Рішення від 20.01.2026 по справі 320/28773/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 року м. Київ Справа №320/28773/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ до Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Служба безпеки України, про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції м. Київ з позовом до Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Служба безпеки України, у якому просить суд:

- заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) ГРОМАДСЬКУ ОРГАНІЗАЦІЮ "МІЖНАРОДНА АСОЦІАЦІЯ ВЕТЕРАНІВ ПІДРОЗДІЛІВ АНТИТЕРОРУ "АЛЬФА" (код ЄДРПОУ 21660924) адреса: 03150, Україна, місто Київ, вулиця Предславинська, будинок, 37, офіс, 210.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 02.05.2025 на адресу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшов лист Служби безпеки України від 16 квітня 2025 року № 5/2/4-4157 (вх. № 67675-8-25 від 21 квітня 2025 року) щодо заборони діяльності Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа", яка входить до складу "международной ассоциации ветеранов подразделения антитеррора "альфа"", з метою протидії проявам антиконституційної діяльності, сепаратизму, екстремізму, тероризму та іншій діяльності антиукраїнського характеру, нівелювання зовнішніх загроз, спрямованих на шкоду Україні. Оскільки, у діяльності даної громадської організації наявні порушення вимог законодавства. Керівник зазначеної громадської організації Скорохватов Сергій Іванович та інші учасники проводять активну антиукраїнську діяльність та продовжують використовувати ГО для здійснення в інтересах рф підривної діяльності проти основ державної безпеки України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення виклику сторін.

27.06.2025 до відділу діловодства суду від Служби безпеки України через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" надійшли пояснення щодо позову в яких представник вказує, що за даних умов в забороні діяльності громадського об'єднання - існує об'єктивна соціальна потреба з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження націлене на забезпечення більшої стабільності країни, зокрема, в умовах ведення воєнних дій та інформаційно-психологічних операцій з боку держави-агресора, а тому вказаний захід про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання є виправданим.

Відповідачем 06.08.2025 надано суду відзив на позовну заяву, в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначив, що доводи позивача є необґрунтованими та непідтвердженими. Вказав, що лист СБУ не містить доказів порушення громадською організацією вимог статей 36, 37 Конституції України та статті 4 цього Закону № 4572-VI, не має належних доказів щодо перевірки діяльності громадської організації за формою, діючим складом, враховуючи межі її діяльності у відповідності з її статутними завданнями. Застосовуючи практику ЄСПЛ, підстав для заборон та розпуску політичних партій за Венеціанською Комісією 41 пленарної сесії 10-11 грудня 1999 року, наполягає, що зверненню до суду з таким позовом має слугувати саме встановлення чи становить партія небезпеку для держави та суспільства і чи таку небезпеку не можна усунути іншими, менш радикальними заходами.

У відповіді на відзив (зареєстрованої 28.08.2025) позивач наполягав на позові та просив задовольнити заявлені вимоги.

Третя особа у поданих до суду поясненнях (зареєстровані 27.06.2025) підтримала позовні вимоги та зазначила про їх обгрунтованість.

Ухвалою суду 20.01.2026 відмовлено в клопотанні відповідача про розгляд справи у загальному позовному провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив, пояснення третьої особи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що Громадську організацію "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" ЄДРПОУ: 21660924, зареєстровану за адресою: м. Київ, вул. Предславинська, буд. 37, офіс 210, дата реєстрації: 13.03.1997), очолює громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , президент Асоціації ветеранів "Альфа" в Україні, який до 1995 року проходив військову службу в органах СБ України.

За отриманими СБУ даними, вказана громадська організація входить до складу "международной ассоциации ветеранов подразделения антитеррора "альфа"" (119602, м. москва, проспект Мічурінський, буд. 70а, державний реєстраційний номер - 1027739356633). Зазначена структура зареєстрована за адресою академії федеральної служби безпеки рф та безпосереднє керівництво її діяльністю здійснюють діючі та колишні співробітники фсбрф. На даний час, асоціацію очолює генерал-полковник фсб у відставці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який до 2007 року очолював центр спеціального призначення фсбросїї, після чого обіймав посади заступника губернатора тверської області з питань безпеки та помічника міністра оборони рф.

02.05.2025 на адресу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшов лист Служби безпеки України від 16.04.2025 №5/2/4-4157 щодо протиправної діяльності Громадської організація "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" та проханням ініціювати процедуру заборони діяльності шляхом її примусового розпуску (ліквідації), оскільки в діяльності Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" містяться ознаки антиконституційної діяльності на шкоду національним інтересам України на виконання завдань російської сторони.

Взявши до уваги встановлені відомості надані СБУ про діяльність Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа", що суперечить чинному законодавству України, зокрема, статтям 36, 37 Конституції України, ст. 4 Закону України "Про громадські об'єднання", та ураховуючи лист Служби безпеки України від 16.04.2025 №5/2/4-4157, позивач у встановлений законом порядок звернувся до суду з позовом про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.

Здійснення цих свобод, оскільки вони пов'язані з обов'язками і відповідальністю, можуть підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.

Положеннями ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 Закону України "Про громадські об'єднання".

Приписами п. 1 ч. 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

Так, згідно п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" суб'єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

Законом України "Про громадські об'єднання" визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 4 Закону України "Про громадські об'єднання" утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються. Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Як встановлено судом вище, до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшов лист Служби безпеки України від 16.04.2025 №5/2/4-4157 щодо протиправної діяльності Громадської організація "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" та проханням ініціювати процедуру заборони діяльності шляхом її примусового розпуску (ліквідації).

З даного листа вбачається, керівник Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , президент Асоціації ветеранів "Альфа" в Україні, який до 1995 року проходив військову службу в органах СБ України, безпосередньо він, та інші учасники громадської організації, можливо за завданням російських кураторів організовували та координували антиукраїнську діяльність, здійснювали розвідувально - підривну діяльність проти України, брали участь у з'їздах керівного складу "международной ассоциации ветеранов подразделения антитеррора "альфа" метою яких були налагодження дієвої взаємодії та контролю над осередками асоціації на території країн пострадянського простору, які очолювали певні керівники.

Також в листі СБУ вказано, що за отриманими даними, один із учасників "международной ассоциации ветеранов подразделения антитеррора "альфа" (м. москва) полковник ОСОБА_3 (позаштатний співробітник фсбрф) з 2010 року використовував міжвідомчу взаємодію для розвитку особистих контактів з українськими спецпризначенцями, які у подальшому переводив на негласну основу. В якості легенди прикриття відвідування України ОСОБА_3 використовувалась інформація про надання інструкторсько-методичних рекомендацій особовому складу ЦСО "А" СБ України. У такий спосіб, ОСОБА_3 придбав в якості інформаційних джерел окремих військовослужбовців ЦСО "А" СБУ та інших силових відомств, серед яких є громадянин України ОСОБА_4 , колишній співробітник ЦСО "А" СБУ, у період з 2012 р. по 2014 р. проходив службу в УДО України,

Також з'ясовано, що ОСОБА_4 перебуваючи на ТОТ АР Крим з використанням своїх зв'язків на материковій території України здійснював збір та передачу фсбрф розвідувальної інформації (отримувалась з баз даних МВС України) стосовно громадян України. Вказана діяльність була задокументована в рамках відповідного кримінального провадження.

Довідково СБУ у своєму листі до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Києва вказала, що 01.08.2024 в рамках кримінального провадження №42023000000001363 від17.08.2023 затримано та оголошено про підозру за ч. 1 ст. 111 КК України громадянину України "С" (військовослужбовець НГ України), який на виконання завдань ОСОБА_4 здійснював збір та передачу інформації стосовно громадян України, які перебували в полі зору спецслужб рф. Крім того, 07.08.2024 у рамках зазначеного кримінального провадження про підозру (заочно) повідомлено ОСОБА_4 - за ч. 1 ст. 111 КК України, ч. 2 ст. 111 КК України, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст.111 КК України та громадянину України "Л" - за ч. 2 cm. 28, ч. 2 ст. 111 КК України.

Станом на сьогодні, ОСОБА_4 безпосередньо очолює Севастопольський регіональний осередок Міжнародної асоціації ветеранів "Альфа".

Крім того, з матеріалів встановлено, що ОСОБА_3 використовував генерал-майора СБ України ОСОБА_5 , який на виконання завдань російської сторони планував теракт на території України, а також передавав фсбрф інформацію про окремі операції в районі проведення АТО і ООС та дані стосовно керівництва українських спецслужб.

Одночасно суд звертає увагу, що Вироком від 14.08.2023 Голосіївський районний суд міста Києва визнав винуватим ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 111 ч. 1, 15 ч. 2, 27 ч.5, 258 ч. 2, 263 ч. КК України та призначив йому покарання.

Також у ході проведення Службою безпеки України контррозвідувальних заходів та відповідних процесуальних дій встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 здійснював передачу різнопланової інформації стосовно громадян України, у т.ч. військовослужбовців СБ України, ОСОБА_3 відпрацьованими каналами зв'язку, а також у ході особистих зустрічей на території рф.

Таким чином, з урахуванням вказаного, в діяльності Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" (ЄДРПОУ: 21660924, м. Київ) містяться ознаки антиконституційної діяльності на шкоду національним інтересам України на виконання завдань російської сторони. Також, причетні до протиправної діяльності функціонери зазначеної ГО продовжують її використовувати для здійснення в інтересах рф підривної діяльності проти основ державної безпеки України.

Тому в час збройної агресії російської федерації проти України, що затверджується постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VІІІ "Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання російської федерації агресором", постановою Верховної Ради України від 27.04.2015 № 337-VІІІ "Про заяву Верховної Ради України "Про відсіч збройної агресії російської федерації та подолання її наслідків", розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України", дії Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" розцінюються як такі, що спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення радикальних дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.

Відповідно до частини першої статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Відповідно до ст. 36 Конституції України, громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються.

Статтею 25 Закону України "Про громадські об'єднання" визначені способи припинення діяльності громадського об'єднання. Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Відповідно до статті 28 Закону України "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Суд зазначає, що у зв'язку з військовою (збройною) агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», (зі змінами) введено правовий режим воєнного стану на території України, який триває і на даний час.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VІІІ «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором» російська федерація визнана державою-агресором.

Визначення збройної агресії наведено у частині першій статті 1 Закону України «Про оборону Україні», відповідно до якої збройна агресія - застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України.

За визначенням частини 1 статті 1 Закону України «Про Службу безпеки України» Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про Службу безпеки України» на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.

Положеннями статті 8 Закону України «Про Службу безпеки України» передбачено, що Служба безпеки України взаємодіє з державними органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, які сприяють виконанню покладених на неї завдань. Громадяни України та їх об'єднання, інші особи сприяють законній діяльності Служби безпеки України на добровільних засадах.

Зважаючи на спеціальний статус СБУ та функції, які остання виконує для забезпечення державної безпеки України, доводи відповідача про те, що інформація викладена в листі СБУ від 16.04.2025 не містить достатніх доказів для застосування ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання» та достатніх і належних доказів щодо наявності ознак порушення громадським об'єднанням ст.ст. 36, 37 Конституції України, суд зазначає, що такі твердження та доводи не спростовують встановлену інформацію СБУ в процесі своєї діяльності в умовах воєнного стану та покладених на неї функції і завдань щодо попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України. Такі доводи відповідача жодним чином не свідчить про незаконність прийнятого відповідачем рішення.

Щодо доводів відповідача щодо неналежної перевірки діяльності громадської організації суд зазначає, що позов у цій справі подано не у зв'язку з діяльністю Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" як громадської організації за формою, діючим складом, враховуючи межі її діяльності у відповідності з її статутними завданнями, а у зв'язку з наявністю ознак порушення цим громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України та статті 4 цього Закону № 4572-VI.

В даній справі суттєвим є встановлення СБУ інформації та фактів наявності ознак діяльності громадського об'єднання яке спрямовано на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, безпеки суспільства відповідно, враховуючи положення статті 4 Закону № 4572-VI.

Достатньою правовою підставою для заборони судом і примусової ліквідації (розпуску) громадської організації є встановлення лише ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України та статті 4 цього Закону № 4572-VI, наявність яких позивачем доведена, відповідачем належними та достатніми доводами та доказами не спростована. При цьому, законодавець не вимагає безпосередньо встановлення відповідного порушення та застосування до певних осіб організації відповідних негативних наслідків.

Відтак, суд зазначає, що в умовах введення воєнного стану в Україні внаслідок військової агресії російської федерації, з урахуванням потреби невідкладного та ефективного реагування на наявні загрози національним інтересам України, особливо актуальним є питання вжиття заходів спрямованих на виявлення і припинення відповідних зав'язків з державою агресором.

Зважаючи на викладене в період запровадженого в Україні воєнного стану суд дійшов висновку про обґрунтованість підстав для примусового припинення громадського об'єднання, діяльність якого є несумісною з конституційними засадами діяльності об'єднань громадян, порушує вимоги статті 37 Конституції України, статті 4 Закону України "Про громадські об'єднання", суперечать публічному порядку та спрямована проти інтересів національної безпеки України, використовується для завдання шкоди державному суверенітету, національній безпеці та громадському порядку в умовах правового режиму воєнного стану.

Виходячи з цього, заборона діяльності громадської організації відповідача, яка реалізує ідеологічні наративи агресора, в умовах повномасштабних воєнних дій та інформаційно-психологічних операцій з боку держави-агресора є пропорційним заходом, адже здійснюється в інтересах національної безпеки, для забезпечення більшої стабільності країни, задля недопущення недемократичного функціонування публічної влади та запобігання порушенням основоположних прав людини.

У свою чергу, згідно зі статтею 2 Закону України від 25.03.1992 № 2229-XII "Про Службу безпеки України", на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

Служба безпеки України звернулася до Міністерства юстиції з листом із проханням ініціювати процедуру заборони діяльності організації на підставі рішення суду про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) Громадської організації "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" тому, за наслідком розгляду матеріалів справи, суд дійшов висновку, що за даних умов, в забороні діяльності громадського об'єднання - відповідача існує об'єктивна соціальна потреба з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження націлене на забезпечення більшої стабільності країни, зокрема, в умовах ведення воєнних дій та інформаційно-психологічних операцій з боку держави-агресора, а тому, вказаний захід є виправданим.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до пункту 5 Керівних принципів щодо заборони та розпуску політичних партій та подібних заходів, ухвалених Венеціанською Комісією на її 41 пленарній сесії (Венеція, 10-11 грудня 1999 року), заборона чи розпуск політичних партій як дуже далекосяжний захід повинен застосовуватися з крайньою стриманістю. Перш ніж звертатися до компетентного судового органу щодо заборони чи розпуску партії, уряд чи інший орган влади повинен оцінити, беручи до уваги ситуацію в конкретній країні, чи ця партія дійсно становить небезпеку вільному і демократичному політичному порядку або правам окремих осіб і чи таку небезпеку не можна усунути іншими, менш радикальними заходами.

Виходячи із основних позицій практики Європейського Суду з прав людини за результатами розгляду справ щодо обмеження свободи об'єднань, основними критеріями обґрунтованості таких обмежень є встановлення таких обмежень законом, зазначені обмеження повинні переслідувати законні цілі та бути необхідними у демократичному суспільстві.

Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно із частиною другою статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян (пункт 7); примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян (пункт 8).

З огляду на вимоги ст.ст.132-139 КАС України та статус позивача як суб'єкта владних повноважень судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись положеннями ст. ст. 9, 14, 73-77, 90, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) Громадську організацію "Міжнародна асоціація ветеранів підрозділів антитерору "Альфа" (код ЄДРПОУ 21660924, адреса: 03150, Україна, місто Київ, вулиця Предславинська, будинок, 37, офіс, 210).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Войтович І. І.