Справа № 420/7677/25
20 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.03.2025 пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та з урахуванням коефіцієнтів її зменшення згідно зі статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням фактично проведених виплат.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2025 року - без змін.
28.10.2025 Одеським окружним адміністративним судом у справі №420/7677/25 видано виконавчий лист.
Ухвалою суду від 02.12.2025 заяву позивача в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задоволено частково. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25 протягом 30 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
26.12.2025 та додатково 14.01.2026 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25, в якому представник відповідача зазначив про наступне.
Так, Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 по справі №420/7677/25, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2025 по справі №420/7677/25, 03.12.2025 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 без обмеження максимального розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням фактично проведених виплат.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 визначено у розмірі 64848,35 грн.
Що стосується заборгованості по справі №420/7677/25, Головне управління зазначає наступне.
На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №420/12944/25, а також з урахуванням всіх винесених ухвал судом по справі №420/12944/25, відділом з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 03.12.2025 проведено перерахунок пенсії Позивача, з якого вбачається, що будь-які обмеження пенсії не застосовуються.
З вищевказаних перерахунків вбачається наступне:
з 01.02.2023 пенсію з надбавками визначено у розмірі 60985,15 грн., до виплати - 60985,15 грн.;
з 01.03.2025 пенсію з надбавками визначено у розмірі 64842,35 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 64848,35 грн.
Доплату за період з 01.02.2023 по 31.12.2025, після проведеного перерахунку пенсії на підставі рішення суду по справі №420/12944/25, визначено у розмірі 381163,92 грн, яка обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
При цьому, Головне управління звертає увагу суду на те, що перерахунки пенсії позивача, на виконання рішень суду по справі №420/7677/25 та по справі №420/12944/25 проведені в один й той самий день (03.12.2025), які в свою чергу охоплюють один й той самий період (з 01.03.2025 по 31.12.2025), а тому, з урахуванням того, що рішення суду по справі №420/12944/25 набрало законної сили раніше, аніж рішення суду по справі №420/7677/25, заборгованість з виплати пенсії включено до розрахунку на доплату від 03.12.2025 по справі №420/12944/25.
Сума заборгованості з 01.03.2025 по 31.12.2025 складає 320709,10 грн.
При цьому, в графі підлягало виплаті з 01.03.2025 зазначена сума 64848,35 грн. (яка відповідно до перерахунків пенсії з 01.03.2025 та 01.01.2026), що є підсумком пенсії позивача без застосування обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Після проведеного перерахунку на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №420/12944/25 частина нарахованої доплати пенсії зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 в сумі 5240,80 грн. (поточна заборгованість) в грудні 2025 року за рахунок виділених асигнувань додатковими відомостями.
Таким чином, Головним управлінням виконано рішення суду по справі №420/7677/25 в межах покладених судом зобов'язань, а заборгованість з 01.03.2025 по 31.12.2025 у розмірі 320709,1 грн включена до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії по справі №420/12944/25, що в свою чергу не може бути предметом розгляду на стадії виконання судового рішення по даній справі.
Щодо нарахування заборгованості з 01.01.2026 року, повідомлено наступне.
У випадку коли наявно більше одного судового рішення, до якого застосовується постанова Кабінету Міністрів України №821, різниця обчислюється лише для останнього судового рішення.
Перераховані пенсії за рішеннями суду (або нарахована різниця) - це сума пенсії або щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), визначена як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів.
З 01.01.2026 по справі №420/7677/25 позивачу нарахований поточний борг за січень 2026, а саме різницю між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів.
Оскільки позивачу 05.01.2026 виплачено пенсію за січень 2026 у розмірі 35162,52 грн., то поточний борг за рішенням суду по справі №420/7677/25 склав: 64848,35 грн. (підсумок пенсії з 01.01.2026) - 35162,52 грн. (виплачена пенсія за січень 2026) = 29685,83 грн. (поточний борг за рішенням суду).
Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
Кабінетом Міністрів України бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік не затверджено, тому Головне управління на сьогодні діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків на 2026 рік.
Наказом Пенсійного фонду України від 31 грудня 2025 року №222 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на 2026 рік», Головному управлінню доведено тимчасовий розпис доходів і видатків на 2026 рік. Тимчасовим розписом доходів і видатків Головного управління на 2026 рік передбачено:
видатки на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: на виплату пенсії в солідарній системі, перерахованих на виконання рішення суду передбачені всього в сумі 15904,8 грн. (в січні 0,0 грн.), на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - всього в сумі 16197,3 грн. (в січні 0,0 грн.);
видатки за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені всього в сумі 15084,9 грн. (в січні 0,0 грн.), на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - всього в сумі 25890,3 грн.(в січні 0,0 грн.).
Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
Відповідно до п. 5,6 Порядку, виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
В той же час, пунктом 7 Порядку регламентовано, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Отже, Порядок виплати пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений Постановою №821 кардинально відрізняється від порядку виконання судових рішень, який діяв до набрання чинності цієї постанови та передбачав виплату усієї суми боргу разово в порядку черговості набрання рішення суду, при наявності виділених на цю мету бюджетних коштів.
Враховуючи зазначене, виплата заборгованості здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого Постановою №821 у сумі, пропорційно виділеної бюджетними асигнуваннями на цю мету.
Отже, у зв'язку з тим, що виплата заборгованості проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, проте тимчасовим розписом доходів і видатків Головного управління на 2026 рік передбачено на таку виплату з січня 2026 по березень 2026 - 0 гривень. Тобто, тимчасовим розписом доходів і видатків Головного управління на 2026 рік кошти на погашення заборгованості перерахованих на виконання рішення суду передбачені лише з квітня 2026.
З огляду на вище викладене, представник відповідача просить суд:
прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 року по справі №420/7677/25;
у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту звільнити від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та встановити Головному управлінню додатковий (новий) 3 (трьох) місячний строк для його повторного подання.
29 грудня 2025 позивачем надано заперечення на звіт, в яких зазначено про наступне.
Як вказує позивач, новий розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становитиме 68848,35 грн. Перерахунок пенсії проведено за період з 01.03.2025 до 31.12.2025. Тобто, з 01.01.2026 ПФУ пенсію вже знов обмежує.
На переконання позивача, звіт не відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України, оскільки не містить повних та достовірних відомостей про фактичне виконання судового рішення.
Зокрема, не надано документальних доказів перерахунку пенсії з 01.03.2025 без обмежень; не вказано розмір фактично нарахованої та виплаченої пенсії за кожен місяць з 01.03.2025 по грудень 2025 року; не підтверджено виплату недоотриманої пенсії (доплати) за період з 01.03.2025 з урахуванням раніше виплачених сум, орієнтовна, на основі даних звіту ПФУ та виписки ПриватБанку фактично виплачених сум, складає 327217 грн.
Твердження про відсутність доплати суперечить рішенню суду. Суд зобов'язав здійснити нарахування та виплату пенсії з 01.03.2025 без обмежень, з урахуванням фактично проведених виплат. Якщо повний розмір пенсії становить близько 64 848 грн (як зазначено у звіті та заявах позивача), а фактично виплачувалась обмежена сума (близько 32927 грн на місяць), то різниця за 10 місяців (березень-грудень 2025) становить значну суму недоотриманої пенсії, яка мала бути нарахована та виплачена. Посилання на рішення у справі №420/29190/24 не скасовує зобов'язання за цим рішенням.
Звіт не пояснює, чому перерахунок проведено лише у грудні 2025 року, хоча рішення набрало законної сили 09.10.2025, а виконавчий лист видано 28.10.2025.
Станом на дату подання звіту (26.12.2025) та поточну дату (28.12.2025) позивач не отримав жодної доплати за період з 01.03.2025, а поточні виплати за грудень 2025 року залишаються обмеженими.
Відповіді ГУ ПФУ від 20.11.2025 та 10.12.2025, а також центрального ПФУ від 23.12.2025 підтверджують, що перерахунок не проведено умисно, а виплата недоотриманої пенсії (доплати) за період з 01.03.2025 не здійснена через відсутність фінансування. Це є повним невиконанням рішення, оскільки ст. 370 КАС України вимагає не лише нарахування, а й виплати. Постанова №821 регулює порядок, але не звільняє від відповідальності за невиконання судового рішення.
Рішення у справі №420/29190/24 від 25.07.2025 стосується перерахунку пенсії без обмежень за періоди з 01.02.2023 та 01.03.2024 (з урахуванням індексації за постановами КМУ 2022- 2024 рр.), а не 2025 року. Воно не охоплює обмеження за ст. 46 Закону "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та п. 1 постанови КМУ №1 від 03.01.2025. Твердження відповідача про «врахування доплати» є необґрунтованим - відсутні розрахунки, як перерахунок 2023- 2024 вплинув на борг за 2025. Це не звільняє від виконання самостійного рішення у справі №420/7677/25 (ст.370 КАС України). Розрахунок на доплату у справі №420/29190/24 складає 21605,98 грн.
На звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії за рішенням суду без понижуючих коефіцієнтів 29.10.25, 17.11.25 відповідач умисно продовжував не виконувати рішення суду (у листопаді зовсім не виплатив пенсію) обмежував та не перераховував пенсію. Це свідчить про тривале невиконання рішення. Посилання на програмне забезпечення не є поважною причиною затримки, оскільки органи влади зобов'язані забезпечити виконання рішень у встановлені строки (ст. 129-1 Конституції України).
Відповідь центрального Пенсійного фонду України від 23.12.2025 №2800-030203- 8/89063 прямо підтверджує умисне та стійке ухилення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25.
З огляду на вказане позивач просить:
відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення від 22.05.2025 у справі №420/7677/25 як такого, що не відповідає вимогам закону та не підтверджує фактичне виконання судового рішення;
накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф відповідно до ч. 3 та ч. 10 ст. 382-3 КАС України;
встановити новий строк для подання належного звіту про виконання судового рішення, за рішенням суду.
Разом з тим, 14.01.2025 до суду від позивача надійшли заперечення на письмові пояснення відповідача, в яких вказано про наступне.
Так, як вказує позивач, письмові пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 13.01.2026 не підтверджують належного виконання рішення суду, яке набрало законної сили 09.10.2025, та не спростовують доводів позивача.
Позивач стверджує, що самі пояснення відповідача містять визнання наявності заборгованості, розбіжностей у розрахунках і факту подальшого застосування обмежень пенсії, що прямо заборонено резолютивною частиною рішення суду у справі №420/7677/25.
Водночас у письмових поясненнях від 13.01.2026 відповідач сам визнає: заборгованість за період з 01.03.2025 по 31.12.2025 у сумі 320709,10 грн; поточний борг за січень 2026 року у сумі 29685,83 грн; виплату лише частини належних сум.
За таких обставин твердження про «повне виконання рішення суду» є необґрунтованим і таким, що спростовується матеріалами справи.
Позивач зауважує, що 05.12.2025 пенсія за грудень 2025 року виплачена з повторним застосуванням обмежень та коефіцієнтів, що прямо суперечить рішенню суду та підтверджено матеріалами справи і додатками до пояснень відповідача від 13.01.2026.
Посилання відповідача на рішення суду у справі №420/12944/25 як на підставу для включення або «перенесення» виконання рішення у справі №420/7677/25 є юридично необґрунтованим та прямо забороненим КАС України і законом.
У справі №420/12944/25 суд зобов'язав відповідача здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.
Зазначене рішення стосується іншого періоду (з 01.02.2023 року), має інший предмет спору, передбачає інші суми та інший обсяг зобов'язань, і, що принципово, не виконано відповідачем у повному обсязі.
19 січня 2026 року від позивача надійшла заява, в якій позивач вказує, що в межах здійснення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25 боржник продовжує умисно ухилятися від виконання судового рішення, подаючи до суду документи, які не відносяться до предмета судового контролю, та використовуючи типові прийоми імітації виконання, що мають системний характер і застосовуються ним також в інших судових справах.
Боржник подає до суду документи про так зване «замовлення коштів у центрального апарату Пенсійного фонду України», намагаючись представити їх як доказ виконання або реального наміру виконати рішення суду.
Такі документи є фальшивими доказами у процесуальному значенні, оскільки не підтверджують нарахування, не підтверджують виплату, не підтверджують погашення заборгованості у сумі 320709,10 грн.
У заяві від 19.01.2026 позивач просить зокрема, зобов'язати боржника надати суду детальний письмовий розрахунок недоотриманих сум пенсії у розмірі 320709,10 грн за період з 01.03.2025 по 31.12.2025 та надати оцінку діям боржника як умисному введенню суду в оману та зловживанню процесуальними правами при вирішенні питання про застосування заходів процесуального примусу, передбачених ст.382 КАС України.
Розглянувши звіт пенсійного органу, суд зазначає про таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно зі ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
У частинах першій, другій, третій, четвертій, п'ятій, одинадцятій статті 382-3 КАС України закріплено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (ч.3 ст. 382-3).
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними (абз.2 ч.5 ст.382-3 КАС України).
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для накладення на керівника ГУ ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання рішення суду по цій справі, суд зазначає про наступне.
З аналізу ст.382-3 КАС вбачається, що у разі відмови у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, додатково до встановлення нового строку для подання звіту, суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф.
При цьому, відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 382-3 КАС України, суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 382-3 КАС України, якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відтак, КАС України передбачає, що у разі вжиття суб'єктом владних повноважень усіх можливих заходів для виконання рішення суду, яке стосується пенсійних виплат, штраф на керівника суб'єкта владних повноважень може не накладатися.
Так, згідно з даним КП «Діловодство спеціалізованого суду» та Єдиного державного реєстру судових рішень, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі №420/12944/25, яке набрало законної сили 31.07.2025 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.02.2023 року пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025 на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/7677/25, розмір пенсії позивача становить 64848,35 грн.
Сума заборгованості з 01.03.2025 по 31.12.2025 складає 381163,92 грн.
При цьому, як зазначає ГУ ПФУ в Одеській області, доплату за період з 01.02.2023 по 31.12.2025, після проведеного перерахунку пенсії на підставі рішення суду по справі №420/12944/25, визначено у розмірі 381163,92 грн, яка обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації, що підтверджується відповідними розрахунками.
Як вбачається з наданих відповідачем перерахунків пенсії позивача, на виконання рішень суду по справі №420/7677/25 та по справі №420/12944/25 проведені в один й той самий день (03.12.2025).
Так, відповідач здійснив загальний розрахунок заборгованості з виконання рішення суду по справі №420/12944/25 та по справі №420/7677/25, яка становить 381163,92 грн та включена до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії по справі №420/12944/25.
В свою чергу, як вбачається з матеріалів звіту, ГУ ПФУ в Одеській області листом від 10.12.2025 №1500-0403-5/199044 звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду від 30.06.2025 у справі №420/12944/25 ОСОБА_1 .
При цьому, ПФУ листом від 26.12.2025 за вих.№2800-030101-9/90462 повідомило ГУ ПФУ в Одеській області, зокрема про таке.
Як вказано у відповіді ПФУ від 26.12.2025 за вих.№2800-030101-9/90462, нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень.
Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 №1152 “Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік».
Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1), Плани доходів і видатків Головних управлінь Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено 22.09.2025 і надіслано до виконання.
Механізм фінансування з бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду, який передбачає здійснення виплат за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати визначено пунктом 25 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної сили рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
Пенсійний фонд України у листі від 26.12.2025 за вих.№2800-030101-9/90462 зауважив, що Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 85450386), від 23.04.2020 у справі №560/523/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 88886054) та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 71834551) дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Повертаючи до розгляду поданого звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, суд зазначає, що порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 4 Порядку, видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Згідно з пунктами 5, 6, виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Відповідно до пункту 7, 8, для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку. Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
З огляду на вище викладене та виходячи з того, що Головним управлінням здійснюються заходи щодо виділення коштів з Державного бюджету, суд доходить висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Разом з тим, суд наголошує, що в умовах воєнного стану більша частина державних коштів спрямовуються на посилення обороноздатності країни, що в свою чергу мінімізує фінансування державних установ за рахунок бюджету, в тому числі і на виконання рішення судів щодо виплати заборгованості з пенсії за минулий період.
Накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ в Одеській області в порядку ст.382 КАС України жодним чином не прискорить виділення бюджетних коштів Пенсійному фонду України, які в свою чергу могли би бути спрямовані на виплату заборгованості з пенсії за минулий період, зокрема позивачу.
Аналогічна позиція викладена в постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2025 у справі №420/12563/20.
Окрім того, стосовно доводу відповідача щодо обмеження відповідачем пенсії з 01.01.2026 року, то суд вважає вказаний довід безпідставним, оскільки, відповідно до здійсненого перерахунку пенсії позивача з 01.01.2026 вбачається, що розмір пенсії позивача становить 64848,35 грн без застосування будь-яких обмежень максимальним розміром та застосування понижуючих коефіцієнтів.
За результатом розгляду поданого звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25, суд доходить висновку, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025 без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», та визначено розмір пенсії в сумі 64848,35 грн.
При цьому, заборгованість з 01.03.2025 обліковано за іншим рішенням суду у справі №420/12944/25 та визначено у розмірі 381163,92 грн.
Натомість, відповідач не здійснив виплату заборгованості, що виникла у зв'язку з проведеним перерахунком пенсії позивача з 01.03.2025, а також не здійснив виплату пенсії позивача у новому розмірі в повному обсязі.
Водночас, з матеріалів звіту встановлено, що невиплата заборгованості викликана саме відсутністю бюджетних асигнувань, незважаючи на намагання відповідача отримати суми коштів з Пенсійного фонду України для виплати позивачу суми заборгованості з виплати пенсії.
Суд погоджується з твердженням позивача щодо зобов'язання відповідача надати суду детальний письмовий розрахунок недоотриманих сум пенсії за період з 01.03.2025 до 31.12.2025 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25.
Суд відхиляє твердження відповідача щодо обліку заборгованості на виконання рішень суду по справі №420/7677/25 з урахуванням заборгованості по справі №/12944/25, оскільки з цих розрахунків неможливо виокремити нараховану заборгованість на виконання рішення суду по справі №420/7677/25.
Відтак, суд вважає, що наявні підстави для зобов'язання відповідача надати суду детальний письмовий розрахунок недоотриманих сум пенсії за період з 01.03.2025 до 31.12.2025 на виконання рішення суду у справі №420/7677/25, в тому числі у розрізі загальної суми заборгованості з 01.03.2025 по дату проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25, та поточної суми заборгованості з виплати щомісячної пенсії у перерахованому розмірі.
Враховуючи наведене у сукупності, суд доходить висновку про часткове виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/7677/25.
Стосовно вимоги позивача надати оцінку діям боржника як умисному введенню суду в оману та зловживанню процесуальними правами при вирішенні питання про застосування заходів процесуального примусу, передбачених ст. 382 КАС України, то суд вказує, що позивачем не надано доказів на підтвердження вчинення дій відповідачем щодо введення суду в оману шляхом надання фальшивих доказів, як вказує позивач.
Вказаний довід позивача, зокрема є його незгодою із сумою, що складає 381163,92 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації, а також з порядком виплати пенсії позивача.
З огляду на вищевказане, суд доходить висновку щодо відсутності підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Як вже зазначено судом, відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 382-3 КАС України, якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
У поданому звіті міститься клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про звільнення від сплати штрафу.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку щодо наявності підстав для звільнення керівника ГУ ПФУ в Одеській області від сплати штрафу у зв'язку з відмовою суду у прийнятті звіту, оскільки суд встановив, що наразі відсутні бюджетні асигнування у суб'єкта владних повноважень, а керівником ГУ ПФУ в Одеській області вжито необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. 248, 256, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту, поданого 26.12.2025 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 90 денний строк з дати прийняття цієї ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25 разом з детальним письмовим розрахунком недоотриманих сум пенсії ОСОБА_1 за період з 01.03.2025 до 31.12.2025 на виконання рішення суду у справі №420/7677/25, в тому числі у розрізі загальної суми заборгованості з 01.03.2025 по дату проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №420/7677/25, та поточної суми заборгованості з виплати щомісячної пенсії у перерахованому розмірі.
Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про звільнення від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від сплати штрафу у зв'язку з відмовою суду у прийнятті звіту.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.293, 295, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України.
Суддя Дмитро БАБЕНКО