20 січня 2026 р. № 400/7936/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву по адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
проСт. 383 визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності СВП,
У провадженні Миколаївського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області, в якому позивач просив: визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення ОСОБА_1 на загальних підставах і без обмеження будь-яким тимчасовим періодом масових перерахунків пенсії за вислугу років, невиплати заборгованості по пенсії за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 роки в сумі 5475,26 грн.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області проводити на загальних підставах, без обмеження будь-яким тимчасовим періодом масові перерахунки та виплату пенсії ОСОБА_1 , з усіма надбавками і підвищеннями, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 -12, починаючи з 01.07.2021 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплачувати, починаючи з 01.07.2021р., без обмеження будь-яким тимчасовим періодом, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень до розміру пенсії ОСОБА_1 , визначеної відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., з нарахуванням компенсації втрати доходу за затримку виплати пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість по пенсії в сумі 5475,26 грн. за період з 05.03.2019р. по 03.09.2019р., з нарахуванням компенсації втрати доходу за затримку виплати пенсії, починаючи з 05.03.2019р. по день фактичної виплати; стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь позивача 250000 грн. моральної шкоди, в режимі негайного виконання рішення, одним платежем; винести окрему ухвалу суду про невідповідність директивного листа Пенсійного фонду України від 17.02.2015 р. № 4626/02-40 нормам Конституції України, Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне державне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV, Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 №1282-XII, "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 №1078, в частині обов'язковості виконання судових рішень, дотримання встановленого порядку проведення перерахунку та індексації раніше призначених пенсій. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.11.2021, яке від 18.06.2018, зазначений позов задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у встановленні та виплаті з 01.07.2021 року щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області установити та виплатити з 01.07.2021 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2021 року у справі № 400/7936/21 - скасовано в частині, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , та в цій частині ухвалено нову постанову. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області при виплаті з 01.07.2021 року щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати доходу за затримку виплати пенсії. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ЄДРПОУ:13844159) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) у відшкодування моральної шкоди 2393 грн. (дві тисячі триста дев'яності три гривні). Закрито провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення на загальних підставах і без обмеження будь-яким тимчасовим періодом масових перерахунків пенсії за вислугу років, не виплати заборгованості по пенсії за період з 05.03.2019 року по 03.09.2019 року в сумі 5475,26 грн.; про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплатити заборгованість по пенсії в сумі 5475,26 грн. за період з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р., з нарахуванням компенсації втрати доходу за затримку виплати пенсії, починаючи з 05.03.2019 р. по день фактичної виплати. В іншій частині рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2021 року у справі №400/7936/21 - залишити без змін.
19.01.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з заявою про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Обґрунтовуючи вказану заяву позивач зазначає, що судом прийнято рішення у справі № 400/7936/21 яким його позов до ГУ ПФУ у Миколаївській області задоволено частково. Вказує, що після набрання чинності рішенням, отримав виконавчий лист, за яким було відкрито виконавче провадження. Повідомляє, що постановою державного виконавця від 30.01.2024 вказане виконавче провадження було закінчено на підставі п. 11 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".
Разом з тим, як зазначає ОСОБА_1 рішення суду від 22.11.2021 не виконано повністю, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення, гарантоване державою, а відтак є необхідним зобов'язати відповідача, визнати його дії протиправними, невідкладно виконати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі № 400/7936/21 в частині нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 2000грн, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", за період з 01.07.2021 року по 31.03.2025 року та з 01.04.2025 року, з виплатою заборгованості по пенсії, з компенсацією втрати частини доходів за затримку строків виплати пенсії.
Відповідно до змісту статті 383 КАС України заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
З огляду на викладене та беручи до уваги положення статті 383 КАС України, суд дійшов висновку про розгляд поданої заяви в порядку письмового провадження.
Вирішуючи подану заяву, суд виходив з такого.
Згідно з положеннями стаття 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З системного аналізу зазначених норм можна дійти висновку, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований в тому числі і приписами ст. 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправним дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує законні права та інтереси позивача.Застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів ст.ст. 383, 249 КАС України можливе лише у разі встановлення факту протиправного невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 у справі №400/7936/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області при виплаті з 01.07.2021 року щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати доходу за затримку виплати пенсії.
На виконання вказаного рішення суду виданий виконавчий лист зобов'язального характеру, який був пред'явлений для виконання до відділу примусового виконання рішень за вказаним виконавчим листом постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) відкрито виконавче провадження №70144737.
Постановою державного виконавця від 30.01.2024 закрито виконавче провадження на підставі п. 11 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з вжиттям всіх заходів примусового виконання рішення суду, передбачених законом.
Оцінюючи вказані доводи суд виходить з такого.
Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За змістом наведеного виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ у Миколаївській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Як встановлено, виплата донарахованих сум за період з 01.07.2021 року по 31.03.2025 року не відбулася через відсутність відповідного фінансового забезпечення.
Отже, вже перераховану суму пенсії позивачеві не було виплачено у зв'язку з відсутністю державного асигнування. Такі підстави невиконання судового рішення, на переконання суду, є поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить стягувачу, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Суд акцентує увагу, що ГУ ПФУ в Миколаївській області не ухилялося від виконання рішення суду, лише повідомило, що доплата перерахованої пенсії в період з 01.07.2021 року по 31.03.2025 року буде здійснюватись після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.
За таких обставин, беручи до уваги, що часткове невиконання рішення суду відбулося з причин, незалежних від ГУ ПФУ у Миколаївській області, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій вказаного суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.11.2021.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, поданої в порядку ст. 383 КАС України.
Керуючись ст.ст. 256, 370, 383 КАС України, -
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, подану в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, про зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя А.В. Величко