20 січня 2026 р. № 400/7526/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства "ЄВРОТРАНС ЮГ", вул. Новогрушівська, 9, с. Грушівка, Миколаївська обл., Первомайський р-н, 55225,
доВиконавчого комітету Первомайської міської ради, вул. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська обл., Первомайський р-н, 55213,
треті особиПриватне підприємство «Талісман», вул. Василя Вишиваного, 4, м. Первомайськ, Первомайський р-н, Миколаївська обл., 55203, Приватне підприємство "Автореал", вул. Сонячна, 16, кв. 37, м. Первомайськ, Первомайський р-н, Миколаївська обл., 55202,
провизнання протиправним та скасування рішення від 15.05.2025 №277, №279, №285, зобов'язання вчинити певні дії
Приватне підприємство "ЄВРОТРАНС ЮГ" (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Виконавчого комітету Первомайської міської ради: - № 277 від 15.05.2025 «Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 6»; - № 279 від 15.05.2025 «Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 7»; - № 285 від 15.05.2025 «Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 10»;
- зобов'язати Організатора перевезень забезпечити повторний розгляд, в строк 1 (один) місяць, на черговому або позачерговому засіданні Конкурсного комітету пропозицій ПП «ЄВРОТРАНС ЮГ» та інших учасників за об'єктами конкурсу № 6, 7 та 10, із використання бальної системи, визначенням першого та другого місця, та прийняти рішення з врахуванням висновків, викладених в рішенні суду по цій справі.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що Конкурс з визначення
автомобільних перевізників для перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади, проведений Первомайською міською територіальною громадою, в особі Конкурсного комітету 05.05.2025 не відповідає вимогам законодавства України, а тому рішення Виконавчого комітету Первомайської міської ради № 277, 279 та 285, оформлені на підставі Протоколу № 1 від 05.05.2025, підлягають визнанню протиправним та скасуванню в частині об'єктів конкурсу № 6, 7 та 10. Порядок № 1081 є основним документом, що регулює процедуру проведення конкурсів на автобусні перевезення. Він встановлює обов'язкові вимоги до організаторів конкурсу, конкурсних комітетів та учасників. Одним із ключових елементів є бальна система оцінки пропозицій перевізників, передбачена пунктом 41 Порядку. Відповідачем було проігноровано незастосування бальної системи та використання суб'єктивних критеріїв (наприклад, «відсутність скарг») Конкурсним комітетом, що прямо суперечить Порядку. Крім того, якщо транспортні засоби переможців не відповідають вимогам (наприклад, щодо перевезення осіб з інвалідністю), це суперечить пункту 39 Порядку № 1081 та є підставою для прийняття рішення про недопущення до участі у Конкурсі або скасуванні результатів Конкурсу з подальшим проведенням нового Конкурсу.
Ухвалою від 30.07.2025 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надіслав відзив, заперечує проти задоволення позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що під час проведення конкурсу, згідно з інформацією, наданою на засіданні конкурсного комітету робочим органом та представниками органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, у всіх перевізників - претендентів, у тому числі ПП «ЄВРОТРАНС ЮГ», виявлені порушення, що передбачені пунктом 12 Порядку № 1081, відповідно до якого Організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента. Але, враховуючи складну ситуацію, що склалась у сфері пасажирських перевезень, зважаючи на виявлені порушення, але з метою недопущення зупинки пасажирських перевезень з подальшою необхідністю усунення усіх виявлених недоліків відповідно до пункту 1.2. Умов, де зазначено, що визначення автомобільного перевізника на міських та приміських маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади здійснюється виключно на конкурсних засадах, Конкурсний комітет прийняв рішення, шляхом поіменного голосування, по кожному перевізнику - претенденту щодо допущення перевізників - претендентів до участі у конкурсі на об'єкти конкурсу, а також щодо надання можливості здійснювати перевезення пасажирів (визначити переможцем) за об'єктами конкурсу, на які подані пропозиції. За всіма вищевказаними об'єктами рішення Конкурсним комітетом приймалось шляхом голосування. Зважаючи на інформацію, отриману про перевізників - претендентів на засіданні Конкурсного комітету, враховуючи інформацію, отриману відповідно до пункту 41 Порядку № 1081 від представників Державної служби України з безпеки на транспорті та Територіального сервісного центру 4842 у місті Первомайськ, члени конкурсного комітету дійшли висновку, щодо надання усім перевізникам - претендентам можливості обслуговувати маршрути за об'єктами конкурсу протягом 1 року з усуненням усіх недоліків та надати пріоритетність в обслуговуванні маршрутів тим перевізникам, які здійснювали перевезення пасажирів на маршрутах за попередніми договорами без нарікань та скарг. Вказане рішення Конкурсного комітету від 05.05.2025 було оформлене відповідним протоколом № 1.
Крім того, позивач не оскаржував рішення Конкурсного комітету від 05.05.2025 в досудовому порядку.
Позивач надав відповідь на відзив, підтримує позовні вимоги. Зазначає у відзиві, що рішення про визначення переможців конкурсу приймалися "шляхом поіменного голосування" з урахуванням таких суб'єктивних критеріїв, як "відсутність нарікань та скарг" з боку пасажирів щодо попередньої роботи перевізників. Однак жодних доказів застосування обов'язкової бальної системи оцінки, передбаченої пунктом 41 Постанови Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" у відзиві не наведено.
Враховуючи воєнний стан та ведення бойових дій на території Миколаївської області, з метою безпеки учасників судового процесу, суд не призначав судового засідання, та розглянув справу без виклику сторін (в порядку письмового провадження).
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
11.03.2025 до відповідача надійшли рекомендації Адміністративної колегії Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.03.2025 №65-02/1015е «Про припинення дій, які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, усунення причин виникнення таких порушень і умов, що їм сприяють».
20.03.2025 Виконавчим комітетом Первомайської міської ради прийнято рішення "Про призначення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади". Дата проведення конкурсу - 05.05.2025.
ПП "ЄВРОТРАНС ЮГ", ПП «Автореал», ПП «Талісман» брали участь у конкурсі 05.05.2025 у статусі перевізника-претендента.
Згідно з протоколом засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників для перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади № 1 від 05.05.2025 вирішено надати пропозиції визначити переможців за результатами проведеного конкурсу, зокрема, визначити переможцем за об'єктом конкурсу (пакетом) № 2, № 8, № 1П.
Рішенням Виконавчого комітету Первомайської міської ради № 277 від 15.05.2025 «Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 6», № 279 від 15.05.2025 «Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 7», № 285 від 15.05.2025 «Про визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Первомайської міської територіальної громади за об'єктом № 10» визначені переможці конкурсу з визначення автомобільних перевізників для перевезення пасажирів.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями позивач звернувся до суду.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на міських, приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території однієї територіальної громади, - на виконавчий орган ради, що представляє інтереси відповідної територіальної громади.
Відповідно до ст. ст. 43, 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
Відповідно до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ № 1081 від 03.12.2008 (далі - Порядок № 1081), конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу.
Пунктом 40-46 Порядку № 1081 передбачено, що під час проведення конкурсу на внутрішньообласному маршруті або маршруті в межах території однієї територіальної громади конкурсний комітет розглядає конкурсні пропозиції перевізників-претендентів на підставі документів, поданих ними відповідно до вимог, визначених пунктами 29 і 30 цього Порядку.
У разі коли на один з об'єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних маршрутах та маршрутах в межах території однієї територіальної громади претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень.
Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних маршрутах та маршрутах в межах території однієї територіальної громади, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу.
Організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних маршрутах та маршрутах в межах території однієї територіальної громади того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом.
Як встановлено судом, Конкурсний комітет прийняв рішення шляхом поіменного голосування, по кожному перевізнику - претенденту щодо допущення перевізників - претендентів до участі у конкурсі на об'єкти конкурсу, а також щодо надання можливості здійснювати перевезення пасажирів (визначити переможцем) за об'єктами конкурсу, на які подані пропозиції. За всіма вищевказаними об'єктами рішення Конкурсним комітетом приймалось шляхом голосування, що підтверджується Протоколом засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників № 1.
Отже, конкурсний комітет обирав переможців конкурсу шляхом голосування, а саме більшістю голосів.
Позивач не погоджується із рішеннями відповідача в частині визначення переможців.
Відповідно до п. 47 Порядку № 1081 рішення про результати конкурсу на внутрішньообласному маршруті або маршруті в межах території однієї територіальної громади приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Пунктом 49 Порядку № 1081 передбачено, що рішення про результати конкурсу на внутрішньообласному маршруті або маршруті в межах території однієї територіальної громади оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів.
Протокол засідання конкурсного комітету підписується головуючим на засіданні та секретарем комітету. Протокол вважається підписаним усіма членами конкурсного комітету, які брали участь у засіданні, за умови відсутності зауважень до його змісту протягом трьох робочих днів з дня надання протоколу для ознайомлення. Надання протоколу для ознайомлення членам конкурсного комітету здійснюється організатором конкурсу протягом п'яти робочих днів з дня проведення засідання.
Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об'єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних маршрутах та маршрутах в межах території однієї територіальної громади.
За наявності підстав вважати рішення конкурсного комітету про результати конкурсу такими, що прийняті з порушенням законодавства, приймається обґрунтоване рішення із зазначенням змісту порушень про скасування рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу або скасування свого рішення як за окремими об'єктами конкурсу, так і в цілому всього конкурсу.
Пунктом 66 Порядку № 1081 передбачено, що скарги за результатами конкурсу можуть подаватися протягом 10 днів з дати його проведення та розглядатися організатором протягом 30 днів з дня надходження скарги від перевізника-претендента. Неврегульовані організатором спори розв'язуються в установленому порядку. Скарги, що надійшли з порушенням установленого строку, не розглядаються.
Отже, після проведення конкурсу з перевезення пасажирів конкурсний комітет передає протокол засідання організатору перевезень, а організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу приймає рішення за кожним об'єктом щодо переможця чи переможців конкурсу.
Відтак, відповідач, отримавши протокол засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників від 05.05.2025, відповідно до вимог чинного законодавства ухвалив оскаржувані рішення від 15.05.2025 № № 277, 279, 285.
Доказів того, що при ухваленні рішення відповідач діяв всупереч вимогам чинного законодавства позивач не надав.
Крім того, доказів оскарження результатів проведеного конкурсу до суду позивачем не надано.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд
У задоволенні позову Приватного підприємства "ЄВРОТРАНС ЮГ" (вул. Новогрушівська, 9, с. Грушівка, Миколаївська обл., Первомайський р-н, 55225, код ЄДРПОУ 36200606) до Виконавчого комітету Первомайської міської ради (вул. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська обл., Первомайський р-н, 55213, код ЄДРПОУ 04056575) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 20.01.2026.
Суддя Н.О. Бульба