про залишення позовної заяви без руху
21 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/24368/25
категорія 106030200
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Окис Т.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Військової частини НОМЕР_2 Військової частини НОМЕР_3 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
установив:
ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 щодо не проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення з 23 січня 2018 року по 12 травня 2025 року та зобов'язання вчинити відповідні дії.
Ухвалою суду від 05 листопада 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
При вирішенні питання щодо можливості продовження розгляду цієї справи, суд ураховує таке.
Відповідно до вимог пункту 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та докази, що підтверджують вказані обставини.
Частиною 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Дослідивши вимоги позовної заяви та надані позивачем докази на їх підтвердження, судом установлено невідповідність заявлених у позові періодів служби періодам фактичного перебування на службі, відповідно до наказів про прийняття, звільнення або переведення з військової служби.
Окрім цього, судом установлено, що у період з 29 липня 2019 року по 12 травня 2025 року позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_4 .
До 31 грудня 2020 року Військова частина НОМЕР_4 перебувала на фінансовому забезпечення Військової частини НОМЕР_1 , з 01 січня 2021 року мала самостійне фінансове забезпечення, з 01 квітня по 31 травня 2025 року перебувала у процесі розформування, а з 01 червня 2025 року ліквідована та правонаступником визначено Військову частину НОМЕР_3 .
Механізм фінансового забезпечення, зокрема, військових частин Збройних Сил України, що утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, визначається правилами організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року №280 (далі - Правила).
Пунктом 1.5 розділу 1 цих Правил закріплено, що військова частина, не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів, зараховується на фінансове забезпечення до військової частини розпорядника коштів третього рівня на підставі відповідних директив.
Командир військової частини, зарахованої на фінансове забезпечення до військової частини розпорядника коштів третього рівня, організовує своєчасне оформлення та подання розпоряднику коштів усіх документів, необхідних для здійснення належного фінансового забезпечення військової частини.
У редакції на момент розгляду справи судом, зазначений пункт Правил містить положення, згідно яких первинні документи, розрахунки фондів оплати праці, заявки на кошти, платіжні доручення, грошові атестати військовослужбовців, розрахунково-платіжні відомості на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, заробітної плати працівникам та ніші виплати підписують посадові особи розпорядника коштів та посадові особи (командир та інша, визначена командиром, відповідальна посадова особа) військової частини, яка знаходиться на фінансовому забезпеченні.
Аналіз наведених положень, дає підстави для висновку, що підготовка та організація оформлення документів, необхідних для здійснення належного фінансового забезпечення центру, у тому числі в частині нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовців у період виникнення спірних правовідносин належали до повноважень командира Військової частини НОМЕР_3 , в якій позивач проходив службу.
Ураховуючи наведене суд приходить до висновку, що у період заявлених позовних вимог з 29 липня 2019 року по 31 грудня 2020 року відповідачами у справі має бути як Військова частина НОМЕР_3 (правонаступник Військової частини НОМЕР_4 , яка нараховувала грошове забезпечення позивача), так і Військова частина НОМЕР_1 , яка виплачувала грошове забезпечення позивачу.
Відповідно до частини 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ураховуючи викладене, наявні підстави для залишення позовної заяви без руху та визначення позивачу строку для усунення визначених у цій ухвалі недоліків шляхом подання уточненої позовної заяви, в якій уточнити прохальну частину заявленого позову, привівши зміст позовних вимог у відповідність до поданих доказів.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків - 10 (десять) днів з дня отримання копії цієї ухвали.
У разі неусунення недоліків у зазначений вище строк позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Окис