Постанова від 14.01.2026 по справі 912/808/25

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.01.2026 року м. Дніпро Справа № 912/808/25

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Іванова О.Г., Верхогляд Т.А.,

при секретарі судового засідання: Кишкань М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Долинської міської ради

на рішення Господарського суду Кіровоградської області (суддя Бестаченко О.Л.) від 02.06.2025р. у справі № 912/808/25

за позовом Виконувача обов'язків керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська область)

до Долинської міської ради

про скасування державної реєстрації земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Виконувач обов'язків керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області звернувся до Господарського суду Кіровоградської області в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська область), яка містить вимогу до Долинської міської ради про скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 площею 1,5 га.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 02.06.2025р. у справі № 912/808/25:

- позовні вимоги задоволено;

- скасовано в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 площею 1,5 га.;

- стягнуто з Долинської міської ради на користь Кіровоградської обласної прокуратури судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Рішення суду обґрунтовано тими обставинами, що дії з державної реєстрації земельної ділянки загальною площею 1,5 га кадастровий номер 3521980400:02:000:0625, як земель сільськогосподарського призначення, яка повністю накладається на межі регіонального ландшафтного парку, призвели до незаконної зміни цільового призначення земель та безпідставного їх виведення із земель природно-заповідного фонду. Будь-які, прийняті у передбаченому законодавством порядку, рішення про зміну цільового призначення частини земель природно-заповідного фонду ландшафтного парку "Боковеньківський ім. Давидова М.Л." на землі сільськогосподарського призначення відсутні.

Не погодившись з вказаним рішенням, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулася Долинська міська рада, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Кіровоградської області від 02.06.2025р. у справі № 912/808/25 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог прокурора відмовити.

За доводами апелента, доказів розташування земельної ділянки з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 в межах регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. Давидова М.Л.". немає. В натурі на місцевості межі вказаного парку не визначені.

Відповідач зауважує, що він не реєстрував у ДЗК спірну земельну ділянку, так само, як не змінював її цільового призначення.

Рішенням сесії міської ради № 1814 від 15.09.2021, громадянину ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності орієнтовною площею 1,5000 га, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ 01.03) за межами с. Олександрівка, Кропивницького району, Кіровоградської області. Її цільове призначення не змінювалося, бо вона надавалася із земель сільськогосподарського призначення, про що зазначено в рішенні сесії міської ради.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.09.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою; розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 14.01.2026р.

Учасники справи не скористалися своїм правом участі в судовому засіданні, а прокурор та позивач також правом на подання відзиву на апеляційну скаргу. Про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що апеляційним судом не визнавалася явка учасників справи в судове засідання обов'язковою, а їх неявка не перешкоджає розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу по суті у відсутності прокурора, позивача та відповідача.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, рішенням Кіровоградської обласної ради № 507 від 04.11.2005 створено регіональний ландшафтний парк "Боковеньківський ім. Давидова М.Л." на території колишнього Долинського району Кіровоградської області загальною площею 17 530,73 га без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів, з урахуванням площі природно-заповідних територій без ліквідації їх статусу та категорії, а також встановленого заповідного режиму.

Пунктом 2 вказаного рішення запропоновано обласній державній адміністрації підготувати необхідні документи та пропозиції щодо створення юридичної особи "Регіональний ландшафтний парк "Боковеньківський ім. М. Л. Давидова" та його підпорядкування і подати на розгляд пленарного засідання сесії обласної ради.

Рекомендувати Долинській районній державній адміністрації у першому півріччі 2006 року провести інвентаризацію земель водного фонду на території Долинського району. Внести межі прибережно захисних смуг в натурі, та спільно з відповідними сільськими радами розглянути питання про надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування об'єктів природно-заповідного фонду, які ввійшли до складу регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. М. Л. Давидова" (пункт 3 рішення № 507).

Державному управлінню екології та природних ресурсів в Кіровоградській області. зокрема, здійснювати постійний контроль щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, які увійшли до складу регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. М. Л. Давидова" (пункт 4 рішення № 507).

Вказане рішення має додаток Перелік природно-заповідних територій, які увійшли до складу новоствореного регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. Давидова М.Л.": "Боковеньківська балка" 15,00 га Долинський район, с. Нагірне; "Веселі Боковеньки" 109,0 га Долинський район, с. Іванівка; "Гурівський" 18,6 га Долинський район, Гурівське мисливське лісництво, кв.14, діл. 1,2,19,20, кв. 15, діл. 1-9; "Шмаліївський 20,0 га Долинський район, с. Варварівка; "Дуби в Гурівському лісництві" 0,5 га Долинський район, Гурівське мисливське лісництво, кв.15, діл.9; "Дуб пірамідальний" 0,01 га Гурівське мисливське лісництво, кв.6, діл.7; "Наталіївське" 37,5га Долинський район, Долинський держлісгосп, кв.6,7; "Олександрійська дача" 69,0 га Долинський район, Долинський держлісгосп кв.3,4,5; "Блакитний льон" 27,0 га Долинський район, с. Мирне; "Урочище сад" 16,2 га Долинський район, с. Василівка; "Золота балка" 30,6 га Долинський район, с. Зелений гай; "Балка Новоолександрівська" 21,8 га Долинський район, с. Новоолександрівка; "Василівська балка" 33,7 га Долинський район, с.Василівка; "Братолюбівська балка" 40,3 га Долинський район, с. Братолюбівка; "Катеринівська балка" 23,3 га Долинський район, с. Катеринівка; "Цілина" 7,9 га Долинський район, с. Іванівка; "Зелений гай" 37,0 га Долинський район, с. Іванівка; "Верхів'я Ситаєвої балки" 90,0 га Долинський район, с. Варварівка; "Клавина балка" 30,0 га Долинський район, с. Варварівка; Верхів'я Кіровської балки" 5,0 га Долинський район, с. Кірове.

Також, у матеріалах справи наявна схема (план) регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. Давидова М.Л." (а.с. 33, т. 1)

За інформацією Кіровоградської обласної військової адміністрації (№ 01-29/737/0.6 від 05.06.2024) до п. 2 вказаного рішення внесено зміни: "Доручити здійснювати управління об'єктами та територіями природно-заповідного фонду, які увійшли до складу регіонального ландшафтного парку, сільським, селищним радам Долинскього району та ДП "Долинський лісгосп", у віданні яких перебувають ці території та об'єкти." (рішення Кіровоградської обласної ради віл 19.12.2008 № 601). Також юридичну особу "Регіональний ландшафтний парк "Боковеньківський ім. Давидова М.Л." не створено. На даний час Положення про Регіональний ландшафтний парк не затверджено, оскільки не отримано погодження проекту цього положення від землевласників та землекористувачів у віданні яких перебувають території Регіонального ландшафтного парку та відповідно охоронні зобов'язання не оформлено.

В листі від 30.12.2024 № 11/11-05/4847-24 Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, зокрема, повідомило, що оскільки регіональний ландшафтний парк "Боковенський ім. М. Л. Давидова" є об'єктом природно-заповідного фонду місцевого значення у міністерстві відсутні матеріали проекту створення, положення, охорони зобов'язання та відповідні картографічні матеріали, а також інформація щодо затвердження його меж.

У свою чергу, Долинська міська рада своїм рішенням від 15.09.2021 № 1814 надала громадянину ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, орієнтованою площею 1,5 га, в тому числі із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства за межами с. Олександрівка, Кропивницького району Кіровоградської області.

На підставі вказаного рішення ПП "Альфа-Земпроект" було розроблено відповідний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові праві на земельну ділянку від 25.03.2025 та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 17.03.2025 земельна ділянка з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 площею 1,5 га., розташована в Кіровоградській області, Кропивницького району, Долинської міської територіальної громади, за межами с. Олександрівка, зареєстрована 02.11.2021 як така, що має цільове призначення 01.03 для ведення особистого селянського господарства. Власника земельної ділянки не визначено.

Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна відносно спірної земельної ділянки відсутня.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 05.07.2024 № 10-11-0.223-2718/2-24 спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 площею 1,5 га, розташована за адресою: Кіровоградська область, Кропивницький район, Долинська територіальна громада, зареєстрована в ДЗК 02.11.2021 на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, розробленого ПП "Альфа-Земпроект".

Відповідно до даних Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 площею 1,5 га розташована в межах інформаційно-довідкового шару "Природно-заповідний фонд".

Також, у листі вказано, що інформаційно-довідковий шар "Природо-заповідний фонд", створений відповідно до інформації про об'єкти природно-заповідного фонду України, наданої Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. Шар не містить офіційних відомостей Державного земельного кадастру та носить виключно інформативний характер. Межі природно-заповідного фонду Регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. Давидова М.Л." в натурі (на місцевості) не встановлено, документація до Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель Відділу не надходила.

Відповідно до інформації Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації від 18.07.2024 № 26-01-20/1574/0.26, виходячи з відкритих даних земельного кадастру України шляхом співставлення з наявними в департаменті матеріалами, земельна ділянка з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 входить в межі регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. Давидова М.Л.".

Прокурор зазначає, що внесення до Державного земельного кадастру відомостей щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 з віднесенням її до категорії земель сільськогосподарського призначення не відповідає вимогам чинного законодавства, враховуючи, що вказана земельна ділянка розташована в межах регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. Давидова М.Л.", що в силу ст. 43, 44 Земельного кодексу України свідчить про її належність в частині накладення/перетину меж до категорії земель природно-заповідного фонду.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з приписами частин 3, 4 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Звернення прокурора до суду з цим позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності порушених інтересів держави, які полягають у дотриманні режиму охорони та використання об'єктів природно-заповідного фонду, запобігання використанню земель природно-заповідного фонду у господарських та інших цілях; обумовлене необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні режиму охорони та використання об'єкта природно-заповідного фонду.

Звертаючись з цим позовом до суду в інтересах держави, прокурор визначив уповноваженим органом у спірних правовідносинах Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська область).

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 24.02.2023 № 40, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Дніпропетровської та Кіровоградської областей.

Інспекція згідно Положення здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні.

За таких обставин, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) є органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження щодо захисту порушених інтересів держави у зазначеній сфері правовідносин.

Знам'янською окружною прокуратурою листом №52/02-5224вих-24 від 08.07.2024 повідомлено Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) щодо наявності порушень у даній сфері, про що отримано відповідь за №9539-24 від 15.08.2024, згідно якої ДЕІ Придніпровського округу самостійно не будуть вживатися заходи претензійно-позовного характеру та Інспекція не заперечує щодо здійснення відповідних дій окружною прокуратурою.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.

Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про наявність законних підстав для представництва прокурором в суді інтересів держави в особі визначеного ним позивача.

Відповідно до частини першої статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 14, 16 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Згідно з преамбулою Закону України "Про природно-заповідний фонд України" природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. У зв'язку з цим законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва) (ст. 44 Земельного кодексу України).

Частиною 2 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" в чинній редакції передбачено, що землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

З вищезазначеного слідує, що землі природно-заповідного фонду набувають такого статусу внаслідок прийняття уповноваженим органом відповідного рішення про оголошення/створення території та/або об'єкту природно-заповідного фонду.

Як вказано вище, рішенням Кіровоградської обласної ради № 507 від 04.11.2005 створено регіональний ландшафтний парк "Боковеньківський ім. Давидова М.Л." на території колишнього Долинського району Кіровоградської області, загальною площею 17 530,73 га без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів, з урахуванням площі природно-заповідних територій без ліквідації їх статусу та категорії, а також встановленого заповідного режиму.

За визначенням наданим у ч. 1 ст. 23 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", в редакції чинній станом на момент прийняття рішення про створення спірного РЛП, регіональні ландшафтні парки є природоохоронними рекреаційними установами місцевого чи регіонального значення, що створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об'єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проєктів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Отже, щодо об'єкта природно-заповідного фонду, у даному випадку Регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. М.Л. Давидова", повинні бути відомості про місцезнаходження та опис меж території або об'єкта ПЗФ, що надаються відносно орієнтирів, які можливо чітко визначити на місцевості та на картографічних матеріалах.

Проте, межі територій природно-заповідного фонду регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. М.Л. Давидова" в натурі не встановлено, кадастровий номер не присвоєно. Відомості про межі територій природно-заповідного фонду регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. М.Л. Давидова" до Державного земельного кадастру не вносилися.

Відповідно до ч. 1 та п. "г" ч. 2 ст. 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

Види документації із землеустрою: проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Приписи пункту "в" ч.2 ст.25 Закону України "Про землеустрій" визначають такий вид документації із землеустрою як проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів.

Відповідно до ч.1 ст.26 вказаного Закону, замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.

За правилами ст.47 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок. землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.

Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.

Отже, документами щодо встановлення меж РЛП є затверджена землевпорядна документація, а саме: проект землеустрою який містить в собі планово - картографічні або картографічні матеріали, відповідно до яких можна було б встановити межі РЛП, тобто визначити орієнтири РЛП "Боковеньківський ім. М.Л. Давидова".

При цьому, в ході розгляду справи з'ясовано, що проектна документація із землеустрою щодо встановленням меж в натурі (на місцевості) територій та об'єктів природно - заповідного фонду РЛП "Боковеньківський ім. М.Л. Давидова" не виготовлялася та не затверджувалася.

Як вказано вище, якщо межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду не встановлені в натурі, їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно заповідного фонду.

Відповідно ст. 52 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", в редакції чинній станом на момент прийняття рішення про створення спірного РЛП, розробка проектів створення регіональних ландшафтних парків, заповідних урочищ, а також заказників, пам'яток природи та парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення забезпечується органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях.

Проекти створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду передаються центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища чи його органами на місцях у встановленому порядку уповноваженим приймати рішення про створення чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

Порядок відведення земельних ділянок природним заповідникам, біосферним заповідникам, національним природним паркам, регіональним ландшафтним паркам, а також ботанічним садам, дендрологічним паркам, зоологічним паркам визначається Земельним Кодексом України (ч.ч. 3-4 ст. 53 вказаного Закону).

Таким чином, розробка проекту створення об'єкта природно-заповідного фонду мала передувати самому створенню такого об'єкту.

Вищевказаного проекту створення регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. Давидова М.Л.", в якому б були чітко визначені його межі та склад земель на момент його створення, матеріали справи не містять.

Прокурор з посиланням на листи Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації від 18.07.2024 № 26-01-20/1574/0.26 та Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 05.07.2024 № 10-11-0.223-2718/2-24 зазначає про входження спірної земельної ділянки з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 до території Регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. М. Л. Давидова".

Втім, вказані листи містять посилання на відкриті данні земельного кадастру та інформаційно-довідковий шар "Природо-заповідний фонд", який носить виключно інформативний характер, а також План меж земель Регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. М.Л. Давидова".

Долучений до матеріалів справи План/схема створення Регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. М.Л. Давидова" не містить конкретних даних щодо меж Регіонального ландшафтного парку, які можливо було б співставити з розташуванням спірної земельної ділянки; з вказаного плану не вбачається можливим встановити межі, координати, параметри кутів, а так само населені пункти, які входять до РЛП.

Саме рішення Кіровоградської обласної ради від 04.11.2005 № 507 про створення регіонального ландшафтного парку та додаток до нього не включають с. Олександрівка та його околиці до переліку природно-заповідних територій; інших орієнтирів, які дозволяють віднести спірну земельну ділянку до місця розташування парку, додаток не містить.

Отже, у справі відсутні докази того, що станом на час реєстрації спірної земельної ділянки з цільовим призначенням як сільськогосподарська, існували обмеження стосовно цієї земельної ділянки, встановлені Законом України "Про природно-заповідний фонд України", оскільки з її матеріалів неможливо встановити точні межі РЛП "Боковеньківський ім. М.Л. Давидова" та факт накладення спірної земельної ділянки на землі парку.

Відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 ГПК України).

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ч. 4 ст. 74 ГПК України).

Прокурором у справі не доведено належними доказами факту накладення земельної ділянки з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 на межі парку. Подані листи Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не є належними доказами такого накладення, оскільки вказані органи в листах посилаються на дані, які не дозволяють однозначно дійти таких висновків у зв'язку з вищевикладеним, тоді як рішення у справі не може гуртуватися на припущеннях.

За встановлених в ході розгляду справи обставин, вимоги щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3521980400:02:000:0625 площею 1,5 га, як такої, що накладається на землі регіонального ландшафтного парку "Боковеньківський ім. М.Л. Давидова", межі якого матеріали справи не дозволяють достовірно встановити, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

З огляду на усе вищевикладене, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду Кіровоградської області від 02.06.2025р. у справі № 912/808/25 скасуванню, як таке, що ухвалене з порушенням норм процесуального права та недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання позову та апеляційної скарги слід покласти на Кіровоградську обласну прокуратуру.

Керуючись статтями 129, 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Долинської міської ради на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 02.06.2025р. у справі № 912/808/25 - задовольнити.

Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 02.06.2025р. у справі № 912/808/25 - скасувати.

Ухвалити нове рішення.

У задоволенні позову відмовити.

Витрати з оплати судового збору, понесені у суді першої інстанції, віднести на Кіровоградську обласну прокуратуру.

Стягнути з Кіровоградської обласної прокуратури (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, просп. Європейський, 4; код ЄДРПОУ 02910025) на користь Долинської міської ради (28500, Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Соборності України, буд. 28; код ЄДРПОУ: 04055222) судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги у розмірі 3633,60 грн.

Видачу наказу з урахуванням необхідних реквізитів доручити Господарському суду Кіровоградської області.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повна постанова складена та підписана 20.01.2026р.

Головуючий суддя А.Є. Чередко

Суддя О.Г. Іванов

Суддя Т.А. Верхогляд