Постанова від 19.01.2026 по справі 398/7513/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2026 рокуселище ПетровеСправа № 398/7513/25

Провадження № 3/941/70/26

Суддя Петрівського районного суду Кіровоградської області Колесник С. І., за участю прокурора Савостікова Р.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою:

АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , присяжного Олександрійського міськрайонного суду,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Петрівського районного суду Кіровоградської області надійшли матеріали від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Українипро притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП, які мотивовані тим, що:

ОСОБА_1 будучи, у т.ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2022 року, суб'єктом декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), а саме: особою, зазначеною у підпункті «ґ» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону - (присяжним), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2022 року до 00 год .00 хв. 31.01.2024 року в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону (Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством), несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а саме 28.05.2024 року о 10 год. 18 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак письмовою заявою просив суд розглядати справу без його участі, разом з тим, просив суд врахувати при розгляді справи наступні обставини. Так, він не заперечує сам факт неподання ним декларації у визначений законом термін однак, не може погодитися з тим, що це було зроблено без поважних причин, в зв'язку з тим, що є особою похилого віку, пенсіонером, інвалідом 3 групи за сукупністю захворювань, крім того йому нічого не було відомо про те, що він зобов'язаний подавати щорічну декларацію. Також, просить суд врахувати і той факт, що у березні 2022 року, тобто ще на початку збройної агресії РФ проти України, він разом з дружиною залишив Україну, так як вони виїхали до Литовської Республіки 18.03.2022 року та отримали там статус тимчасового захисту, який дійсний і на теперішній час. В зв'язку з цим вважає, що вищезазначені обставини є такими, що об'єктивно унеможливлювали подання ним декларації самостійно, а тому строк подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ним був пропущений з поважних причин, на підставі чого просить суд провадження в справі відносно нього закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Поряд з цим, Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово наголошував, що національні суди мають організовувати судові провадження таким чином, щоб забезпечити їх ефективність та відсутність затримок (див. рішення ЄСПЛ від 02.12.2010 у справі "Шульга проти України", № 16652/04), а тому суд вважає за можливе розглянути вказаний адміністративний протокол без участі ОСОБА_1 , який своєю заявою прохав проводити розгляд справи без його участі.

Прокурор у судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, складене за ч. 1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 за № 510/25 від 01.10.2024 та за 331/24 від 11.11.2024 року, посилаючись на підстави, викладені у них. Зважаючи на порушення ОСОБА_1 вимог ч.1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», просив визнати останнього винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції зазначеної частини вказаної статті.

Заслухавши у судовому засіданні думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:

протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №510/25від 11.11.2025, у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування у розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «г» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобіганнякорупції» (присяжним), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2022 до 00 год. 00 хв. 31.01.2024 в порушення вимог частини першоїстатті 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а саме о 10 год. 18 хв. 28.05.2024;

повідомленням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області №ЕП-225/25 від 15.09.2025 року про надання копій документів щодо присяжного ОСОБА_1 ;

рішенням Олександрійської міської ради Кіровоградської області №855 від 21.12.2019 року «Про затвердження списку присяжних по місту Олександрія для Олександрійського міськрайонного суду» , відповідно до якого було затверджено у сптску під № 20 присяжним Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 ;

рішенням Олександрійської міської ради Кіровоградської області №834 від 20.12.2022 року «Про затвердження списку присяжних Олександрійської територіальної громади для Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області» ,відповідно до якого було затверджено у списку під № 18 присяжним Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 ;

повідомленнями Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області №03/24/2020 від 02.01.2020 року та від 01.10.2021 року присяжному ОСОБА_2 про необхідність виконня вимог фінансового контролю, встановлених Законом України "Про запобігання корупції", та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, які були вручені ОСОБА_1 особисто під підпис, а також направлені засобами електроної пошти та шляхом телефонограми;

письмовими поясненнями ОСОБА_1 , таіншими матеріалами справи.

Зазначені докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст.172-6КУпАП та винність ОСОБА_1 у його вчиненні.

Так, уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення у вину ОСОБА_1 висувалося порушення вимог ч.1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з положеннями пп. «г» п.1 ч. 1 ст.3 Закону України«Про запобігання корупції» присяжний , а саме, присяжний Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до умов ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а"і"в"пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про запобігання корупції» передбачено подачу декларації щорічно до 1 квітня шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Законом України від 03.03.2022 «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни » визначено, що у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються, а декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування потрібно буде подати протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено декларування.

Кампанія декларування за 2021-2022 роки тривала до 31 січня 2024 року. До зазначеної дати декларанти мали подати декларації за звітні періоди 2021-2022 років, у тому числі для проведення спецперевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.

Зазначені вище вимоги ч. 1 ст.45 Закону України «Про запобіганнякорупції» щодо подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, до 31.01.2024 ОСОБА_1 були виконані несвоєчасно, а саме о 10 год. 18 хв. 28.05.2024.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 мав фізичну та технічну можливість вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, оскільки був завчасно повідомлений про такий обов'язок як присяжний, тому поважні причини несвоєчасного подання декларації судом не встановлені.

На підставі встановлених обставин справи та наведених положень правових норм, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З урахування наведеного при накладенні стягнення відповідно до ч.2 ст.33 КУпАП суд враховує: особу порушника, який відповідно до матеріалів справи, до адміністративної відповідальності не притягувався, докази про притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення суду не надано; характер вчиненого правопорушення, та ступінь його суспільної небезпеки, а саме, те, що дане правопорушення пов'язано з корупцією; обставини, пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , що він є пенсіонером та особою з інвалідністю, відсутність обставин, що обтяжують адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, наближеному до мінімального, і таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень, та відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі ст.ст.42, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч.1 ст.172-6 КУпАП та керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят)гривень, який підлягає стягненню в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Кропивницького апеляційного суду через Петрівський районний суд Кіровоградської області.

Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами (ст.298 КУпАП).

Відповідно до ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.

Відповідно до ст.308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Роз'яснити порушнику, що виконання постанови про накладення адміністративного стягнення може бути відстрочено судом за його заявою за наявності відповідних обставин, що утруднюють виконання рішення.

Реквізити для сплати штрафу:

ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./тг Петрове/21081100;

КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230;

БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП);

КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998;

РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA758999980313000106000011507;

КОД класифікації доходів бюджету: 21081100.

Реквізити для сплати судового збору назва платежу:

Надходження від стягнення судового збору на користь держави;

номер рахунку UA908999980313111256000026001;

отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106;

код за ЄДРПОУ: 37993783;

банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя С. І. Колесник