Справа № 420/17875/25
21 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.04.2025 року №12816714/44702445, №12816715/44702445, №12816716/44702445, №12816717/44702445, №12816718/44702445, зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» №3152 від 27.11.2024 року, №3516 від 19.12.2024 року, №3349 від 06.12.2024 року, №37 від 07.01.2025 року, №149 від 21.01.2025 року датами їх подання на реєстрацію.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзивів на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзиви.
Позов обґрунтований тим, що позивачем виписані податкові накладні, однак їх реєстрація зупинена та податковим органом запропоновано надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних. Позивачем такі документи направлені Комісії ГУ ДПС в Одеській області і такі документи підтверджують законність та реальність господарських операцій, здійснюваних позивачем, однак всупереч вимогам законодавства Комісією відмовлено в реєстрації податкових накладних. При цьому, в квитанціях податкового органу відсутній чітко окреслений перелік документів та вимоги до них, що необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної. Таким чином оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Відзив Головного управління ДПС в Одеській області на позовну заяву обґрунтований тим, що позивачем надано на реєстрацію податкові накладні, реєстрація яких зупинена та контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, позивачем такі документи надані, однак вони не підтверджують реальність здійснення господарських операцій, платіжна інструкція не містить відбитків печатки банку та підпису уповноваженого працівника надавача платіжних послуг, у позивача відсутні прийняті таблиці даних. Таким чином, оскаржувані рішення є правомірними та не підлягають скасуванню.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» є юридичною особою, яка перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області як платник податків, є платником ПДВ, основним видом діяльності позивача є: 46.90 - неспеціалізована оптова торгівля різними видами товарів. Позивач має в наявності орендовані приміщення під офіс, склад для здійснення торгівельної, виробничої та комерційної діяльності, про що подані повідомлення до податкового органу №20-ОПП. Позивач використовує працю 27 найманого працівника.
Зазначена інформація надавалася позивачем до податкового органу з підтверджуючими документами 29.04.2025 року.
Відповідно до положень п. п. 14.1.36 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем складені та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №3152 від 27.11.2024 року, №3516 від 19.12.2024 року, №3349 від 06.12.2024 року, №37 від 07.01.2025 року, №149 від 21.01.2025 року по операціям з ТОВ «ГЕРМЕС-БУДТЕХ».
Проте, відповідно до квитанцій реєстрацію накладних зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки обсяг постачання товару/послуги 1209, 1404, 2503, 2523, 2530, 2703, 3101, 4303, 4403, 4410, 4419, 4911, 6809, 6902, 6913, 7216, 8531, 8538, 8541, 8543, 8547, 9032 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. В квитанціях також зазначено що відсутні відомості у реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав на реєстрацію податкову накладну, в якій зазначений товар 2711139700, що відповідає п. 3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Позивачем 29.04.2025 року направлені пояснення щодо податкових накладних №3152 від 27.11.2024 року, №3516 від 19.12.2024 року, №3349 від 06.12.2024 року, №37 від 07.01.2025 року, №149 від 21.01.2025 року, реєстрацію яких зупинено, з копіями первинних документів, що підтверджують господарські операції з ТОВ «ГЕРМЕС-БУДТЕХ», зокрема: договорів оренди, договору на перевезення вантажів, договорів поставки, видаткових накладних, оборотно-сальдових відомостей, товарно-транспортних накладних, платіжних інструкцій щодо здійснених оплат, тощо.
Однак комісією Головного управління ДПС в Одеській області 29.04.2025 року прийняті рішення №12816714/44702445, №12816715/44702445, №12816716/44702445, №12816717/44702445, №12816718/44702445 про відмову в реєстрації податкових накладних №3152 від 27.11.2024 року, №3516 від 19.12.2024 року, №3349 від 06.12.2024 року, №37 від 07.01.2025 року, №149 від 21.01.2025 року в ЄРПН у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених/оформлених з порушенням законодавства.
У графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» зазначено «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
Позивачем надавалися до податкового органу докази, які свідчать, що між ТОВ «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» та ТОВ «ГЕРМЕС-БУДТЕХ» укладений договір поставки №ЧБ-05/23 від 30.10.2023 року відповідно до якого ТОВ «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» зобов'язується передати у встановлені терміни товар у власність ТОВ «ГЕРМЕС-БУДТЕХ», а контрагент позивача зобов'язується прийняти товар та сплатити його вартість.
Реалізація товару на адресу ТОВ «ГЕРМЕС-БУДТЕХ» підтверджується видатковими накладними, товарно-транспортними накладним, розрахунок за товар відбувається на умовах відстрочки платежу. В рахунок сплати за реалізований товар контрагентом позивача здійснений безготівковий платіж згідно платіжної інструкції №180 від 10.03.2025 року на суму 8127400,23 грн. Стан взаєморозрахунків між ТОВ «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» та ТОВ «ГЕРМЕС-БУДТЕХ» відображено в витягу з Оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 за листопад 2024 року - березень 2025 року, акті звірки за період з 01.11.2024 року по 31.12.2024 року.
Позивачем надані до суду та надавалися до податкового органу документи, які свідчать що проданий позивачем товар на адресу ТОВ «ГЕРМЕС-БУДТЕХ» придбаний у наступник контрагентів: товар з кодом УКТЗЕД 7216 придбаний у ТОВ «АВ МЕТАЛ ГРУП» (код 37351098) за видатковою накладною №5299039 від 11.06.2024 року (договір поставки №415 від 01.11.2023 року); товар з кодом УКТЗЕД 4403 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 - платник єдиного податку без ПДВ) за видатковою накладною №12 від 22.07.2024 року (договір поставки №371 від 28.09.2023 року), видатковою накладною №47 від 09.12.2024 року (договір поставки №58 від 19.09.2022 року); товар з кодом УКТЗЕД 2711 придбаний у ПП «БУДПОСТАЧ» (код 24267110) за видатковою накладною №48000002661 від 08.04.2024 року (договір поставки №171 від 06.03.2023 року; товар з кодом УКТЗЕД 6913 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_2 (код НОМЕР_2 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковою накладною №19755 від 08.04.2024 року (договір поставки №390 від 31.10.2023 року); товар з кодом УКТЗЕД 8547 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_3 (код НОМЕР_3 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковою накладною №412 від 02.05.2024 року (договір поставки №462 від 15.03.2024 року); товар з кодом УКТЗЕД 4911 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_4 (код НОМЕР_4 - платник єдиного податку без ПДВ) за видатковою накладною №238007/03187 від 17.12.2023 року (договір поставки №166 від 14.10.2022 року); товар з кодом УКТЗЕД 2523, 6902 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_5 (код НОМЕР_5 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковими накладними №МО-00000034 від 01.10.2024 року, №МО-00000040 від 11.10.2024 року (Договір поставки №293 від 19.06.2023 року); товар з кодом УКТЗЕД 4410 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_6 (код НОМЕР_6 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковою накладною №ПЄ-00000008 від 19.07.2024 року (договір поставки №389 від 31.10.2023 року); товар з кодом УКТЗЕД 6914, 6809, 6913 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_7 (код НОМЕР_7 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковими накладними №39 від 10.06.2024 року, №44 від 10.06.2024 року (договір поставки №281 від 13.06.2023 року); товар з кодом УКТЗЕД 4303, 4419 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_8 (код НОМЕР_8 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковими накладними №4184 від 12.03.2024 року, №4258 від 09.11.2024 року (договір поставки №170 від 29.09.2022 року); товар з кодом УКТЗЕД 8543 придбаний у ТОВ «РЕЗОН ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 31147119) за видатковою накладною №714 від 05.09.2024 року (договір поставки №472 від 14.12.2023 року); товар з кодом УКТЗЕД 7604 придбаний у ТОВ «СІГМА.УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 43305374) за видатковою накладною №5854 від 27.05.2024 року (договір поставки №238 від 27.04.2023 року); товар з кодом УКТЗЕД 2503, 3101 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_9 (код НОМЕР_9 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковою накладною №75/1 від 05.03.2024 року (договір поставки №369 від 27.09.2023 року); товар з кодом УКТЗЕД 1209, 2703, 2530, 1404 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_10 (код НОМЕР_10 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковими накладними №УВ-0000092 від 15.04.2024 року, №УВ-0000098 від 14.05.2024 року, №УВ-0000125 від 01.07.2024 року, №УВ-0000135 від 18.07.2024 року (договір поставки №12/03/2024-1 від 12.03.2024 року); товар з кодом УКТЗЕД 9032, 8531 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_11 (код НОМЕР_11 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковими накладними №10176 від 01.04.2024 року, №18047 від 12.06.2024 року (договір поставки №20 від 08.09.2022 року); товар з кодом УКТЗЕД 8541 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_12 (код НОМЕР_12 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковою накладною №ко-168 від 20.03.2024 року (договір поставки №467 від 14.12.2023 року); товар з кодом УКТЗЕД 8543 придбано від постачальника платника єдиного податку без ПДВ - ФОП ОСОБА_13 (код НОМЕР_13 платник єдиного податку без ПДВ) за видатковою накладною №185 від 20.03.2024 року (договір поставки №466 від 14.12.2023 року).
Відповідно до положень п. 201.1, 201.7, 201.10, 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 12, 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, після надходження податкової накладної до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та перевірка, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, за результатами якої формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Згідно з п. 5, 6 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Додатком 3 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165, встановлено Критерії ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до п. 1, 3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій зазначено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до п. п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає «Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520.
Відповідно до п. 2, 3, 4, 5, 7, 9 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку та надсилає його платнику податку на додану вартість.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Оскаржувані позивачем рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області прийняті з підстав надання платником податку документів, складених із порушенням законодавства.
Додатково в рішеннях зазначено, що з порушенням законодавства складені первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
Суд вважає прийняті відповідачем рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №3152 від 27.11.2024 року, №3516 від 19.12.2024 року, №3349 від 06.12.2024 року, №37 від 07.01.2025 року, №149 від 21.01.2025 року необґрунтованими та протиправними, з огляду на наступне.
Згідно висновків Верховного Суду в рішенні від 07 грудня 2022 року у справі №500/2237/20, які враховуються судом, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів. В протилежному випадку невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Така позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29.06.2022 року у справі №380/5383/21, від 03.11.2021 року у справі №360/2460/20, від 18.05.2022 року у справі №440/170/20, від 01.12.2021 року у справі №600/1878/20-а, від 20.01.2022 року у справі №140/4162/21, від 28.06.2022 року у справі №380/9411/21, від 16.09.2022 року у справі №380/7736/21.
Положення п. 5 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» визначений перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, але він не є вичерпним.
Згідно висновків Верховного Суду у постанові від 10 квітня 2020 року у справі №819/330/18 для кожного критерію передбачений самостійний список документів, за умови подання якого, приймається рішення про реєстрацію податкової накладної. При цьому загальне посилання на Вичерпний перелік документів контролюючим органом не є достатнім, а перелік документів, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення контролюючим органом, повинен бути конкретизований та чіткий. Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.
Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим необмеженої дискреції. Вказане, на думку суду, призвело до прояву суб'єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов'язки, мета яких - реєстрація податкової накладної.
У постанові Верховного Суду від 10.06.2021 року у справі №822/1886/18 зазначено, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції, щодо якої складено податкову накладну, направлену для реєстрації в Реєстрі, хоч і визначений у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між ними, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної в Реєстрі, реєстрація якої була зупинена. За відсутності чіткої вимоги щодо документів, які контролюючий орган вважав необхідними для реєстрації податкової накладної, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної на платника не може бути перекладена відповідальність у вигляді відмови в реєстрації податкової накладної (вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.07.2022 у справі №520/15348/20).
Суд звертає увагу, що в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних та в рішеннях про відмову в реєстрації посадкових накладних зазначений загальний перелік документів які необхідно надати та які складені з порушенням без конкретизації, зокрема, в оскаржуваному рішенні, які саме документи складені з порушенням законодавства, що є самостійною підставою для скасування цих рішень.
Позивачем надано до податкового органу та до суду пояснення та документи, які підтверджують здійснення позивачем господарських операцій, за якими ним подано на реєстрацію податкові накладні, з цих документів можливо встановити зміст і обсяг господарських операцій.
Крім того, позивачем надано до податкового органу та до суду документи, які підтверджують придбання проданого товару, а також по кожному коду УКТЗЕД надані пояснення щодо причин невідповідності обсягів постачання та придбання, оскільки товар придбаний позивачем не у платників ПДВ фізичних осіб-підприємців.
Будь-яких обґрунтувань не прийняття цих документів, невідповідності кількості товару, інших підстав, які б свідчили про порушення позивачем норм податкового законодавства податковий орган не наводить.
Щодо зазначення в квитанціях про зупинення реєстрації накладних підстави зупинення - відсутні відомості у реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав на реєстрацію податкову накладну, в якій зазначений товар 2711139700, що відповідає п. 3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку), суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до положень п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.
В даному випадку твердження податкового органу стосується товар з кодом 2711139700 - балон (картридж) газовий 220 грам для пальників, плит, тобто реалізація цього товару не підпадає під реалізацію пального, оскільки тара має об'єм до 5 літрів та позивач не є виробником цього товару.
Твердження податкового органу про неналежне оформлення платіжної інструкції №180 від 10.03.2025 року є безпідставними, оскільки ця платіжна інструкція підтверджує здійснення оплати, відповідачем про такі обставини не зазначено в оскаржуваних рішеннях та саме на податковий орган у відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України покладений обов'язок довести правомірність своїх рішень та спростувати здійснення оплати.
Щодо тверджень відповідача в відзиві про відсутність прийнятої таблиці даних, суд звертає увагу, що такі обставини в оскаржуваному рішенні не зазначені, відповідно до положень п. 12 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 подання такої таблиці даних є правом платника податків, а не його обов'язком.
Враховуючи викладені обставин, суд приходить до висновку щодо протиправності рішень Комісії ГУ ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних №3152 від 27.11.2024 року, №3516 від 19.12.2024 року, №3349 від 06.12.2024 року, №37 від 07.01.2025 року, №149 від 21.01.2025 року.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, суд вважає, що під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту порушеного права беззаперечно повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини протиправності оскаржуваних рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області, суд вважає, що саме зобов'язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію зазначених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є ефективним способом захисту порушених прав позивача, оскільки законодавством України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних покладено на Державну податкову службу України.
Відповідно до п. 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, у зв'язку із чим, враховуючи протиправність оскаржуваних рішень відповідач має бути зобов'язаний судом здійснити реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх направлення до податкового органу.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи те, що позовні вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні є похідними вимогами від визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних, сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 12112 грн. у відповідності до ст. 139 КАС України має бути стягнута з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ».
Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» (вул. Шума Віталія, буд. 4А, офіс 1, м. Чорноморськ, Одеська область, 68004, код ЄДРПОУ 44702445) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.04.2025 року №12816714/44702445, №12816715/44702445, №12816716/44702445, №12816717/44702445, №12816718/44702445, зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» №3152 від 27.11.2024 року, №3516 від 19.12.2024 року, №3349 від 06.12.2024 року, №37 від 07.01.2025 року, №149 від 21.01.2025 року датами їх подання на реєстрацію - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 29.04.2025 року №12816714/44702445, №12816715/44702445, №12816716/44702445, №12816717/44702445, №12816718/44702445.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» №3152 від 27.11.2024 року, №3516 від 19.12.2024 року, №3349 від 06.12.2024 року, №37 від 07.01.2025 року, №149 від 21.01.2025 року датами її подання на реєстрацію.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» (вул. Шума Віталія, буд. 4А, офіс 1, м. Чорноморськ, Одеська область, 68004, код ЄДРПОУ 44702445) сплачений судовий збір у розмірі 12112 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА