19 січня 2026 року м. Дніпросправа № 160/33594/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2025 року (суддя О.С. Луніна)
у справі № 160/33594/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просила:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачці щодо незарахування періодів роботи до пільгового стажу відповідно до п.5 ч.2. ст.114 3акону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - протиправними та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, про яке повідомлено в Рішенні №047150029141 від 23.10.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 17.10.2024 з метою призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дати першого звернення, тобто з 17.10.2024, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи: з 02.04.2011 по 31.10.2012, з 01.11.2012 по 06.05.2019, з 27.07.2020 по 31.08.2023, з 01.09.2023 по 04.12.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пенсійним органом протиправно не зараховано позивачці до пільгового стажу періоди роботи, які підтверджено чинними записами трудової книжки та уточнюючими довідками.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2025 року адміністративний позов задоволено.
Суд першої інстанції виходив з того, що головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 5 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV, є виконання роботи доярки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу. Суд вказав, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, натомість, необхідність підтвердження трудового стажу іншими документами виникає лише у випадку відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
За встановлених у справі обставин суд дійшов висновку, що подані позивачкою документи підтверджують наявність у неї достатньої кількості стажу роботи дояркою.
Щодо доводів пенсійного органу про невідповідність наданих позивачкою довідок вимогам п. 20 Порядку №637, суд такі доводи оцінив критично з огляду на те, що за загальним правилом, формальні неточності у документах не можуть бути підставою для обмеження особи у реалізації її права на соціальний захист шляхом призначення пенсії.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Скаржник вказує, що позивачка не має необхідного пільгового стажу роботи 20 років та не досягла 55 річного віку, встановленого п.5 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV, а тому підстави для призначення позивачці пенсії згідно п.5 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV відсутні. Відтак, скаржник наполягає, що спірне рішення є правомірним, а позов задоволенню не підлягає.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 17.10.2024 позивачка звернулася до Відділу обслуговування громадян з питань призначення пенсій Головного Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №14 із заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Заяву та додані до неї документи розглянуті за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
23.10.2024 відповідачем прийняте рішення № 047150029141 про відмову позивачці в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи та недосягнення необхідного пенсійного віку, а саме 55 років на дату звернення.
Пенсійним органом зазначено, страховий стаж заявниці становить 38 років 08 місяців 25 днів. Пільговий стаж роботи - 14 років 02 місяці 02 дні.
До страхового стажу роботи заявниці зараховано всі періоди роботи. До пільгового стажу роботи не зараховані періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 15.06.1988:
- з 01.11.2012 по 06.05.2019, - згідно довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 6 від 16.10.2024;
- з 01.09.2023 по 04.12.2023, - згідно довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №11 від 16.10.2024;
- з 27.07.2020 по 31.08.2023, - згідно довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 20 від 16.10.2024;
- з 02.04.2011 по 31.10.2012, - згідно довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 18 від 10.12.2015,
До пільгового стажу роботи не зараховано періоди роботи згідно довідок №6, №11, № 20 від 16.10.2024, оскільки довідки не відповідають додатку №5, а саме: підписані двома особами, тоді як необхідно підписи трьох відповідальних осіб, та в довідках не вказано про виконання встановлених норм обслуговування. Пільгова довідка №18 від 10.12.2015 - не відповідає додатку №5.
Вважаючи рішення № 047150029141 від 23.10.2024 протиправним, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Згідно п.5 ч.2 ст. 114 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.
Відповідно до пп.2 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, наведені у цьому пункті, в тому числі: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку №22-1 визначені документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме:
довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).
Положенням ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII встановлено, що основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж для призначення пенсій є трудова книжка. Це ж передбачено і п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Відповідно до вказаного Порядку №637 за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. І лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пенсійне забезпечення, необхідне надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17.
В спірному випадку, судом встановлено, що згідно записів в трудовій книжці позивачки НОМЕР_1 від 15.06.1988 позивачка працювала:
з 02.04.2011 по 31.10.2012 оператором тваринницьких комплексів та механізованих ферм (по догляду) відділку №3 племінної ферми ТОВ «Фактор Д» (уточнююча довідка№ 18 від 10.12.2015);
з 01.11.2012 по 06.05.2019 оператором тваринницьких комплексів та механізованих ферм (по догляду) відділку №3 племінної ферми; цеху відтворення промислового свинокомплексу; відділку опоросу цеху опоросу та дорощування промислового свинокомплексу ТОВ «Рантье» (уточнююча довідка № 6 від 16.10.2024);
з 27.07.2020 по 31.08.2023 оператором тваринницьких комплексів та механізованих ферм (по догляду) цеху відгодівлі племінної ферми; відділку очікування цеху відтворення промислового свинокомплексу; відділку опоросу цеху відтворення промислового свинокомплексу ТОВ «Стронг-Інвест» (уточнююча довідка № 20 від 16.10.2024);
з 01.09.2023 по 04.12.2023 оператором тваринницьких комплексів та механізованих ферм (по догляду) відділку очікування цеху відтворення промислового свинокомплексу; відділку опоросу цеху відтворення промислового свинокомплексу ТОВ «Агро Новорайське» (уточнююча довідка №11 від 16.10.2024).
Вказані вище уточнюючі довідки в сукупності із записами трудової книжки позивачки в повній мірі підтверджують факт її роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком відповідно до п.5 ч.2. ст.114 3акону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З приводу відсутності у довідках від 16.10.2024 № 6, № 20, № 11 інформації про виконання встановлених норм обслуговування, суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно п.5 ч.2 ст. 114 Закону України №1058-ІV норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Водночас Кабінетом Міністрів України норми обслуговування для цілей призначення пенсій дояркам (операторами машинного доїння), свинаркам-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства встановлені не були.
Таким чином, відсутність нормативно-правого акту щодо порядку визначення норми обслуговування тварин не може свідчити про невиконання таких норм та не спростовує факту виконання позивачкою робіт за посадою оператора промислового свинокомплексу і, відповідно, не може бути підставою для висновків про відсутність пільгового стажу для призначення пенсії через відсутність інформації (документів) про встановлення та виконання норм обслуговування тварин.
Суд апеляційної інстанції враховує, що відповідно до позиції, яка висловлена Верховним Судом у постановах від 25.04.2019 у справі №593/283/17 та від 30.09.2019 у справі №638/18467/15-а і враховується судом при розгляді цієї справи, формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивачки її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Також суд апеляційної інстанції не приймає аргументи скаржника, що позивачка не досягла віку 55 років, що передбачено п.5 ч.2 ст. 114 Закону України №1058-ІV, адже позивачка має право на пенсію за віком на пільгових умовах за дотримання умов, що визначені у абз. 3 п.5 ч.2 ст. 114 Закону України №1058-ІV.
Відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області №047150029141 від 23.10.2024 є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд апеляційної інстанції враховує, що в спірному випадку заява позивачки розглянута згідно положень Порядку №22-1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області та саме цим органом прийнято спірне рішення.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у цьому спорі є належним відповідачем.
Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2025 року у справі № 160/33594/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров