20 січня 2026 року справа №320/15468/25
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Вісьтак М.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, Миколаївська область, м. Миколаїв ,вул. Морехідна, буд. 1, ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Суть спору
Позивач звернулася до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку від 04.03.2025 року № 5354/03-16;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 передбачену пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.
Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, зазначила, що з 01.08.1984 по 01.02.1994 роки працювала на посаді викладача по класу фортепіано та концертмейстера в Очаківській дитячій музичній школі Миколаївського обласного управління культури, а з 01.02.1995 - зарахована на посаду викладача по класу фортепіано та концертмейстера (в подальшому з підтвердженням кваліфікації) в Дитячу музичну школу №27 м. Києва, де працює по теперішній час. Враховуючи, що на день досягнення пенсійного віку я працювала у дитячій музичній школі на посаді викладача, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII; має страховий стаж для жінок понад 30 років на такій посаді, а також до цього не отримувала будь-яку пенсію, 24.02.2025 року позивач звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Однак від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області отримала рішення про відмову в перерахунку від 04.03.2025 р. № 5354/03-16, яке мотивовано відсутністю підстав для зарахування до страхового стажу.
Вважає таке рішення протиправним, у зв'язку з чим звернулась із позовом до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено строк для надання відзиву.
Відповідач у відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив з наступних підстав.
Вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області за принципом екстериторіальності було розглянуто заяву про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону № 1058. 04.03.2025 було прийнято рішення № 5354/03-16, яким відмовлено в призначені грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій, у зв'язку із відсутністю законних підстав. Зазначає, що проаналізувавши матеріали електронної пенсійної справи встановлено, що Позивач працювала з 01.02.1995 по 17.02.2025 (дата видачі довідки) в дитячій музичній школі № 27. Згідно довідки від 17.02.2025 № 14 зазначений комунальний заклад відноситься до департаменту культури Печерської районної в місті Києві державної адміністрації. Оскільки, позивачем не надано уточнюваної довідки, що дитяча музична школа, засновником якої був орган державної влади (державна форма власності) була закладом спеціалізованої мистецької освіти, що забезпечував окрім музичної (мистецької) освіти ще й повну загальну середню освіту, то Головне управління не може зарахувати період роботи з 01.02.1995 по 17.02.2025 в дитячій музичній школі № 27 на посаді викладача по класу фортепiано та концертмейстером, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу ХV Закону № 1058. З урахуванням викладеного позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за віком за заявою від 24.02.2025 у зв'язку із відсутністю законних підстав.
Також вказує, що відповідно до абзацу 2 частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні. Отже, належним способом захисту прав Позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача або зарахувати стаж.
Обставини, встановлені судом
Відповідно до відомостей трудової книжки серія НОМЕР_2 позивач у період з 01.08.1984 по 01.02.1994 роки працювала на посаді викладача по класу фортепіано та концертмейстера в Очаківській дитячій музичній школі Миколаївського обласного управління культури, а з 01.02.1995 - зарахована на посаду викладача по класу фортепіано та концертмейстера (в подальшому з підтвердженням кваліфікації) в Дитячу музичну школу №27 м. Києва, де працює по теперішній час.
Відповідно до Довідки від 14.02.2025 № 02 працювала в Очаківській музичній школі з 01.08.1984 по 01.02.1994 роки на посаді викладача по класу фортепіано.
Відповідно до Довідки від 17.02.2025 № 14 Комунального мистецького навчального закладу дитяча музична школа № 27 позивач з 01.02.1995 - зарахована на посаду викладача по класу фортепіано та концертмейстера та станом на день звернення про призначення грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій працювала на вказаній посаді.
Відповідно до Довідки педагогічний стаж станом на 17.02.2025 складає 40 років 02 місяці 18 днів.
24.02.2025 позивач звернулася із про призначення грошової допомоги у розмірі її десяти місячних пенсій відповідно до Закону № 1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 04.03.2025 р. № 5354/03-16 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до заяви від 24.02.2024 у зв'язку із відсутністю підстав для зарахування до страхового стажу.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування
Згідно з ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно з п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років.
Відповідно до п.7-1 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року №1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Порядок № 1191).
Згідно з п.2 Порядку №1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення №1788-ХІІ, що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає права на пенсію за вислугу років, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 (далі - Постанова № 909).
Зазначеним переліком визначено, що в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: вчителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду
Щодо наявності у позивача необхідного стажу для призначення грошової допомоги у розмірі її десяти місячних пенсій відповідно до Закону № 1058-IV.
Відповідно до Пункт 5 Порядку № 1191 передбачає, що грошова допомога надається особам, яким, починаючи з 1 жовтня 2011 року, призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Із системного аналізу наведених вище норм вбачається, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується із наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах і вихід на пенсію саме з цих посад у закладах та установах державної і комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Переліком № 909 (у редакції, чинній після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1436) установлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років - у позашкільних навчальних закладах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Разом з цим, за приписами статті 28 Закону України від 23.05.1991 № 1060-ХІІ "Про освіту" (далі - Закон № 1060-XII) система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.
Згідно зі статтею 29 Закону № 1060-XII структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.
Статтею 12 Закону № 1841-III "Про позашкільну освіту" та пункту 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2011 № 433 передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Відповідно до статті 21 Закону № 1841-III право на пенсію за вислугою років мають педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Суд звертає увагу, що на спірні правовідносини поширюється також дія Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963, який відносить посаду "викладач" до педагогічних посад.
Враховуючи наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема у сфері пенсійного забезпечення викладачів у позашкільних закладах освіти, а також з метою реалізації положень статті 46 Конституції України щодо недопущення обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, Велика Палата Верховного Суду у постановах від 30.01.2019 у справі № 876/5312/17 та від 13.02.2019 у справі № 233/4308/17 дійшла висновку, що викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років, в тому числі музичних шкіл та шкіл мистецтв.
Отже, стаж роботи викладачем в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не була передбачена затвердженим Переліком № 909.
Указана правова позиція також висловлена у постанові Верховного Суду від 05.06.2024 у справі 300/2555/22.
Порядок підтвердження стажу регламентовано у статті 62 Закону № 1788-XII, яка визначає, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Відповідно до п.1-3 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, якщо документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у випадках, якщо в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Із аналізу наведених правових норм вбачається, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Однак, якщо у трудовій книжці немає необхідних записів або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються додаткові докази, зазначені у пункті 3 Порядку № 637.
Судом встановлено, що згідно з копією трудової книжки трудової книжки серія НОМЕР_2 позивач у період з 01.08.1984 по 01.02.1994 роки працювала на посаді викладача по класу фортепіано та концертмейстера в Очаківській дитячій музичній школі Миколаївського обласного управління культури, а з 01.02.1995 - зарахована на посаду викладача по класу фортепіано та концертмейстера (в подальшому з підтвердженням кваліфікації) в Дитячу музичну школу №27 м. Києва, де працює по теперішній час.
Таким чином, суд дійшов висновку, що стаж роботи викладачем в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не була передбачена затвердженим Переліком № 909.
Відповідно доводи відповідача, що у позивача відсутній пільговий стаж у розумінні пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відхиляються судом, як необґрунтовані.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що вказаний вище період роботи позивача не враховується до стажу, який дає право на отримання вказаної виплати, так як посада викладач у позашкільних закладах освіти не передбачено Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років №909 та вказані заклади є закладами позашкільної освіти в галузі культури та не є структурними підрозділами відділу освіти, а відтак періоди роботи позивача у таких закладах не зараховуються до страхового стажу, оскільки такі спростовуються вищенаведеними мотивами.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку від 04.03.2025 року № 5354/03-16 є такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплати позивачу грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то суд зазначає наступне.
За змістом п.7-1 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач на день досягнення пенсійного віку працювала в установі комунальної форми власності на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" -"ж" статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення і має страховий стаж для жінок більше 30 років на такій посаді, а також позивач до цього не отримувала будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком, тому суд дійшов висновку, що позовна вимога щодо виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день призначення, підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи те, що по суті розгляду вказаної справи позовні вимоги позивача задоволено, то відповідно до ст.139 КАС України із відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір на суму 1211,20 грн, сплачений згідно з квитанцією № 8657-3263-7696-3600 від 31 березня 2025 року за подання позовної заяви.
Керуючись статтями 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, Миколаївська область, м. Миколаїв ,вул. Морехідна, буд. 1, ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку від 04.03.2025 року № 5354/03-16.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 передбачену пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.
4. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, Миколаївська область, м. Миколаїв ,вул. Морехідна, буд. 1, ЄДРПОУ 13844159)на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір на суму 1211 (одну тисячу двісті одинадцять гривень) 20 коп.
5. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вісьтак М.Я.