Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 січня 2026 року Справа№200/8725/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
10 листопада 2025 року ОСОБА_1 через свого представника (адвоката) та підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому, після зміни позовних вимог, просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неналежного розгляду звернення його представника від 01 жовтня 2025 року про внесення актуальних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та не внесення відомостей про його виключення з військового обліку з 21 вересня 2022 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальні відомості про виключення його з військового обліку з 21 вересня 2022 року згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 20 вересня 2022 року № 513.
Позов обґрунтовував тим, що 21 вересня 2022 року на підставі висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) був виключений з військового обліку згідно з пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», про що в його військовому квитку проставлена відповідна відмітка та зроблено запис.
До 21 червня 2025 року в електронному військово-обліковому документі (із застосунку «Резерв+») Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів містилися відомості про виключення його з військового обліку та статус «невійськовозобов'язаний».
Однак, 21 червня 2025 року, оновивши застосунок «Резерв+», він виявив, що в електронному військово-обліковому документі, сформованому ним із застосунку «Резерв+», з'явилася позначка «на обліку».
У зв'язку з наведеними розбіжностями 01 жовтня 2025 року він через свого представника звернувся до відповідача із заявою про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення його з військового обліку.
Проте отримав від відповідача лист від 13 жовтня 2025 року № 01/3747.
Відомості про його виключення з військового обліку до Реєстру внесені не були.
Вважаючи свої права порушеними звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що 20 вересня 2022 року позивач пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК), за результатами якої йому було встановлено ступінь придатності як «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
На підставі цього рішення ВЛК до військового квитка позивача 21 вересня 2022 року було внесено відмітку про виключення з військового обліку за станом здоров'я - відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п. 22 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487.
Факт виключення позивача з військового обліку у 2022 році відповідач визнає.
У ході службової перевірки та уточнення даних, пов'язаних із проходженням позивачем медичного огляду, матеріали щодо його стану здоров'я були направлені до 20 Регіональної військово-лікарської комісії (20 РВЛК) для розгляду відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.
20 РВЛК повернула зазначені матеріали без затвердження, як це передбачено цим Положенням у випадках, коли комісія не може підтвердити рішення ВЛК. Повернення матеріалів без затвердження означає відсутність чинного, підтвердженого РВЛК висновку ВЛК, який відповідно до п.п. 22.4 - 22.7 цього Положення є обов'язковим для остаточного визначення придатності до військової служби.
Таким чином, рішення ВЛК від 20 вересня 2022 року після повернення без затвердження не набрало остаточної сили як документ, що є підставою для виключення особи з військового обліку.
У зв'язку з поверненням матеріалів позивача без затвердження РВЛК, відповідач був зобов'язаний привести відомості військового обліку у відповідність до чинних нормативних актів, а саме: - відсутність затвердженого висновку РВЛК означає, що підстави для виключення позивача з обліку вважаються такими, що не підтверджені у встановленому законом порядку; - у такому випадку особа підлягає військовому обліку на загальних підставах, доки інше рішення військово-лікарської комісії не буде належним чином прийняте та затверджене.
Саме тому в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів у 2025 році відобразилася інформація про перебування позивача на військовому обліку. Це відбулося на виконання вимог законодавства, а не як результат прийняття відповідачем нового рішення або спроби змінити статус позивача.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Відповідач також подав письмові пояснення, в яких щодо повної історії змін облікових даних позивача зазначав наступне:
- 18 листопада 2021 року - створено обліковий запис у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів на ім'я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 ; згідно з обліковою карткою військовозобов'язаного його визначено у бойовий резерв;
- 04 квітня 2023 року - до облікових даних внесено інформацію про проходження військово-лікарської комісії, відповідно до рішення якої позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;
- 29 жовтня 2024 року - позивача поновлено на військовому обліку у зв'язку з надходженням відповіді НОМЕР_1 РВЛК від 19 вересня 2023 року;
- 29 червня 2025 року - позивача внесено на спеціальний військовий облік у зв'язку з отриманням бронювання на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76.
Позивач подав заперечення проти поданих відповідачем доказів - проти відповіді 20 Регіональної військово-лікарської комісії (20 РВЛК) від 19 вересня 2023 року №1854/1129. Зазначав, що вона не є індивідуальним рішенням, прийнятим щодо нього; не адресована йому; не містить реквізитів індивідуального адміністративного акта; не встановлює прав, обов'язків або правових наслідків для нього; не містить мотивів, підстав та правового обґрунтування відхилення ВЛК позивача; не дозволяє встановити, яке саме рішення прийнято щодо позивача; не містить складу РВЛК та процедури прийняття рішення; не підтверджує існування індивідуального адміністративного акта. Він не отримував будь-якого рішення РВЛК; йому не вручалося жодне свідоцтво про хворобу (у відповіді зазначено про відхилення свідоцтва про хворобу); не був повідомлений про розгляд матеріалів щодо нього. Ця відповідь не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не може бути предметом оскарження.
Вважав, що у розумінні ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України зазначений документ (відповідь 20 РВЛК) не підтверджує обставин, на які посилається відповідач, та не може вважатися належним доказом у справі.
Вважав, що він добросовісно виконав усі дії, передбачені законодавством, щодо проходження військово-лікарської комісії. За результатами проходження ВЛК уповноваженим органом було встановлено його непридатність до військової служби постановою ВЛК (оформленою довідкою від 20 вересня 2022 року № 513, яка зафіксована в його електронному військово-обліковому документі). Зокрема, відповідно до статті 54-а Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (в редакції на час медичного обстеження позивача так і на даний час), при наявності «Хронічний рецидивуючий панкреатит, важкий перебіг захворювання, порушення зовнішньої секр. функції підшлункової залози» (що було виявлено у позивача), незалежно від графи (як особи рядового, сержантського та старшинського складу, так і офіцери запасу) визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. Постанова ВЛК була внесена у його військовий квиток. Тому він мав обґрунтовані підстави вважати, що його правовий статус визначений у законний спосіб.
Відповідачем не надано жодного належного доказу, який би підтверджував, що рішення ВЛК про його непридатність було скасоване або переглянуте, або визнане таким, що не відповідає вимогам законодавства. Не надано доказів, що довідка ВЛК та рішення/запис про виключення з військового обліку були скасовані (визнані нечинними) у встановленому законодавством порядку.
У зв'язку з цим вважав, що зазначений доказ (відповідь 20 РВЛК) не може бути покладений судом в основу рішення у справі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; 13 серпня 2021 року він був поставлений на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 (за зареєстрованим місцем проживання).
В паперовому військовому документі позивача (військовий квиток серії НОМЕР_2 ) зазначено, що він навчався на військовій кафедрі; військову присягу прийняв 06 липня 1996 року; наказом Міністра оборони України від 20 серпня 1997 року № 401 йому присвоєно військове звання лейтенант; у Збройних Силах України не служив. Позивач належить до офіцерів запасу.
20 вересня 2022 року щодо позивача складена довідка військово-лікарської комісії від 20 вересня 2022 року № 513, в якій зазначено, що 20 вересня 2022 року щодо позивача проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 . В цій же довідці зазначено наступне:
- в графі «Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва)» зазначений діагноз позивача;
- в графі, де має бути вказана постанова комісії («вказати постанову комісії») зазначено наступне: «На підставі статті 54-а графи ІІ Розкладу хвороб, графи __ ТДВ ______», місця, які мають бути заповнені - не заповнені. Отже, довідка не містить постанову військово-лікарської комісії;
- графа «Рішення, постанова штатної ВЛК» не заповнена.
Як пояснив відповідач, 20 вересня 2022 року позивач пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК), за результатами якої йому було встановлено ступінь придатності як «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
21 вересня 2022 року позивач був виключений з військового обліку згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» - за станом здоров'я, про що у його військовому квитку серії НОМЕР_2 відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_2 проставлена відповідна відмітка (графи 18 та 19).
На виконання вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, медичні документи щодо позивача, в тому числі свідоцтво про хворобу з постановою ВЛК, були направлені до 20 Регіональної військово-лікарської комісії ( НОМЕР_1 РВЛК) для розгляду та затвердження.
Листом 20 Регіональної військово-лікарської комісії (20 РВЛК) від 19 вересня 2023 року №1854/1129 свідоцтва про хворобу та підтверджуючі медичні документи на військовозобов'язаних, в тому числі щодо позивача (в цьому листі щодо позивача міститься посилання на свідоцтво про хворобу від 21 вересня 2022 року № 69/22 і на те, що позивач є лейтенантом запасу), по яким прийняті рішення ВЛК, повернуті без затвердження до ІНФОРМАЦІЯ_6 (як до юридичної особи, в структурі у якого перебуває відповідач).
В цьому листі зазначено, що потрібно провести переогляд військовозобов'язаних з актуальними медичними даними.
Таким чином складене щодо позивача свідоцтво про хворобу з постановою ВЛК про непридатність до військової служби повернулося без затвердження регіональною військово-лікарською комісією.
У зв'язку з наведеним до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів були внесені дані про перебування позивача на військовому обліку.
17 серпня 2025 року позивач через мобільний застосунок «Резерв+» сформував витяг зі свого електронного військово-облікового документу, в якому зазначена наступна інформація, зокрема: на обліку; категорія обліку - військовозобов'язаний; ТЦК та СП - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; відстрочка до 22 лютого 2026 року; тип відстрочки - бронювання; постанова ВЛК від 20 вересня 2022 року: непридатний до військової служби з виключення з військового обліку; дата уточнення даних - 19 липня 2024 року.
01 жовтня 2025 року, посилаючись на розбіжності між паперовим та електронним військово-обліковими документами, позивач через свого представника (адвоката) звернувся до відповідача із заявою (адвокатський запит від 01 жовтня 2025 року № 98), в якій просив, зокрема внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення його з військового обліку з 21 вересня 2022 року.
Листом від 13 жовтня 2025 року № 01/3747 у відповідь відповідач повідомив, що на підставі відповіді НОМЕР_1 РВЛК від 19 вересня 2023 року №1854/1129 військово-лікарська комісія ОСОБА_1 була відхилена та підлягає повторному переогляду, у зв'язку з чим його не було виключено з військового обліку за станом здоров'я, про що він був повідомлений засобами телефонного зв'язку.
Цим же листом повідомлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання ним чинності зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Відповідно до пп. 7 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці, для взяття на військовий облік. Частиною 4 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» наголошено на тому, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
Цим же листом повідомлено, що ОСОБА_1 необхідно стати на військовий облік за фактичним місцем проживанням та пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.
Фактично, позивачу відмовлено у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про його виключення з військового обліку з 21 вересня 2022 року.
Судом також встановлено, що як позивач, так і відповідач, зазначають, що 20 вересня 2022 року позивач пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК), за результатами якої йому було встановлено ступінь придатності як «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Проте, копія постанови ВЛК, яка б містила таке формулювання, ні позивачем, ні відповідачем, до суду не подана.
У зв'язку з наведеним ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 січня 2026 року у ІНФОРМАЦІЯ_1 витребувані докази:
- копію свідоцтва про хворобу від 21 вересня 2022 року № 69/22, що складено щодо ОСОБА_1 ;
- постанову ВЛК від 20 вересня 2022 року, яка містить формулювання про те, що ОСОБА_1 визнаний «непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
15 січня 2026 року ІНФОРМАЦІЯ_2 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подав до суду клопотання, в якому пояснив, що витребувані судом докази надати не може, оскільки вони знаходяться у іншого суб'єкта владних повноважень - у ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 січня 2026 року зазначені докази витребувані у ІНФОРМАЦІЯ_6 .
20 січня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_7 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подав до суду пояснення, в яких повідомив наступне.
19 вересня 2023 року НОМЕР_1 РВЛК за вих. №1854/1129 повернула на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 свідоцтва про хворобу та довідки ВЛК на 21 військовозобов'язаного, серед яких лейтенант запасу ОСОБА_1 . Зазначені документи були передані до ІНФОРМАЦІЯ_1 для подальшого опрацювання. Оскільки, ОСОБА_1 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_1 ), то свідоцтво про хворобу та довідка ВЛК були повернуті саме в цей відділ.
05 липня 2024 року внаслідок авіаудару було уражено будівлю ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою АДРЕСА_1 . Факт ураження зафіксовано органами Національної поліції, та наразі відкрите кримінальне провадження за фактом ракетно-бомбового удару №22024050000002030 від 05 липня 2024 року. Внаслідок ракетно-бомбового удару більшість військово-медичної документації, що знаходилися у цьому відділі (у тому числі Книга протоколів засідань ВЛК), були знищені.
Станом на 20 січня 2026 року інформація та відомості, що актуалізуються у AIC «Оберіг» щодо ОСОБА_1 базуються виключно на обліковій картці військовозобов'язаного.
До пояснень ІНФОРМАЦІЯ_7 додав лист 20 Регіональної військово-лікарської комісії ( НОМЕР_1 РВЛК) від 19 вересня 2023 року №1854/1129 та лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20 січня 2026 року, в якому повідомлялося про ракетно-бомбовий удар, що стався 05 липня 2024 року, внаслідок якого знищено більшість військово-медичної документації.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оборону України» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.
З 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487.
Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 9 цього Положення визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:
ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи;
звертаються до Національної поліції або її територіальних підрозділів щодо надання відомостей стосовно призовників про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;
Відповідно до абз. 9 п. 11 цього Положення районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема:
забезпечують ведення Реєстру (Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті) та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони;
надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Отже, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, хоча і не є юридичними особами, проте вони законодавством наділені публічно-владними управлінськими функціями, у зв'язку з чим є суб'єктами владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства (п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу).
Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).
Статтею 1 зазначеного Закону визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру (ч. 1 ст. 5 Закону).
Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (ч. 3 ст. 5 Закону).
Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч. 8 ст. 5 Закону).
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч. 9 ст. 5 Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Особам, які працюють з базами даних Реєстру, заборонено вимагати, обробляти та використовувати будь-яку інформацію, не передбачену законодавством (ч. 3 ст. 6).
У разі відсутності окремих відомостей до Реєстру вноситься відмітка про їх відсутність (ч. 4 ст. 6).
Статтею 7 зазначеного Закону визначено, що належить до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
Згідно з п. 171 ст. 17 Закону до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
Згідно зі ст. 8 зазначеного Закону до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:
1) відомості про виконання військового обов'язку;
2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи);
3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";
4) відомості про участь у бойових діях.
Відповідно до ст. 9 зазначеного Закону призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 затверджені Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і Форма військово-облікового документа.
Згідно з п. 4 зазначеного Порядку військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Пунктом 4 зазначеного Порядку визначено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Позивач, виявивши невідповідності відомостей, що зазначені у військовому квитку, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, звернувся до відповідача з відповідною заявою.
Вважав, що в Реєстрі має бути відмітка про виключення його з військового обліку згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», оскільки така відмітка з 25 грудня 2015 року наявна у його військовому квитку на підставі постанови ВЛК.
Відповідно до п. 22 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Питання взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього врегульовано статтею 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 зазначеного Закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
Виходячи з положень законодавства непридатність до військової служби визнається на підставі постанови військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.
Згідно з п.п. 1.1 та 1.2 гл. 1 розд. І цього Положення (в редакції, яка була чинною та підлягала застосуванню на час проходження позивачем військово-лікарської комісії) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 гл. 2 розд. І цього Положення визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Пунктом 2.2 гл. 2 розд. І цього Положення визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК (пп. 2.4.5 п. 2.3 гл. 2 розд. I цього Положення).
Главою 3 розд. II «Медичний огляд» зазначеного Положення врегульовано таке питання, як «Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період».
Зазначена глава (в редакції, яка була чинною та підлягала застосуванню на час проходження позивачем військово-лікарської комісії) містила наступні пункти, зокрема:
« 3.1. Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів…
3.2. Військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів.
3.7. Якщо офіцери запасу раніше служили у Збройних Силах України або інших військових формуваннях, тоді військовий комісаріат у направленні на огляд вказує, коли і з якої причини вони були звільнені у запас. На звільнених із військової служби за станом здоров'я у ВЛК обов'язково подається Свідоцтво про хворобу (додаток 11) або його копія.
3.8. За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:
"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Обмежено придатний до військової служби";
"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";
"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";
"Придатний до військової служби".
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".».
За результатами проведеного щодо позивача медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 складено довідку ВЛК (довідка ВЛК від 20 вересня 2022 року № 513).
Довідка ВЛК щодо позивача складена на бланку, що затверджений додатком 4 до цього Положення. Довідка не містить постанову військово-лікарської комісії; наявна в ній графа «Рішення, постанова штатної ВЛК» не заповнена.
Враховуючи наведені положення законодавства зазначена довідка є довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення), яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК; її копія видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд; така довідка дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду.
З огляду на наведене на час виникнення спірних правовідносин довідка ВЛК від 20 вересня 2022 року № 513, копія якої видана позивачу, втратила чинність.
Як було зазначено, постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються:
- свідоцтвом про хворобу;
- довідкою військово-лікарської комісії;
- протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
У випадку щодо позивача (який не належав до колишніх військовослужбовців, що отримали захворювання, поранення, контузію, травму, каліцтво) та враховуючи обставин справи (позивач належав до офіцерів запасу; п. 22.5 гл. 22 розд. ІІ зазначеного Положення) таким документом (постановою ВЛК про непридатність) є саме свідоцтво про хворобу.
Відповідно до п. 20.2 гл. 20 «Постанови ВЛК» розд. ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
Підпунктом «б» п. 20.3 гл. 20 розд. ІІ зазначеного Положення визначено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту, як, зокрема: "Непридатний" до військової служби з виключенням з військового обліку.
Підпунктом 20.6 гл. 20 розд. ІІ зазначеного Положення визначено, за графами ТДВ, які передбачають індивідуальне визначення придатності до служби (роботи) за військовою спеціальністю, ВЛК приймає одну з таких постанов:
"придатний до служби (роботи)";
"тимчасово непридатний до служби (роботи)";
"непридатний до служби (роботи)".
Питання «Оформлення постанов ВЛК» врегульовано гл. 22 розд. ІІ зазначеного Положення, яка (в редакції, яка була чинною та підлягала застосуванню на час проходження позивачем військово-лікарської комісії та вирішення питання про затвердження її постанови регіональною військово-лікарською комісією) містила наступні пункти
Пунктом 22.3 гл. 22 розд. ІІ зазначеного Положення визначено, що постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.
Згідно з п. 22.5 гл. 22 розд. ІІ зазначеного Положення свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:
на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.
Оскільки позивач належав до офіцерів запасу, тому щодо нього, крім інших медичних документів, було складено свідоцтво про хворобу, в якому містилася відповідна постанова ВЛК про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Підпунктом «б» 22.6 гл. 22 розд. ІІ зазначеного Положення (в редакції, яка була чинною та підлягала застосуванню на час проходження позивачем військово-лікарської комісії та вирішення питання про затвердження її постанови регіональною військово-лікарською комісією) було визначено, що свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню: у воєнний час, зокрема, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону.
Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає (п. 22.7 гл. 22 розд. ІІ Положення).
Отже, згідно з наведеними положеннями законодавства, у воєнний час довідка ВЛК (яка містить відповідну постанову ВЛК) на контроль у штатну ВЛК не направляється.
Проте щодо всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а зазначена в ньому постанова ВЛК - затвердженню ВЛК регіону (вид штатних ВЛК). (Такому затвердженню не підлягає виключно постанова ВЛК про придатність військовослужбовця до військової служби.)
Відповідно, саме після такого затвердження постанова ВЛК, що зазначена у свідоцтві про хворобу, набирає чинності.
З матеріалів справи вбачається, що щодо позивача було складено свідоцтво про хворобу від 21 вересня 2022 року № 69/22 (яке, у випадку щодо позивача як офіцеру запасу є єдиним законодавчо визначеним документом), яке містило постанову ВЛК про непридатність позивача до військової служби.
Наявність такої постанови ВЛК сторонами визнається. Наявність свідоцтва про хворобу позивача підтверджено листом 20 Регіональної військово-лікарської комісії ( НОМЕР_1 РВЛК) від 19 вересня 2023 року №1854/1129, з огляду на що такий документ не може були не прийнятий судом як доказ (про що просив позивач).
З матеріалів справи також вбачається, що постанова ВЛК щодо позивача, що зазначена у свідоцтві про хворобу (яке на виконання наведених вимог законодавства разом з медичними документами позивача було направлено до НОМЕР_1 РВЛК для розгляду та затвердження), не була затверджена постановою ВЛК регіону. Відповідно, вона не набрала чинності.
Непогодження з діями регіональної військово-лікарської комісії (20 РЛВК) не є предметом спору в даній адміністративній справі.
У зв'язку з наведеним до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів правомірно внесені відомості про перебування позивача на військовому обліку.
За таких обставин відповідач дійшов правильного висновку про те, що правових підстав для внесення до Реєстру щодо позивача інших відомостей на підставі такої постанови ВЛК (що не набрала чинності) немає.
Враховуючи наведене позивачу правомірно відмовлено в задоволенні поданої заяви.
Суб'єкт владних повноважень в спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.
З огляду на наведене правові підстави для задоволення позову із зазначених в ньому підстав - відсутні.
Виходячи з вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в задоволенні позову понесені позивачем судові витрати (судовий збір в сумі 968,96 грн.) стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень не підлягають.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 21 січня 2026 року.
Суддя Т.В. Логойда