Справа № 167/54/26
Номер провадження 3/167/42/26
20 січня 2026 року м. Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Гармай І. Т., вивчивши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 3 (м. Луцьк) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
06 січня 2026 року з відділення поліції № 3 (м. Луцьк) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 428723 від 31 грудня 2025 року з додатками про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 07 січня 2026 року матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП передано за підсудністю до компетентного суду за місцем вчинення правопорушення.
20 січня 2026 року матеріали справи надійшли до Рожищенського районного суду Волинської області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20 січня 2026 року справу передано на розгляд судді Гармай І. Т.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен вирішити зокрема, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи.
Вивчивши протокол у справі про адміністративне правопорушення та приєднані до нього матеріали, доходжу висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для належного оформлення, виходячи з такого.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 428723 від 31 грудня 2025 року потерпілим від адміністративного правопорушення зазначено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є неповнолітнім.
За змістом ч. 1 ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Однак, ні протокол про адміністративне правопорушення, ні додані до нього документи не містять відомостей щодо прізвища, імені, по батькові законного представника неповнолітнього потерпілого, що позбавляє суд можливості залучити його до участі у справі.
Поруч з цим, відповідно до вимог ст. 277-2 КУпАП повідомлення про розгляд справи осіб, які беруть участь у проваджені по справі про адміністративні правопорушення здійснюється шляхом направлення повістки.
В свою чергу, з поміж іншого, повістка повинна містити прізвище, ім'я, по батькові особи, яка викликається до суду і направляється вона за місцем проживання такої особи.
Відтак, особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення повинна бути також зазначена адреса місця проживання законного представника (батьків/усиновителя/опікуна/піклувальника).
Зважаючи на спеціальний статус потерпілого, ураховуючи відсутність відомостей щодо законного представника неповнолітнього потерпілого ОСОБА_2 , суд позбавлений можливості розглядати справу у відповідності до норм КУпАП, а саме: з викликом законого представника, не порушуючи права на захист неповнолітньої особи.
Вказані порушення унеможливлюють розгляд справи судом та прийняття за наслідками такого розгляду законного та об'єктивного судового рішення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за № 14 від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суддя
Повернути відділенню поліції № 3 (м. Луцьк) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 428723 від 31 грудня 2025 року стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І. Т. Гармай