про зміну способу і порядку виконання судового рішення
20 січня 2026 року м. Київ Справа № 320/18916/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві в порядку письмового провадження заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом гр. ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які в порушення вимог ст. ст. 3,8, 19, 22, 41, 58, 64, 129-1, 151-2, 152 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, відповідних постанов Верховного Суду, ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ч. 2 ст. 14, ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, частин 2, 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст. ст. 43,63,64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ухваленого на їх виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.07.2022 у справі № 640/33689/21, полягають:
у застосуванні обмеження виплати його пенсії максимальним розміром, визначеним станом на 01.04.2019, після перерахунку на підставі даного рішення суду;
у відмові йому у перерахунку та виплаті заборгованості пенсії без обмежень її максимальним розміром, з врахуванням після 01.04.2019 всіх передбачених чинним законодавством надбавок, доплат, індексацій та їх підвищень, а також виплаті пенсії на постійній основі без обмежень її максимальним розміром, з врахуванням всіх передбачених чинним законодавством надбавок, доплат, індексацій та їх підвищень, починаючи з 01.04.2019 та у подальшому, зокрема:
у здійсненні перерахунку та виплаті заборгованості його пенсії за період з 01.04.2019 по 31.11.2022, з врахуванням всіх передбачених чинним законодавством надбавок, доплат, індексацій та їх підвищень після 01.04.2019;
у здійсненні розрахунку доплати до його пенсії та її виплати за період з 01.12.2022 до дати ухвалення рішення суду, з урахуванням всіх передбачених чинним законодавством надбавок, доплат, індексацій, їх підвищення та проведених виплат;
у здійсненні, починаючи з 21.01.2021 та у подальшому (довічно), виплати його пенсії по інвалідності на постійній основі на виконання судового рішення №640/33689/21, з врахуванням всіх передбачених чинним законодавством надбавок, доплат, індексацій, а також їх підвищення, у тому числі, при ймовірних наступних перерахунках пенсії, виходячи з постійного та незмінного основного розміру пенсії у значенні 80% від суми грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 № 8666 від 28.08.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити щомісячний перерахунок та своєчасну повну виплату заборгованості його пенсії за період з 01.04.2019 по 31.11.2022 включно та з 01.12.2022 до дати ухвалення рішення суду, а також виплату пенсії на постійній основі без обмежень її максимальним розміром, починаючи з 01.04.2019 та у подальшому (довічно), відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.07.2022 у справі №640/33689/21, з врахуванням після 01.04.2019 всіх передбачених чинним законодавством надбавок, доплат, індексацій та їх підвищення у майбутньому, встановлення нових підвищень пенсії, у тому числі, в разі наступних перерахунків пенсії ОСОБА_1 , зокрема:
здійснити щомісячний перерахунок та своєчасну повну виплату заборгованості його пенсії за період з 01.04.2019 по 31.11.2022 включно, з врахуванням передбачених абзацом 4 п. 28 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надбавок та їх щорічного збільшення внаслідок щорічного збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Законів України про Державний бюджет України, збільшення з 21.01.2021 на 10% (з 70% до 80%) відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, в зв'язку з переходом на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також нарахування з 01.03.2022 індексації пенсії у загальному розмірі 3 983,25 грн., обчисленому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;
здійснити щомісячний розрахунок та своєчасну повну виплату доплати до його пенсії з 01.12.2022 до дати ухвалення рішення суду, з врахуванням передбачених абзацом 4 п. 28 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надбавок та їх щорічного збільшення внаслідок щорічного збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Законів України про Державний бюджет України, збільшення з 21.01.2021 на 10% (з 70% до 80%) відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, в зв'язку з переходом на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також нарахування з 01.03.2022 індексації пенсії у загальному розмірі 3 983,25 грн., обчисленому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (з урахуванням проведених виплат);
здійснювати йому виплату пенсії по інвалідності на постійній основі відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 21.01.2021 та у подальшому (довічно), на виконання вимог чинного законодавства, Конституції України, норм міжнародного права та ухваленого на їх виконання судового рішення № 640/33689/21, що зумовлює щомісячне й безперервне нарахування та виплату пенсії, з врахуванням передбачених абзацом 4 п. 28 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надбавок та їх щорічного збільшення внаслідок щорічного збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Законів України про Державний бюджет України; збільшення з 21.01.2021 на 10% (з 70% до 80%) відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, в зв'язку переходом на пенсію по інвалідності; нарахування з 01.03.2022 індексації у загальному розмірі у загальному розмірі 3 983,25 грн., обчисленої відповідно до постанови Кабінет Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2021 році», а також підвищення у майбутньому зазначених надбавок, доплат, індексацій, ) тому числі, у разі здійснення наступних перерахунків його пенсії, виходячи з основного розміру пенсії у постійному та незмінному значенні 80% від суми грошового забезпечення, обрахованого на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 8666 від 28.08.2021.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження гр. ОСОБА_1 з 01.04.2019, 01.07.2021 та з 01.03.2022 пенсійних виплат максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 80% сум грошового забезпечення гр. ОСОБА_1 з 01.04.2019, з 01.07.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з 01.03.2022 з урахуванням індексації установленої, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист від 08.04.2024 у справі № 320/18916/23.
До суду надійшла заява позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду, в якій він просить змінити змінити спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на користь ОСОБА_1 нарахованої суми доплати пенсії, за період з 01.04.2019 по 28.02.2022, що становить 144 466,93 грн.
Розглянувши заяву позивача про зміну способу виконання рішення, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Частиною другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
На підставі ст.ст. 194, 205, 378 КАС України судом прийнято рішення про розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Обґрунтовуючи заяву про зміну способу і порядку виконання рішення, позивач зазначив, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 з дати набрання ним законної сили і по теперішній час не виконано відповідачем.
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 02.05.2024 №17742-16099/П-02/8-2600/24 на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі № 320/18916/23 відповідачем з 01.04.2019 по 28.02.2022 нараховано заборгованість пенсії ОСОБА_1 на загальну суму 144 466,93 грн, яка буде виплачена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету, в порядку черговості.
Відповідно до частини першої статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно зі статтею 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Європейський суд з прав людини у справі "Горнсбі проти Греції" наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію.
Отже, для цілей статті 6 Конвенції стадія виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах "Алпатов та інші проти України", "Робота та інші проти України", "Варава та інші проти України", "ПМП "Фея" та інші проти України"), якими було встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою ст. 129-1 Конституції України.
Отже, обов'язковою складовою судового процесу є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, законодавцем прямо передбачено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, зокрема, перерахунку пенсійних виплат протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Як зазначено у пояснювальні записці до проєкту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" від 21 листопада 2024 року №4094-IX (далі - Закон №4094-IX), яким положення частини третьої статті 378 КАС України були доповнені абзацом другим вищенаведеного змісту, він був ухвалений як елемент виконання Україною зобов'язань у межах групи справ Іванов (№40450/04)/Бурмич (№46852/13) і Національної стратегії розв'язання проблеми невиконання судових рішень, схвалену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року №1218-р.
Метою внесення змін до процесуального закону є забезпечення реального виконання судових рішень, а не формальне підтвердження обов'язку суб'єкта владних повноважень.
Зміни до частини третьої статті 378 КАС України, внесені Законом №4094-ІХ, запроваджують автоматичний наслідок у вигляді можливості зміни способу виконання після двох місяців невиконання рішення.
З цього приводу суд зазначає, що прийняттям Закону №4094-ІХ Верховна Рада України змінила концепцію статті 378 КАС України, запровадивши самостійну підставу для зміни судом способу виконання судового рішення.
Крім того, Верховна Рада України цим законодавчим актом усунула необхідність для позивача звертатися з новим позовом для стягнення вже нарахованих, але невиплачених сум, визнавши це непропорційним і таким, що підриває ефективність судового захисту.
Виходячи з мети цих змін, судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 129-1 Конституції України.
Суд зазначає, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 набрало законної сили 01.04.2024.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення суду у даній адміністративній справі відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача за період з 01.04.2019 по 28.02.2022 та нараховано кошти за означений період в сумі 144 466,93 грн.
Даний факт визнається відповідачем у листі, направленому позивачеві, в якому також підтверджено факт невиплати суми коштів, нарахованих на виконання судового рішення.
Отже, у даній ситуації наявний факт невиконання відповідачем рішення суду, яке набрало законної сили, щодо виплати на користь позивача перерахованої пенсії, протягом більш ніж двох місяців, внаслідок чого застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення з відповідача нарахованої суми коштів є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав позивача.
При цьому, зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, оскільки сума заборгованості є чітко визначеною та нарахованою самим відповідачем.
Відтак, суд дійшов висновку про необхідність задоволенню поданої заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду у цій справі шляхом стягнення з відповідача коштів, нарахованих на виконання судового рішення.
Саме такий правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 28 жовтня 2025 року у справі № 380/7706/22.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі №320/18916/23 з:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 80% сум грошового забезпечення гр. ОСОБА_1 з 01.04.2019, з 01.07.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з 01.03.2022 з урахуванням індексації установленої, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат» на:
«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь гр. ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену суму пенсії у розмірі 144 466 (сто сорок чотири тисячі чотириста шістдесят шість) грн 93 грн».
Копію ухвали видати (надіслати) особам) які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення, а в разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Лапій С.М.