Справа № 522/14746/24
Провадження по справі № 1-кс/522/653/26
20 січня 2026 року Місто Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
розглянувши в судовому засіданні клопотання слідчого СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 про встановлення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування,-
В провадженні слідчого відділення ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження № 42023163030000084, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.09.2023, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 08.08.2023, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, за результатами проведення закупівлі між комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Приморського району м. Одеси» (далі КУ «ЦФГДЗУСО») в особі директора ОСОБА_6 (в подальшому - Платник) і ТОВ «Централізоване протипожежне охоронне спостереження», в особі директора ОСОБА_7 , (далі - Підрядник») укладено договір підряду №123-У-КР (ідентифікатор закупівлі UA-2023-08-08-006508-a), з назвою предмета закупівлі: «Капітальний ремонт підвальних приміщень (захисної споруди-найпростіше укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1. Звіт про який 08.08.2023 опубліковано у системі для здійснення публічних закупівель «Prozorro».
Згідно п. 1.1 Договору підряду Підрядник зобов'язується на свій ризик виконати Капітальний ремонт підвальних приміщень (захисної споруди - найпростішого укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садок» № 123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1, по КЕКВ 3132 ( ДК 021:2015-45450000-6 - «Інші завершальні будівельні роботи» (надалі-роботи) з використанням власних матеріалів в обсязі передбаченому погодженим Сторонами зведеним кошторисом з розрахунком динамічної ціни, що є невід'ємною частиною Договору, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити ці роботи.
Відповідно до п. 2.1 Договору підряду (результатом виконаних робіт за цим Договором) є виконання Підрядником робіт в обсязі передбаченому погодженим Сторонами зведеним кошторисом з розрахунком договірної ціни.
Так, п.п. 3.1, 3.5. Договору підряду визначено, загальна вартість робіт за Договором визначена на підставі Договірної ціни, що є невід ємною частиною цього Договору і становить за КЕКВ 3132 - 1 668 681, 49 гривень (один мільйон шістсот шістдесят вісім тисяч шістсот вісімдесят одна гривня 49 копійок), у тому числі ПДВ 20 % - 278 113, 58 гривень ( двісті сімдесят вісім тисяч сто тринадцять гривень 58 копійок). Платник проводить виплати за виконані Підрядником роботи, на підставі оформленого підписами і печатками акту приймання виконаних будівельних робіт (ф № КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт (№ КБ-3).
Відповідно до п.п. 5.1-5.4 Договору підряду визначено, що здача та приймання робіт здійснюється поетапно за мірою їх виконання. Замовник приймає виконані роботи у строк до 4 робочих днів з дня одержання акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. № КБ - 2в). У разі виявлення Замовником під час прийняття виконаних робіт недоліків, Сторони складають акт виявлених недоліків, що підписується уповноваженим представником Сторін. Недоліки, виявлені під час прийняття виконаних робіт, усуваються Підрядником за власний рахунок, якщо вони виникли з вини Підрядника.
У подальшому, 08.08.2023, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, між замовником: Одеським закладом дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради в особі директора ОСОБА_8 , що діяв на підставі Статуту (далі - Замовник) з однієї сторони, Комунальна установа «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Приморського району м. Одеси» (далі КУ «ЦФГДЗУСО») в особі директора ОСОБА_6 (в подальшому - Платник) з другої сторони, та Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 (далі - Виконавець), що діяв на підставі кваліфікаційного сертифікату від 29.12.2021 серія АТ № 009712, виданого атестаційною архітектурно-будівельною комісією з іншої сторони, за адресою місто Одеса, вулиця Канатна, 134, укладено договір № 123 -У-ТН (надалі - Договір), відповідно до положень якого:
Розділ 2. «Предмет договору» Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується здійснювати технічний нагляд, який є складовою частиною зведеного кошторисного розрахунку робіт з капітального ремонту підвальних приміщень (захисної споруди - найпростіше укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1. Платник сплачує за послуги з проведення технічного нагляду код ДК 021:2015- 71520000-9: Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт по КЕКВ: 3132.
Розділ 3. «Вимоги до предмету договору» визначено, що здійснення технічного нагляду за роботами по капітальному ремонту на Об'єкті виконуються відповідно до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури» затвердженого постановою Кабінету міністрів України «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури» від 11 липня 2007 року № 903.
Розділ 4. «Вартість робіт та порядок розрахунків» пунктами 4.1. - 4.3 загальна вартість здійснення технічного нагляду за роботами по капітальному ремонту на Об'єкті складає 20 391 гривень 00 копійок (двадцять тисяч триста дев'яноста одна гривня 00 копійок), без ПДВ. Платник проводить виплати за виконані Виконавцем роботи, на підставі оформленого підписами і печатками Замовника, Платника і Виконавця акту виконаних робіт на здійснення технічного нагляду. Зазначений акт підписується Сторонами після закінчення робіт по капітальному ремонту на Об'єкті.
Розділом 5 «Права та обов'язки сторін» пунктами 5.1-5.12. виконавець зобов'язаний: 5.1.1. Якісно й у встановлений Сторонами термін виконувати дії, передбачені п. 3.1. даного Договору; 5.1.2. Здійснювати технічний нагляд відповідно до вимог затвердженої проектної документації; 5.1.3. При здійсненні технічного нагляду контролювати дотримання під час робіт по капітальному ремонту умов і норм, передбачених Порядком визначення вартості будівництва в Україні, ДБН, ДСТУ й діючими на Україні будівельними нормами й правилами й державними стандартами; 5.1.4. Перевіряти відповідність виконуваних робіт до погодженої й затвердженої проектно-кошторисної документації, технічним умовам і вимогам діючих норм і правил; 5.1.5. Перевіряти відповідність обсягів і якості виконаних робіт по капітальному ремонту на Об'єкті до проектно-кошторисній документації; 5.1.7. Перевіряти відповідність виконаних робіт по капітальному ремонту, конструкцій, виробів, матеріалів і встаткування проектним вирішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам і іншим нормативним документам; 5.1.8. Контролювати ведення журналу проведення робіт за встановленою формою, фіксувати дати початку й закінчення основних видів робіт, брати участь у складанні актів на приховані роботи. Вносити відповідні записи в «журнал проведення робіт», викладати свої вимоги, що стосуються ведення журналу й ходу виконання робіт; 5.1.9. Контролювати наявність у повному обсязі виконавчої документації від початку ведення робіт до їх закінчення; 5.1.10. Перевіряти виконання підрядником вказівок і приписань, виданих за результатами технічного нагляду; 5.1.11, Перевіряти й візувати правильність складання й відображення обсягів виконаних робіт, а також цін на використані під час капітального ремонту на Об'єкті конструкцій, виробів, матеріалів і обладнання в Акті приймання викопаних будівельних робіт (форма КБ-№2В); 5.1.12. Складати Акти по здійсненню технічного нагляду; 5.2. Виконавець має право: 5.2.1. Одержати оплату за здійснення технічного нагляду згідно з вимогами даного договору.
Розділ 5. «Права та обов'язки сторін» пункти 5.3, 5.3.4, 5.3.8, 5.3.9. Замовник зобов'язаний: надати Виконавцю комплект затвердженої й погодженої проектно-кошторисної документації до початку провадження робіт, а також усі зміни в проектно-кошторисну документацію, які виникнуть під час робіт по капітальному ремонту на Об'єкті; не перешкоджати Виконавцю в реалізації його права здійснювати в порядку й на умовах, згідно даного Договору, контроль над відповідністю проектної документації обсягу і якості виконаних робіт на Об'єкті; надавати Виконавцю Акти виконаних будівельних робіт по капітальному ремонту за формою КБ-2 й довідку про вартість виконаних будівельних робіт за формою КБ-3, накладні й калькуляції на вартість матеріалів, конструкцій і виробів для перевірки й узгодження обсягів викопаних робіт і нарахування витрат з технічного нагляду в розмірі 1,5 % від суми по главах 1-9 форми КБ-2в; Підписати в 3-денний строк з моменту одержання від Виконавця Акти здійснення технагляду відповідно до Договору.
Розділ 5. «Права та обов'язки сторін» пунктом 5.4, Замовник має право: контролювати хід надання послуг Виконавцем за даним Договором.
Розділ 5. «Права та обов'язки сторін» пунктами 5.5.1, 5.5.2. Платник зобов'язаний: підписати в 3-денний строк з моменту одержання від Виконавця Акти здійснення технагляду відповідно до Договору; оплатити Виконавцю роботи по здійсненню технічного нагляду протягом 10 (десяти) банківських днів після надходження коштів на рахунок Платника.
Розділ 6. «Відповідальність сторін» пунктом 6.2. застосування санкцій за цим Договором до сторони, яка порушила зобов'язання, не звільняє таку Сторону від виконання своїх зобов'язань за Договором.
Встановлено, що механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (далі - будівництво об'єкта) визначається Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури (далі - Порядок), який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11 липня 2007 року «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури».
Відповідно до п. 2 вказаного Порядку технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема, шляхом знесення) такого об'єкта.
Згідно з п. 3 Порядку технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно - будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.
Установлено, що ОСОБА_4 08.12.2015 здійснено державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, визначивши основним видом своєї економічної діяльності: 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування.
Також встановлено, що у ОСОБА_4 наявний кваліфікаційний сертифікат від 29.12.2021, серія АТ № 009712, виданий атестаційною архітектурно-будівельною комісією.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що особи, які здійснюють технічний нагляд, проводять перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду.
Також, пунктом 5 Порядку визначено, що особи, які здійснюють технічний нагляд, проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що особи, які здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно - будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
На підставі наведеного, ОСОБА_4 отримавши відповідний Сертифікат, наділений органом місцевого самоврядування спеціальним повноваженням на здійснення технічного нагляду за будівництвом будівель і споруд, під час здійснення якого наділяється передбаченими Порядком повноваженнями, які полягають у здійсненні організаційно-розпорядчих функцій, в тому числі, контролю за відповідністю обсягу та виду фактично виконаних робіт із проектно-кошторисною документацією, а також правом вимагати від виконавця виконувати роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, зупиняти роботи у випадку виявлення невідповідностей та зобов'язувати виконавця усунути виявлені недоліки.
У відповідності до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом чи законом.
Таким чином, ОСОБА_4 діючи на підставі кваліфікаційного сертифікату від 29.12.2021, серія АТ №009712, виданий атестаційною архітектурно-будівельною комісією, маючи право здійснювати технічний нагляд за протиаварійними роботами за Договором №123 від 08.08.2023, був наділений органом місцевого самоврядування спеціальним повноваженням на здійснення технічного нагляду, під час якого наділявся передбаченими Статутом «Комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Приморського району м. Одеси» затвердженого рішенням Одеської міської ради від 07.12.2016 №1414-VII повноваженнями, що полягали в здійсненні організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а отже, був службовою особою, в розумінні ч. 3 ст. 18 КК України.
Так, ОСОБА_4 , у період з серпня по жовтень 2023 року, упродовж робочого дня, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не надалось можливим, перебуваючи на території м. Одеса, зокрема за місцем здійснення технічного нагляду за будівельними роботами за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими функціями за спеціальним повноваженням, виступаючи у якості інженера з технічного нагляду на об'єкті: «Капітальний ремонт підвальних приміщень (захисної споруди - найпростіше укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1», достовірно знаючи обсяг покладених на нього обов'язків, в порушення вимог п. 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №903, п.п. 5.1.4., 5.1.5., 5.1.7., 5.1.11. договору технічного нагляду договір № 123-У-ТН, діючи зі злочинною самовпевненістю, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, хоча мав об'єктивну можливість їх виконання належним чином, під час здійснення технічного нагляду на об'єкті за вказаною адресою, без проведення належної перевірки відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт, якості матеріалів та виробів, що застосовуються у будівництві, затвердженій проектно-кошторисній документації, будівельним нормам і правилам, стандартам і технічним умовам, погодив та завірив власним підписом акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в, а саме: Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за 10 жовтня 2023 року на суму 405 400, 31 грн., Акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за 26 жовтня 2023 року на суму 380 037, 62 грн., за Договором підряду № 123-У-КР від 08.08.2023 про капітального ремонту підвальних приміщень (захисної споруди - найпростіше укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1, всього, на загальну суму 1 668 681, 49 гривень (один мільйон шістсот шістдесят вісім шістсот вісімдесят одна гривні сорок дев'ять копійок) без ПДВ.
Вказані акти містять інформацію з виконання робіт які, фактично, виконані не в повному обсязі та не відповідають обсягам та вартості робіт визначених проектно-кошторисною та первинно - звітною документацією в частині фактичного переліку та об'єму кількості матеріалів за найменуванням робіт.
Зокрема, встановлені наступні невідповідності обсягів виконаних будівельних робіт, які зазначені у вказаному Акті, обсягам фактично виконаних робіт:
Згідно Акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року до Договору №123-У-КР від 08.08.2023 щодо проведення робіт з: «Капітального ремонту підвальних приміщень (захисної споруди- найпростіше укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1. «Улаштування горизонтальної гідроізоляції КР2-6-2 по об'єму 0,8045 кв.м., Мембрана полівінілхлоридна С1555-108 по об'єму 88,495 кв.м.; на кожні 5 мм зміни товщини бетонного покриття додавати або виключати КР7-27-7 за об'єму 0,8045 кв. м. до товщ. 15 см, Улаштування бетонної стяжки товщ. 20 мм. КР7-17-6за об'ємом 0,8045 кв.м., Улаштування горизонтальної гідроізоляції фундаментів рулонними матеріалами КР2-6-2 по об'єму 0,1493, Мембрана полівінілхлоридна С1555-108 по об'єму 16,423 кв.м., На кожні 5 мм зміни товщини бетонного покриття додавати КР7-27-7 по об'єму 0,1493 кв.м. до товщ. 15 см., Улаштування бетонної стяжки товщ. 20 мм КР7-17-6 по 0,1493 кв.м.
Згідно акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за 10 жовтня 2023 року (форма №КБ-2в) вартість виконаних робіт складає. 405 400, 31 грн у т.ч. ПДВ.
Однак, вартість фактично виконаних будівельних робіт згідно акту №1 за 10 жовтня 2023 рік складає: 303 156,28 грн.
Згідно Акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт за 26 жовтня 2023 року до Договору підряду №123- У-КР від 08.08.2023 щодо проведення робіт з: «Капітального ремонту підвальних приміщень (захисної споруди - найпростіше укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1: «Установлення трапів діаметром 100 мм. КР15-32-12 за об'ємом 0,2 к-т.
Згідно акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт за 26 жовтня 2023 року (форма №КБ-2в) вартість виконаних робіт складає 380 037, 62 грн у т. ч. ПДВ.
Однак, фактична вартість виконаних робіт за актом № 2 за 26 жовтня 2023 року (форма №КБ-2в) складає 206 037,9 грн.
Встановлено, що вартість фактично виконаних робіт при проведенні капітального ремонту підвальних приміщень (захисної споруди - найпростіше укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1 по договору підряду № 123-У-КР від 08.08.2023 складає: 1 392 437,74 гривень (один мільйон триста дев'яносто дві тисячі чотириста тридцять сім гривень та 74 копійки) без ПДВ.
У зв'язку з чим, на підставі проведеної судової будівельно-технічної експертизи та судово-економічної експертизи встановлено спричинення матеріальної шкоди (збитків) в особі комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Приморського району м. Одеси» на загальну суму 276 243, 72 гривень (двісті сімдесят шість тисяч двісті сорок три гривні сімдесят дві копійки).
Отже, обсяги та вартість виконаних робіт за замовленням комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Приморського району м. Одеси», що включені до актів приймання виконаних будівельних робіт № 1 за 10 жовтня 2023 року та № 2 за 26 жовтня 2023 року, щодо виконаних робіт при проведенні капітального ремонту підвальних приміщень (захисної споруди - найпростіше укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1, не відповідають фактично виконаним обсягам та вартості робіт на загальну суму 276 243, 72 гривень (двісті сімдесят шість тисяч двісті сорок три гривні сімдесят дві копійки).
Після цього, ОСОБА_4 передав вказані акти до комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Приморського району м. Одеси» за адресою: м. Одеса, вул. Канатна, 134, для їх подання до органів Державної казначейської служби України з метою реєстрації та взяття на облік і проведення подальшої оплати на розрахунковий рахунок ТОВ «Централізоване протипожежне охоронне спостереження».
Надалі, на підставі вищезазначених документів, що містили завідомо недостовірні відомості, комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Приморського району м. Одеси» та платіжних інструкцій № 48 від 10.10.2023, № 50 від 26.10.2023 та № 75 від 18.12.2023 на банківський рахунок суб'єкта господарської діяльності - ТОВ «Централізоване протипожежне охоронне спостереження» НОМЕР_1 відкритому в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» безпідставно перераховано грошові кошти у сумі 276 243, 72 гривень (двісті сімдесят шість тисяч двісті сорок три гривні сімдесят дів копійки).
Таким чином, ОСОБА_4 внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків із здійснення технічного нагляду за виконанням будівельно-монтажних робіт, з контролю відповідності обсягів, строків та якості будівельно-монтажних робіт, а також якості матеріалів, виробів, що застосовуються у будівництві, затвердженій проектно-кошторисній документації, будівельним нормам і правилам, стандартам, технічним умовам, через несумлінне ставлення до них, засвідчив своїм підписом Акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 за 10 жовтня 2023 року та № 2 за 26 жовтня 2023 року, форми № КБ-2в щодо виконаних робіт при проведенні капітального ремонту підвальних приміщень (захисної споруди - найпростіше укриття) в Одеському закладі дошкільної освіти «Ясла-садочок» №123 Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Отрадна, 1 по договору підряду № 123-У-КР від 08.08.2023, тим самим надав документам статус офіційних, що посвідчують певні факти, які мають юридичне значення та які стали підставою для надлишкового перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок Підрядника, чим завдано матеріальну шкоду територіальній громаді міста Одеса, в особі комунальної установи «Центр фінансування та господарської діяльності закладів та установ системи освіти Приморського району м. Одеси» на суму 276 243, 72 гривень (двісті сімдесят шість тисяч двісті сорок три гривні сімдесят дів копійки), яка в 100 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину та відповідно до ч. 3 примітки 1 до ст. 364 КК України є істотною шкодою.
Всіма своїми діями ОСОБА_4 скоїв кримінальне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 367 КК України.
02.12.2025 ОСОБА_4 повідомлено про те, що він підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, за кваліфікуючими ознаками - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
З метою виконання вимог ст. 290 КПК України та реалізації підозрюваним права на ознайомлення з матеріалами сторони обвинувачення, 13.01.2026 старшим слідчим СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 особисто вручено підозрюваному ОСОБА_4 повідомлення про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні, повідомлення про відкриття матеріалів досудового розслідування, запит про надання доказів, а також надано всі матеріали кримінального провадження для ознайомлення у повному обсязі.
Підозрюваний ОСОБА_4 , який захисника не залучав та здійснює захист самостійно, 13.01.2026 ознайомився з матеріалами кримінального провадження з томом № 1 з 1 по 122 сторінку, 14.01.2026 - з томом № 1 з 123 по 134 сторінку, 15.01.2026 - з томом № 1 з 135 по 168 сторінку, що підтверджується відповідними відмітками в протоколі ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Водночас, незважаючи на надання підозрюваному реальної та безперешкодної можливості для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, а також відсутність будь-яких об'єктивних перешкод чи заявлених ним поважних причин, темп ознайомлення є явно непропорційним обсягу матеріалів та їх змісту, що свідчить про умисне зволікання з реалізацією процесуального права.
З урахуванням того, що матеріали кримінального провадження не є надмірними за обсягом, не містять складних спеціальних досліджень, а підозрюваний не заявляв клопотань про необхідність додаткового часу, слідство вважає, що подальше невизначене за часом ознайомлення порушує принцип розумних строків, визначений ст. 28 КПК України, та фактично унеможливлює завершення досудового розслідування.
Таким чином, поведінка підозрюваного ОСОБА_4 має ознаки зловживання процесуальними правами, спрямованого на безпідставне затягування строків досудового розслідування, що відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України є підставою для звернення сторони обвинувачення до слідчого судді з клопотанням про встановлення конкретного строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
З урахування вищевикладеного слідство приходить до висновку, що підозрюваний ОСОБА_4 в порушення вимог ст. 28 КПК України, зволікає з ознайомленням з матеріалами кримінального провадження, чим затягує строки досудового розслідування, та таким чином намагається уникнути кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення.
Підозрюваний заперечував щодо задоволення клопотання слідчого.
Дослідивши надані матеріали, вислухавши слідчого, підозрюваного та його адвоката, приходжу до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України, сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов'язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів
Керуючись ст. 290 КПК України,-
Клопотання слідчого СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 про встановлення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування - задовольнити частково.
Встановити строк для ознайомлення підозрюваному ОСОБА_4 , з матеріалами досудового розслідування № 42023163030000084 від 15.09.2023 р. з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них в строк, достатній для забезпечення підозрюваному права на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування - до 26.01.2026 р. включно, одночасно роз'яснивши, що після його спливу сторона досудового розслідування вважається такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
20.01.2026