19 січня 2026 р. № 400/11034/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «КОНСТАНТ АГРО», вул. Молодіжна, 20,Лище,Луцький район, Волинська область,45638,
до відповідачаГоловного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, просп. Центральний, 288,м. Миколаїв,54003,
провизнання протиправною та скасування постанови від 18.09.2025 року № 14.2-10/13; скасування акту від 07.08.2025 року № 14.17.1-39/41,
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «КОНСТАНТ АГРО» (далі - позивач) з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (далі - відповідач) та просить визнати протиправною та скасувати постанову № 14.2-10/13 від 18.09.2025 року про накладення на ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» штрафу у розмірі 80 000 грн та акт від 07.08.2025 року № 14.17.1-39/41.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржувана ним постанова є протиправною та такою, що 07.08.2025 року посадові особи Держпродспоживслужби в Миколаївській області прибули на адресу потужності ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» за адресою: Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. Чернецького, 110, з метою проведення позапланового заходу державного контролю. Уповноважена особа ТОВ «КОНСТАНТ АГРО», керуючись нормами чинного законодавства, звернулася до інспекторів з вимогою надати для ознайомлення копії документів, що стали підставою для проведення позапланового заходу. Проте, представники контролюючого органу відмовили у наданні зазначених документів. Враховуючи грубе порушення процедури проведення позапланових перевірок, а також дію мораторію на проведення перевірок, ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» реалізувало своє законне право та не допустило посадових осіб до здійснення заходу державного нагляду (контролю). Також, позивач вважає, що державний контроль (інспектування) потужностей проводиться одноразово під час їх державної реєстрації. Подальша видача сертифікатів на експортні партії продукції не є підставою для проведення повторних позапланових інспектувань, особливо в умовах діючого мораторію.Оскільки відмова у допуску була правомірною, постанова про накладення штрафу № 14.2-10/13 від 18.09.2025 року є неправомірною і підлягає скасуванню.
Позовна заява ухвалою від 16.10.2025 року залишалась без руху.
Ухвалою від 29.10.2025 року суд відкрив провадження у справі з правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що при прибутті до місця знаходження потужності, державними ветеринарними інспекторами надано директору ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» копію посвідчення (направлення) на здійснення позапланового заходу державного контролю та ознайомлено з підставами позапланового заходу державного контролю, а саме повідомленнями Національного агентства з безпечності харчових продуктів Республіки Молдова (лист від 29.07.2025 № 21-4152) та Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (лист від 01.08.2025 № 19-15.19571 «Щодо невідповідності», що зафіксовано засобом відеофіксації. Однак, директором підприємства прийнято рішення про недопущення державних ветеринарних інспекторів до проведення заходу державного контролю, відмову від підпису про отримання копії посвідчення (направлення), при цьому копію залишив собі. Державними ветеринарними інспекторами складено акт про неможливість здійснення заходу державного контролю (акт від 07.08.2025 № 14.17.1-39/42) з причин недопущення до проведення заходу державного контролю та акт складений за результатами проведення планового (позапланового ) заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про корми (акт від 07.08.2025 № 14.17.1-39/41). Щодо тверджень позивача, що державний контроль здійснюється одноразово під час державної реєстрації не відповідає діючому законодавству. Згідно частини 5 статті 15 Закону України «Про безпечність та гігієну кормів», із змінами, державна реєстрація потужності здійснюється протягом 10 календарних днів після реєстрації відповідної заяви оператора ринку. Копія рішення про державну реєстрацію потужності надається (надсилається) оператору ринку протягом трьох робочих днів з дня його прийняття. Вимог про здійснення інспектування потужностей під час їх державної реєсрації, законодавством не встановлено. Відтак, оскаржувана постанова є правомірною.
Дослідивши докази, суд, -
На підставі повідомлення Національного агенства з безпечності харчових продуктів Республіки Молдова (лист від 29.07.2025 № 21-4152) щодо невідповідності соєвого шроту (наявності ГМО) виробництва ТОВ «КОНСТАНТ АГРО», яке направлено Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (лист № 19-15.19571 від 01.08.2025 року «Щодо невідповідності») та відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.01.2023 року № 5, Головним управлінням ініційовано проведення 07.08.2025 року позапланового заходу державного контролю зі здійснення інспектування потужності ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» з виробництва шроту соєвого (наказ Головного управління від 05.08.2025 № 2400-ОД «Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспектування ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» (ЄДРПОУ 42527139)» та посвідчення (направлення) на проведення планового (позапланового ) заходу державного контролю стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 05.08.2025 року №14.15.1-38/41).
При прибутті до місця знаходження потужності, державними ветеринарними інспекторами надано директору ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» копію посвідчення (направлення) на здійснення позапланового заходу державного контролю та ознайомлено з підставами позапланового заходу державного контролю, а саме повідомленнями Національного агентства з безпечності харчових продуктів Республіки Молдова (лист від 29.07.2025 № 21-4152) та Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (лист від 01.08.2025 № 19-15.19571 «Щодо невідповідності». На підтвердження зазначеного відповідачем подано до суду відеозаписи.
За результатом розгляду копії посвідчення (направлення) на здійснення позапланового заходу державного контролю, повідомленнь Національного агентства з безпечності харчових продуктів Республіки Молдова (лист від 29.07.2025 № 21-4152) та Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ( лист від 01.08.2025 № 19-15.19571 «Щодо невідповідності»), а також проведених по телефону консультацій з юристом ТОВ «КОНСТАНТ АГРО», директором підприємства прийнято рішення про недопущення державних ветеринарних інспекторів до проведення заходу державного контролю, відмову від підпису про отримання копії посвідчення (направлення).
Державними ветеринарними інспекторами складено акт про неможливість здійснення заходу державного контролю (акт від 07.08.2025 № 14.17.1-39/42) з причин недопущення до проведення заходу державного контролю та акт складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про корми (акт від 07.08.2025 № 14.17.1-39/41).
18.09.2025 року відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'яя та благополуччя тварин» зконодавства про харчові продукти та корми № 14.2-0/13, якою відповідач керуючись п. 17 ч. 1 ст. 65, ст. 66 Зкону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'яя та благополуччя тварин» накладено на позивача штраф в розмірі 80000 грн.
Позивач вважаючи протиправною зазначену постанову звернувся до суду з цим позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Згідно ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Згідно ст.12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України визначає Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» державний контроль - діяльність компетентного органу, його територіальних органів, державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів, помічників державного ветеринарного інспектора та уповноважених осіб, що здійснюється з метою перевірки відповідності діяльності операторів ринку вимогам законодавства про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також усунення наслідків невідповідності та притягнення до відповідальності за порушення відповідних вимог. Державний контроль включає також діяльність з перевірки відповідності законодавству про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких продуктів на митну територію України.
Згідно ст.17 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» державний контроль здійснюється за принципами: 1) пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини перед будь-якими іншими інтересами та цілями у сфері господарської діяльності; 2) рівності прав і законних інтересів усіх операторів ринку; 3) гарантування прав та законних інтересів кожного оператора ринку; 4) об'єктивності та неупередженості здійснення державного контролю; 5) законності; 6) відкритості, прозорості, плановості та системності державного контролю; 7) неприпустимості дублювання заходів державного контролю між компетентним органом, його територіальними органами, державними установами, підприємствами та організаціями, підпорядкованими компетентному органу, органами виконавчої влади та уповноваженими особами; 8) презумпції правомірності діяльності оператора ринку, у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або норми одного нормативно-правового акта допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків оператора ринку та/або повноважень компетентного органу, інших осіб, що здійснюють державний контроль; 9) орієнтованості державного контролю на запобігання порушенням законодавства; 10) недопущення встановлення планових показників чи будь-якого іншого планування щодо притягнення операторів ринку до відповідальності або застосування примусових заходів; 11) оцінки ризиків та доцільності; 12) дотримання умов міжнародних договорів України.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» державний контроль здійснюється компетентним органом, крім випадків, встановлених цим Законом. Заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках. Державний контроль у формах інспектування та аудиту здійснюється із застосуванням актів державного контролю. Акт державного контролю має містити вичерпний перелік питань для перевірки дотримання оператором ринку законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин. Кожне таке питання повинно містити посилання на вимогу нормативно-правового акта (статтю, частину, пункт, підпункт, абзац тощо), яка підлягає дотриманню оператором ринку. Якщо за результатами інспектування або аудиту виявлено невідповідність, в акті державного контролю наводиться детальний опис відповідних порушень законодавства. Акт державного контролю складається у двох примірниках, один з яких вручається оператору ринку протягом трьох робочих днів з дня його складення.
Згідно ст.19 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» заходи державного контролю здійснюються у формі аудиту, інспектування, передзабійного та післязабійного огляду, відбору зразків, лабораторного дослідження (випробування), документальної перевірки, перевірки відповідності, фізичної перевірки. У межах заходів державного контролю здійснюється державний моніторинг. Інспектування передбачає перевірку дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин та відповідності їх діяльності вимогам щодо: 1) гігієни; 2) плану коригувальних дій, розробленого та впровадженого оператором ринку за результатами попередніх перевірок; 3) інцидентів, пов'язаних з безпечністю харчових продуктів та/або кормів. Інспектування може включати в себе перевірку потужностей, прилеглої території, приміщень, обладнання та інвентарю, транспортних засобів, а також харчових продуктів та кормів; сировини, інгредієнтів, допоміжних матеріалів для переробки, які використовуються для приготування та виробництва харчових продуктів та кормів, напівфабрикатів; предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами; засобів та процесів прибирання і догляду, а також пестицидів; маркування, зовнішнього вигляду та реклами; простежуваності.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори зобов'язані: 1) дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин; 2) об'єктивно та неупереджено здійснювати заходи державного контролю у межах повноважень, передбачених законом; 3) дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах з операторами ринку, утримуватися від необґрунтованих висновків щодо відповідності діяльності операторів ринку вимогам законодавства, а також від неправомірного та необґрунтованого притягнення операторів ринку до відповідальності та застосування до них примусових заходів; 4) не розголошувати інформацію з обмеженим доступом, одержану під час здійснення заходів державного контролю, крім випадків, передбачених законом; 5) пред'являти документи, що посвідчують особу державного інспектора або державного ветеринарного інспектора та підтверджують його повноваження на здійснення заходів державного контролю, а також оформляти і надавати документи, пов'язані із здійсненням заходів державного контролю; 6) на вимогу оператора ринку письмово інформувати його про порядок оскарження прийнятих (виданих) ними рішень, приписів, дій та бездіяльності.
Згідно ст.11 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право: 1) безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їх роботи; 2) здійснювати інспектування потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і пов'язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів та/або кормів; 3) здійснювати відбір зразків з метою перевірки відповідності законодавству про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин; 4) проводити аудит постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, за умови наявності відповідної підготовки; 5) перевіряти документи щодо дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин і отримувати їх копії; 6) здійснювати інтерпретацію результатів лабораторних досліджень (випробувань) зразків; 7) видавати приписи щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин; 8) збирати докази, що підтверджують порушення операторами ринку цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин, у тому числі здійснювати відбір зразків; 9) здійснювати позапланові інспектування потужностей з метою перевірки виконання операторами ринку приписів, розпоряджень та рішень, прийнятих за результатами здійснення попередніх заходів державного контролю; 10) за зверненням оператора ринку видавати (заповнювати) міжнародні сертифікати, що підтверджують відповідність вантажів з харчовими продуктами або кормами, що експортуються з України, вимогам країни призначення або вимогам законодавства України. Міжнародний сертифікат, що підтверджує відповідність вантажу, що експортується з України, вимогам законодавства України, видається за відповідним зверненням оператора ринку, лише якщо компетентними органами України та країни призначення не погоджено форму міжнародного сертифіката і законодавство країни призначення не передбачає обов'язковості супроводження такого вантажу міжнародним сертифікатом встановленої форми.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» оператор ринку під час здійснення заходів державного контролю має право: 1) вимагати від державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів, інших осіб, які здійснюють заходи державного контролю, дотримання цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин; 2) перевіряти наявність у державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів, інших осіб, які здійснюють заходи державного контролю, службового посвідчення (документа, що посвідчує особу); 3) одержувати копії направлення на проведення інспектування або аудиту; 4) не допускати державних інспекторів та державних ветеринарних інспекторів до здійснення інспектування та аудиту, якщо: а) інспектування або аудит здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності інспектування та аудиту, встановленої щорічним планом державного контролю, та за відсутності підстав для проведення позапланових заходів державного контролю; б) державний інспектор або державний ветеринарний інспектор не надав копій документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; в) державний інспектор або державний ветеринарний інспектор не вніс запис про здійснення відповідного заходу державного контролю до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (у разі надання такого журналу оператором ринку); 5) бути присутнім під час здійснення заходів державного контролю, залучати до здійснення таких заходів юридичних і фізичних осіб, за умови що такі особи не перешкоджають здійсненню відповідних заходів; 6) вимагати нерозголошення інформації з обмеженим доступом, що належить оператору ринку; 7) одержувати та ознайомлюватися з актами державного контролю, актами відбору зразків, розпорядженнями, приписами, рішеннями; 8) надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до актів державного контролю, актів відбору зразків протягом п'яти робочих днів з дня отримання таких актів оператором ринку; 9) під час відбору зразків одержувати додаткові зразки для проведення альтернативного лабораторного дослідження (випробування); 10) вести журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю) та вимагати від державних інспекторів та державних ветеринарних інспекторів внесення до нього записів про здійснення інспектування та аудиту до початку їх проведення; 11) оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні рішення, дії та бездіяльність посадових осіб компетентного органу та інших осіб, які здійснюють заходи державного контролю; 12) на відшкодування в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, шкоди (збитків), заподіяної (завданих) неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю посадових осіб компетентного органу та інших осіб, які здійснюють заходи державного контролю.
Згідно ст. 16 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» оператор ринку зобов'язаний: 1) допускати державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів та інших визначених цим Законом осіб до здійснення заходів державного контролю, за умови дотримання ними порядку здійснення державного контролю, передбаченого цим Законом; 2) усувати виявлені невідповідності шляхом здійснення корекцій та коригувальних дій; 3) надавати документи, пояснення, іншу інформацію з питань, що виникають у зв'язку із здійсненням заходів державного контролю; 4) забезпечувати умови для відбору зразків; 5) одержувати примірник припису, розпорядження, рішення, акта або іншого документа, складеного за результатами заходу державного контролю.
Так, з матеріалів справи вбачається, що підставою для призначення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспектування ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» стало повідомлення Національного агенства з безпечності харчових продуктів Республіки Молдова.
При цьому, з матеріалів справи вбачається та не заперечується учасниками справи, що на підставі наказу від 05.08.2025 року № 2400-ОД, посвідчення (направлення) посвідчення (направлення) на проведення планового (позапланового ) заходу державного контролю стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 05.08.2025 №14.15.1-38/41 здійснено вихід для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі інспектування потужностей ТОВ «КОНСТАНТ АГРО».
При прибутті до місця знаходження потужності, державними ветеринарними інспекторами надано директору ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» копію посвідчення (направлення) на здійснення позапланового заходу державного контролю та ознайомлено з підставами позапланового заходу державного контролю, а саме повідомленнями Національного агентства з безпечності харчових продуктів Республіки Молдова (лист від 29.07.2025 № 21-4152) та Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (лист від 01.08.2025 № 19-15.19571 «Щодо невідповідності», що підтверджується відеозаписами наявними в матеріалах справи. Відтак, зазначене спростовує твердження позивача, що йому не було надано повний пакет документів, який би підтверджував законність та підстави позапланового заходу. Щодо тверджень позивача, що державний контроль здійснюється одноразово під час державної реєстрації не відповідає діючому законодавству. Згідно частини 5 статті 15 Закону України «Про безпечність та гігієну кормів», із змінами, державна реєстрація потужності здійснюється протягом 10 календарних днів після реєстрації відповідної заяви оператора ринку. Копія рішення про державну реєстрацію потужності надається (надсилається) оператору ринку протягом трьох робочих днів з дня його прийняття. Вимог про здійснення інспектування потужностей під час їх державної реєсрації, законодавством не встановлено.
Разом з тим, директором підприємства не допущено уповноважених посадових осіб Головного управління до приміщення підприємства, про що складено про неможливість здійснення заходу державного контролю (акт від 07.08.2025 № 14.17.1-39/42) з причин недопущення до проведення заходу державного контролю та акт складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про корми (акт від 07.08.2025 № 14.17.1-39/41).
Відповідно до п.17 ч.1 ст.65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» юридичні особи і фізичні особи - підприємці несуть відповідальність за такі правопорушення, зокрема, відмова в допуску посадової особи компетентного органу або його територіального органу до здійснення державного контролю з підстав, не передбачених законом, або інше перешкоджання її законній діяльності - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі десяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі семи мінімальних заробітних плат.
Так, 18.09.2025 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області винесено постанову про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» законодавства про харчові продукти та корми № 14.2-10/13.
При цьому, постанова № 57 від 26.09.2024 року винесена за результатами розгляду протоколу про порушення посадовими особами ТОВ «КОНСТАНТ АГРО» положень Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми від 03.09.2025 року, в якому міститься інформація про дату чи час вчинення правопорушення, його суть. Протокол містить зазначення нормативно-правових актів, які були порушені, а також докази якими підтверджується вчинення порушення.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області, за результатами розгляду протоколу від 03.09.2025 року, правомірно винесено спірну постанову та накладено на позивача штраф у розмірі десяти мінімальних заробітних плат, відповідно до п.17 ч.1 ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин». А також, не підлягає скасуванню акт від 07.08.2025 року № 14.17.1-39/41, оскільки складання акту є реалізацією покладених на працівників контролюючого органу посадових обов'язків із збирання доказової інформації щодо предмета перевірки. Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Належним способом захисту порушеного права у такому випадку є саме оскарження рішення, прийнятого за результатами перевірки та яке створює/породжує саме для позивача певні наслідки у вигляді накладення санкцій, зобов'язання позивача вчинити певні дії тощо.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНСТАНТ АГРО» (вул. Молодіжна, 20, Лище, Луцький район, Волинська область,45638 РНОКПП 42527139) до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (просп. Центральний, 288,м. Миколаїв,54003, ідентифікаційний код 40327023) про визнання протиправною та скасування постанови від 18.09.2025 року № 14.2-10/13; скасування акту від 07.08.2025 року № 14.17.1-39/41, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар