Рішення від 20.01.2026 по справі 380/16294/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/16294/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 скерувати до Національної поліції повідомлення на підставі абз. 17 п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , щодо якого раніше надсилалося відповідне звернення, та виключення відомостей про нього із інформаційної бази Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР».

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що дії посадових осіб відповідача, які полягають у внесенні відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку, які в подальшому були відображені у електронному військово-обліковому документі позивача (витягу з мобільного застосунку «Резерв+») як «Порушення правил військового обліку», у відсутності факту притягнення відповідачем позивача до адміністративної відповідальності у встановленому законодавством порядку, були вчинені всупереч вищенаведених положень законодавства, а відтак, такі дії відповідача протиправні чим порушують законні права позивача, тому останній звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою від 18.08.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

22.08.2025 від відповідача за вх. №68239 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача пояснив, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 15.04.2025. 20.05.2025 на адресу ОСОБА_1 скеровано повістку № 3486535, яка сформовано за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виклик військовозобов'язаного до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 30.05.2025 о 09:00 год. для уточнення військово-облікових даних (для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів) відповідно до вимог п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий облік та військову службу», та Правил військового обліку. Повістка №3486535 скерована рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. На виклик по повістці №3486535 ОСОБА_1 не з'явився, заяв про причини не явки до ТЦК та СП не подавав. ОСОБА_1 за допомогою «Резерв+» уточнено лише контактні дані. Зазначив, що саме на ТЦК та СП покладено обов'язок, щодо встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення передбачені ст. ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Станом на 20.08.2025 військовозобов'язаний ОСОБА_1 у Центр по повістці не прибув та не був доставлений працівниками поліції, тому до моменту вирішення справи про адміністративне правопорушення, відсутні законні підстави для скерування в Національну поліцію звернення про відсутності підстав для адміністративного затримання та доставлення військовозобов'язаного відповідно до вимог абз. 17 п. 79 Порядку № 1487. Станом на 21.08.2025 у застосунку «Резерв+» ОСОБА_1 не підтверджував потенційне порушення, відповідно рішення у справі не може бути прийняте, зважаючи на вимоги алгоритму ІКС «Оберіг». З урахуванням наведеного просить суд, відмовити у задоволенні позову.

03.09.2025 від позивача за вх. №71024 надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача пояснив, що ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно, так як ця адреса відрізняється від його адреси реєстрації ( АДРЕСА_2 ), саме з метою безперебійного листування із ІНФОРМАЦІЯ_2 та уникнення ситуації, яка викликала даний спір, ОСОБА_1 під час оновлення своїх військово-облікових даних вказав адресу фактичного проживання ( АДРЕСА_1 ), щоб якраз мати змогу бути повідомленим про наявність рекомендованого листа. Підтвердженням цього є відповідний запис у витязі із офіційного застосунку Міністерства оборони «Резерв+» у розділі, який так і називається «Адреса проживання», а не адреса реєстрації. І там відповідно вказана саме адреса: АДРЕСА_1 . Розробники застосунку логічно здогадались, що при оновленні військово-облікових даних для ТЦК та СП необхідна саме адреса проживання військовозобов'язаного для подальшого листування з ним та відправки повідомлень, які приведуть до подальшої взаємодії та якогось результату. Тоді як у відзиві представник відповідача зазначає, що ОСОБА_1 за допомогою «Резерв+» уточнено лише контактні дані (копія додається). Як би натякаючи, що ОСОБА_1 не надав адреси свого фактичного місця проживання, але чомусь воно зазначене у його «Резерв+». Оскільки у даній справі протиправними діями відповідача порушуються права ОСОБА_1 , ефективним способом захисту за таких обставин буде визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , і зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 скерувати до Національної поліції повідомлення на підставі абз. 17 п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , щодо якого раніше надсилалося відповідне звернення, та виключення відомостей про нього із інформаційної бази Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР».

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 з 15.04.2025.

Відповідно до наявної у витязі з «Резерв+» інформації ОСОБА_1 дані уточнив вчасно та такому присвоєно наступний номер в реєстрі Оберіг: 150420259340663500028.

При цьому, у мобільному застосунку МО України «Резерв+» ОСОБА_1 зазначено «Порушення правил військового обліку».

З метою уточнення ситуації, 29.07.2025 адвокатом Цімурою Я.В. в інтересах ОСОБА_1 було скеровано на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 адвокатський запит, в якому просив повідомити дату, час та суть скоєного правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на підставі якого було зроблено запис про порушення правил обліку, а при наявності кількох скоєних правопорушень, повідомити про всі наявні; повідомити, чи складались протоколи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , якщо так - надіслати їх належним чином засвідчені копії; повідомити, чи приймались постанови про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , якщо так - надіслати їх належним чином засвідчені копії; повідомити чи заводились справи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , якщо так - надіслати копії усіх документів з такої справи; повідомити чи вручались у встановлений законом спосіб повістки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , якщо так - надати їх належним чином засвідчені копії; надати інформацію про те, чи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_2 , якщо так - надіслати копію відповідного процесуального документу про оголошення його у розшук та документів, що стали підставою для її прийняття; надати інформацію про те, чи скеровувались у поліцію матеріали щодо оголошення у розшук ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , якщо так - повідомити правову підставу оголошення в розшук або звернення про доставлення в ТЦК та СП ОСОБА_1 , дату скерування до поліції відповідної заяви, а також надати належним чином засвідчені копії цієї заяви з усіма додатками; повідомити, чи вносились відомості про розшук або звернення про доставлення в ТЦК та СП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, якщо так - повідомити дату внесення відповідних відомостей у цю систему та надіслати копії документів, що стали підставою для такого внесення.

01.08.2025 надійшла відповідь №9786 від ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій відповідач зазначив, що ОСОБА_1 являється порушником правил військового обліку у зв'язку із неприбуттям на виклик за повісткою на 30.05.2025 для уточнення даних скерованою засобами поштового зв'язку, у зв'язку із чим за зверненням до Національної поліції України підлягає доставленню до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач вважає, що дії посадових осіб відповідача, які полягають у внесенні відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку, які в подальшому були відображені у електронному військово-обліковому документі (витягу з мобільного застосунку «Резерв+») як «Порушення правил військового обліку», у відсутності факту притягнення відповідачем його до адміністративної відповідальності у встановленому законодавством порядку, були вчинені всупереч вищенаведених положень законодавства, а відтак, такі дії відповідача протиправні.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно із ч x 1, 3 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. ч. 1, 3, 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 79 Порядку №1487 встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; письмово повідомляють державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) керівника зазначених органів, підприємств, установ та організацій та не прибули за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи; організовують контроль та у разі потреби через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть проводити перевірку дотримання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку (додаток 2).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Згідно з п. 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до п. 28 Порядку № 560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1)

Відповідно до п. 34 Порядку № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно з п.п. 2 п. 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Як встановив суд, позивач не був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протокол про адміністративне правопорушення за Кодексом України про адміністративні правопорушення відносно позивача стосовно порушення ним правил військового обліку не складався, постанова не виносилася. Цього не заперечує відповідач.

Суд також встановив, що повістка № 3486535, яка сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виклик військовозобов'язаного до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 30.05.2025 о 09:00 год. для уточнення військово-облікових даних (для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів) відповідно до вимог п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий облік та військову службу» та Правил військового обліку, була скерована відповідачем за адресою місця реєстрації позивача: АДРЕСА_3 , рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

При цьому, як вбачається із долученого до матеріалів справи витягу з «Резерв+» ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Суд звертає увагу, що позивачем під час оновлення своїх військово-облікових даних правильно вказано адресу саме фактичного проживання ( АДРЕСА_1 ), а не реєстрації ( АДРЕСА_3 ), оскільки в офіційному застосунку Міністерства оборони «Резерв+» розділі називається «Адреса проживання», а не «Адреса реєстрації».

Тобто, позивач не отримував повістку № 3486535 та, відповідно, не з'явився по ній для уточнення військово-облікових даних, що виключає факт порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Крім того, суд вказує, що сам факт недотримання особою правил військового обліку (неявка до ТЦК та СП, тощо) без складання протоколу та/або постанови про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, не є підставою для введення до Реєстру відповідних відомостей.

Таким чином, з урахуванням того, що у позивача була відсутня можливість прибути по вказаній повісті до ІНФОРМАЦІЯ_2 через неповідомлення його відповідачем на належну адресу, тому дії відповідача в цій частині суд визнає протиправними.

Оскільки, за приписами ч. ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов'язання відповідача, як орган ведення Реєстру, вчинити певні дії.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження

При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення позивачем правил військового обліку.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 скерувати до Національної поліції повідомлення на підставі абз. 17 п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487, про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , щодо якого раніше надсилалося відповідне звернення, та виключення відомостей про нього із інформаційної бази Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР», то суд зазначає таке.

Пунктом 1 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (з змінами і доповненнями, надалі - Порядок) встановлено, що цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Пунктом 81 Порядку встановлено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2).

При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

З матеріалів справи видно, що позивач не має відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, не підлягає бронюванню, відомості про проходження ним ВЛК відсутні.

При цьому, в ході розгляду справи, судом встановлено, що підставою для внесення відомостей про порушення позивачем правил військового обліку, слугувало лише те, що позивач не з'явився за повісткою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

З огляду на встановлені обставини у справі та положення чинного законодавства, суд доходить висновку, що позовна вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 скерувати до Національної поліції України повідомлення на підставі абз. 17 п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487, про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , щодо якого раніше надсилалося відповідне звернення.

Щодо позовної вимоги про виключення відомостей щодо ОСОБА_1 із інформаційної бази Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР», то в задоволенні такої слід відмовити, оскільки таке виключення є поза компетенцією відповідача.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Відповідно до п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Щодо судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_4 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) правил військового обліку, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та у відповідності із процедурою, передбаченою чинним законодавством.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_4 ) скерувати до Національної поліції України повідомлення на підставі абзацу 17 пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ), щодо якого раніше надсилалося відповідне звернення, у відповідності із процедурою, передбаченою чинним законодавством.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 20.01.2026.

Суддя Потабенко В.А.