Постанова від 19.01.2026 по справі 526/27/26

Справа № 526/27/26

Провадження № 3/526/83/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2026 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі

головуючої судді Максименко Л.В.

секретаря судового засідання Павленко Т.І.

з участю прокурора Роєнка В. М.

особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Лютенька, громадянина України, освіта вища, розлучений, жителя АДРЕСА_1 , майстер лісу Лютенського лісництва Гадяцького над лісництва філії «Слобожанський лісовий офіс» ДП «Ліси України»,

за ч.4 ст. 1726 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи майстром лісу Лютенського лісництва Галицького надлісництва філії «Слобожанський лісовий офіс» ДП «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 1726 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог пунктів 2, 3 ч. 1 ст. 46 вказаного Закону, 06.03.2025 подав завідомо недостовірні відомості у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (унікальний ідентифікатор документа - е3е27873-dа73-42d1-bdf7-с9bсеb29238d, які відрізняються від достовірних на загальну суму 771 097,00 грн, що становить розмір від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 , підтвердив факт вчинення правопорушення та пояснив, що в неповному обсязі задекларував об'єкти нерухомого майна та транспортні засоби, оскільки не вірно зрозумів умови подання декларації, вважаючи, що у декларації він мав відобразити лише майно, придбане у 2024 році.

Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується наступними доказами:

Наказом Філії «Гадяцьке лісове господарство» ДП «Ліси України» від 01.10.2024 №195/к/тр ОСОБА_1 , лісника обходу № 3 Лютенського лісництва переведено з 01.10.2024 майстром лісу цього ж лісництва.

Наказом Філії «Слобожанський лісовий офіс» ДП «Ліси України» від 27.12.2024 № 68-К ОСОБА_1 призначено на посаду майстра лісу Лютенського лісництва Гадяцького надлісництва філії «Слобожанський лісовий офіс» ДП «Ліси України» з 01.01.2025. Фактичне робоче місце працівника: АДРЕСА_2 .

В додатку «Посадові особи державної лісової охорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів» до «Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших постійних лісокористувачів та власників лісів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2009 року № 976, встановлено, що в перелік вказаних осіб входять, зокрема, майстер лісу державного лісогосподарського (лісомисливського) підприємства.

Відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є, зокрема, посадові та службові особи державної лісової охорони.

Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Згідно з інформацією з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання ОСОБА_1 06.03.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.

Національним агентством з питань запобігання корупції проведено вторинний контроль декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2024 рік, унікальний ідентифікатор документа - декларації е3е27873-dа73-42d1-bdf7-с9bсеb29238d, яку подав ОСОБА_1 , як майстер лісу Лютенського лісництва Гадяцького надлісництва філії «Слобожанський лісовий офіс» ДП «Ліси України» (далі - суб'єкт декларування), до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі-Реєстр), 06.03.2025.

Судом встановлено, що суб'єкт декларування при поданні декларації зазначив наступні недостовірні відомості.

У розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації суб'єкт декларування не зазначив відомостей про об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 2502139053060 (квартира, загальною площею 36,23 кв. м.), який розташований за адресою: АДРЕСА_3 .

Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказаний об'єкт нерухомості належить йому на праві власності.

Суб'єкт декларування у своєму листі-відповіді від 22.10.2025 на запит Національного агентства пояснень щодо причин не зазначення в Розділі 3 «Об'єкти нерухомості» щорічної декларації відомостей про даний об'єкт нерухомості повідомив, що помилково вважав, що у декларації зазначається інформація лише про майно, яке набуте у звітному періоді, тобто саме у 2024 році.

Надані суб'єктом декларування пояснення не враховані управлінням стратегічних досліджень, з огляду на таке.

У декларації відображаються відомості про об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право (п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону).

Для цілей декларування об'єктами нерухомості (об'єктами нерухомого майна) є земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення (ч. 1 ст. 181 ЦК України, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, затверджено Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), та Форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чинного на дату подання декларації.

Згідно з п. 3 розділу II Порядку суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.

У п. 4 розділу II Порядку визначено, що після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.

Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.

Також у п. 5 розділу II Порядку визначено, що суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Вартість об'єкта нерухомості згідно договору купівлі-продажу № 784 про уступку майнових прав від 10.11.2021 становить 196 257,00 гривень.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 196 257,00 гривень.

Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 1161908553204 (земельна ділянка з кадастровим номером 5320487800:00:009:0686, загальною площею 0,6191 га).

Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказаний об'єкт нерухомості станом на кінець звітного періоду належав йому на праві власності .

Відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України № 22803/18603-3-25/41 від 05.11.2025 вартість належної суб'єкту декларування зазначеної вище земельної ділянки станом на 31.12.2024 могла знаходитися в такому ціновому діапазоні: від 130 100,00 гривень до 234 200,00 гривень.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 130 100,00 гривень.

Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 1125177453204 (земельна ділянка з кадастровим номером 5320487800:00:010:0307, загальною площею 1,6319 га).

Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказаний об'єкт нерухомості станом на кінець звітного періоду належав йому на праві власності.

Відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України № 22803/18603-3-25/41 від 05.11.2025 вартість належної суб'єкту декларування зазначеної вище земельної ділянки станом на 31.12.2024 могла знаходитися в такому ціновому діапазоні: від 137 200,00 гривень до 411 600,00 гривень.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 137 200,00 гривень.

У розділі 6 «Транспортні засоби» декларації суб'єкт декларування не зазначив відомостей про транспортний засіб - автомобіль АUDI А6 АLLROAD , 2014 р.в., Vіn-код: НОМЕР_1 .

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру транспортних засобів вказаний об'єкт нерухомості належить йому на праві власності з 09.07.2021.

Суб'єкт декларування у своєму листі-відповіді від 22.10.2025 на» запит Національного агентства пояснень щодо причин не зазначення в Розділі 6 «Транспортні засоби» відомостей про даний автомобіль повідомив, що помилково вважав, що у декларації зазначається інформація лише про транспортні засоби, які набуті у звітному періоді, тобто саме у 2024.

Надані суб'єктом декларування пояснення не враховані управлінням стратегічних досліджень, з огляду на таке.

У декларації відображаються транспортні засоби, які належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві власності або перебувають у їхньому володінні чи користуванні станом на останній день звітного періоду (за умови, що право володіння або користування виникло не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду) або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду (п. 3 ч. 1 ст. 46 Закону).

Для цілей декларування під транспортними засобами розуміється широкий діапазон засобів, який не обмежується автотранспортними, а включає й інші самохідні машини та механізми, а саме: легкові та вантажні автомобілі; автобуси; самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів; мотоцикли усіх типів, марок і моделей; причепи, напівпричепи, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби; мопеди; трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарська техніка, інші механізми; водні та повітряні судна.

У декларації вказують транспортні засоби, які відповідають принаймні одній з таких умов:

транспортний засіб належить на праві власності суб'єкту декларування або члену його сім'ї станом на останній день звітного періоду;

транспортний засіб перебував у володінні чи користуванні суб'єкта декларування або члена його сім'ї протягом не менше половини днів звітного періоду або станом на останній день звітного періоду (за умови, що право володіння або користування виникло не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду);

транспортний засіб станом на останній день звітного періоду був об'єктом права власності третьої особи, але суб'єкт декларування (який є службовою особою, яка займає відповідальне та особливо відповідальне становище, або обіймає посаду, пов'язану з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків) або член його сім'ї отримував чи мав право на отримання доходу від такого об'єкта або міг прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти щодо такого об'єкта дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ним.

Відомості про такі об'єкти не зазначаються в декларації, якщо вони належать на праві власності юридичній особі, вказаній у п. 5-1 ч. 1 ст. 46 Закону, та їх головним призначенням є використання у господарській діяльності такої юридичної особи. Але якщо ці транспортні засоби використовуються суб'єктом декларування або членами його сім'ї для власних потреб, відомості про них підлягають відображенню у декларації.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру транспортних засобів вартість вказаного об'єкта складає 220 000,00 гривень.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 220 000,00 гривень.

Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про транспортний засіб - причіп КИЯШКО ОДИСЕЙ, 2021 р.в., Vin-код: НОМЕР_2 .

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру транспортних засобів вказаний об'єкт нерухомості належить йому на праві власності з 18.08.2023.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру транспортних засобів вартість вказаного об'єкта складає 13 540,00 грн.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 13 540,00 грн.

Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про транспортний засіб - причіп ПГ ВВRD,2022 Р.В., Vin-код НОМЕР_3 .

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру транспортних засобів вказаний об'єкт нерухомості належить йому на праві власності з 08.12.2023.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру транспортних засобів вартість вказаного об'єкта складає 8000,00 грн.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 8 000,00 гривень.

Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про транспортний засіб - автомобіль ВАЗ 2121,1982 р.в., Vin-код: НОМЕР_4 .

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру транспортних засобів вказаний об'єкт нерухомості належить йому на праві власності з 11.04.2002.

Відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України № 23637/18602-3-25/54 від 17.11.2025 вартість належного суб'єкту декларування зазначеного транспортного засобу станом на 11.04.2002 могла становити 66 000,00 гривень.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 66 000,00 гривень.

Таким чином, суб'єкт декларування у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» зазначив недостовірні відомості, які відрізняються від достовірних на суму 463 557,00 гривень та у розділі 6 «Транспортні засоби» декларації зазначив недостовірні відомості, які відрізняються від достовірних на суму 307 540,00 гривень, чим не дотримав пп.2, 3 ст.46 Закону.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб на дату подання декларації становив 3 028 гривень.

Викладене свідчить про внесення ОСОБА_1 до декларації недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на загальну суму 771 097,00 грн, що становить розмір від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації за 2024 рік (06.03.2025).

Таким чином суд визнає винним ОСОБА_1 у вчиненні корупційного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП та кваліфікує його дії як подання завідомо недостовірної відомості у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обставин, що обтяжують чи пом'якшують покарання, судом не встановлено.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, відносно якого складено протокол, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, відсутність обтяжуючих обставин, щире каяття, суд вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто, розмір судового збору складає 665,60 грн.

Керуючись ст. 401, 172-6 ч.4, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.4 ЗУ «Про судовий збір» суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 1726 та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 17000 грн.

Стягти з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн.

Строк пред'явлення постанови до виконання складає 3 місяці.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, та судовий збір вноситься особою, що притягнута до адміністративної відповідальності в установу банку України.

Штраф має бути сплачений особою не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу - 34000 грн., а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд.

Головуюча: Л. В. Максименко