зараховані АТ «Укрзалізниця» (код ЄДРПОУ 40075815), та в останнього накопичилася переплата.
Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 07.08.2018 року по справі №2а-664/11/1370 зазначив, що самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
За таких підстав, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у Головного управління ДПС у Київській області були відсутні підстави для зарахування сплати ДП “Одеська залізниця» коштів по декларації з плати за землю (земельного податку), яке сплачується юридичними особами за 2022 рік за січень-березень 2022 року на іншого платника, а тому нарахування штрафних санкцій, відповідно до п. 124.1 ст. 124 ПК України є неправомірним, і податкове повідомлення-рішення від 27.03.2024 № 15039/10-36-04-01/01071315 є протиправним та підлягає скасуванню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державного підприємства “Одеська залізниця» підлягають повному задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Тому, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
Адміністративний позов Державного підприємства “Одеська залізниця» (адреса: вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 01071315) до Головного управління ДПС у Київській області (адреса: вул. Святослава Хороброго, 5а, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 44096797) - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управління ДПС у Київській області податкове повідомлення-рішення від 27.03.2024 № 15039/10-36-04-01/01071315 про застосування до Державного підприємства "Одеська залізниця" штрафних фінансових санкцій (штрафу) у сумі 1812,72 грн. за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання з плати земельного податку з юридичних осіб за 2022 рік.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області на користь Державного підприємства “Одеська залізниця» понесенні судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів