Рішення від 21.01.2026 по справі 300/8004/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" січня 2026 р. справа № 300/8004/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі: судді Гомельчука С.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області щодо зазначення в довідці від 07.06.2023 №5401-4928/5412 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виготовленій на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у справі №300/1137/23, премії у розмірі 70% посадового окладу;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у справі №300/1137/23 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області уточнену довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій серед іншого вказати премію в розмірі 375%.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що на виконання рішення суду від 06.04.2023 у справі № 300/1137/23, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області оформлено довідку від 07.06.2023 №5401-4928/5412 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023. Відповідно до цієї спірної довідки грошове забезпечення за посадою на момент звільнення - командир відділення-водія ДПЧ-14 по охороні ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття» складається із таких показників: посадовий оклад-4830 грн, оклад за військовим званням прапорщик - 1450 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 2826 грн, надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 4553 грн, премія- (70 %) - 3381 грн. Загальний розмір грошового забезпечення - 17040 грн. Позивач вважає, що відповідачем протиправно зменшено розміри відсоткового значення певних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема премії, яка, на думку позивача, має становити 375%. Позивач, зазначає, що відповідачем оформлено довідку без дотримання вимог абз. 5 п. 5 Порядку №45, адже, премія у довідці про розмір грошового забезпечення має зазначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області 24.11.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник заперечує щодо задоволення позовних вимог. Представником зазначено, що відповідно до пп. 2 п. 5 Постанови №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Визначення відсоткового розміру премії у певний час має тимчасовий характер та може бути розраховано лише на спеціальне коло суб'єктів. Крім того, Постанова №704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати премії у 375% від посадового окладу. Наказом ДСНС України від 13.01.2023 №НС-35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» встановлено здійснювати, починаючи із лютого 2023 року щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком. При цьому, представник вказує, що премія, передбачена наказами Головного управління про преміювання, не може бути включена в довідку про розмір грошового забезпечення та стати підставою для перерахунку пенсій колишніх військовослужбовців (осіб рядового та начальницького складу служби цивільного стану), оскільки така стосується військовослужбовців, які проходять службу на теперішній час. З урахуванням викладеного, представник відповідача вважає, що накази Головного управління щодо встановлення відсоткового розміру премії не можуть вважатися обставиною, яка відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зумовлює зміну розміру пенсії та покладає на відповідача обов'язок визначити змінений розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії та сформувати оновлену довідку.

Ухвалою суду від 14.01.2026 витребувано у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області: копію Положення про преміювання, чинне в січні 2023 року; копію наказу (наказів) про преміювання за січень 2023 року посадових осіб за відповідною посадою (посадами) до тієї, з якої позивач звільнився зі служби на пенсію (командир відділення-водій ДПЧ-14 по охороні ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття»), в розумінні пункту 6 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45; відомості про середні розміри премії, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) в розумінні абзацу 5 пункту 5, пункту 6 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 (в редакції чинній до 24.02.2018), в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, з якої позивач звільнився зі служби на пенсію (командир відділення-водій ДПЧ-14 по охороні ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття»), за січень 2023 року.

На виконання ухвали суду від 14.01.2026 від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області надійшли додаткові письмові докази. Також представницею повідомлено, що відповідно до наказу 19 ДПРЧ ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області з охорони об'єктів (ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття»), (яка є правонаступником ДПЧ-14 по охороні ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття») від 06.02.2023 №6 «Про преміювання», середній розмір премії за січень 2023 року за відповідною посадою командир відділення-водій становить 105% посадового окладу.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.7).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 №300/1137/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених у відсотковому розмірі станом на 05.03.2019 року, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року пенсії ОСОБА_1 .

На виконання вказаного рішення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області оформлено довідку від 07.06.2023 №5401-4928/5412 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 за посадою - командир відділення-водій ДПЧ-14 по охороні ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття», у яку включено такі складові: посадовий оклад- 4830 грн, оклад за військовим званням прапорщик - 1450 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 2826 грн, надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 4553 грн, премія- (70 %) - 3381 грн. Загальний розмір грошового забезпечення - 17040 грн (а.с.8).

Позивач 13.10.2025 звернувся із заявою до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області уточнену довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій серед іншого вказати премію в розмірі 375% (а.с.9).

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом від 15.10.2025 №5402-5582/5411 повідомило позивача про відсутність підстав для оформлення та видачі уточненої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023 із обов'язковим зазначенням відомостей про премію в зазначеному у заяві розмірі (а.с.10).

Не погодившись із показниками премії в розмірі 70%, що вказані у довідці про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон України від 09 квітня 1992 року за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі, також Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-XII встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відтак, суд вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Наведений висновок суду ґрунтується на правовій позиції, висловленій Верховним Судом в рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду.

Відповідно до частини другої статті 125 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018.

Згідно з пунктами 2, 3 цієї постанови, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Пунктом 5 Постанови № 704, визначено надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, Постановою № 704 передбачено, мінімальний розмір надбавки премії - 10 відсотків посадового окладу (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків).

Порядком № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1).

Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі Постанова №103), пунктом 6 якої внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Порядку № 45 пункт 5 викладено у такій редакції: "під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням". Постанова № 103 набула чинності 24 лютого 2018 року.

Таким чином, станом на 01.03.2018 пункт 5 Порядку № 45 визначав, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Однак, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 в справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103, яким були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45.

Отже, в такому випадку необхідно застосовувати приписи пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яким передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

- додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Наказом Міністерства внутрішній справ України від 20.07.2018 за № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція № 623).

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу XVI Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів. Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів). Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені статтями 58, 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.

Отже, в разі виникнення права на перерахунок пенсій за вислугу років, передбаченої Законом № 2262-ХІІ, з огляду на припис абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, премія має бути зазначена у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою чи посадами (якщо таких посад хоча б більше двох) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Наведене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, де предметом розгляду були подібні правовідносини.

Так, за результатом розгляду справи № 380/19324/23 Верховний Суд дійшов висновку, що премія у довідках про розмір грошового забезпечення, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Повертаючись до обставин справи, судом враховано, що судовим рішення від 06.04.2023 №300/1137/23, яке набрало законної сили, встановлено, що позивач з 01.01.2023 набув право на перерахунок пенсії зв'язку із підвищенням грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, для чого позивачу має бути видана відповідна довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 з визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023.

Також наявність підстав в уповноважених органів згідно з Порядком № 45, для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в зв'язку із підвищенням грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного року підтверджено правовою позицією Верховного Суду, викладеною в численних постановах: від 09.05.2024 у справі № 340/4085/23, від 12.03.2024 року у справі № 300/1772/23, від 09.05.2023 у справі № 380/5158/22, від 08.05.2023 у справі № 520/12159/21, від 11.04.2023 у справі № 240/21362/21, 11.04.2023 у справі № 520/14820/21, від 06.04.2023 у справі № 380/10075/21, від 05.04.2023 у справі № 340/3604/22, від 04.04.2023 у справі № 120/5264/22, від 30.03.2023 у справі № 320/9431/21, від 29.03.2023 у справі № 640/8668/21, від 27.03.2023 у справі № 640/24075/20, від 27.03.2023 у справі № 280/11480/21, від 22.03.2023 у справі № 340/10333/21, від 16.03.2023 у справі № 500/8486/21, від 15.03.2023 у справі № 420/6572/22, від 28.02.2023 у справі № 380/18850/21, від 27.02.2023 у справі № 640/11131/21, від 15.02.2023 у справі № 120/6288/21-а, від 06.02.2023 у справі № 160/2775/22, від 16.11.2022 у справі № 160/648/22-а, від 22.09.2022 у справі № 500/3840/21, від 15.02.2023 у справі № 120/6288/21-а, від 31.01.2023 у справі № 160/14866/21, від 24.01.2023 у справі № 500/1433/21, від 10.01.2023 у справі № 120/8682/21-а, від 10.01.2023 у справі №440/1185/21, від 04.01.2023 у справі № 640/17686/21, від 13.12.2022 у справі №240/12647/21, від 14.09.2022 у справі №500/1886/21, від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а, від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21.

Таким чином, вказана позиція Верховного Суду є усталеною на час ухвалення судом рішення в цій адміністративній справі.

Окрім цього, з урахуванням норм Порядку № 45 та вищезазначеної правової позиції Верховного Суду щодо застосування вказаної норми права, в довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 повинні бути обов'язково зазначені відомості про розмір додаткових видів грошового забезпечення та щомісячну премію у середньому розмірі, що фактично виплачена за січень 2023 року за відповідною посадою чи посадами (в разі наявності таких більше двох тощо) у тому державному органі, звідки він звільнився на пенсію.

Отже, є помилковими доводи відповідача про відсутність в нього підстав для видачі довідки через неприйняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про збільшення розміру грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, на яких поширюються положення Закону № 2262-ХІІ, оскільки вони не відповідають правовим позиціям Верховного Суду, викладеним судом вище, та судовому рішенню від 06.04.2023 у справі № 300/1137/23.

Щодо визначення розміру премії, то суд враховує наступне.

Державною службою України з надзвичайних ситуацій прийнято наказ від 13.01.2023 за № НС-35 "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році (далі Наказ № НС-35), зі змінами відповідно до наказу від 03.02.2023 за № 35. Підпунктом 1.2 пункту 1 вказаного Наказу передбачено право керівникам органів та підрозділів цивільного захисту здійснювати, починаючи з лютого 2023 року (премія за січень 2023 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).

Згідно з пунктом 2 Наказу № НС-35, цей наказ застосовується з 01 січня 2023 року і поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в органах і підрозділах, утримання яких здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету.

Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 12.04.2019 за № 224 (зі змінами від 01.06.2021 за № 391) визначено вичерпний Перелік уповноважених підпорядкованих підрозділів ДСНС, на які покладено функції з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Перелік) До такого Переліку територіальних органів ДСНС включено Головне управління ДСНС в Івано-Франківській області.

Приміткою Переліку, затвердженого наказом ДСНС від 12.04.2019 за № 224 (у редакції наказу ДСНС від 01.06.2021 за № 391), визначено, що оформлення та подання документів до органів Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій осіб, яких було звільнено на пенсію із підрозділів, підпорядкованих територіальним органам ДСНС, навчально-методичних центрів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, здійснюється територіальними органами ДСНС у відповідній області.

Отже, суд дійшов висновку про те, що в спірному випадку уповноваженим підпорядкованим підрозділом ДСНС, якому делеговано повноваження по оформленню та подання документів до органів Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій осіб, яких було звільнено на пенсію із підрозділів, підпорядкованих територіальним органам ДСНС, навчально-методичних центрів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності в Івано-Франківській області, зокрема щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та зазначення в них відомостей щодо розміру його складових, в тому числі й премії, є Головне управління ДСНС в Івано-Франківській області.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 розділу ХVІ Інструкції № 623, преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Як вже встановив суд вище, наказом № НС-35 начальнику ГУ ДСНС в Івано-Франківській області надано право встановити за січень 2023 премію згідно додатку за тарифними розрядами згідно додатку до вказаного наказу, зокрема для тарифного розряду 20 і вищий до 375% посадового окладу.

Отже, за тарифним розрядом 9 (тобто усього рядового і начальницького складу), як передбачено додатком до Наказу № НС-35, враховуючи схему, затверджену наказом МВС від 06.03.2018 № 179 (тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу головних управлінь (управлінь) ДСНС в Автономній Республіці Крим, областях, у м. Києві та у м. Севастополі), тобто і для прирівняна до посади командир відділення-водій ДПЧ-14 по охороні ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття», максимальний розмір премії не може перевищувати 375% посадового окладу.

Згідно з копією наказу ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 06.02.2023 № 6, за посадами командир відділення-водій ДПЧ-14 по охороні ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття» (правонаступником є 19 ДПРЧ ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області з охорони об'єктів (ПАТ «Нафхтохімік Прикарпаття») встановлено премію за січень 2023 в розмірі 105% посадового окладу.

Таким чином, відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за відповідною посадою мала бути визначена премія у середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, у якому позивачем набуто право на перерахунок пенсії, тобто січень 2023, а саме у розмірі 105% посадового окладу.

Отже, суд вважає, що дії ГУ ДСНС в Івано-Франківській області щодо зазначення в довідці від 0.06.2023 № 5401-4928/5412 про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01 січня 2023 року, із зазначенням у премії в розмірі 70% є протиправними.

При обранні ефективного способу захисту порушеного права позивача в спірних відносинах суд врахував висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, де суд зазначив, що розглядаючи справи щодо визначення розміру посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням відповідно до Постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд в резолютивній частині рішення має вказувати, в якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.

За вказаних обставин ефективним способом відновлення порушених протиправними діями відповідача прав позивача суд вважає буде зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у справі №300/1137/23 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області уточнену довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій серед іншого вказати премію в розмірі 105%.

Решта доводів та аргументів учасників справи не мають значення для вирішення спору по суті, не спростовують встановлених судом обставин у спірних правовідносинах та викладених висновків суду.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України)

Отже, до стягнення з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 , належать судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1090,08 грн, понесення яких підтверджується квитанцією від 27.10.2025, яка міститься серед матеріалів справи.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області щодо зазначення в довідці від 07.06.2023 №5401-4928/5412 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виготовленій на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у справі №300/1137/23, премії у розмірі 70% посадового окладу.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 38555228, вул. І. Франка, 6, м. Івано-Франківськ, 76018) на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у справі №300/1137/23 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області уточнену довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) станом на 01.01.2023, в якій серед іншого вказати премію в розмірі 105%.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 38555228, вул. І. Франка, 6, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1090,08 гривень (одна тисяча дев'яносто гривень вісім копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гомельчук С.В.