1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/86/26 1-кс/335/87/2026
16 січня 2026 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , заявника ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Запоріжжі скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Запорізької обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення,
05.01.2026 в провадження слідчого судді надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Запорізької обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.
В скарзі заявник зазначив, що хоче оскаржити невиконання вимог ст. 214 КПК України Запорізькою обласною прокуратурою. Прокуратура підміняє законодавство, перекладає свої обов'язки, чого не передбачено законом. До скарги заявник додав супровідний лист від 03.09.2025 про направлення Запорізькою обласною прокуратурою на адресу територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Мелітополі, за належністю для розгляду та прийняття рішення відповідно до вимог чинного законодавства звернення ОСОБА_3 від 17.08.2025 щодо можливих неправомірних дій прокурора Дніпровської окружної прокуратури м. Запоріжжя та судді Дніпровського районного суду м. Запоріжжя. В скарзі заявник просив витребувати зазначену у вищезазначеному листі заяву та зобов'язати Запорізьку обласну прокуратури внести повідомленні у зазначеній заяві відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвалою слідчого судді від 06.01.2026 відкрито провадження за скаргою, призначено судове засідання для її розгляду, витребувано із Запорізької обласної прокуратури копію заяви (звернення) ОСОБА_3 від 17.08.2025, про яку зазначено у супровідному листі Запорізької обласної прокуратури від 03.09.2025 № 31/2-378ВИХ-25 2012-01 та інформацію щодо рішення, прийнятого за результатами розгляду вищезазначеної заяви (звернення).
07.01.2026 Запорізькою обласною прокуратурою надані витребуванні слідчим суддею відомості та матеріали.
Заявник, який приймав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції з ДУ «Дніпровська установа виконання покарань (№4)», підтримав подану ним скаргу та зазначив, що у відповідності до приписів ст. 214 КПК України прокурор, отримавши його заяву про вчинене кримінальне правопорушення, вимоги ст. 214 КПК України щодо внесення повідомлених ним відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань не виконав, надіславши зазначену заяву до територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Мелітополі. Такі дії прокурора заявник вважає незаконними, оскільки процесуальним законом не передбачено пересилання заяв про кримінальне правопорушення до іншого органу досудового розслідування за підслідністю. На переконання заявника, прокурор зобов'язаний внести повідомлені в заяві про вчинене кримінальне правопорушення відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та з дотриманням правил підслідності передати наявні у нього матеріали до відповідного органу досудового розслідування.
Прокурор в судове засідання, призначене для розгляду скарги не прибув, подавши письмові заперечення на скаргу та заяву про розгляд скарги за його відсутності. В обґрунтування заперечень прокурор зазначив, що досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівником правоохоронного органу, здійснюють слідчі органів Державного бюро розслідувань. Дії Запорізької обласної прокуратури, які полягають у скеруванні заяви ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення до ТУ ДБР у м. Мелітополі для розгляду по суті, тобто до того органу досудового розслідування, до повноважень якого входить здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, про які йде мова у заві ОСОБА_3 , для прийняття відповідного рішення, не суперечить положенням КПК України.
Частиною 3 ст. 306 КПК України передбачено, що розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
З урахуванням викладеного, слідчий суддя вирішив скаргу розглядати за відсутності прокурора.
Заслухавши думку заявника, дослідивши матеріали скарги та матеріали, надані Запорізькою обласною прокуратури, слідчий суддя встановив наступне.
Заявник 17.08.2025 направив до Запорізької обласної прокуратури заяву про злочин, в якій повідомив про вчинення прокурором Дніпровської окружної прокуратури міста Запоріжжя Кочетковим кримінального правопорушення, яке полягає в тому, що 07.08.2025 в судовому засіданні по його хибному обвинуваченню долучив до справи письмові докази, які підроблені, перероблені, фальсифіковані та не відповідають оригіналам документів досудового розслідування. У заявника на руках є оригінали документів, які є доказами вчинення прокурором злочину, які він надасть під час досудового розслідування.
Повідомлені ОСОБА_3 у вищезазначеній заяві відомості уповноваженою особою Запорізької обласної прокуратури до Єдиного реєстру досудових розслідувань не вносилися. 03.09.2025 в.о. начальника другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 заяву ОСОБА_3 надіслано для розгляду та прийняття рішення відповідно до вимог законодавства до територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв'язку з ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до пункту 2 глави 3 розділу II Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора № 298 від 30 червня 2020 року (в редакції наказу Генерального прокурора від 17 серпня 2023 року № 231) відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини п'ятої статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Аналіз вищезазначених положень закону дає підстави для висновку, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об'єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення.
Зазначене є гарантією для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.
Кримінальним процесуальним кодексом України передбачено спрощену процедуру початку досудового розслідування (без проведення дослідчої перевірки).
Проте, така спрощена процедура не означає, що взагалі відсутні критерії для внесення чи невнесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Її спрощеність виражається у тому, що для перевірки наявності зазначених вище критеріїв не потрібно проводити попередню перевірку викладених у заяві відомостей, а необхідно лише перевірити зміст самої заяви.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про кримінальне правопорушення є наявність в них об'єктивних фактичних даних, які б дійсно свідчили про наявність фактів та обставин, які у своїй сукупності вказують на ознаки вчинення кримінального правопорушення.
Якщо зі змісту заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення є очевидним, що обставини, викладені в ній, не свідчать про те, що існує ймовірність вчинення будь-якого кримінального правопорушення і ці обставини для отримання зазначеного вище висновку не потребують перевірки засобами кримінального процесу або в силу її занадто абстрактного характеру неможливо встановити ні попередню кваліфікацію кримінального правопорушення, ні предмет, межі та напрямок досудового розслідування, яке ініціюється заявником, то такі повідомлення не мають вноситися до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в Узагальненні «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12.01.2017 за № 9-49/0/4-17 зазначив, що Кримінальний процесуальний кодекс України передбачає внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.
Такими вагомими обставинами є об'єктивні дані, які дійсно свідчать про наявність ознак складу злочину та підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини його вчинення). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, тобто, за таких обставин, кримінальне провадження не може бути розпочато.
Зазначене узгоджується із правовими позиціями, викладеними у постановах Верховного Суду від 16.05.2019 у справі № 761/20985/18 та від 30.09.2021 у справі № 556/450/18.
Відповідно до висновку, викладеного у постанові Верховного Суду 30.09.2021 у справі № 556/450/18, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Жодною нормою Кримінального процесуального кодексу України не передбачено обов'язку слідчого, дізнавача чи прокурора вносити до Єдиного реєстру досудових розслідувань всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей про склад кримінального правопорушення, передбаченого Кримінальним кодексом України.
Вивчивши заяву ОСОБА_3 про злочин від 17.08.2025, слідчий суддя доходить висновку, що наведені у ній відомості мають абстрактний, неконкретизований характер, не містять достатніх та конкретних даних, які б вказували на вчинення зазначеною в заяві особою дій, які складають об'єктивну сторону будь-якого кримінального правопорушення.
Отже, слідчий суддя доходить висновку, що відомості, повідомлені заявником у заяві про злочин від 17.08.2025, не підлягали внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а тому й відсутні підстави для зобов'язання уповноваженої особи Запорізької обласної прокуратури вносити такі відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
З огляду на викладене, скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 206, 303, 306, 307, 372 КПК України, слідчий суддя
Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Запорізької обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення - залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складений 20 січня 2026 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1