Рішення від 20.01.2026 по справі 629/8157/25

Справа № 629/8157/25

Номер провадження 2/629/229/26

РIШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.01.2026 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Попова О.Г.,

за участі секретаря судових засідань - Олексенко Т.В.,

представника позивачів - Авер'янова О.Ю.,

представника відповідача - Рудь О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лозова Харківської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Лозоваводосервіс» Лозівської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача - адвокат Авер'янов О.Ю. звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати складання КП «Лозоваводосервіс» Акта №022 від 09.05.2025 про порушення користування мережами водопостачання та/або водовідведення неправомірним та скасувати його; визнати неправомірним рішення комісії відповідача з розгляду питань щодо нарахувань за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Лозоваводосервіс», викладене в протоколі №15 від 23.05.2025, в частині, що стосується позивача, де вирішено керуючись абз.1, 7, підпункт 3, пункт 4, розділу І «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово комунального господарства України 22 листопада 2018 року №315 здійснити (позивачу) нарахування за послуги з дати останньої контрольної перевірки виконавцем розподілу комунальної послуги, але не більше ніж 12 місяців по дату прийняття вузла обліку на абонентський облік, на підставі якого позивачу було проведено перерахунок за послуги з централізоване водопостачання та водовідведення за період травень 2024 року - квітень 2025 року та здійснено нарахування у сумі 37 033,80 грн.; зобов'язати КП «Лозоваводосервіс» скасувати вищезазначене нарахування у сумі 37 033,80 грн. та вжити дій для виключення з особового рахунку № НОМЕР_1 , який відкритий на ім'я ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , суми у розмірі 37 033,80 грн., яка нарахована на підставі Акта №022 від 09.05.2025 та протоколу № 15 від 23.05.2025; судові витрати покласти на відповідача. Зазначає, що позивачка є наймачем квартири за адресою: АДРЕСА_1 , та є споживачем послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. 09.05.2025 за адресою позивач в ході перевірки контролерами водопровідного господарства відповідача було складено Акт №022 про порушення користування мережами водопостачання та/або водовідведення, де було зазначено, що виявлено порушення: лічильник, який знаходиться в приміщенні сан. вуз не рахує спожиту воду. При цьому позивач не втручався в роботу лічильника та фактично проживає з дітьми у своєї матері за адресою: АДРЕСА_2 , а тому у даному Акті в графі «Зауваження» ним було вказано: «Тривалий час відсутні у квартирі, уваги на лічильник не звернули, показники передавали по середньому». В отриманому рахунку №1020644/05/2025 за комунальні послуги за травень 2025 року були зазначені до сплати відповідно суми 18330,84 грн. та 18702,96 грн., а разом 37033,80 грн. Зазначає, що Актом №022 від 09.05.2025 не було встановлено та зафіксовано факт несанкціонованого втручання (самовільний демонтаж, умисне знищення, пошкодження, розкомплектування, зокрема порушення цілісності пломб) в роботу вузла розподільного обліку води та не відображено, що були умисні дії позивача щодо цього, на будь-які інші докази щодо несанкціонованого втручання в роботу лічильника відповідач не посилається у своїх листах, а тому на підставі вказаного Акту відповідачем неправомірно було прийнято протокольне рішення № 15 від 23.05.2025, згідно якого позивачу були зроблені нарахування відповідно до абз. 1, 7 пп.3 п.4 р.І Методики, як при несанкціонованому втручанні в роботу вузла розподільного обліку води. Крім того, Національним науковим центром «Інститут метрології» було здійснено висновок, що зафіксована в Акті №022 від 09.05.2025 інформація (лічильник не рахує спожиту воду), не свідчить про факт несанкціонованого втручання.

Позивач у судове засідання не з'явилась, її представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Представником відповідача ОСОБА_3 надано відзив, в якому відповідач не погоджується з заявленим позовом у повному обсязі, вважає його безпідставним та необґрунтованим, посилаючись на абз. 1,4 п. 22, пп. 1,2 п. 40 договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, відповідно до яких зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) розподільного обліку послуги з централізованого водопостачання щомісяця здійснюється споживачем; споживач повідомляє виконавцю про недоліки в роботі вузла розподільного обліку протягом п'яти робочих днів з дня їх виявлення засобами зв'язку, зазначеними в розділі “Реквізити виконавця» цього договору; споживач зобов'язаний: своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуг, що виникли з його вини; забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку послуги відповідно до умов цього договору та не втручатися в їх роботу, а також посилаючись на п. 9 розділу ІІ Правил №190, відповідно до яких споживач забезпечує, зокрема, виконання умов зберігання та забезпечення цілісності вузлів/засобів обліку, пломб та індикаторів впливу магнітного поля; невтручання у роботу вузлів/засобів обліку, абз. 2 п. 27 правил №690, відповідно до яких несанкціоноване втручання у роботу вузлів розподільного обліку забороняється. Якщо встановлено факт несанкціонованого втручання (самовільний демонтаж, умисне знищення, пошкодження, розкомплектування, зокрема порушення цілісності пломб) в роботу вузла розподільного обліку води, зазначений вузол вважається таким, що вийшов з ладу. Зазначив, що у ході контрольної перевірки 09.05.2025, контролерами відповідача було виявлено порушення за адресою позивача, а саме лічильник, який знаходиться в приміщенні сан. вуз не рахує спожиту воду, про що складено відповідний Акт №022 про порушення користування мережами водопостачання та/або водовідведення. Дата повідомлення про несанкціонований вплив на вузол обліку відсутня, оскільки споживач не звертався до КП «Лозоваводосервіс» про недоліки в роботі вузла обліку води (лічильник не рахує спожиту воду). Тому нарахування за спожиті послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійсненні з дати останньої контрольної перевірки виконавцем комунальної послуги, але не більше ніж 12 місяців до дати виявлення факту несанкціонованого впливу на вузол обліку. Відносно посилання позивача на інформацію, що була надана листом від 06.10.2025 №131/33-1622 Національним науковим центром «Інститут метрології», зазначив, що даний лист не є висновком експерта, а вказана інформація надана без урахування інших вищезгаданих обставин, і є тільки суб'єктивною думкою та власним баченням окремих обставин. Щодо стягнення витрат на правничу допомогу вказав, шо в порушення вимог ч.3 ст. 137 ЦПК України, позивачем не надано детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Суд, вислухавши думку представників сторін, дослідивши надані докази, встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.

Позивачка ОСОБА_1 є наймачем квартири за адресою: АДРЕСА_1 , та є споживачем послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надає Комунальне підприємство «Лозоваводосервіс» Лозівської міської ради Харківської області. Особовий рахунок за вказані комунальні послуги відкрито на позивача за №1020644.

Крім позивачки, за вказаною адресою зареєстровані також чоловік позивачки ОСОБА_4 , який з 06.06.2023 по теперішній час не проживає за місцем реєстрації, так як знаходиться за кордоном, та їх неповнолітні діти ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .

КП «Лозоваводосервіс» Лозівської міської ради Харківської області є суб'єктом господарювання та надає послуги у том числі з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

У ході контрольної перевірки за місцем реєстрації позивачки за адресою: АДРЕСА_1 , 09.05.2025, контролерами відповідача було виявлено порушення, а саме встановлено, що лічильник, який знаходиться в приміщенні сан.вузлу, не рахує спожиту воду, про що складено відповідний Акт №022 про порушення користування мережами водопостачання та/або водовідведення.

У акті зазначено, що лічильник розпломбовано на заміну, номер демонтованої пломби С60159069ЛОЗВОД, лічильник типу ЛК-15Г, заводський номер - 1076471, показники на шкалі - 1019 м3. Також вказано про необхідність у 3-денний термін встановити лічильник, який придатний до експлуатації, та викликати контролера.

Позивачем у акті зазначено наступні зауваження: «Тривалий час відсутні у квартирі, уваги на лічильник не звернули, показники передавали по середньому».

Позивачка у позові зазначає, що не втручалась у роботу лічильника та фактично проживає з дітьми у своєї матері за адресою: АДРЕСА_2 .

Суд зазначає, що відповідач здійснює відповідно до норм чинного законодавства України, а саме: Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22 червня 2017 року №2119-VIII (далі - Закон №2119 VIII); Закону України «Про житлово - комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року №2189-VIII (далі - Закон №2189-VIII); «Правил користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України» затверджених Наказом Міністерства з питань житлово комунального господарства України 27 червня 2008 року №190 (надалі - Правила №190), «Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року №690 (далі - Правила №690); «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України 22 листопада 2018 року № 315 (далі - Методика) та інших нормативно - правових актів.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.1 Закону №2119-VIII, вузол обліку - комплекс пристроїв (у тому числі засобів вимірювальної техніки, що відповідають вимогам технічних регламентів), допоміжного обладнання та матеріалів до них, призначений для вимірювання спожитої теплової енергії та води, а також технічної реєстрації результатів такого вимірювання, включаючи засоби дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності).

Згідно п.6 ч.1 ст.1 Закону №2119-VIII, вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 85) затверджено типовий індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

19 квітня 2024 КП «Лозоваводосервіс» був розміщений Індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення зі змінами (далі-договір) на офіційному веб-сайті Лозівської міської ради (https://lozovarada.gov.ua/) та на офіційному веб-сайті «Лозівський комунальний портал» (https://lkp.kh.ua/). Договір вважається укладеним після закінчення 30 днів з дня опублікування тексту договору.

За змістом абз.1 п.22. договору, зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) розподільного обліку послуги з централізованого водопостачання щомісяця здійснюється споживачем.

Згідно з абз.4 п.22 договору, споживач повідомляє виконавцю про недоліки в роботі вузла розподільного обліку протягом п'яти робочих днів з дня їх виявлення засобами зв'язку, зазначеними в розділі “Реквізити виконавця» цього договору.

Відповідно до пп.1, 2 п.40. договору, споживач зобов'язаний: своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуг, що виникли з його вини; забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку послуги відповідно до умов цього договору та не втручатися в їх роботу.

У відповідності до п. 9 розділу ІІ Правил №190, споживач забезпечує, зокрема, виконання умов зберігання та забезпечення цілісності вузлів/засобів обліку, пломб та індикаторів впливу магнітного поля; невтручання у роботу вузлів/засобів обліку.

Відповідно до абз.2 п.27. правил №690, несанкціоноване втручання у роботу вузлів розподільного обліку забороняється. Якщо встановлено факт несанкціонованого втручання (самовільний демонтаж, умисне знищення, пошкодження, розкомплектування, зокрема порушення цілісності пломб) в роботу вузла розподільного обліку води, зазначений вузол вважається таким, що вийшов з ладу.

Як визначено абз.3-7 п.27. правил №690, датою початку несанкціонованого втручання в роботу вузла розподільного обліку може бути: дата виходу з ладу, зафіксована автоматично таким вузлом обліку; дата повідомлення про несанкціонований вплив на вузол обліку; перший день після дати припинення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності); дата останньої контрольної перевірки виконавцем комунальної послуги, але не більше ніж 12 місяців до дати виявлення факту несанкціонованого впливу на вузол обліку.

Згідно з пп.3 п.4 р. І Методики, для розподілу не приймаються показання вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії, що зняті (надані), починаючи з дати встановлення факту виходу його з ладу (закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу) або встановлення факту несанкціонованого втручання в його роботу (самовільний демонтаж, умисне знищення, пошкодження, розкомплектування, у тому числі порушення цілісності пломб, тощо), до дати прийняття на абонентський облік відремонтованого чи заміненого вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії або повіреного засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу.

Датою несанкціонованого втручання в роботу вузла розподільного обліку/приладу розподільного обліку теплової енергії є: дата виходу з ладу, зафіксована автоматично таким вузлом/приладом; дата повідомлення про несанкціонований вплив на вузол/прилад; перший день після дати припинення дистанційної передачі результатів вимірювання вузла/ приладу (за наявності); дата останньої контрольної перевірки виконавцем розподілу комунальної послуги, але не більше ніж 12 місяців до дати виявлення факту несанкціонованого впливу на вузол/прилад.

Розподільний вузол обліку води, встановлений за вищевказаною адресою, не має приладів для дистанційної передачі результатів вимірювання, а також будь-якої автоматики для фіксування випадків виходу його з ладу.

Дата повідомлення про несанкціонований вплив на вузол обліку відсутня, оскільки споживач не звертався до КП «Лозоваводосервіс» про недоліки в роботі вузла обліку води (лічильник не рахує спожиту воду).

Виходячи з вищевикладеного, нарахування за спожиті послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійсненні з дати останньої контрольної перевірки виконавцем комунальної послуги, але не більше ніж 12 місяців до дати виявлення факту несанкціонованого впливу на вузол обліку.

Відносно посилання Позивача на інформацію, що була надана листом від 06.10.2025 №131/33-1622 Національним науковим центром «Інститут метрології», слід зазначити, що дааний лист не є висновком експерта, а є суб'єктивною думкою та власним баченням окремих обставин.

Відповідно до ч. 3 ст 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Загальними засадами диспозитивності цивільного судочинства, встановленими ст. 13 ЦПК України, передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групі доказів).

На підставі викладеного, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи вимоги ст. 141 ЦПК України, оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, а у задоволенні позову відмовлено, судові витрати компенсуються за рахунок держави.

Не підлягає задоволенню клопотання представника позивача про стягнення витрат на правничу допомогу, оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 13, 81, 141, 259, 263-264, 280-282 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Лозоваводосервіс» Лозівської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач - Комунальне підприємство «Лозоваводосервіс» Лозівської міської ради Харківської області, адреса: Харківська область, м. Лозова, вул. Степова, 3, код ЄДРПОУ 41451855.

Суддя Олексій ПОПОВ