21 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/7712/24
категорія 111030600
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Більковці" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Більковці" (далі - позивач, ТОВ "Більковці", Товариство) звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області (далі - відповідач), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області № 00063730407 від 26.03.2024.
Позов обґрунтовує тим, що вказаним повідомленням-рішенням від 26.03.2024 до Товариства застосовано штраф у сумі 104123,41 грн. Зазначає, що ППР є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки висновки контролюючого органу не підтверджуються належними та допустимими доказами. Позивач вказує, що не допустив жодних порушень строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, щодо яких відповідачем винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому не визнає позовні вимоги та просить суд відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75 розділу ІІ ПКУ проведено камеральну перевірку ТОВ "Більковці" щодо дотримання строків реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Перевірка була проведена за періоди грудень 2021 року, лютий, червень, липень 2022 року, жовтень 2023 року та за її результатами встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації рахунків коригування в ЄРПН, тобто порушення вимог п. 201.10 ст. 201 та п.п. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, та складено акт від 19.02.2024 №2700/06-30-04-07/39765026. На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області № 00063730407 від 26.03.2024 про застосування штрафу в розмірі 104139,21 грн. Відповідач вважає, що висновками акту підтверджено факт несвоєчасної реєстрації ПН, а тому зазначене податкове повідомлення-рішення є таким, що прийняте на підставі та у межах повноважень, отже, є законним, обргунтованим і відповідає вимогам чинного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
На адресу ТОВ "Більковці" 27.02.2024 надійшов акт про результати камеральної перевірки ТОВ "Більковці" щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в ЄРПН від 19.02.2024 №2700/06-30-04-07/39765026 (далі - Акт).
Згідно даного Акту зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення гра ничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, за що передбачена відповідність згідно абз. 1 п. 120-1.1 ст. 120 розділу II ПКУ у розмірі 104123,41 грн. та згідно п. 90 підрозділу II розділу XX ПКУ в сумі 15,80 грн.
Не погодившись з даним Актом, позивач 12.03.2024 подав свої заперечення.
Відповідач листом від 26.03.2024р. повідомив позивача, що за результатами розгляду заперечення постійно діюча комісія з розгляду спірних питань ГУ ДПС вирішила висновки акта вважати правомірними, а заперечення позивача залишити без задоволення.
У подальшому, 26.03.2024 відповідачем складено податкове повідомлення-рішення № 00063730407 (далі - ППР), згідно якого сума штрафу становить 104139 грн. 21 коп.
Позивач, вважаючи, що доводи відповідача про несвоєчасну реєстрацію ПН/РК є безпідставними, а розмір штрафних санкцій, зазначених в Акті, не відповідає діючим нормам законодавства, а тому оскаржуване ППР підлягає скасуванню, звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, визначаються положеннями Податкового кодексу України.
Згідно з пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України діяв карантин, який було відмінено 30 червня 2023 року постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 року № 651.
Законом України № 591-IX від 13.05.2020 підрозділ 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України доповнено пунктом п. 521, яким передбачено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема, за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
У подальшому Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» № 2260-IX від 12.05.2022, який набув чинності 27.05.2022, до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України були внесені зміни, якими передбачено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Відповідно до абзаців 2, 3 п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України що у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що проводиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові зобов'язання щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування у ЄРПН до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплати податків і зборів до 31.07.2022.
Підпунктом 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
У подальшому Законом України від 12.01.2023 № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктами 89 та 90.
Так, згідно пункту 89 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Згідно пункту 90 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Пунктом 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
ПК України визначено обов'язок платника податку зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування у строки, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, та у разі порушення визначених законодавством граничних строків для такої реєстрації застосовуються штрафні санкції.
Відповідно до пункту 521 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України штрафні санкції не застосовуються за порушення строків реєстрації податкових накладних, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, у період з 01.03.2020 по останній день календарного місяця, у якому закінчилась дія карантину.
Проте вказана норма припинила свою дію з 27.05.2022 на підставі Закону України №2260-IX від 12.05.2022, яким внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, та який набрав чинності з 27.05.2022.
Таким чином, за змістом вищезазначених приписів:
- граничним терміном реєстрації податкових накладних, складених у період дії п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України щодо встановлення мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), граничний термін реєстрації яких припадав на період до 24.02.2022, є 27.05.2022;
- граничним терміном реєстрації податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадав на період з 24.02.2022 по 27.05.2022 (дня набрання чинності Законом №2260-ІХ), є 15.07.2022 включно;
- граничні терміни реєстрації податкових накладних, складених після 27.05.2022 до 16.01.2023, визначаються у загальному порядку відповідно до абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- граничні терміни реєстрації податкових накладних, складених починаючи з 16.01.2023, тобто тих, строк реєстрації яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876-1Х - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Отже, предметом судового розгляду є правомірність та обґрунтованість податкового повідомлення-рішення від 26.03.2024 № 00063730407.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно податкового повідомлення-рішення від 26.03.2024 № 00063730407 на підставі акта камеральної перевірки від 19.02.2024 №2700/06-30-04-07/39765026 до ТОВ "Більковці" за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН застосовано штраф у розмірі 104139,21 грн.
За висновками Акту перевірки Товариством подано до реєстрації такі податкові накладні:
- №14, дата складання ПН/РК - 08.12.2021, дата реєстрації в ЄРПН - 02.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2021, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 67, сума ПДВ - 26666,67 грн, розмір штрафу - 40%, сума штрафних санкцій - 10666,7 грн.;
- №21, дата складання ПН/РК - 15.12.2021, дата реєстрації в ЄРПН - 03.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2021, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 68, сума ПДВ - 122000 грн, розмір штрафу - 40%, сума штрафних санкцій - 48800 грн.;
- №22, дата складання ПН/РК - 21.12.2021, дата реєстрації в ЄРПН - 05.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2021, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 70, сума ПДВ - 110333,33 грн, розмір штрафу - 40%, сума штрафних санкцій - 44133,33 грн.;
- №71171, дата складання ПН/РК - 14.02.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 03.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 20, сума ПДВ - 197 грн, розмір штрафу - 20%, сума штрафних санкцій - 39,4 грн.;
- №270, дата складання ПН/РК - 08.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 06.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 6, сума ПДВ - 1666,67 грн, розмір штрафу - 10%, сума штрафних санкцій - 166,67 грн.;
- №269, дата складання ПН/РК - 03.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 1, сума ПДВ - 1666,67 грн, розмір штрафу - 10%, сума штрафних санкцій - 166,67 грн.;
- №28, дата складання ПН/РК - 08.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 03.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 3, сума ПДВ - 208,36 грн, розмір штрафу - 10%, сума штрафних санкцій - 20,84 грн.;
- №35652, дата складання ПН/РК -13.06.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 11.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 11, сума ПДВ - 78,26 грн, розмір штрафу - 10%, сума штрафних санкцій - 7,83 грн.;
- №27, дата складання ПН/РК - 08.07.2022, дата реєстрації в ЄРПН - 03.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 3, сума ПДВ - 1220 грн, розмір штрафу - 10%, сума штрафних санкцій - 122 грн.;
- №5014, дата складання ПН/РК - 27.10.2023, дата реєстрації в ЄРПН - 20.11.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.11.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК - 2, сума ПДВ - 790,04 грн, розмір штрафу - 2%, сума штрафних санкцій - 15,8 грн..
Товариство скористалося правом подання заперечень на Акт, однак листом відповідача від 26.03.2024 позивача повідомлено, що його заперечення залишене без задоволення.
Разом з тим, судом встановлено, що податкові накладні № 14 від 08.12.2021, №21 від 15.12.2021 та №22 від 21.12.2021 не були зареєстровані позивачем через наслідкову трансмісію, оскільки у зв'язку із зупиненням реєстрації не було зареєстровано РК №13 від 07.12.2021 та постачальнику позивача (СТОВ "Млинище") було запропоновано подати письмові пояснення.
Слід зазначити, що п. 6 Порядку №520 передбачено строки подання письмових пояснень та копій документів - 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Крім того, абз.13 пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України із змінами, внесеними згідно із Законом №466-ІХ від 16.01.2020 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201.1 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
Згідно квитанцій програми "М.Е.Doc" вбачається, що після розблокування РК №13 постачальником направлено позивачеві розрахунки коригування: РК №14 - о 14:42 02.08.2022, РК №21 - о 14:26 03.08.2022, РК №22 - о 18:37 04.08.2022.
Цю обставину також підтверджено листом СТОВ "Млинище" вих №15 від 17.04.2024.
Вказані РК після їх отримання були подані на реєстрацію і зареєстровані контролюючим органом: №14 - 02.08.2022, №21 - 03.08.2022, №22 - 05.08.2022, тобто, з дотриманням строків їх реєстрації.
Також суд погоджується з доводами позивача, що з квитанцій про неприйняття до реєстрації РК №№ 14, 21, 22 не вбачається законних підстав для відмови у їх реєстрації, як то передбачено п.12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246.
Таким чином, застосування штрафних санкцій у сумі 103600,03 грн. за несвоєчасну реєстрацію зазначених РК є безпідставним.
Стосовно ПН/РК №270 від 08.06.2022, №269 від 03.06.2022, №35652 від 13.06.2022 встановлено, крім іншого, що зареєстровані вони до 15.07.2022, отже, позивач не допустив порушення податкового законодавства щодо їх несвоєчасної реєстрації, тому застосування штрафних санкцій у сумі 341,17 грн. також є безпідставним.
Також судом встановлено, що:
- РК №35652 до ПН №21156 сформований ТОВ "Торгово-промислова компанія "Омега-Автопоставка" 13.06.2022 на зменшення - 469,56 грн., у т.ч. ПДВ на суму 78,26 грн та направлений Товариству постачальником лише 08.07.2022, а зареєстровано Товариством 11.07.2022, тобто, на третій день;
- РК № 28 до ПН № 214 сформований ТОВ "Гарант Експрес" 13.06.2022 на зменшення - 1250,19 грн., у т.ч. ПДВ на суму 208,36 грн та направлений Товариству постачальником лише 29.07.2022, а зареєстровано Товариством 03.08.2022, тобто, на п'ятий день;
- РК № 27 до ПН № 843 сформований ТОВ "Гарант Експрес" 08.07.2022 на зменшення - 7320,00 грн., у т.ч. ПДВ на суму 1220,00 грн та направлений Товариству постачальником лише 29.07.2022, а зареєстровано Товариством 03.08.2022, тобто, на п'ятий день.
Враховуючи, що обов'язок реєстрації виникає протягом 15 календарних днів з моменту фактичного отримання розрахунку отримувачем, строки реєстрації Товариством РК № 35652, №28, №27 дотримані, а тому застосування штрафних санкцій у сумі 150,67 грн. також є безпідставним.
Стосовно розрахунку коригування № 2014 до ПН № 2904 позивачем зазначається, що у Акті неправильно зазначено його номер, оскільки правильний номер - 5014. Вказаний РК сформований ТОВ "Амако" 08.07.2022 на зменшення - 4740,24 грн., у т.ч. ПДВ на суму -790,04 грн та направлений Товариству постачальником лише 16.11.2023, а зареєстровано Товариством 20.11.2023, тобто, на четвертий день. Тобто, у цьому випадку застосування штрафних санкцій у сумі 15,80 грн. також є безпідставним.
Стосовно ж розрахунку коригування №71171, сформованого до податкової накладної №35479 на зменшення - 1182,00 грн., у т.ч. ПДВ на суму 197,00 грн., через повернення товару ТОВ "Торгово-промислова компанія "Омега-Автопоставка", то вказаний розрахунок коригування направлено Товариству 13.07.2022 та зареєстровано ним лише 03.08.2022, тобто, позивачем допущено прострочення реєстрації РК на 6 днів, а не на 21, як помилково зазначає відповідач, а тому і застосовано штрафну сакцію не у відповідності до п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України.
Таким чином, суд, розглянувши матеріали справи, ознайомившись із поданими документами та перевіривши обставини щодо кожної з податкових накладних і розрахунків коригування, встановив, що ТОВ "Більковці" здійснило реєстрацію всіх податкових накладних та розрахунків коригування у ЄРПН у строки, передбачені Податковим кодексом України.
Суд наголошує, що нараховані штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних і розрахунків коригування застосовані безпідставно, оскільки надлишково виписані податкові накладні були зареєстровані лише після усунення помилок і не створювали податкового зобов'язання на дату їх первинного створення.
Також розрахунки коригування були отримані ТОВ "Більковці" та зареєстровані у ЄРПН у строки, передбачені законодавством, що виключає порушення строків.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення № 00063730407 від 26.03.2024 та нараховані на його підставі штрафні санкції є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 2 КАС України обов'язок доведення правомірності рішення покладається на відповідача, який не надав доказів протиправності або необґрунтованості операцій. У матеріалах справи немає належних доказів, що фінансово-господарські операції між Позивачем та його контрагентом не мали реальних наслідків для діяльності позивача або були спрямовані на одержання необґрунтованої податкової вигоди.
Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами статті 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із положеннями статті 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому, в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 3028,00 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління ДПС у Житомирській області.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Більковці" (вул. Центральна, 60, с. Більківці, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12521, ЄДРПОУ 39765026) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003, ЄДРПОУ 44096781) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області № 00063730407 від 26.03.2024.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Більковці" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області понесені витрати зі сплату судового збору в розмірі 3028,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова
21.01.26