Рішення від 20.01.2026 по справі 240/12820/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/12820/25

категорія 111020300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС у Житомирській області із позовом в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 31 716,27 грн.

В обґрунтування позовних вимог Головне управління ДПС у Житомирській області посилається на те, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - відповідач) має заборгованість зі сплати акцизного податку з реалізації суб'єкта господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, військового збору, та адміністративних штрафних та інших санкції.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Вказана ухвала 19.05.2025 направлена на адресу відповідача, яка зазначена в позовній заяві та ідентифікаційних даних наявних матеріалах справи: однак конверт з вкладеннями повернувся до суду із відміткою поштового відділення у довідці про причини повернення/досилання Ф.20 " за закінченням терміну зберігання".

При цьому, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "за закінченням терміну зберігання", "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання до суду відзиву на позов.

Положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються судом встановлено наступне.

За ідентифікаційними даними фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Житомирській області.

Як свідчить зведений розрахунок відповідачка має податковий борг зі сплати:

- акцизного податку з реалізації суб'єкта господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розмірі 9 016,11 грн, в тому числі 6 291,11 грн - основної суми та 2 720 грн - штрафної санкції;

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в розмірі 14 864,80 грн, в тому числі 12 381,45 грн - основного платежу та 2 477,35 - пені;

- військового збору у розмірі 78 294,39 грн, в тому числі 47 999,96 грн - основного платежу, 11 999,99 грн - штрафної санкції та 18 294,44 - пені;

- адміністративних штрафних та інших санкції на загальну суму 1 700 грн - штрафної санкції.

Положення ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України) (далі - ПК України).

Відповідно до п. 6.1. ст. 6 ПК України - податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктами 8.1. та 8.2. ст. 8 вказаного Кодексу передбачено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених Кодексом.

Статтею 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Підпунктом 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Приписами пп. 20.1.34. п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Акцизний податок відноситься до загальнодержавних податків та зборів (пп.9.1.4 п.9.1 ст.9 ПК України). Це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції) (пп. 14.1.4. п.14.1 ст.14 ПК України).

Пунктом 212.1. статті 212 ПК України встановолено осіб, які є платниками податку, а п.213.1. ст.213 ПК України перелік операцій, які є об'єкти оподаткування.

Розділом IV ПК України регулюються підстави справляння податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до п.162.1 ст.162 ПК України платниками податку є:

фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи (п.162.1.1.);

фізична особа - резидент, яка володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, у частині мінімального податкового зобов'язання (п.162.1.1-1.)

фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні (п.162.1.2.);

податковий агент (п.162.1.3.).

Відповідно до п.163.1.1, 163.1.2, 163.1.3. ст.163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) та іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом (п.164.1 ст.164 ПК України).

Відповідно до пп.16-1 п.16 підрозділу 10 розд. ХХ "Перехідні положення" ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до пп.1.1. пп.16-1 п.16 підрозділу 10 розд. ХХ "Перехідні положення" ПК України платниками збору є:

1) особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу;

2) фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп;

3) платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).

Відповідно до п.п 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження (п.57.3 ст.57 ПК України).

Як вже зазначалося, у відповідача наявний податковий борг, який становить 31 716,27 грн, в тому числі 19 549,18 грн - основного платежу, 9 520 грн - штрафної санкції та 2 647,09 - пені.

Щодо акцизного податку з реалізації суб'єкта господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, слід вказати наступне.

Відповідачем подано податкові декларації акцизного податку (копії додаються), сума податкових зобов'язань з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами в загальній сумі 6 652 грн (задекларовано) та 6 296,11 грн не сплачено в строки, визначені ПК України, тому дане зобов'язання набуло статус податкового боргу.

Зокрема подані відповідачем декларації акцизного податку:

- № 9089553110 від 18.04.2021 з терміном сплати 30.04.2021 на суму 497,00 грн - основного платежу, з яких не сплачено в строки визначені ПК України 141,11 грн;

-№ 9131101374 з терміном сплати 31.05.2021 на суму 471,00 грн - основного платежу;

- №9162933648 з терміном сплати 30.06.2025 на суму 401,00 грн - основного платежу;

- № 9194365161 від 15.07.2021 з терміном сплати 30.07.2021 на суму 375,00 грн - основного платежу;

- № 9237250246 від 17.08.2021 з терміном сплати 30.08.2021 на суму 326,00 грн - основного платежу;

- № 9271562479 від 17.09.2021 з терміном сплати 30.09.2025 па суму 400,00 грн - основного платежу;

- № 9303176849 від 13.10.2021 з терміном сплати 01.11.2021 на суму 410,00 грн - основного платежу;

- № 9346636544 від 15.11.2021 з терміном сплати 30.11.2021 на суму 249,00 грн - основного платежу;

- № 9387885605 від 20.12.2021 з терміном сплати 30.12.2021 на суму 582,00 грн - основного платежу;

- № 9421369752 від 18.01.2022 з терміном сплати 31.01.2022 на суму 482,00 грн - основного платежу;

- № 9033788256 від 17.02.2022 з терміном сплати 02.03.2022 на суму 453,00 грн - основного платежу;

- № 9137312216 від 25.07.2022 з терміном сплати 25.07.2022 на суму 349,00 грн - основного платежу;

- №9203736973 від 11.10.2022 з терміном сплати 11.10.2022 на суму 92,00 грн - основного платежу;

- № 9231185863 від 05.11.2022 з терміном сплати 05.11.2022 на суму 205,00 грн - основного платежу;

- №9231185839 від 05.11.2022 з терміном сплати 05.11.2022 на суму 364,00 грн - основного платежу;

- № 9246330613 від 18.11.2022 з терміном сплати 30.11.2022 на суму 158,00 грн - основного платежу;

- № 9273845283 від 20.12.2022 з терміном сплати 30.12.2022 на суму 117,00 грн - основного платежу;

- № 9300065891 від 19.01.2023 з терміном сплати 30.01.2023 на суму 276,00 грн - основного платежу;

- № 9027622437 від 17.02.2023 з терміном сплати 02.03.2023 на суму 131,00 грн - основного платежу;

- №9054552598 від 20.03.2023 з терміном сплати 30.03.2023 на суму 44,00 грн - основного платежу;

- №9070465549 від 06.04.2023 з терміном сплати 01.05.2023 на суму 188,00 грн - основного платежу;

- № 9108315496 від 11.05.2023 з терміном сплати 30.05.2023 на суму 82,00 грн - основного платежу.

На підставі акта перевірки від 28.11.2022 № 11064/09-05/2759116583 та/або за даними інформаційних баз контролюючого органу (в тому числі Єдиного реєстру податкових накладних) встановлено порушення п.223.2 ст.223. п.п..49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК України пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України та на підставі п.п. 54.3.3 п.54.3 ст.54 і п. 120.1 ст.120 ПК України до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 2 720,00 грн, про що свідчить копія податкового повідомлення рішення № 0105540905 від 26.12.2022.

Щодо податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування суд враховує наступне.

Відповідачем подано податкові декларації про майновий стан і доходи, сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування підлягають сплаті до бюджету, задекларовані платником податків самостійно за результатами звітного (податкового) року в сумі 12720,61 грн, з яких за 12387,45 грн не сплачено в строки, визначені ПК України, а тому дане зобов'язання має статус податкового.

Зокрема подані податкові декларації про майновий стан і доходи:

- № 9310085043 від 08.02.2019, термін сплати 21.02.2019 на суму 2 333,16 грн, основного платежу, з яких не сплачено в строки визначені ПК України 2 000,00 грн;

- податкова декларація про майновий стан і доходи № 9333946403 від 07.02.2020, термін сплати 20.02.2020 на суму 3 513,91 грн - основного платежу;

- податкова декларація про майновий стан і доходи № 9371961302 від 09.02.2021, термін сплати 19.02.2021 на суму 2 295,02 грн - основного платежу;

- податкова декларація про майновий стан і доходи № 9430339828 від 08.02.2022, термін сплати 21.02.2022 на суму 3 211,25 грн - основного платежу;

- податкова декларація про майновий стан і доходи № 9305189004 від 06.02.2023, термін сплати 12.05.2023 на суму 1 367,27 грн - основного платежу;

Крім того, згідно ст.129 ПК України, вдповідачу нараховано пеню за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 2 477,35 грн.

Щодо нарахування військового збору суд враховує наступне.

Відповідачем подано податкові декларації про майновий стан і доходи, сума податкових зобов'язань з військового збору, що підлягають сплаті до бюджету самостійно задекларовано платником податків за результатами звітного (податкового) року в сумі 865,62 грн, які не сплачено в строки, визначені ПК України, тому дане зобов'язання має статус податкового боргу.

Зокрема подані податкові декларації про майновий стан і доходи:

- №9333946403 від 07.02.2020, термін сплати 20.02.2020 на суму 292,83 грн - основного платежу, з яких не сплачено в строки визначені ПК України 292,83 грн;

- № 9371961302 від 09.02.2021, термін сплати 19.02.2021 на суму 191,25 грн - основного платежу;

- № 9430339828 від 08.02.2022, термін сплати 21.02.2022 на суму 267,60 грн основного платежу;

- № 9305189004 від 06.02.2023, термін сплати 12.05.2023 на суму 113,94 грн - основного платежу;

Крім того, відповідно до ст.129 ПК України відповідачу нараховано пеню за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 169,74 грн, про що свідчить відповідний розрахунок.

Щодо адміністративних штрафних та інших санкції, слід звернути увагу на наступне.

Згідно з актом перевірки від 18.102021 № 10235/09-01/2759116583 встановлено порушення ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995 та на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54, ПК України, ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафіїі) та/або непі, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 6 800,00 грн, про що свідчить копія податкового повідомлення-рішення № 000/12023/0901 від 06.12.2021 копія якого наявна в матеріалах справи.

Прийняті контролюючим органом податкові повідомлення-рішення надсилалися відповідачу, про що свідчать відповідні рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення наявні в матеріалах справи, однак такі не вручені та повернуті на адресу адресанта за закінченням строку зберігання.

Податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались в судовому порядку, а тому податковий борг (грошове зобов'язання) в сумі 31 716,27 грн вважається узгодженим.

Однак, зазначені грошові зобов'язання платником податків у добровільному порядку не сплачено у строки, що визначені ПК України, тому дані зобов'язання мають статус податкового боргу.

Абзацом першим п.59.1 ст.59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як свідчать докази, які містяться в матеріалах справи, Головним управлінням ДПС у Житомирській області відповідно до положень ст.59 ПК України сформовано та відповідач отримав податкова вимога форми "Ф" № 28883-23 від 11.03.2016 на суму 1 703,20 грн, про що свідчить його підпис.

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Позивачем на підтвердження суми заборгованості відповідача додано до позовної заяви зведений розрахунок, в якому зазначені підстави нарахування податкового зобов'язання. Згідно вказаним розрахунком заборгованість відповідача складає 31 716,27 грн.

У спорах за позовом контролюючого органу про стягнення з платника податку податкового боргу встановленню та дослідженню підлягають, зокрема, факт узгодженості грошового зобов'язання, а саме факт оскарження платником податку у передбаченому Кодексом порядку (адміністративному та/або судовому) податкового повідомлення-рішення, яким контролюючим органом визначене грошове зобов'язання, чи є останнє узгодженим з огляду на наявність (відсутність) процедури оскарження, факт сплати/несплати платником податку узгодженого грошового зобов'язання, зокрема і самостійно визначеного платником податку, протягом строків, визначених законодавством, факт направлення та вручення платнику контролюючим органом податкової вимоги, дотримання позивачем порядку здійснення цього заходу та інше.

Вказана позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 15.06.2023 у справі № 160/13436/22.

У той час, слід відмітити, що межах розгляду даної справи за позовом суб'єкта владних повноважень про стягнення заборгованості суд позбавлений процесуальної можливості здійснювати правовий аналіз питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань, що визначені (нараховані) платнику податковим повідомленням - рішенням, аналогічно суд позбавлений процесуальної можливості здійснювати і оцінку правильності нарахування пені. Правомірність та правильність такого нарахування має здійснюватися судом також у провадженні саме за позовом платника податків про оскарження дій контролюючого органу з нарахування пені, або у межах справи про стягнення податкового боргу, де заявлено зустрічний позов.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що в адміністративному судочинстві діє принцип диспозитивності, який покладає на суд обов'язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин). Під час розгляду справи суд зв'язаний предметом та підставами заявлених позивачем вимог. Разом з тим, такий принцип знайшов своє відображення у частині другій статті 9 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, та в межах позовних вимог.

Під час судового розгляду даної справи слід відмітити, що відповідач не подав до суду жодних заперечень на позовну заяву, як наслідок не ставить під сумнів правомірність нарахування податкового боргу, який заявлений контролюючим органом до стягнення.

Також, в матеріалах справ відсутні докази оскарження відповідачем правомірності нарахування податкового боргу в окремому судовому процесі, чи пред'явлення зустрічного позову в межах цієї справи.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням вищевказаного правового регулювання спірних правовідносин та встановлених обставин у справі суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог контролюючого органу та стягнення такої заборгованості в сумі 31 716,27 грн з відповідача.

Враховуючи положення ч.2 ст.139 КАС України та відсутність судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003. ЄДРПОУ: 44096781) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) про стягнення податкової заборгованості, задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 31 716 (тридцять одна тисяча сімсот шістнадцять) грн 27 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 20 січня 2026 р.

20.01.26