ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
20 січня 2026 року Справа № 918/960/25
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Миханюк М.В., суддя Коломис В.В. , суддя Крейбух О.Г.
секретар судового засідання Верещук А.В.
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився
відповідача: Жука Р.Є., директора ТОВ "Газенерго-Трейд" відповідно до наказу № 31-к від 06.01.2023, Морганюк Ю.Є., адвоката за довіреністю № 28/02-05 від 28.02.2025
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд" на рішення господарського суду Рівненської області, ухваленого 12.11.25р. суддею Романюком Р.В. о 11:52 у м.Рівному, повний текст складено 18.11.25р. у справі № 918/960/25
за позовом Комунального автотранспортного підприємства 1728
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд"
про визнання недійсними додаткових угод до договору та стягнення коштів
Комунальне автотранспортне підприємство 1728 звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд" в якій просить визнати недійсними додаткові угоди № 3 від 28.06.2024 р. та № 3/1 від 16.08.2024 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 153 від 18.12.2023 року, укладеного між Комунальним автотранспортним підприємством 1728 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд", та стягнути 98 609,03 грн надмірно сплачених грошових коштів.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами публічної закупівлі UA-2023-11-17-0053-62-а за процедурою відкриті торги з особливостями між Комунальним автотранспортним підприємством 1728 та ТОВ "Газенерго-Трейд" було укладено Договір № 153 про постачання електричної енергії споживачу від 18.12.2023 року. Договір укладений у відповідності до вимог ЗУ "Про публічні закупівлі", постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", ЗУ "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312.
Позивач зазначає, що відповідно до умов Договору, загальна сума договору становить 1 342 572,00 грн з ПДВ в т.ч. ПДВ 223 762,00 грн. Згідно п. 1 Комерційної пропозиції, що є додатком № 2 до договору, ціна на електричну енергію за 1 кВт*год становить 6,1026 грн/кВт*год з ПДВ. Дата початку постачання електричної енергії споживачу 01.01.2024. Відповідно до додатку № 3 до договору, обсяги постачання електричної енергії на момент підписання договору становили 220,00 тис. кВт*год. Протягом дії договору, у відповідності до п. 3.18 договору, між позивачем та відповідачем було укладено чотири додаткові угоди.
Позивач вказує, що внаслідок укладення додаткових угод № 3 від 28.06.2024 та № 3/1 від 16.08.2024 відбулося збільшення ціни за одиницю товару на 40,04 % від ціни визначеної сторонами у комерційній пропозиції при укладенні договору, що порушує вимоги п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
За твердженням позивача, додаткові угоди № 3 від 28.06.2024 та № 3/1 від 16.08.2024 до договору № 153 про постачання електричної енергії споживачу від 18.12.2023 суперечать нормам ЦК України та ЗУ "Про публічні закупівлі", тому підлягають визнанню недійсними. При цьому, грошові кошти в сумі 98 609,03 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов'язаний їх повернути позивачу.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 12.11.2025 у справі №918/960/25 позов задоволено.
Визнано недійсною додаткову угоду № 3 від 28.06.2024 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 153 від 18.12.2023, укладеного між Комунальним автотранспортним підприємством 1728 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд".
Визнано недійсною додаткову угоду № 3/1 від 16.08.2024 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 153 від 18.12.2023, укладеного між Комунальним автотранспортним підприємством 1728 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд".
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд" на користь Комунального автотранспортного підприємства 1728 98 609,03 грн (надмірно сплачених грошових коштів) та 9 084,00 грн витрат по сплаті судового збору.
Не погодившись із винесеним рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Рівненської області від 12.11.2025 по справі №918/960/25 скасувати та постановити нове, яким відмовити повністю в задоволені позову.
Вважає, що рішення суду першої інстанції постановлене з порушенням норм процесуального права, неправильно застосовані норми матеріального права, неповно досліджені обставини справи.
Договір був укладений у період коли вже діяли "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 р. № 1178. Відповідно, зміна істотних умов договору (зміна ціни за одиницю товару) також відбувалась згідно вказаних особливостей, а саме п.п. 2 п. 19, де не має обмеження щодо збільшення ціни більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі. Пунктом 17 особливостей виключено застосування положення ч. 2 - 5, 7 - 9 ст. 41 закону та цих особливостей.
Вказує, що постанова Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22, яка стосується п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», на яку послався суд першої інстанції не стосується застосування п. 19 Особливостей.
Підставою для зміни ціни був п.13.8, 13.9 Договору та п.п.2 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022.
Зміна ціни за одиницю електричної енергії допускається за умови надання стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України».
Таким документальним підтвердженням можуть бути офіційні дані про ціну електричної енергії (Середньозважена ціна на РДН (ОЕС) на ринку «на добу на перед» (далі - РДН) в торговій зоні «ОЕС України» та оприлюднені офіційному вебсайті ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ».
Позивачем до листа № 06/27-16 від 27.06.2024 було надано скріншоти з сайту АТ «Оператор Ринку» за календарний місяць звітного періоду (скріншоти наявні у матеріалах справи), які підтверджують середньозважену ціни на РДН в ОЕС України в січні 2024р. та червні 2024р.
Таким чином, відповідачем було надано інформацію про коливання ціни на електроенергію станом на момент підписання Додаткової угоди і на момент, коли виникла необхідність внесення змін до Договору, як це передбачено умовами Договору, а саме п.13.9. Договору. Зміна ціни була проведена відповідно до порядку узгодженого Сторонами. Зауважує, що відповідач не міг передбачити підвищення ціни на електричну енергію під час укладення Договору, оскільки ринок електричної енергії характеризується високою волативністю, де ціна на РДН («ринок на добу наперед») змінюється щоденно.
Звертає увагу суду, що у разі незгоди підписання Додаткової угоди про зміну ціни позивач міг скористатися своїм правом і змінити електропостачальника попередивши про це чинного постачальника за 21 день, відповідно до ПРРЕЕ, про що було зазначено у листі 06/27-16 від 27.06.2024. Крім того, якщо б позивачем не було укладено Додаткової угоди на запропонованих відповідачем умовах, то відповідач припинив би постачання електричної енергії через 21 день, як це передбачено умовами Договору та ПРРЕЕ, про що позивача було повідомлено.
Відзиву на апеляційну скаргу від позивача не надійшло, що в силу вимог ч. 3 ст. 263 ГПК України не перешкоджає перегляду оскарженого рішення.
Позивач не з'явився, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлений заздалегідь та належним чином, ухвалу про відкриття апеляційного провадження та прийняття апеляційної скарги до розгляду надіслано до електронного кабінету.
Від позивача надійшла заява у якій, у зв'язку із перебуванням представника позивача у відпустці, просить провести судове засідання без участі представника Комунального автотранспортного підприємства 1728 .
Таким чином, враховуючи норми ст.ст.269, 273 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, строки розгляду апеляційної скарги, та той факт, що неявка в засідання суду представника позивача, належним чином та відповідно до законодавства повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого рішення, а тому, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника останнього, за наявними у справі доказами.
В судовому засіданні представники скаржника підтримали доводи викладені в апеляційній скарзі та надали пояснення на обґрунтування своєї позиції. Просять її задоволити.
Заслухавши пояснення представників скаржника, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених в рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженого рішення, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду встановила наступне.
18.12.2023 між Комунальним автотранспортним підприємством 1728 (далі - Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд" (далі - Постачальник) укладено Договір № 153 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір), за умовами якого, цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір) встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - споживач) постачальником електричної енергії (далі - постачальник) (п. 1.1. Договору).
Відповідно до п.2.1.-2.3. Договору, за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно умов цього договору. Найменування предмету закупівлі: Електрична енергія (код згідно ДК 021:2015:093100000-5 - Електрична енергія). Кількість товару: 220 000 кВт*год. Обов'язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії. Строк поставки - 01.01.2024 - 31.12.2024.
Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві - приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору. Споживач має право вільно змінювати постачальника відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов цього договору. Постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь - якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього договору (п. 3.1. - п. 3.3. Договору).
Згідно з п.5.1.-п.5.4. Договору, загальна сума договору становить 1 342 572,00 грн, у тому числі ПДВ 223 762,00 грн. Оплата здійснюється споживачем по факту поставленого товару, на підставі Акту приймання - передачі електричної енергії та виставленого постачальником рахунку на оплату, до 20 числа місяця наступного за розрахунковим. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, встановленою в договорі (з урахуванням додаткової(их) угоди (угод)) якщо таке мало місце. Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії. Ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни. У випадках застосування до споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Пунктом 5.6. Договору передбачено, що оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк зазначений у комерційній пропозиції. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та його скріплення печатками сторін та діє до завершення воєнного стану, оголошеного Указом Президента України від 24.02.2023 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", зі змінами, внесеними згідно Указом Президента України від 17 травня 2023 року № 341/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", але не пізніше ніж до 30.12.2023 р., а в частині оплати за надані послуги до повного виконання сторонами узятих на себе зобов'язань. У випадку продовження терміну дії воєнного стану оголошеного Указом Президента України від 24.02.2023 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" - термін дії договору продовжується автоматично, але не ніжніше 31.12.2024 (п. 13.1. Договору).
Підпунктами 13.8.1.-13.8.3. та 13.8.8. пункту 13.8. Договору сторони передбачили, що істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника. Сторони можуть внести зміни до договору про закупівлю у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника, також у випадку зменшення обсягу споживчої потреби товару. У такому випадку ціна договору про закупівлю зменшується залежно від зміни таких обсягів. Погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення. У цьому випадку сторони погоджуються, що зміну ціни здійснюють у такому порядку: підставою для зміни ціни є письмове звернення сторони договору та коливання ціни на ринку; сторони погоджуються, що збільшення ціни за одиницю товару відбувається пропорційно коливанню цін на ринку та не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку; сторони погоджуються, що документальне підтвердження ціни на ринку має містити інформацію про період порівняння ціни, а саме: з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару та до моменту виникнення необхідності у внесенні відповідних змін; сторони погоджуються та допускають, що документальним підтвердженням коливання ціни на ринку можуть бути надані документи, які видані уповноваженими на це органами (ДП "Зовнішінформ", Торгово-промисловою палатою або іншим органом, який уповноважений надавати відповідну інформацію) та які підтверджують коливання ціни на ринку такого товару, або інші факти, на які посилається сторона, або інші документи органу, установи чи організації, які мають повноваження здійснювати моніторинг цін па товари, визначати зміни ціни такого товару на ринку. Документальне підтвердження коливання ціни на ринку мас містити: інформацію про стан цін щонайменше на дві дати, що визначають початок (момент укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару) та кінець часового інтервалу, у якому здійснювалося дослідження цін; результат порівняння цін у відсотковому вираженні; покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Сторони можуть внести зміни до договору у разі покращення якості предмета закупівлі за умови, що така зміна не призведе до зміни предмета закупівлі та відповідає тендерній документації в частині встановлення вимог та функціональних характеристик до предмета закупівлі і є покращенням його якості. Підтвердженням можуть бути документи технічного характеру з відповідними висновками, наданими уповноваженими органами, що свідчать про покращення якості, яке не впливає на функціональні характеристики предмета закупівлі; зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону, а саме дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку. Ці зміни можуть бути внесені до закінчення терміну дії договору про закупівлю. 20 % будуть відраховуватись від початкової суми укладеного договору про закупівлю на момент укладення договору про закупівлю згідно з ціною переможця процедури закупівлі.
Базою для визначення ціни (у випадку зміни ціни) електричної енергії на ринку є Середньозважена ціна на РДН (ОЕС), грн/МВт.год за календарний місяць звітного періоду опублікована на сайті ДП "Оператор Ринку" за посиланням - hhtps://www.oree.com.ua/index.php/web/128. Зміна ціни за одиницю електричної енергії допускається за умови надання стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні "ОЕС України". Таким документальним підтвердженням можуть бути офіційні дані про ціну електричної енергії (Середньозважена ціна на РДН (ОЕС)) на ринку "на добу на перед" (далі - РДН) в торговій зоні "ОЕС України" та оприлюднені на офіційному вебсайті ДП "Оператор Ринку"(п. 13.9. Договору).
Відповідно до Заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 1 до договору про постачання електричної енергії споживачу), підписаною споживачем - КАТП 1728 18.12.2023 року, найменування оператора, з яким споживач укладає договір розподілу електричної енергії - ПрАТ "Рівнеобленерго". ЕІС-код як суб'єкта ринку електричної енергії, присвоєний відповідним системним оператором - 56X930000115050D.
У додатку до Заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу зазначено перелік об'єктів споживача та ЕІС-коди точок обліку.
Між сторонами підписано "Комерційну пропозицію" (додаток 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 153 від 18.12.2023) (далі Комерційна пропозиція), відповідно до п. 1 якої, ціна за електричну енергію за 1 кВт/год становить 6,1026 грн з ПДВ.
Згідно п.4 та п.9 вищевказаної "Комерційної пропозиції", термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати: Рахунок за фактично спожиту електричну енергію надається споживачу до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим. Термін дії договору про постачання електричної енергії: до 31.12.2024.
Відповідно до п.2.-п.4. Додатку № 3 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 153 від 18.12.2023 "Договірні величини споживання електричної енергії на 2024 рік", обсяги постачання електроенергії на 2024 рік 220 000 тис. кВт/год. Ціна цього договору становить 1 342 572,00 грн, у тому числі ПДВ 223 762,00 грн. Ціну договору вказано з врахуванням кошторисних призначень. Сторони усвідомлюють, що зазначена в п. 1 даного додатку вартість заявлених споживачем договірних величин споживання електричної енергії на 2024 рік, визначена виходячи з вартості тарифів (ціни за одиницю товару) на момент укладання даного договору, а тому не є остаточною, при цьому, у разі зміни ціни за одиницю товару, істотні умови даного договору можуть змінюватися у випадках передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до п.1.-п.3 Додаткової угоди № 1 від 26.01.2024 до договору № 153 від 18.12.2023 про постачання електричної енергії споживачу, сторони дійшли згоди про наступне:
1. У зв'язку зі зміною з 01.01.2024 регульованого тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО" (як однієї зі складових тарифу електричної енергії) на підставі Постанови НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322 та встановленні його на рівні 528,57 грн/МВт*год без ПДВ/0,52857 грн/кВт*год без ПДВ (попередній розмір тарифу на передачу, який врахований в договорі, складав - 485,10 грн/МВт*год без ПДВ/0,48510 грн/кВт*год без ПДВ), сторони погодили змінити ціну електричної енергії за 1 кВт*год за договором з урахуванням зміненого тарифу на послуги з передачі електричної енергії, у зв'язку з чим відповідно до п.п. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, сторони вирішили Пункт 1. Додатку №2 до Договору "Комерційна пропозиція" в наступній редакції: 1. Ціна на електричну енергію за 1 кВт/год становить 6,15420 грн з ПДВ з 01.01.2024.
2. Сторони погодили, що у зв'язку із збільшенням ціни відповідно до п. 13.8.7. договору, загальна сума договору, що передбачена у договорі - збільшується.
3. п.5.1 договору №153 від 18.12.2023 викласти в редакції: 5.1. Загальна сума договору становить 1 353 924,00 грн, у тому числі ПДВ 225 645,00 грн.
Відповідно до п. 1. Додаткової угоди № 2 від 21.02.2024 до договору № 153 від 18.12.2023 про постачання електричної енергії споживачу, сторони дійшли згоди про наступне: Сторони дійшли згоди викласти п. 5.1 договору №153 від 18.12.2023 наступного змісту: Сума по даному договору становить 1 353 924,00 грн, у тому числі ПДВ 225 645,00 грн з них рахунок бюджетних призначень в 2024 році 32 293,00 грн, в т.ч. ПДВ - 5 382,17 грн.
ТОВ "Газенерго-Трейд" звернулося до КАТП 1728 листом № 06/27-16 від 27.06.2024, в якому зазначило, що для розрахунку вартості електричної енергії постачальник використовує офіційний веб сайт АТ "Оператор ринку" https://www.oree.com.ua (Закон України "Про ринок електричної енергії №2019-VІІІ від 13.04.2017) середньозважені ціни на майданчику ринку "на добу наперед" (РДН) у торговій зоні ОЕС (об'єднаної енергетичної системи) України. Для відображення коливання середньозваженої ціни на ринку у сторону збільшення вихідними даними є середньозважена ціна на РДН в ОЕС України за січень 2024 року. (3 858,57 грн/МВт год ) та середньозважена ціна на ринку РДН ОЕС України за період червень 2024 р. (5,40338 грн/МВт год), коливання становить понад 40 %. У зв'язку з цим у якості додатку до даного листа надіслано Додаткову угоду до Договору про зміну ціни до 8,358 грн з ПДВ (врахований відсоток коливання - 40%).
Відповідно до п.1. та п.2. Додаткової угоди № 3 від 28.06.2024 до договору № 153 від 18.12.2023 про постачання електричної енергії споживачу, сторони дійшли згоди про наступне: Відповідно до п. 13.8. договору та п.п. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 сторони вирішили змінити ціну електричної енергії в сторону збільшення, у зв'язку з чим пункт 1 Додатку № 2 до Договору "Комерційна пропозиція" викласти в наступній редакції: "1. Ціна на електричну енергію за 1 кВт/год становить 8,358 грн з ПДВ". Сторони погодили, що у зв'язку із збільшенням ціни, в подальшому буде відкориговано обсяг електричної енергії у сторону зменшення з урахуванням фактичних даних за результатами місячного періоду, відповідно загальна сума договору, що передбачена у договорі (з врахуванням раніше укладених додаткових угод до договору) - залишається без змін.
Відповідно до п.1., п.2. та п.6. Додаткової угоди № 3/1 від 16.08.2024 до договору № 153 від 18.12.2023 про постачання електричної енергії споживачу, сторони дійшли згоди про наступне: Відповідно до п. 13.8. договору та п.п. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 сторони вирішили змінити ціну електричної енергії в сторону збільшення, у зв'язку з чим пункт 1 Додатку № 2 до Договору "Комерційна пропозиція" викласти в наступній редакції: "1. Ціна на електричну енергію за 1 кВт/год становить: у період з 28.06.2024 до 31.12.2024 - 8,358 грн з ПДВ". Сторони погодили, що у зв'язку із збільшенням ціни викласти п. 2.1. договору в новій редакції: "2.1. За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно умов цього договору. Найменування предмету закупівлі: Електрична енергія (код згідно ДК 021:2015:093100000-5 - Електрична енергія)." Відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України сторони встановлюють, що умови даної додаткової угоди застосовуються до відносин між ними, які виникли до її укладення, а саме з 28.06.2024.
Відповідно до п.1. Додаткової угоди № 4 від 13.12.2024 до договору № 153 від 18.12.2023 про постачання електричної енергії споживачу, сторони дійшли згоди про наступне: Сторони дійшли згоди викласти п. 5.1 договору №153 від 18.12.2023 наступного змісту: Сума по даному договору становить 1 353 924,00 грн, у тому числі ПДВ 225 645,00 грн з них рахунок бюджетних призначень в 2024 році 42 837,83 грн, в т.ч. ПДВ - 7 139,64 грн.
Згідно актів приймання-передачі електричної енергії від 30.06.2024 - від 31.12.2024 відповідач поставив електричну енергію у червні 2024 року - грудні 2024 року загальним обсягом 44 745 кВт*год на загальну суму 373 978,73 грн (арк. справи 34-41).
Відповідно до платіжних інструкцій від 20.08.2024 - від 16.01.2025 КАТП 1728 перераховано ТОВ "Газенерго - Трейд" кошти за електричну енергію (арк. справи 42-52).
Враховуючи вищезазначене, внаслідок укладення додаткових угод № 3 3/1 ціну за 1 кВт/год збільшено з ПДВ з 6,1026 грн до 8,358 грн (на 36,96 % від ціни визначеної у комерційній пропозиції).
Як зазначив позивач, додаткові угоди № 3 від 28.06.2024 та № 3/1 від 16.08.2024, якими змінено ціну за одиницю товару - електричну енергію, внаслідок чого вона була збільшена за 1 кВт/год з ПДВ з 6,1026 грн/кВт*год до 8,358 грн/кВт*год, укладені з порушенням п. 2 ч. 5 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі" та підлягають визнанню недійсними. Разом з тим, оскільки вищевказані додаткові угоди підлягають визнанню недійсними, то розрахунок за поставлену електроенергію повинен здійснюватися за ціною, визначеною у Договорі № 153 від 18.12.2023 (з урахуванням додаткової угоди № 1 від 26.01.2024) 6,15420 грн за 1 кВт/год з ПДВ. З огляду на викладене, здійснюючи розрахунок за поставлену з 01.01.2024 до 31.12.2024 електричну енергію 44 745 кВт*год за тарифом, визначеним у Договорі № 153 від 18.12.2023 (з урахуванням додаткової угоди № 1 від 26.01.2024), КАТП 1728 повинно було сплатити кошти у розмірі 275 369,68 грн (44 745 х 6,15420). Враховуючи те, що фактично сплачено за вищевказаний період 373 978,73 грн, то переплата становить 98 609,03 грн. Отже, внаслідок неправомірного збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладання спірних додаткових угод з порушенням законодавства мала місце переплата коштів у розмірі 98 609,03 грн з ПДВ. Відповідно, грошові кошти в сумі 98 609,03 грн є такими, що були безпідставно одержані ТОВ "Газенерго - Трейд", підстава їх набуття відпала, а тому у відповідності до ст.ст. 216, 1212 ЦК України, підлягають поверненню.
Згідно п.1 "Комерційної пропозиції" (додаток 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 153 від 18.12.2023), ціна на електричну енергію з 1 кВт/год становить 6,1026 грн з ПДВ. З 01.01.2024 р. за умовами Додаткової угоди № 1 від 26.01.2024 до Договору № 153 від 18.12.2023 за 1 кВт/год становить 6,15420 грн з ПДВ.
Таким чином, КАТП 1728 відповідно до укладеного Договору повинно було сплатити за поставлену електричну енергію за період: червень 2024 р. грудень 2024 р. 44 745 кВТ*год електричну енергію за тарифом, визначеним за умовами додаткової угоди № 2, кошти у розмірі 275 369,68 грн (44 745 х 6,15420).
З огляду на зазначене, фактично сплачено за поставлену електричну енергію за період: червень 2024 р. грудень 2024 р. у розмірі 373 978,73 грн, відповідно, переплата становить 98609,05 грн (373 978,73 - 275 369,68). Доказів повернення вказаних коштів відповідачем позивачу матеріали справи не містять.
Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що склалися апеляційний господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).
Згідно із ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст. 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно із ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі». Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; не дискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно із ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 628, ст. 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до ч. 2 ст. 189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.
Положеннями ч. 4 ст. 41 зазначеного Закону визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії; 3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті. У зв'язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі) замовником, визначеним у Законі України "Про оборонні закупівлі", а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.
Пунктом 37 розділу X Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про публічні закупівлі» установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
Особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, яка набрала чинності 19.10.2022 (далі - Особливості).
Відповідно до п. 19 Особливостей (в редакції на момент укладення додаткових угод), істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону; 9) зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об'єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 382 "Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку. У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, замовник обов'язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.
Згідно з ч. 1 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлене договором або законом. Закон України «Про публічні закупівлі» не містить виключень з цього правила. Такий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 18.07.2023 у справі № 916/944/22, від 11.05.2023 у справі № 910/17520/21, від 19.07.2022 у справі № 927/568/21, від 16.02.2023 у справі № 903/366/22.
Стаття 652 ЦК України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Таким чином, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених частиною 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема, за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
У п. 52 - п. 63 та п. 88 - п. 90 постанови Великої Палати Верховного суду від 24.01.2024 року у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23) викладено правову позицію:
"Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону № 922-VIII умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Із системного тлумачення наведених норм ЦК України, ГК України та Закону № 922-VIII вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
В іншому випадку не досягається мета Закону № 922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Наведене підтверджується також історичним тлумаченням норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII. У цьому Законі в редакції до 19 квітня 2020 року норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 була викладена в статті 36 та мала такий зміст: Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі».
Отже, вказана норма Закону № 922-VIII в редакції до 19 квітня 2020 року не дозволяла зміни ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю, проте не обмежувала сторони в можливості багато разів змінювати (не було обмежень щодо строків зміни ціни) таку ціну протягом дії договору в межах встановлених 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку.
Зазначена норма була змінена Законом України Про внесення змін до Закону України Про публічні закупівлі та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель № 114-IX від 18 вересня 2019 року (далі - Закон № 114-ІХ), яким Закон № 922-VIII було викладено в новій редакції. У новій редакції зазначена норма була викладена в пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII та доповнена умовою, що така зміна ціни в бік збільшення не може відбуватись частіше ніж один раз на 90 днів, крім закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії.
Отже, в новій редакції норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не змінила свого змісту щодо розміру зміни ціни за одиницю товару (не більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю), проте була доповнена умовою, яка обмежила строки зміни такої ціни, а саме не частіше ніж один раз на 90 днів.
Як убачається з пояснювальної записки до проєкту Закону № 114-ІХ, метою його прийняття було удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель, а також забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України у сфері публічних закупівель, у тому числі протидії ціновому демпінгу коли учасник процедури закупівлі пропонує значно занижену ціну товару, щоб перемогти, а потім через додаткові угоди суттєво збільшує ціну товару та відповідно зменшує обсяг закупівлі, чим нівелює результати публічної закупівлі.
За такої мети очевидно, що зміни, внесені законодавцем Законом № 114-ІХ у вказану норму пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель використовувати ціновий демпінг з подальшим збільшенням ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами за результатами процедури закупівлі та при укладенні договору про закупівлю.
Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі."
Верховний Суд неодноразово зауважував, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний уже укладений договір і щоб не проводити новий тендер закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 %. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10 % застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної у договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) (постанови Верховного Суду: від 12.11.2024 у справі № 910/19784/23, від 10.09.2024 у справі № 918/703/23, від 02.07.2024 у справі № 910/13579/23, від 14.05.2024 у справі № 917/1010/22).
Водночас метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку (постанови Верховного Суду: від 10.12.2024 р. у справі № 924/413/24, від 15.10.2024 р. у справі № 918/18/24, від 08.10.2024 р. у справі № 918/728/23).
Таким чином, під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у ст. 652 ЦК України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Разом з тим, колегія суддів зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 не передбачає внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі», а лише встановлює певні особливості щодо процедури здійснення публічних закупівель під час дії воєнного стану (постанови Верховного Суду від 18.06.2024 у справі № 922/2595/23, від 01.10.2024 у справі № 918/779/23).
Верховний Суд у постанові від 28.08.2024 у справі № 918/694/23 вказав на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.
Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне за собою підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.
При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.
Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринкового ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим.
Разом з тим, слід звернути увагу, що Верховним Судом у постанові від 06.02.2025 у справі № 916/747/24 наголошено, що сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне за собою підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору. При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник -також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції). Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.
Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринкового ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
У випадку прийняття рішення споживачем щодо внесення змін до договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена сторонами у момент укладення договору (з урахуванням внесених раніше змін до договору, якщо такі обставини мали місце). При цьому максимальна сума, на яку сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару, визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення постачальника щодо зміни ціни (згідно з наданим учасником підтверджуючого документу), та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дату після укладення договору (згідно з наданим учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до договору вже були раніше здійснені сторонами. У будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі». Аналогічні за змістом висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13.04.2023 у справі № 908/652/22.
Одночасно постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (правова позиція викладена Верховним Судому складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.06.2021 року у справі № 927/491/19).
Також Верховний Суд у справі № 927/491/19 вказав, що перемога у тендері (закупівля за бюджетні кошти) та укладення договору з певною ціною та її подальше підвищення внаслідок так званого коливання є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця.
Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне за собою підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору. Умовою такого підвищення обов'язково є неможливість спрогнозувати таке підвищення та закласти відповідні ризики при формуванні тендерної пропозиції. Зазначене є особливо актуальним у тому випадку, якщо коливання цін на товар обумовлюється його сезонним характером або у випадку, коли за умовами тендерної документації товар повинен бути наявним у постачальника. На зазначене звернув увагу Верховний Суд у постанові від 02.07.2024 у справі №910/13579/23.
Колегія суддів зазначає, що для розрахунку вартості електричної енергії постачальник у листі вказав, що використовує офіційний веб сайт АТ "Оператор ринку" https://www.oree.com.ua (Закон України "Про ринок електричної енергії №2019-VІІІ від 13.04.2017) середньозважені ціни на майданчику ринку "на добу наперед" (РДН) у торговій зоні ОЕС (об'єднаної енергетичної системи) України. Для відображення коливання середньозваженої ціни на ринку у сторону збільшення вихідними даними є середньозважена ціна на РДН в ОЕС України за січень 2024 року. (3 858,57 грн/МВт год ) та середньозважена ціна на ринку РДН ОЕС України за період червень 2024 р. (5,40338 грн/МВт год), коливання становить понад 40 %. У зв'язку з цим у якості додатку до даного листа надіслано Додаткову угоду до Договору про зміну ціни до 8,358 грн з ПДВ (врахований відсоток коливання - 40%).
Однак, як убачається із матеріалів справи, лист ТОВ "Газенерго - Трейд" не містить точної інформації про коливання цін на електроенергію станом на момент підписання спірних додаткових угод. Тобто, відсутнє належне документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку в сторону збільшення , що спростовує доводи скаржника про протилежне.
При цьому слід врахувати, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
З іншого боку, будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки (позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 13.07.2021 у справі № 927/550/20).
Так, підприємство, яке мало беззаперечне право на отримання електричної енергії за ціною, визначеною в укладеному між сторонами договорі, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо збільшення ціни товару підписало оспорені додаткові угоди, внаслідок чого ціна за одиницю товару збільшилась, а обсяг поставки, що передбачався за договором, фактично, зменшився.
З аналізу спірних додаткових угод слідує, що динаміка зміни ціни за договором у відсотковому значенні становила понад 36,96 %.
Разом з тим слід звернути увагу на те, що сторони не могли не розуміти особливості функціонування ринку електричної енергії; враховуючи діяльність відповідача, на момент підписання основного договору відповідач знав (не міг не знати) про ціни, які склалися на ринку на електричну енергію, постачання якої він мав намір здійснювати, та гарантував її поставку замовнику за цінами відповідно до договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Колегія суддів зауважує, що відповідачем не підтверджено правомірності дій щодо зміни істотних умов договору про закупівлю після його підписання та до виконання сторонами в повному обсязі. За таких обставин зміна ціни згідно з оспорюваними додатковими угодами є безпідставною, суперечить принципам максимальної економії та ефективності, встановлених ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", відтак, наявні підстави для визнання оспорюваних додаткових угод недійсними відповідно до ст. ст. 203, 215 ЦК України.
Крім того, розірвання сторонами договору, виконаного повністю або частково, не позбавляє сторони права на звернення до суду з позовом про визнання такого договору недійсним. Так само не перешкоджає поданню відповідного позову закінчення строку (терміну) дії оспорюваного правочину до моменту подання позову. Аналогічна правова позиція Верховного суду викладена у постанові від 27.11.2018 року у справі № 905/1227/17.
Щодо вимоги про стягнення 98609,03 грн, суд зазначає таке.
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України, положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається відповідно до частини третьої статті 632 ЦК України.
Оскільки спірні додаткові угоди підлягають визнанню недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між сторонами щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором № 153 про постачання електричної енергії споживачу від 18.12.2023, мали регулюватись додатком № 2 до договору "Комерційна пропозиція", підписаною при укладенні зазначеного договору, з урахуванням додаткової угоди № 1 від 26.01.2024 до договору.
Таким чином, грошові кошти сумі 98609,03 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов'язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.
За наведеного колегія суддів погоджується із судом першої інстанції про задоволення позову в повному обсязі.
Таким чином, судова колегія зазначає, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, ґрунтуються на його власній оцінці та спростовуються наведеними та встановленими судом обставинами справи.
Отже, колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду Рівненської області від 12.11.25 у справі №918/960/25 прийняте з повним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.
Крім того, у зв'язку із відмовою в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати визначені ст. 129 ГПК України, залишаються за скаржником.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд" на рішення господарського суду Рівненської області від 12.11.25р. у справі № 918/960/25 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Рівненської області від 12.11.25р. у справі № 918/960/25 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку, встановленому ст. 286-291 ГПК України.
4. Справу № 918/960/25 повернути до Господарського суду Рівненської області.
Повний текст постанови складений "21" січня 2026 р.
Головуючий суддя Миханюк М.В.
Суддя Коломис В.В.
Суддя Крейбух О.Г.