Справа № 420/12344/25
20 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства "АРХАНГЕЛЬСЬКЕ" ВИСОКОПІЛЬСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ про стягнення заборгованості,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства "АРХАНГЕЛЬСЬКЕ" ВИСОКОПІЛЬСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ, у якому позивач просить суд стягнути з КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "АРХАНГЕЛЬСЬКЕ" ВИСОКОПІЛЬСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно господарські санкції у розмірі 182674,20 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 730,72 грн. (Одержувач: ГУК у Херсон.обл./Херсон.р-н/50070000, код 37959517 Банк: Казначейство України, IBAN UA768999980313151230000021451, Бюджетне кодування в призначенні платежу: *;101;код ЄДРПОУ підприємства; платежі до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за 2024 рік).
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що відповідно до Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, надісланого Відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у Відповідача, за рік склала 40 осіб. Відтак, середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, на КП "АРХАНГЕЛЬСЬКЕ" Високопілької селищної ради відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону складає - 2 особи. Однак, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, у роботодавця склала 0 осіб, що є менше ніж встановлено нормативом на 2 особи з інвалідністю. За вказаного, відповідач повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Втім, в добровільному порядку відповідачем не сплачено адміністративно-господарські санкції у розмірі 182674,20 грн. грн, що зумовило звернення до суду щодо їх стягнення в примусовому порядку, а також пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Ухвалою суду від 28.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому вказуючи про хибність та безпідставність доводів позивача, просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, зокрема, що у 2024 році при штатній чисельності КП «АРХАНГЕЛЬСЬКЕ» 10 норматив робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, складав 1 робоче місце. За трудовими договорами (від центру зайнятості), на спільно корисних відносинах за звітом 44 особи, де не потребує працевлаштування інвалідів. Люди які були направлені від центру зайнятості до КП «АРХАНГЕЛЬСЬКЕ» на виконання спільно корисних робіт, до штатної чисельності не включалися, та відповідно до Постанови кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 753 «Порядку залучення працездатних осіб до спільно корисних робіт в умовах воєнного стану» та договорів між «Регіональним центром зайнятості» та КП «АРХАНГЕЛЬСЬКЕ № 21/01/04.02/15 від 11 січня 2024 року, № 21/01/04.01/190 від 15 листопада 2024 року, 21/01/04.02/153 від 20 серпня 2024 року, № 21/01/04.02/98 від 16 травня 2024 року, № 21/01/04.02/68 від 05 квітня 2024 року, № 21/01/04.02/45 від 14 лютого 2024 року фінансувалися за рахунок коштів Центу Зайнятості (п. 10 вказаного «Порядку залучення працездатних осіб до спільно корисних робіт в умовах воєнного стану» та пункту 3. Порядку фінансування суспільно корисних робіт вказаних Договорів між «Регіональним центром зайнятості» та КП «АРХАНГЕЛЬСЬКЕ»).
Відповідач вказує, що працевлаштуванню інваліда передує створення офіційного робочого місця відповідно до встановленого нормативу та інформування органів працевлаштування про наявність вакантних місць.
З метою дотримання вимог відповідного чинного законодавства, КП «Архангельське» було створено відповідне робоче місця для працевлаштування інваліда, про що свідчить Штатний розпис розроблений та затверджений з 01.01.2024 року, до якого було введено додаткову (вакантну) штатну посаду “Водій автотранспортних засобів». А саме, створивши робоче місце та постійно звітуючи уповноваженому державному органу інформацію щодо відкритої у Штатному розписі вакансії, КП «Архангельське» створило всі умови для працевлаштування інваліда, за наявності такого.
Вказує, що КП «АРХАНГЕЛЬСЬКЕ» в 2024 року звертались до Високопільського районного центру зайнятості з інформацією про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування інвалідів . При цьому, в продовж 2024 ролу Високопільським районним центром зайнятості не було видано жодного направлення для працевлаштування інваліда на вакантну посаду.
За вказаного, на думку відповідача, КП «АРХЕНГЕЛЬСЬКЕ» не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю за умови створення ним робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю згідно із нормативом та інформування про це відповідні установи, незалежно від того, чи відбулось таке працевлаштування. Таким чином, посилання Херсонського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на вимоги статей 18 та 19 Закону щодо обов'язку відповідача працевлаштовувати осіб з інвалідністю не може трактуватися як обов'язок КП «АРХЕНГЕЛЬСЬКЕ» самостійно розшукувати осіб з інвалідністю для їх працевлаштування.
Оскільки КП «АРХЕНГЕЛЬСЬКЕ» ужито всіх необхідних заходів, визначених законом, щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, тобто ним виконано вимоги Закону №875-XII щодо сприяння ефективної реалізації своїх прав особами з інвалідністю, зокрема, ним виділено та створено робочі місця для працевлаштування інвалідів, надано державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і подано звіти до Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, то відсутні підстави для сплати ним на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у визначених статтею 20 Закону №875-ХІІ.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідач є суб'єктом господарської діяльності та використовує найману працю.
Відповідно до наданого позивачем сформованого у автоматизованому режимі Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік, надісланого Відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у Відповідача, за рік склала 40 осіб; середня річна заробітна плата штатного працівника становила 91337,10 грн.; норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю на 2024 рік - 2 особи; середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність 0 осіб.
Отже, за даними розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, у 2024 році відповідачем, в розумінні вимог частини 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», не забезпечено працевлаштування 2 особи з інвалідністю.
Сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (для роботодавців, у яких працює 26 осіб і більше, сума коштів адміністративно-господарських санкцій (05х06) - 182674,20грн.
У зв'язку із несплатою відповідачем самостійно у встановлений законодавством термін суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік, позивачем нараховано пеню у розмірі 730,72 грн. за 8 днів.
Адміністративно-господарські санкції та пеню відповідачем в добровільному порядку не сплачено. Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 №875-ХII з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Частиною 3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ встановлено обов'язок виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приписами ч. 1 ст. 19 Закону № 875-ХІІ визначено, що установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до частин 2, 4, 11 ст. 19 Закону № 875-ХІІ підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Керівники підприємств, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Враховуючи зміни внесені до статті 19 Закону № 875-ХІІ Законом від 18.10.2022 № 2682-ХІ фонд соціального захисту осіб з інвалідністю отримує від Пенсійного фонду України інформацію: про створення підприємствами робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю; необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону.
Згідно з частинами 13, 15 ст. 19 Закону № 875-ХІІ Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ч.2 ст.20 Закону № 875-ХІІ).
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону № 875-ХІІ адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.
Норми закону не ставлять відповідний обов'язок підприємства у залежність від будь-яких обставин, з яких особа з інвалідністю не може працювати на підприємстві, не встановлюють підстав, за яких роботодавець може бути звільнений від обов'язку виконання нормативу та звільнений від відповідальності за його невиконання. У який спосіб виділяти і створювати місця для працевлаштування особи з інвалідністю, згідно із законодавством, вирішує підприємство.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, яка міститься у постанові від 25.04.2018 у справі № 819/537/16, виконанням нормативу робочих місць вважається саме працевлаштування підприємством осіб з інвалідністю, а не лише створення робочих місць для таких осіб.
Також варто зауважити, що на виконання вимог статей 19, 20 Закону № 875-XII постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31 січня 2007 року затверджено, зокрема, Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - Порядок).
На момент прийняття вказаної Постанови, зазначений Порядок визначав механізм проведення відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів перевірок роботодавців, щодо дотримання ними вимог статей 19 і 20 Закону № 875-ХІІ. Предметом проведення таких перевірок були: реєстрація роботодавців у відділеннях Фонду; подання роботодавцями до відділень Фонду звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів; виконання роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; сплата роботодавцями суми адміністративно-господарських санкцій та пені.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року № 466 було внесено зміни до постанови від 31 січня 2007 року № 70, якими Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, викладено в новій редакції.
В силу вказаних змін, перевірки суб'єктів господарювання, що використовують найману працю на предмет дотримання ними вимог статей 19 і 20 Закону № 875-ХІІ проводять Держпраці та її територіальні органи.
Тобто, факт невиконання суб'єктом господарювання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, встановлений під час такої перевірки, має наслідком вжиття Держпраці заходів щодо притягнення винних посадових осіб до адміністративної відповідальності (пункт 16 зазначеного Порядку контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування).
Таким чином, перевірки на основі інформації від Пенсійного фонду України, передбачені частинами сьомою та дев'ятою статті 19 Закону № 875-XII, є заходом проактивного контролю, який проводить Держпраці для виявлення порушень у дотриманні нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 24.04.2025 у справі № 280/3642/23 дійшов наступних висновків:
«…з 06 листопада 2022 року, з набранням чинності Законом України від 18 жовтня 2022 року № 2682-IX, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю отримав повноваження застосовувати адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю (4 % від середньооблікової чисельності штатних працівників або одне місце для підприємств із 8-25 працівниками) на основі автоматизованого аналізу даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, без необхідності проведення позапланових перевірок Держпраці, що робить правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 21 листопада 2022 року у справі № 400/3957/21, неактуальною для спірних правовідносин через зміни в правовому регулюванні.
Автоматизоване виявлення Фондом соціального захисту осіб з інвалідності роботодавців-порушників до 10 березня на основі даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності є реактивним заходом контролю, що відбувається після завершення звітного року. За результатами такого заходу Фонд може накласти на роботодавця адміністративно-господарські санкції та пеню відповідно до Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженого Постановою КМ України № 70….».
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 27.06.2025 у справі № 400/3796/24 та від 16.06.2025 у справі № 160/11423/23.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у автоматизованому режимі сформовано та підписано розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті відповідачем у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2024 рік становила 40 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність - 0 осіб, при нормативі робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 2 особа. Середня річна заробітна плата штатного працівника складає 91337,10 грн та за 2 робочих місця, незайняті особами з інвалідністю, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю 182674,20грн.
Розрахунок адміністративно-господарських санкцій розміщено в електронному кабінеті відповідача.
Позивачем застосовано адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу для працевлаштування інваліда в сумі 182674,20 грн.
Також позивачем за період несплати відповідачем санкцій з 16.04.2025 по 23.04.2025 розраховано пеню в розмірі 730,72 грн.
Вказаних адміністративно-господарських санкцій та пені відповідач не сплатив у строк, який визначений Законом №875-ХІІ.
При цьому, у своїх доводах відповідач вказує на те, що у 2024 штатна чисельність КП «АРХАНГЕЛЬСЬКЕ» - 10, норматив робочих місць призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю - 1 робоче місце, а не 2 як зазначає позивач у позовній заяві. При цьому, таке одне робоче місце для працевлаштування інвалідів у 2024році було створено відповідачем, про що свідчить штатний розпис розроблений та затверджений на 01.01.2024, до якого було введено додаткову (вакантну) штатну посаду - «Водій автотранспортних засобів».
Відповідач зауважує, що створивши робоче місце та постійно звітуючи уповноваженому державному органу інформацію щодо відкритої у штатному розписі вакансії, КП «АРХАНГЕЛЬСЬКЕ» вважає, що створило всі умови для працевлаштування інваліда.
Також, як вказав відповідач, КП в 2024 році зверталось до Високопільського районного центру зайнятості з інформацією про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування інвалідів. При цьому, в продовж 2024 ролу Високопільським районним центром зайнятості не було видано жодного направлення для працевлаштування інваліда на вакантну посаду.
Суд, оцінюючи такі доводи відповідача звертає увагу, що відповідно до інформації, яка міститься в програмному комплексі Централізованого банку даних з проблем інвалідності «Реєстр роботодавців щодо виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю « КП «АРХАНГЕЛЬСЬКЕ» Високопільської селищної ради відповідно до поданої відповідачем звітності за 2024 рік, середньооблікова кількість штатних працівників у звітному періоді склала 40 осіб (11+30+30+45+50+47+51+54+47+46+49+23/12).
Саме Відповідач, відповідно до вимог чинного законодавства, несе відповідальність за достовірність та правильність заповнення звітності, яка подається до контролюючих органів, оскільки саме він володіє всіма даними.
Відтак, відповідно поданої відповідачем звітності за 2024 р., а саме відомостей про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам (додаток 1 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску) середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу склала 40 штатних працівника, а отже кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу повинна становить 2 особи з інвалідністю.
При цьому середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність у відповідача склала 0 осіб.
Також, судом враховано, що відповідно до п.2 частини першої статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 року №753 (зі змінами), між Херсонським обласним центром зайнятості та БКП «АРХАНГЕЛЬСЬКЕ» укладено договори про організацію та фінансування суспільно корисних робіт: від 11.01.2024 №21/01/04.02/15, від 20.08.2024 №21/01/04.02.153, від 16.05.2024 №21/01/04.02/98, від 05.04.2024 №21/01/04.02/68, від 15.11.2024 №21/01/04.01/190, від 14.02.2024 №21/01/04.02/45.
Предметом Договору є залучення зареєстрованих безробітних за направленням центру зайнятості на створені тимчасові робочі місця для виконання суспільно корисних робіт.
До матеріалів справи відповідачем не надано доказів створення указаних робочих місць, не надано доказів залучення осіб для виконання відповідних суспільно-корисних робіт, не доведено, що саме залучені працівники відповідно до указаних договорів, відображені відповідачем у звітності за 2024 рік про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам (додаток 1 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску).
З огляду на викладене, суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідачем у 2024 році не виконано нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю в розмірі 2 робочих місця.
Також, суд відхиляє посилання відповідача на те, що ним було створено відповідно штатного розпису посаду для працевлаштування особи з інвалідністю - «Водій автотранспортних засобів», оскільки згідно з правовою позицією Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 25.04.2018 у справі № 819/537/16, виконанням нормативу робочих місць в розумінні статті 19 Закону вважається саме працевлаштування підприємством осіб з інвалідністю, а не лише створення робочих місць для таких осіб, що зумовлено загальною спрямованістю законодавства про соціальний захист та реабілітацію осіб з інвалідністю на забезпечення реалізації ними трудових прав та обов'язків нарівні з іншими працівниками без додаткових соціальних гарантій у сприянні їх працевлаштування.
Відповідачем не надано доказів створення робочого місця для працевлаштування особи з інвалідністю, не надано доказів, що ним здійснено усі залежні від нього заходи по працевлаштуванню особи з інвалідністю на створене ним вакантне робоче місце.
Як свідчать матеріали справи, з метою з'ясування питання щодо звернень Відповідача, до центрів зайнятості зі звітністю за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» з відміткою для осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розділі ІІ. Коментарів до даних про вакансії, територіальне відділення Фонду зверталось до Херсонського обласного центру зайнятості. Форму № 3-ПН дозволено подавати одним із таких способів: 1) в електронній формі з накладенням чи без накладення електронного підпису або печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів; 2) у паперовій формі із засвідченням підписом керівника або ФОП (уповноваженої особи).
Відділення Фонду направило запит № 01-10/45 від 10.04.2024 про отримання запитуваної інформації для з'ясування питання щодо наявності / відсутності таких звернень Відповідачем до Херсонського обласного центру зайнятості.
Згідно відповіді Херсонського обласного центру зайнятості №21/01/03.02/ /25 Відповідач не подавав до центру зайнятості в 2024 році інформацію про попит на робочу силу (вакансії), про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця осіб з інвалідністю.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованим та правовірним застосування до відповідача відповідальності, передбаченої статтею 20 Закону №875-ХІІ, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства "АРХАНГЕЛЬСЬКЕ" Високопільської селищної ради про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "АРХАНГЕЛЬСЬКЕ" Високопільської селищної ради на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції у розмірі 182674,20 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 730,72 грн. (Одержувач: ГУК у Херсон.обл./Херсон.р-н/50070000, код 37959517 Банк: Казначейство України, IBAN UA768999980313151230000021451, Бюджетне кодування в призначенні платежу: *;101;код ЄДРПОУ підприємства; платежі до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за 2024 рік).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, код ЄДРПОУ 14125171, адреса: провулок Інженера Корсакова, 5А, м.Херсон, 73000.
Відповідач: Комунальне підприємство "АРХАНГЕЛЬСЬКЕ" Високопільської селищної ради, код ЄДРПОУ 37411518, адреса: вул.Тараса Шевченка, 45-а, смт.Архангельське, Бериславський район, Херсонська область, 74022.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА