20 січня 2026 року м. Дніпросправа № 340/5807/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року (суддя М.Я. Савонюк) у справі № 340/5807/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Кіровоградській області щодо не розгляду заяви позивачки вх. №69 від 30.01.2025 р. в частині зарахування страхового стажу роботи на посаді концертмейстера і викладача (з повною зайнятістю) тривалістю 42 роки 26 днів та призначення пенсії за вислугою років;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Кіровоградській області повторно розглянути заяву позивачки вх. №69 від 30.01.2025 року, з врахуванням страхового стажу роботи на посаді концертмейстера і викладача (з повною зайнятістю) тривалістю 42 роки 26 днів та призначити їй пенсію за вислугою років, з виплатою грошової допомоги на підставі п.7-1 розділу ХV "Прикінцевих положень" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день її призначення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 31.08.1982 позивачка працювала на посаді концертмейстра і викладача. Станом на час виходу на пенсію за віком мала загальний страховий стаж 42 роки 26 днів, а отже на підставі пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцевих положень" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набула право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій на день її призначення.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2025 року залучено до участі у справі №340/5807/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачці у нарахуванні та виплаті грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону України "Про
загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивачки вх. №69 від 30.01.2025 в частині призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, передбаченої пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII періоди роботи з 31.08.1982 по 13.12.2024 на посаді викладача та концертмейстера.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Судом першої інстанції зазначено, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" будь-якого іншого виду пенсії.
Суд встановив, що викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту "е" статті 55 Закону №1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком №909.
Суд дійшов висновку, що посада викладача та концертмейстера школи мистецтв належить до педагогічних працівників позашкільного навчального закладу, тобто працівників освіти, відтак спірний період роботи позивачки підлягає зарахуванню до спеціального педагогічного стажу, необхідного для призначення їй допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.
Зважаючи на досягнення позивачкою віку 60 років, призначення їй пенсії вперше, а також наявність спеціального стажу роботи у закладах освіти тривалістю понад 30 років, суд дійшов висновку про протиправність дій пенсійного органу щодо відмови позивачці у нарахуванні та виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" згідно поданих нею документів при призначенні пенсії за віком.
Суд врахував, що усі дії щодо призначення/перерахунку пенсії вчиняє саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, рішенням якого позивачці призначено пенсію за віком.
Відтак суд вважав, що належним способом захисту прав позивачки буде зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивачки вх. №69 від 30.01.2025 в частині призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, передбаченої пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII періоди роботи з 31.08.1982 по 13.12.2024 (дату призначення пенсії) на посаді викладача та концертмейстера.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що для зарахування позивачці до стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років, періодів з 31.08.1982 по 08.08.2000, з 09.08.2000 по 11.03.2004 та з 12.03.2004 по теперішній час підстави відсутні. Вважає, що у позивачки відсутній необхідний стаж, який передбачено п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058, а тому підстави для призначення позивачці грошової допомоги відсутні. Наполягає, що в спірному випадку його дії є правомірними, а позов задоволенню не підлягає.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачка 30.01.2025 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV, до якої на підтвердження виконання роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, надала довідку Вільшанської дитячої школи мистецтв №7 від 28.01.2025.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності, було розглянуто вказану заяву позивача з доданими до неї документами.
Рішенням №110650001057 від 05.02.2025 позивачу призначено пенсію за віком з 13.12.2024 з урахуванням 42 роки та 26 днів страхового стажу. Розмір пенсії визначено у сумі 7275,47 грн.
У зв'язку з неприйняттям рішення про виплату або відмову у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій на підставі пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону №1058-IV позивачка звернулась з цього приводу до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Листом №1681-1328/C-02/8-1100/25 від 24.02.2025 у відповідь на звернення позивачки Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило про відсутність підстав для виплати грошової допомоги згідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідних 30 років страхового стажу роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, оскільки період роботи позивача на посаді викладача та концертмейстера у позашкільному навчальному закладі не підлягає зарахуванню до стажу роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років. При цьому, згідно з Приміткою 3 до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, робота за спеціальністю в закладах установах і на посадах до 01.01.1992, яка давала право на пенсію за вислугу років, відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсій за вислугу років. Водночас, у довідці №7 від 28.01.2025 відсутні відомості про основне місце роботи на посаді викладача музичної школи до 01.01.1992, тому такий період також не зараховано.
Згідно відомостей з трудової книжки НОМЕР_1 від 03.09.1983 та довідки №7 від 28.01.2025 позивач 31.08.1982 на підставі наказу від 08.08.2000 №32 прийнята на посаду концертмейстера та викладача у Вільшанську дитячу музичну школу (запис №1);
- 01.09.1995 переведена на посаду викладача та концертмейстера Вільшанської школи мистецтв і школи естетичного виховання школярів (наказ від 10.09.1995 №37 (запис №2));
- 08.08.2000 у зв'язку з реорганізацією школи позивач переведена на посаду викладача і концертмейстера Вільшанської дитячої школи мистецтв (школа-комплекс) (наказ від 08.08.2000 №33-К (запис №3));
- 12.03.2004 звільнена у зв'язку з реорганізацією школи за переведенням на посаду викладача та концертмейстера згідно наказу №14 від 12.03.2004 (запис №4);
- 12.03.2004 прийнята на посаду викладача та концертмейстера Вільшанської дитячої школи мистецтв Вільшанської селищної ради (наказ №7 від 12.03.2004 (запис №5).
Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Кіровоградській області щодо не розгляду заяви позивачки вх. №69 від 30.01.2025 р. в частині зарахування страхового стажу роботи на посаді концертмейстера і викладача (з повною зайнятістю) тривалістю 42 роки 26 днів та призначення пенсії за вислугою років, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-XII, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1191 від 23.11.2011, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909.
Пунктом 5 вказаного Порядку №1191 передбачено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону №1788-XII, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Відповідно до пункту 7 Порядку №1191, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
За такого правового регулювання, суд апеляційної інстанції зазначає, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується законодавцем із вичерпним переліком вимог, а саме: наявність у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах, вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений Постановою КМУ № 909 від 14.11.1993.
Колегія суддів зазначає, що матеріали справи не містять доказів отримання позивачкою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Разом з тим, апеляційний суд встановив, що позивачка згідно відомостей трудової книжки НОМЕР_1 з 31.08.1982 по 31.08.1995 працювала на посаді концертмейстера та викладача у Вільшанській дитячій музичній школі, з 01.09.1995 по 07.08.2000 - на посаді викладача і концертмейстера Вільшанської школи мистецтв і школи естетичного виховання школярів, з 08.08.2000 по 12.03.2004 - на посаді викладача і концертмейстера Вільшанської дитячої школи мистецтв (школа-комплекс), з 12.03.2004 по даний час - на посаді викладача та концертмейстера у Вільшанській дитячій школі мистецтв Вільшанської селищної ради.
Апеляційний суд зауважує, що постановою КМУ від 14.06.2000 №963 "Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників" посада викладача, концертмейстера включена до переліку посад педагогічних працівників.
Таким чином, колегія суддів погоджується зазначає, що викладач і концертмейстер є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу і стаж такої роботи має зараховуватись до стажу, який дає право на пенсію згідно п. «е» статті 55 Закону України №1788-XII навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена Переліком, який затверджено постановою КМУ № 909.
Отже, є обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що наявні підстави для зарахування позивачці до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, передбаченої пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII періодів роботи на посаді викладача та концертмейстера.
За цих обставин, апеляційний суд дійшов висновку, що на день досягнення пенсійного віку, передбачено ст. 26 Закону №1058, позивачка працювала на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» статті 55 Закону України №1788-XII, а також позивачка мала більше 30 років стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років згідно пункту «е» статті 55 Закону України №1788-XII, та не отримувала до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії, а отже позивачка має право на допомогу, що передбачена положеннями п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачці у нарахуванні та виплаті грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону України №1058-IV є протиправними.
Враховуючи викладене, керуючись приписами ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року у справі № 340/5807/25 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 20.01.2026
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров