справа № 380/20320/24
з питань зміни способу та порядку виконання судового рішення
12 січня 2026 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Лютої В.Р.,
представника відповідача Білінської Л.Я.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №380/20320/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
встановив:
26.11.2025 ухвалою Львівського окружного адміністративного у справі 380/20320/24 у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №380/20320/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.
28.11.2025 до Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява представника заявника про зміну способу та порядку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/20320/24.
У заяві представник заявника просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 29.11.2024 року у справі №380/20320/24 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити виплату різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії Позивачу, починаючи з 01.12.2019, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення, а саме: Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь Позивача різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії у сумі 318 226,25 грн (триста вісімнадцять тисяч двісті двадцять шість грн. 25 коп.).
Обґрунтовує заяву тим, що на виконання вказаного рішення суду відповідачем була лише нарахована пенсія, в сумі 318 226,25 грн. Разом з тим, станом на дату звернення до суду із цією заявою, рішення у справі №380/20320/24 в частині виплати пенсії позивача не виконано.
Додатково зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області посилається на висновки Верховного Суду України, викладені у постановах від 11 листопада 2014 року у справі №21-475а14, від 11 листопада 2014 року у справі №21-394а11, та висновки Верховного Суду, викладену у постановах від 30 січня 2018 року у справі №281/1820/14-а, від 12 квітня 2018 року у справі №759/1928/13-а, від 10 липня 2018 року у справі №755/7078/16-а, від 21 серпня 2018 року у справі №803/3805/15, від 11 лютого 2020 року у справі №826/8279/16, від 24 липня 2023 року у справі №420/6671/18, які, на його думку, безпідставно не були які нібито виключають можливість зміни способу виконання рішення шляхом стягнення коштів. Однак Верховний Суд вважає посилання відповідача на висновки Верховного Суду України та Верховного Суду не релевантними та такими, що не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки такі висновки стосувалися застосування положень статті 378 КАС України в редакції, чинній до 19 грудня 2024 року. Вказує, на правовий висновок в постанові Верховного Суду №380/7706/22 від 28.10.2025.
08.12.2025 до суду надішли заперечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на заяву про зміну способу і порядку виконання рішення в справі №380/2633/20, суть яких зводиться до такого.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 380/19865/24, яке набрало законної сили 03.04.2025 року - виконано. Здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Доплата на виконання судового рішення за період з 01.12.2019 по 31.12.2024 становить 318226,25 грн.
Зіславшись на статтю 23 п.п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшли зазначив, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявні відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України.
Додатково вказав, що рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/20320/24 включене до обліку рішень суду. Виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України та не залежить від Головного управління.
09.01.2026 через підсистему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшли у яких зазначено, що правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 28.10.2025 у справі № 380/7706/22 не підлгають до застосування є релевантними для правовідносин у справі №380/20320/24, оскільки на момент подання заяви (28.11.2025) та її розгляду, діє спеціальний нормативно-правовий акт - Постанова Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025, який встановлює особливий порядок та механізм виконання судових рішень.
Ухвалою від 02.12.2025 суд прийняв заяву до розгляду.
В судове засідання заявник не прибув. Подав заяву про розгляд справи без його участі.
В судовому засіданні представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області пролсила суд відмовити у задоволенні заяви з підстав викладених у запереченнях та додаткових поясненнях.
Вирішуючи заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення, суд виходив з такого.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частинами другою, третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 245 КАС України визначені повноваження суду при вирішенні справи.
Так, відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Згідно з пунктами 3, 4, 6 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Згідно з частиною третьою статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
У цій справі, 29.11.2024 Львівський окружний адміністративний суд ухвалив рішення, згідно з яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнив повністю. Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16.07.2021 №2601, виданої Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області». Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №2601 від 16.07.2021 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), з урахуванням раніше виплачених сум. Також вирішив питання розподілу судових витрат.
У заяві про зміну способу і порядку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/20320/24, заявник просить суд стягнути з Головного управління Пенсійного фонду в Львівській області на його користь пенсійні виплати в сумі 318226 (триста вісімнадцять тисяч двісті двадцять шість) грн 25 коп.
Суд повторно звертає увагу на те, що рішення суду ухвалене у справі №380/20320/24 на користь позивача має зобов'язальний характер, зміна способу його виконання запропонованим представником позивача шляхом (стягнення конкретної суми коштів) потягне зміну рішення по суті, що не відповідає інституту зміни способу його виконання.
Тобто, змінивши спосіб виконання судового рішення із зобов'язання нарахувати та виплатити на стягнення конкретної суми такої виплати, буде змінено рішення по суті, з виходом при цьому за межі позовних вимог та вирішенням питання, що не було предметом дослідження судом при розгляді справи по суті.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.04.2018 у справі №759/1928/13-а, від 04.09.2018 у справі №279/7157/15-а та від 30.07.2019 у справі №281/1618/14-а.
Вказані висновки також узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 17.02.2021 у справі №295/16238/14-а, у якій суд відмітив, що зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права, а тому зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною.
Також у постанові від 27.02.2023 в справі №340/6875/21 Верховний Суд виснував, що зобов'язання відповідача вчинити певні дії і стягнення з відповідача грошових коштів є різними за своєю суттю способами захисту прав та інтересів позивача, які обираються позивачем при поданні позову, а судом - при ухваленні рішення, та передбачають відмінний механізм виконання судових рішень.
Отже, з аналізу положень частин першої, третьої статті 378 КАС України, суд висновує, що підставою для застосування правил цієї норми є настання обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі, ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, а для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин. Тобто, зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими судом. Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, однак не змінюючи при цьому його змісту, або ж відмовити в задоволенні такої заяви.
Вказана позиція узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду у постанові від 12.06.2019 у справі № 800/203/17.
Як видно з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2024 в адміністративній справі № 380/20320/24.
Згідно зі статтею 23 п. п. 20, 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявні відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України.
Матеріали справи підтверджено, що рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/20320/24від 29.11.2024 включене до обліку рішень суду. Однак, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України та не залежить від Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області.
Тобто, фактично єдиною причиною, яка ускладнює виконання рішення суду, є неналежне фінансування витрат по виплаті пенсії з Державного бюджету.
Щодо посилання представника позивача на правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду № 380/7706/22 від 28.10.2025, суд зазначає таке.
Вказаною постановою касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2025 у справі № 380/7706/22 залишено без змін.
Як видно з постанови від 28.10.2025 у справі № 380/7706/22, ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2025, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2025, задоволено заяву про зміну способу і порядку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.07.2022 у справі № 380/7706/22. Змінено порядок і спосіб виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.07.2022 у справі № 380/7706/22 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 нарахованої суми доплати пенсії за період з грудня 2019 року по листопад 2022 року, що становить 313587,00 грн.
Задовольняючи заяву про зміну порядку і способу виконання судового рішення, суди виснували, що оскільки рішення суду першої інстанції, яке набрало законної сили, не було виконане у частині виплати грошових коштів, процесуальний закон передбачає можливість зміни способу виконання із зобов'язання вчинити дії (перерахувати та виплатити) на стягнення конкретної нарахованої суми з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Водночас, під час розгляду справи № 380/7706/22 судами встановлено наявність відкритого виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду у цій справі, а отже постанова Верховного Суду від 28.10.2025 у справі № 380/7706/22 не є релевантною до застосування у цій справі.
Відтак, з наведених мотивів, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення належить відмовити.
Керуючись статтями 243, 248, 378 КАС України, суд
у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 від 28.11.2025 про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №380/20320/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Ухвала суду набуває чинності з моменту її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 19.01.2026.
Суддя Мричко Н.І.