29 жовтня 2025 р. № 640/16056/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за участю секретаря судового засідання Дурової А.О., розглянув за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробудком", вул. Хоткевича Гната, 12, оф.177,м. Київ,02094,
до відповідачаГоловного управління ДПС у м. Києві, вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116,
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.04.2021 №330060411, від 09.04.2021 №267440416, від 09.04.2021 №267460416,
за участю:
представника позивача: Валько І.В.,
представника відповідача: Черчелюк Д.О.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Дніпробудком» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.04.2021 №330060411, від 09.04.2021 №267440416, від 09.04.2021 №267460416.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення не відповідають дійсним обставинам справи є протиправними та підлягають скасуванню. Пояснив, що помилково зареєстровані податкові накладні не є підставою для включення до податкових зобов'язань та були скориговані позивачем. За цими накладними не відбулося жодної господарської операції, не надходили кошти та не було відвантажено товар. Обсяги постачання товарів/послуг та суми ПДВ, вказані в помилковій (другій) податковій накладній та /або розрахунок коригування, не підлягають відображенню в декларації. Отже позивачем не було допущено порушення норм чинного податкового законодавства.
14.06.2021 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було відкрито провадження в адміністративній справі №640/16056/21 та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року прийнято до свого провадження справу №640/16056/21 та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження.
Відповідач надав відзив, в якому зазначив, що при проведенні камеральної перевірки дотримання податкового законодавства в частині своєчасності сплати податку на додану вартість, встановлено факти порушення платником ТОВ «Дніпробудком» граничних строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, що призвело до виникнення автоматично розрахованих штрафних (фінансових) санкцій у сумі 169896,25 грн. Так, платником податків несвоєчасно сплачено (перераховано) узгоджену суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість, визначену в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 29.12.2020 № 9348653497, податкова декларація від 17.12.2020 року № 9337255838. Таким чином, ГУ ДПС у м. Києві правомірно винесено податкові повідомлення - рішення від 29.04.2021 № 330060411, від 09.04.2021 № 267440416, №267460416 виконавши обов'язок визначений статтею 19 Конституції України та законами України, а доводи, на які позивач посилається у своїй позовній заяві не спростовують виявленні порушення контролюючим органом.
Під час судового розгляду представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити повністю з підстав, зазначених у заявах по суті справи.
Під час судового розгляду представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю з підстав, вказаних у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ГУ ДПС у м. Києві на підставі п.200.10 ст. 200, п.п.75.1.1 п.75.1 статті 75 та у порядку статті 76 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями від 02.12.2010 року № 2755-VI проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість з додатками за жовтень 2020 року ТОВ «Дніпробудком».
За результатами камеральної перевірки складено акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість з додатками за жовтень 2020 від 19.03.2021 року №22184/26-15-04-11/38991221.
Перевіркою встановлено порушення п. 187.1 ст. 187 розділу V Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкових зобов'язань з ПДВ за жовтень 2020 року на суму 1856467 грн. За результатами камеральної перевірки встановлено порушення, що свідчать про не включення підприємством ТОВ «Дніпробудком» до податкових зобов'язань за звітній період жовтень 2020 року операцій на суму ПДВ 1856467 грн.
В ході проведення камеральної перевірки встановлено, що ТОВ «Дніпробудком» в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з податку на додану вартість до декларації за жовтень 2020 року податкові зобов'язання задекларовані не в повному обсязі.
Відповідно до поданого уточнюючого розрахунку з ПДВ до декларації за жовтень 2020 року ТОВ «Дніпробудком» в розділі І «Податкові зобов'язання» задекларовано зменшення операцій на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товарів на митну території України: (р.1.1 /колонка Б) на загальну суму ПДВ 1856467 грн. по контрагенту ПрАТ «Укргідроенерго», які зареєстровані в ЄРПН.
В ході проведення камеральної перевірки, станом на 19.03.2021 року встановлено, що згідно даних ЄРПН за жовтень 2020 року на контрагента ПрАТ «Укргідроенерго» зареєстровано 2 податкові накладні на загальну суму ПДВ 3712934 грн: № 1- дата виписки - 26.10.2020 року зареєстровано 13.11.2020 року, сума ПДВ 1856467 грн.: № 5 - дата виписки - 27.10.2020 року зареєстровано 18.11.2020 року, сума ПДВ 1856467 грн.
На підставі Акта перевірки Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.04.2021 року №330060411, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпробудком" збільшено зобов'язання з податку на додану вартість на 1 856 467 грн. та нараховано штраф 464 116,75 грн.
Також, ГУ ДПС у м. Києві на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, в порядку п. 76.3 ст. 76, Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами і доповненнями проведено камеральну перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету (далі - ПДВ), якою встановлено порушення вимог п.50.1 ст. 50, п. 57.1 ст. 57, п. 180.1 ст. 180, ст. 200, п. 202.1 ст. 202, п. 203.1 ст. 203 Кодексу. За результатами перевірки складено акт камеральної перевірки з питання своєчасної сплати податку на додану вартість від 30.03.2021 року № 24368/Ж5/26-15-04-16 18/38991221. Як свідчать матеріали справи, встановлено факти порушення платником ТОВ «Дніпробудком» граничних строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, що призвело до виникнення автоматично розрахованих штрафних (фінансових) санкцій у сумі 169896,25 грн.
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДПС у м. Києві винесені податкові повідомлення-рішення від 09.04.2021:
-№ 267440416 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 10% - 164939,90 грн.;
-№267460416 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 5% - 4956,35 грн.
Не погоджуючись із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно із п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами (п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ст. 201 ПК України).
У відповідності п. 201.3 ст. 201 ПК України, платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг протягом періоду, за який складається така податкова накладна, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Згідно із положеннями п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Судом встановлено, що 07.09.2020 року між позивач та ПрАТ «Укргідроенерго» укладено договір на виконання робіт (підряду) №6/20 від 07.09.2020 року.
27.10.2020 року ПрАТ «Укргідроенерго» прийнято роботи від ТОВ «Дніпробудком» на загальну суму 11 138 800,43 грн., з яких 1 856 466,74 грн. ПДВ. та складено податкову накладну №1.
Проте, помилково було зареєстровано податкову накладну №1 датою 26.10.2020 замість правильної дати 27.10.2020 року.
Помилку було виявлено Товариством самостійно після спливу строку для реєстрації податкової накладної та проведено роботу з виправлення помилки.
Для виправлення помилки 18.11.2020 року контрагентом ПрАТ «Укргідроенерго» зареєстровано від'ємний розрахунок коригування №1 від 18.11.2020 року на суму 11 138 800,43 грн., в т.ч. 1 856 466,74 грн. ПДВ до помилкової накладної за реєстраційним №9304489784 та зареєстровано вірну податкову накладну №5 від 27.10.2020 року за реєстраційним №9305052967 на суму 11 138 800,43 грн., в т.ч. ПДВ 1 856 466,74 грн.
Також, подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ за жовтень 2020 року за реєстраційним №9342997742 від 23.12.2020 року.
Виходячи з того, що операції коригування проведено в листопаді 2020 року, система сформувала перевищення податкових зобов'язань в сумі 1856466,00грн за грудень 2020 року, врахувавши податкові зобов'язання за жовтень 2020 року двічі, і не врахувавши від'ємне коригування за листопад 2020 року, одночасно зменшивши суму податку, на яку платник має право реєструвати податкові накладні.
Для виправлення ситуації було подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ за жовтень 2020 №9348643812, № 9348653497 від 29.12.2020; за жовтень 2020 №9030328363, № 9030328363 від 19.02.2021; за жовтень 2020 №9041762355 від 03.03.2021 року; за листопад 2020 №9350972952 від 30.12.2020; за листопад №9041775701 від 03.03.2021; за листопад 2020 №9046864230 від 11.03.2021; за грудень 2020 за №9008386128 від 11.03.2021.
Також, 03.03.2021 та 11.03.2021 року позивачем подав уточнюючий розрахунок податкових декларації за листопад 2020 року.
Відповідач на момент перевірки мав врахувати всі уточнення до декларації і первинні документи та заперечення подані позивачем.
Суд зазначає, що відповідачем при проведенні перевірки безпідставно не враховано всіх обставин щодо спірних правовідносин, що в свою чергу призвело до помилкового нарахування штрафних санкцій.
Таким чином, висновок контролюючого органу про допущення позивачем заниження податкових зобов'язань з ПДВ за жовтень 2020 року на суму 1856467 грн. не відповідає дійсним обставинам справи, що, у свою чергу свідчить про протиправність прийнятого ГУ ДПС податкового повідомлення-рішення від 29.04.2021 за № 330060411.
Щодо оскарження податкових повідомлень-рішень від 09.04.2021 № 267440416, №267460416, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Кодексу сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 31.1 ст. 31 Кодексу строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Кодексу виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених Кодексом.
Згідно з п.п. 14.1.152 п. 14.1 ст. 14 Кодексу погашення податкового боргу зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Відповідно до до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.
При проведенні камеральної перевірки дотримання податкового законодавства в частині своєчасності сплати податку на додану вартість, відповідачем встановлено факти порушення платником ТОВ «Дніпробудком» граничних строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, що призвело до виникнення автоматично розрахованих штрафних (фінансових) санкцій у сумі 169896,25 грн.
Як встановлено судом, що відповідно до наявних платіжних доручень від 20.10.2020 №298 на суму 49589,00 грн., від 13.11.2020 №339 на суму 230000,00 грн. від 27.11.2020 №351 на суму 60317,00 грн., від 15.12.2020 №383 на суму 178000,00 грн., згідно яких відображено перерахування за період з 20.10.2020 по 15.12.2020 на рахунок Казначейства України коштів для сплати ПДВ на загальну суму 517906,00 грн.
Крім того, згідно наявних податкових декларацій з ПДВ ТОВ “Дніпробудком» та поданих уточннючих розрахунків до них (зокрема №9046864230 від 11.03.2021 та №9041762355 від 03.03.2021) задекларована сума позитивного значення з ПДВ, що сплачується до бюджету за жовтень 2020 у сумі 290317,00 грн, та сума відємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду за листопад 2020 року становить 1757340 грн.
Таким чином, в межах наданих документів вісутні документальні підтвердження прострочення сплати до бюджету податку на додану вартість ТОВ “Дніпробудком» за жовтень та листопад 2020 року.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробудком" (вул. Хоткевича Гната, 12, оф.177, м. Київ,02094, ідентифікаційний код 38991221) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116, ідентифікаційний код 44104027) - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 29.04.2021 року №330060411, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпробудком" збільшено зобов'язання з податку на додану вартість на 1 856 467 грн. та нараховано штраф 464 116,75 грн.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 09.04.2021 року №267440416, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпробудком" нараховано штраф 164 939,90 грн.
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 09.04.2021 року №267460416, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Дніпробудком" нараховано штраф 4956,35 грн.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116, ідентифікаційний код 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробудком" (вул. Хоткевича Гната, 12, оф.177, м. Київ,02094, ідентифікаційний код 38991221) судовий збір в розмірі 22700,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 19.01.2026р.
Суддя В. С. Брагар