Ухвала від 19.01.2026 по справі 420/6781/25

Справа № 420/6781/25

УХВАЛА

19 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

I. Зміст заяви та позиція сторін.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 року по справі № 420/6781/25 надано Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 по справі № 420/6781/25.

Позивач не скористався правом на висловлення своєї позиції щодо поданого Головним управлінням ПФУ в Одеській області звіту про виконання судового рішення

II. Процесуальні дії суду.

Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 09.01.2026 року вказана заява передана на розгляд судді Дубровній В.А.

Згідно частини 1 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Ознайомившись з матеріалами звіту ГУ ПФУ про виконання судового рішення , суд вважає за можливе призначити здійснити його розгляд в порядку письмового провадження.

IІ. Обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2025 року, яке набрало законної сили 27.10.2025 року, позовну заяву ОСОБА_1 (до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 , пенсії в разі втрати годувальника на підставі довідки № ЮО117646 від 20 січня 2025 року про розмір грошового забезпечення сина - ОСОБА_2 , виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , починаючи з 01 лютого 2020 року на підставі довідки № ЮО117646 від 20 січня 2025 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою суду від 11.12.2025 встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду в порядку статті 382 КАС України. Зобов'язано ГУ ПФУ подати протягом одного місяця з дати отримання ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2025 року по справі № 420/6781/25.

09.01.2026 р. на виконання вказаної ухвали суду, ГУ ПФУ в Одеській області подано Звіт про виконання судового рішення та просить його прийняти з урахуванням наступного.

Щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 по справі № 420/6781/25, яке набрало законної сили 27.10.2025, в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 , то

- 02.01.2026 проведено перерахунок його пенсії з 01.02.2020 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № ЮО117646 від 20.01.2025, з урахуванням раніше проведених виплат. (копії перерахунків пенсіїдодаються)

- розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення суду з 01.02.2026 становить 12 740,70 грн.

Щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 по справі № 420/6781/25 в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості, то

- з 2020 року всі операції щодо пенсійного забезпечення громадян, в тому числі і здійснення перерахунків призначених пенсій на виконання рішень суду здійснюється виключно засобами програмного забезпечення у відповідній системі Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ)

- - доплата за період з 01.02.2020 по 31.01.2026 в розмірі 151006,31 грн. обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. (скриншот з реєстру надається)

- Кабінетом Міністрів України бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік не затверджено, тому Головне управління на сьогодні діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків на 2026 рік.

- наказом Пенсійного фонду України від 31 грудня 2025 року № 222 "Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на 2026 рік", Головному управлінню доведено тимчасовий розпис доходів і видатків на 2026 рік.

- Тимчасовим розписом доходів і видатків Головного управління на 2026 рік передбачено: видатки на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: на виплату пенсії в солідарній системі, перерахованих на виконання рішення суду передбачені всього в сумі 15904,8 грн. (в січні 0,0 грн.), на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - всього в сумі 16197,3 грн. (в січні 0,0 грн.); видатки за рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, передбачені всього в сумі 15084,9 грн. (в січні 0,0 грн.), на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень - всього в сумі 25890,3 грн.(в січні 0,0 грн.). Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень.

- виплата доплати за період з 01.02.2020 по 31.01.2026 буде здійснена відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 "Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень".

- 09.01.2026 ГУ ПФУ листом № 1500-0403- 5/3590 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо розгляду питання про виділення коштів в сумі 151006,31 грн для виконання рішення суду по по справі 420/6781/25 у зв'язку з необхідністю надання звіту до суду відповідно до ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 по справі № 420/6781/25.

- Головне управління не може визначити орієнтовні строки повного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від року по справі № 420/6781/25 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип "пропорційності" виплати коштів - кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень.

З огляду на вказане ГУ ПФУ просить прийняти Звіт про виконання судового рішення з урахуванням того, виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

ІV. Норми права, які застосував суд

За приписами положень статей 129 та 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Аналогічні положення містяться у статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. ( частина 1 статі 381-1 КАС країни)

Розгляд звіту про виконання судового рішення врегульовано статтею 382-2 КАС України, в редакції Закону № 4094-IX від 21.11.2024 р., який набрав чинності 19.12.2024 року, зокрема

- звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому. (частина друга статті 382-2 КАС України).

- до звіту додаються:1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу (частина третя статті 382-2 КАС України).

Питання щодо прийняття судом рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення визначені статтею 382-3 КАС України, зокрема,

- за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. (частина перша статті 382-3 КАС України)

- суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. ( частина другої статті 382-3 КАС України).

- якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу. ( частина 11 ст.382-3 КАС України).

V. Оцінка та висновок суду

З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.

При цьому, надано право суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, з метою забезпечення належного виконання рішення, застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання такого судового рішення у строк, встановлений судом, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

Відтак, процесуальне рішення про прийняття звіту суб'єкта владних повноважень може бути прийняте виключно у випадку повного виконання рішення суду та у відповідності до його резолютивної частини.

Як зазначалась вище, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 по справі № 420/6781/25 зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , починаючи з 01 лютого 2020 року на підставі довідки № ЮО117646 від 20 січня 2025 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням виплачених сум.

Згідно поданого звіту та доданих до нього матеріалів, на виконання даного рішення суду ОСОБА_1 проведено 02.01.2026 перерахунок його пенсії з 01.02.2020 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № ЮО117646 від 20.01.2025, з урахуванням раніше проведених виплат, за результатами доплата за період з 01.02.2020 по 31.01.2026 складає 151 006,31 грн., яка обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації, що підверджується копіями перерахунків пенсії та скриншотом з реєстру.

З огляду на вказане, дане судове рішення в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 є виконаним, а відтак наявні підстави для прийняття звіту у цій частині виконання судового рішення.

Вирішуючи питання прийнятності звіту про виконання судового рішення в частині виплати ОСОБА_1 суми доплати 151 006,31 грн. за період з 01.02.2020 по 31.01.2026 внаслідок проведеного перерахунку його пенсії, суд враховує наступне.

За правовою позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 13.11.2025р. по справі №640/16655/21, аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду без поважних на те причин тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами статті 382-3 КАС України. А тому, вирішуючи питання щодо прийняття або відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення з подальшим застосуванням таких заходів судового контролю як встановлення нового строку для подання звіту й накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень (боржника), суд має встановити факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Зокрема суд повинен з'ясувати чи вживалися суб'єктом владних повноважень (зокрема в особі його керівника) всі необхідні та вичерпні заходи для своєчасного і повного виконання судового рішення, та які саме заходи; чи діяв зазначений керівник при вжитті тих чи інших заходів добросовісно, пропорційно, своєчасно та обґрунтовано; чи існували документально підтверджені поважні обставини, які ускладнюють виконання судового рішення. Необхідність встановлення судом цих обставин під час розгляду звіту про виконання судового рішення, ухваленого у справі, яка стосується здійснення пенсійних (соціальних та ін.) виплат, випливає безпосередньо зі змісту частин другої і п'ятої статті 382-3 КАС України.

Як вбачається з переліку документів, доданого до Звіту про виконання судового рішення документів, то на підтвердження відсутності виділених коштів з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, у т.ч. щодо виплата нарахованої ОСОБА_1 доплати пенсії, ГУ ПФУ в Одеській області надано вищевказані Тимчасовий розпис доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на 2026 року, затверджений наказом Пенсійного фонду України від 31.12.2025 року №222, лист ГУ ПФУ в Одеській області від 09.01.2026 за вих. № 1500-0403-5/3590, скріншот щодо внесення відомостей про виконання рішення у справі №420/6781/25 до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Проаналізувавши доводи ГУ ПФУ, викладені у наданому звіті про виконання судового рішення, а також дослідивши долучені до звіту копії документів сукупно з іншими матеріалами справи, в частині не виконання судового рішення щодо погашення нарахованої доплати станом на день подання цього звіту, суд зазначає, що Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі № 757/29541/14-а від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Отже, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 по справі № 420/6781/25 шляхом здійснення виключно перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.

Відтак, ГУ ПФУ не надано доказів виплати на користь позивача належних йому коштів, а відтак відсутні докази повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі.

При цьому, суд погоджується з позицією ГУ ПФУ, що невиконання рішення суду в частині здійснення виплати пов'язане з об'єктивними причинами, які не залежать від волі відповідача, оскільки виділення коштів відбувається за відповідними бюджетними асигнуваннями з Пенсійного фонду України, долучивши до звіту вищевказані докази.

Одночасно суд приймає до уваги що 14.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 821, якою затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.

Відповідно до пунктів 4 - 7 цього Порядку видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

На даний час Кабінетом Міністрів України бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік не затверджено, тому Головне управління на сьогодні діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків на 2026 рік

Тобто, враховуючи черговість виплат на виконання рішень суду, яка визначається датою набрання ними законної сили, ГУ ПФУ наголошує, що виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.02.2020 по 31.01.2026 в сумі 151006,31 грн буде здійснена з урахуванням Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Оскільки ГУ ПФУ виконане рішення суду не у повному обсязі (не надано доказів виплати ОСОБА_1 донарахованих сум пенсії), тому, на думку суду наявні підстави для встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 р. по справі № 420/6781/25 - протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.

Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд

ухвалив:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 р. по справі № 420/6781/25 в частині проведення з 01.02.2020 року перерахунку пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 , на підставі довідки № ЮО117646 від 20 січня 2025 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням виплачених сум.

Встановити Головному управлінню Пенсійного Фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 р. по справі № 420/6781/25 протягом 3-х (трьох) місяців з дати отримання копії даної ухвали.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.А. Дубровна