Рішення від 21.01.2026 по справі 280/10506/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 року Справа № 280/10506/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

27 листопада 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №923110141384 від 02.10.2025;

зобов'язати відповідача перерахувати позивачці пенсію з урахуванням відомостей щодо заробітної плати позивачки за останні 24 місяці (з вересня 2023 року по вересень 2025 року), що передували перерахунку.

Ухвалою суду від 02.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що вона з 2007 року отримує пенсію за віком, як матір особи з інвалідністю з дитинства. Позивачка зазначає, що після призначення пенсії вона продовжила працювати та зверталася до відповідача з заявами про проведення перерахунку пенсії. Зазначає, що у жовтні 2025 року відповідачем було прийнято рішення про перерахунок пенсії, в якому наряду з іншими вихідними даними перерахунку позивачці пенсії, зазначений середньомісячний заробіток у розмірі 12984,78000. позивачка зазначає, що даний розмір не корелюється із довідкою про заробітну плату позивачки за останні 24 місяці. Позивачка вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що приписами Закону №1058 передбачена формула проведення розрахунку заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, а також коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії. Відповідач зазначає, що розмір пенсії обчислений із заробітної плати 12984,78 грн., середня заробітна плата (дохід) в Україні з якої сплачено страхові внески, 8913,83х1,45670 - індивідуальний коефіцієнт заробітку) з урахуванням страхового стажу 49 років 6 місяців 25 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,49500) складає 6812,6 грн, де 6427,47 грн. - розмір пенсії за віком (середньомісячний заробіток - 12984,78 грн. х 0,49500 - коефіцієнт стажу); 385,13 грн. - доплата за 19 років понаднормового стажу. Відповідач вважає, що Рішення 923110141384 від 02.10.2025 про перерахунок пенсії в зв'язку уточненням показника середньої заробітної плати по народному господарству відповідає чинному законодавству, а позовна вимога щодо перерахування пенсії з урахуванням відомостей щодо заробітної плати ОСОБА_1 за останні 24 місяці (з вересня 2023 року по вересень 2025 року), що передували перерахунку є безпідставною та необґрунтованою. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 14.12.2007 отримує пенсію за віком, як матір особи з інвалідністю з дитинства, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

18.09.2025 позивачкою подано заяву про перерахунок пенсії.

Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 02.10.2025 позивачці проведено перерахунок пенсії.

Позивачка не погодившись із правомірністю зазначення під час проведення перерахунку середньомісячного заробітку у розмірі 12984,78000, звернувся з даним позовом до суду.

За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що згідно приписів статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно приписів статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058).

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп?Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Позивачка в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що відповідачем під час перерахунку пенсії позивачки не було враховано відомості щодо заробітної плати позивачки за останні 24 місяці (з вересня 2023 року по вересень 2025 року).

Проте, суд не може погодитися з такими доводами, з огляду на наступне.

По-перше, суд зазначає, що заробітна плата, що зазначена в Довідці від 03.11.2025 №5, яка видана Комунальним закладом загальної середньої освіти Балабинський ліцей «Престиж», врахована органом ПФУ під час проведення перерахунку пенсії позивачки, що підтверджується розрахунком пенсії (а.с.11 зворот).

По-друге, суд зазначає, що заробітна плата, що отримується пенсіонером після виходу на пенсію, не використовується самостійно як розрахункова величина для розрахунку розміру пенсії.

Так, у частині 1 статті 27 Закону №1058 передбачено, що під час розрахунку розміру пенсії, зокрема враховується такий показник, як заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях.

Водночас, статті 40 Закону №1058 визначає, що для цілей обчислення розміру пенсії заробітна плата визначається шляхом множення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії на результат ділення суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць на страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

При цьому, заробітна плата, що отримується пенсіонером після виходу на пенсію для цілей перерахунку пенсії враховується у показник - «сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць», що призводить до його збільшення через отримання заробітної плати після виходу на пенсію.

Суд зазначає, що середньомісячний заробіток у розмірі 12984,78000, з яким не погоджується позивачка, є саме результатом визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях, відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058.

Так, з наданих до матеріалів справи розрахунків судом встановлено, що для розрахунку пенсії використано такі показники:

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії: 8913,83 грн. (позивачем такий показник не оскаржується);

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn): 288,42633 (сума коефіцієнтів заробітної плати після оптимізації);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи: 198 (після оптимізації).

Відповідно до показник Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , який визначено відповідно до приписів статті 40 Закону №1058, складає 12984,78000, який визначено наступним чином: 8913,83 х (288,42633 : 198).

За таких обставин, посилання позивачки на те, що під час проведення перерахунку її пенсії не було враховано показники заробітної плати за останні 24 місяці є безпідставними та спростовуються наявними в матеріалах справи розрахунками пенсії.

При цьому, суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, а не лише за останні 24 місяці.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судові витрати на користь позивачки не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Новікова