Іменем України
20 січня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/1805/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ), НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 12 вересня 2025 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) (далі відповідач 1), НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ) (далі відповідач 2), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_5 ) (далі відповідач 3), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) (далі відповідач 4), з такими вимогами:
визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно;
зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) за період з 01.12.2015 по 01.11.2016 включно нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44, з урахуванням виплачених сум;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) за період з 02.11.2016 по 28.02.2018 включно нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44, з урахуванням виплачених сум;
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по липень 2025 включно;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині 4463,15грн за період з 01.03.2018 по 01.09.2018 включно, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44, з урахуванням виплачених сум;
зобов'язати Національну академію Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині 4463,15 грн за період з 02.09.2018 по 06.06.2020 включно, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються 3 грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44, з урахуванням виплачених сум;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині 4463,15грн за період з 06.06.2020 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по липень 2025 включно, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходив військову службу в органах Прикордонної служби, зокрема з 07.09.2015 по 01.11.2016 - в НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України, з 01.11.2016 по 01.09.2018 - в НОМЕР_3 прикордонному загоні, з 01.09.2018 по 06.06.2020 - в Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького та з 06.06.2020 по даний час - в ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ), що підтверджується архівними відомостями відповідачів та витягами з послужного списку.
У відповідь на запит позивача, відповідачі надали картки грошового забезпечення за період з 2015 по 2024 роки, з яких вбачається, що у період з 01.12.2015 по 28.02.2018 позивачу не нараховувалась індексація грошового забезпечення. Також в період з 01.03.2018 по липень 2025 року позивачу невірно нараховувалась індексація грошового забезпечення.
Позивач вважає, що відповідачами протиправно не нараховано та не виплачено індексацію грошового забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою суду від 17 вересня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху.
Ухвалою суду від 20 жовтня 2025 року продовжено процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 24.11.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ), НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, повернуто позивачу в частині позовних вимог за період з 19.07.2022 по 08.06.2025.
Ухвалою суду від 24.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в частині позовних вимог з 07.09.2015 по 18.07.20122 та з 09.06.2025 по 31.07.2025. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач 1 - НОМЕР_1 прикордонний загін ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) правом надання відзиву на позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.12.2015 по 01.11.2016, не скористався.
Від представника 2-го відповідача - НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ) 10.12.2025 надійшов відзив на позовну заяву в частині поховних вимог за період з 02.11.2016 по 28.02.2018 включно та з 01.03.2018 по 01.09.2018 включно, відповідно до якого відповідач у заоволенні позовних вимог просить відмовити з огляду на таке.
Базовим місяцем для нарахування індексації вважався місяць, в якому відбулася одна із подій: 1) підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, або 2) зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів.
При цьому місяць, у якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.
З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. При цьому, лише Порядок №1078 в редакції, що діяла до 01.12.2015 містить таке визначення, як «базовий місяць», в редакції після 01.12.2015 вказаний термін не застосовується.
Військова частина НОМЕР_4 зауважує, що пункт 5 Порядку №1078 в редакції, після 01.12.2015 викладено у наступній редакції: у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.» Таким чином, починаючи з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, в тому числі військовослужбовець.
Водночас, слід зазначити, що відповідні зміни до Порядку № 1078 були внесені Постановою № 1013. Пунктом 1 Постанови № 1013 передбачено підвищення з 01.12.2015 посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників. При цьому підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців.
Тобто, Постановою № 1013 були підвищені оклади майже в усіх галузях бюджетної сфери (за винятком працівників 1-3-го тарифних розрядів за ЄТС), окрім окладів у складі грошового забезпечення військовослужбовців.
Оскільки під час прийняття Постанови №1013 не було збільшено посадові оклади військовослужбовців, виникли передумови для формування відповідної категорії спорів та практики Верховного Суду, який в постанові від 19.05.2022 року по справі №400/103/21 зазначив, що він погоджується з висновку суду першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, що з урахуванням п.5 Порядку №1078 індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто, січня 2008 року.
На переконання відповідача, вказана правова позиція не може бути застосована до спірних правовідносин виходячи з наступного.
До 01.12.2015 базові місяці могли переглядатись не залежно від підвищення виключно посадових окладів, а й внаслідок звичайного зростання грошових доходів населення, в тому числі військовослужбовців, які могли відбуватись за рахунок збільшення інших постійних складових грошового забезпечення, а не виключно посадових окладів. При цьому, під час перегляду відповідного базового місяця розрахунок індексу споживчих цін здійснювався наростаючим підсумком з наступного за базовим місяця до перевищення встановленого пунктом 11 цього Порядку порогу індексації (101 відсоток).
Отже, кожне нове визначення базового місяця припиняло правовідносини щодо визначення моменту початку розрахунку індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів.
Відповідно, повний перегляд процедури та порядку індексації грошових доходів населення з прив'язкою виключно до факту підвищення посадового окладу, яке відбулось з прийняттям Постанови № 1013 та застосування її положень до правовідносин з 01.01.2008 не відповідає принципу правової визначеності та суперечить положенням частини 1 статті 58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Військова частина НОМЕР_4 вважає, що застосування індексів інфляції за період з 2008 року, які застосовувались під час нарахування та виплати інфляції діючим державним службовцям та військовослужбовцям до грудня 2015 року за правилами, які були чинними до прийняття Постанови № 1013, не буде відповідати положенням статті 58 Конституції України та принципу правової визначеності.
Отже, з урахування положень статті 58 Конституції України правила нарахування індексації за Постановою № 1013 повинні застосовуватись виключно з 01.01.2016.
На підставі викладеного, відповідач вважає, що відсутні правові та фактичні підстави для визнання протиправною бездіяльності НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати позивачу за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року індексації грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з визначенням місяців, в яких відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців, січень 2008 року.
У той же час, позивачу в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення з застосуванням обчислення індексу споживчих цін з січня 2016 року.
Кошторисними призначеннями Державної прикордонної служби України на період з січня 2016 року по лютий 2018 року не було передбачено фінансування на виплату військовослужбовцям індексації грошового забезпечення. У зв'язку з обмеженими показниками помісячного розпису Державного бюджету, затвердженого для НОМЕР_3 прикордонного загону на 2016 - лютий 2018 року, індексація грошового забезпечення військовослужбовців в цьому періоді не нараховувалась та не виплачувалась.
Отже, у зв'язку з відсутністю у затверджених кошторисах на 2016-2018 роки для відповідача видатків на індексацію грошового забезпечення військовослужбовців, позивачу ця індексація не нараховувалась та не виплачувалась в згадані періоди.
Вини (бездіяльності) відповідача у не виплаті індексації грошового забезпечення позивачу в період із січня 2016 року по 28.02.2018 немає, оскільки він діяв виключно відповідно до вимог законодавства України та вказівок головного розпорядника бюджетних коштів.
Щодо виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.09.2018, відповідач зазначив таке.
За інформацією, розміщеною на офіційному сайті Державної служби статистики України, лише у жовтні 2018 року відбулося перевищення порогу індексації 103%. Таким чином, право на індексацію грошового забезпечення у позивача виникло у жовтні 2018 року та, оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то індексацію необхідно проводити з грудня 2018 року.
Як вбачається із особистої картки грошового забезпечення позивача, з грудня 2018 року відповідачем нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення. Крім того, військова частина НОМЕР_4 наголошує, що позовні вимоги стосовно застосування щомісячної фіксованої індексації ґрунтуються на положеннях Порядку №1078 в редакції, яка не діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Так, Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядок №1078 у період існування спірних правовідносин (з 01 березня 2018 року до 28 січня 2019 року) не містили в собі такого поняття як «фіксована сума індексації».
Зазначений термін використовувався у додатку 4 «Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів» до Порядку №1078, однак, лише в редакції, що діяла до 15 грудня 2015 року.
З огляду на викладене, вважає необґрунтованими позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.09.2018.
З картки слідує, що у 2018 році позивачу щомісячна додаткова грошова винагорода за лютий виплачена у березні в розмірі 70,43 грн, а за січень - у лютому в розмірі 4234,99 грн. В подальшому ця винагорода не виплачувалася, оскільки вона скасована (не застосовується) з 01 березня 2018 року, із втратою чинності Інструкцією № 73.
Отже, не слід враховувати до грошового забезпечення за березень 2018 року щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі 70,43 грн, а врахувати цю винагороду (70,43 грн) до грошового забезпечення за лютий місяць 2018 року, а виплачені в лютому 4234,99 - за січень 2018 року.
Розмір грошового забезпечення позивача за лютий 2018 року, яке підлягає індексації складає 7113,06 (125,00 грн + 1080,00 грн + 301,25 грн + 1054,38 грн + 162,00 грн + 4320,00 грн + 70,43 грн) а розмір грошового забезпечення за березень 2018 року 11248,5 грн (4650,00 грн + 1340,00 грн + 2096,50 грн + 3162,00 грн + 00,00 грн).
Отже, грошове забезпечення позивача з урахуванням постійних його складових за березень 2018 року збільшилось на 4135,44 грн (11248,5 грн - 7113,06 грн), а не залишилось без змін, як помилково зазначає позивач, а отже сума 4463,15 грн є повністю необгрунтованою.
З урахуванням того, що позовні вимоги стосовно застосування щомісячної фіксованої індексації ґрунтуються на положеннях Порядку №1078 в редакції, яка не діяла на час виникнення спірних правовідносин, що підтримано Верховним Судом в аналогічних правовідносинах у постанові від 15 червня 2022 року № 520/4061/21, вважає в цій частині позов таким, шо не підлягає задоволенню.
Щодо компенсації позивачу втрати частини доходів у зв'язку з затримкою їх виплати, відповідач вважає їх передчасними, а тому просить відмовити у їх задоволенні.
На підставі вищенаведеного, відповідач просить адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення в частині позовних вимог до військової частини НОМЕР_4 повністю.
Від представника 3-го відповідача - Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти позовних вимог за період з 02.09.2018 по 06.06.2020 включно, з огляду на таке.
Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, поточної та індексації-різниці.
Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).
Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку №1078).
Разом з тим, з 1 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 мова йде ще й про індексацію-різницю, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 1 грудня 2015 року до 1 квітня 2021 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме: - сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); - сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково вказує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Як слідує з архівної відомості за 2018 рік позивачу у лютому 2018 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11 277,62 грн, у тому числі: посадовий оклад - 1080,00 грн, оклад за військовим званням - 125,00 грн, надбавка за вислугу років - 301,25 грн, надбавка за виконання ОВЗ - 1054,38 грн, надбавка за ОУС - 162,00 грн, преміювання - 4320,00 грн, грошова премія НЗ - 737,75 грн, винагорода по постанові КМУ 889 - 4234,99 грн;
у березні 2018 року в сумі 11 318,93 грн, у тому числі: посадовий оклад - 4650,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 2096,50 грн, преміювання - 3162,00 грн, винагорода по постанові КМУ 889 - 70,43 грн.
Згідно з пунктом 6 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02.02.2016 №73 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 217/28347, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби; начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників.
Таким чином, нарахована до виплати позивачу у лютому 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 5027,40 грн входить до складу грошового забезпечення позивача за січень 2018 року.
З 01.03.2018 щомісячна додаткова грошова винагорода позивачу не нараховувалась, у зв'язку із втратою чинності постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».
Отже, розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року склав 4135,44 грн (11 248,50 грн (грошове забезпечення за березень 2018 року) - 7113,06 грн (грошове забезпечення за лютий 2018 року)).
У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1 762,00 грн, величина приросту індексу споживчих цін 253,30% (з урахуванням підвищення посадового окладу з січня 2008 року), про що зазначено в листі Міністерства соціальної політики України від 28.09.2021 №5211/0/290-21/51.
Як вже зазначалося, відповідно до абз.5 п.4 Порядку №1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.03.2018 помножений на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100, а саме: 1762,00 грн. * 253,30% / 100 = 4 463,15 грн.
Відповідно до абз. 4 п.5 Порядку №1078 сума належної позивачу індексації в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
З наведеного слідує, розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року збільшився у порівняні з розміром грошового забезпечення лютого 2018 року на 4135,44 грн.
Щодо вимоги про одночасну компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, то на думку відповідача, такі вимоги позивача є передчасними.
На підставі вищенаведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від представника 4-го відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) 09.12.2025 надійшов відзив на позовну заяву в частині позовних вимог за період з 06.06.2020 по 18.07.2022 та з 01.01.2024 по 31.07.2025, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позрвних вимог, з огляду на таке.
Позивач проходить службу у військовій частині НОМЕР_6 відповідно до довідки від 28.11.2025 №08/7054/25-Ви з 16.07.2020 по теперішній час.
Згідно довідки - розрахунку індексації від 05.12.2025 №1430 індексація грошового забезпечення за період з 16.07.2020 по 18.07.2022 нарахована та виплачена з урахуванням базового місяця березень 2018 року під час проходження служби.
Відповідно до картки грошового забезпечення за 2025 рік позивачу нарахована індексація грошового забезпечення з урахуванням базового місяця січень 2025 року, з липня 2025 року.
Незважаючи на це, позивач вважає, що відповідачем невірно взятий базовий місяць, оскільки в даному випадку як вважає позивач за спірний період має бути нарахована та виплачена індексація - різниця у розмірі 4463,15 грн.
Відповідач не згоден з даним обґрунтуванням та вважає, що базовий місяць базовий місяць березень 2018 року та січень 2025 року визначений вірно, з огляду на наступне.
Для того щоб прослідкувати відповідні зміни в грошовому забезпеченні необхідно проаналізувати, на які саме виплати набув право позивач за час проходження служби окремо за лютий 2018 року та окремо за березень 2018 року (позивач проходив службу в іншому прикордонному загоні).
Із картки грошового забезпечення за 2018 рік вбачається:
лютий 2018: посадовий оклад - 1080,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; вислуга років - 301,25 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 1054,38 грн; надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя - 162,00 грн; премія - 4320,00 грн; щомісячна додаткова грошова винагорода - 70,43 грн; компенсація пдфо - 2162,77 грн, всього 9275,83 грн;
березень 2018 року: посадовий оклад - 4650,00 грн; оклад за військове звання - 1340,00 грн; вислуга років - 2096,50 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 0,00 грн; надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя - 0,00 грн; премія - 3162,00 грн; щомісячна додаткова грошова винагорода - 0,00 грн, всього 12072,91 грн. Різниця: 12072,91 - 9275,83 = 2804,08 грн.
Представник позивача вважає, що грошове забезпечення позивача підвищилось на 0,00 грн. В свою чергу, за підрахунками відповідача розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року склав 2804,08 грн.
Відмінність у порівнянні грошового забезпечення між наведеним розрахунком у позивача та відповідача полягає у тому, що позивач безпідставно зараховує додаткову винагороду, передбачену Постановою 889 у розмірі 4234,99 грн до складу грошового забезпечення лютого 2018, а у розмірі 70,43 грн до складу грошового забезпечення березня 2018.
В свою чергу виплачена позивачу у лютому 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 4234,99 грн входить до складу грошового забезпечення позивача за січень 2018 року, а нарахована позивачу до виплати у березні 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 70,43 грн входить до складу грошового забезпечення позивача за лютий 2018 року.
Саме в цій частині позивач не вірно розуміє положення, викладені в Постанові 889 та Інструкції 73, внаслідок чого відбулось необґрунтоване завищення грошового забезпечення за березень 2018, внаслідок чого різниця в порівнянні грошового забезпечення за лютий 2018 та березень 2018 є значно меншою.
Нормативно, щомісячна додаткова грошова винагорода встановлена Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».
При цьому, на відміну від інших складових грошового забезпечення, які сплачувались в поточному місяці за поточний, її виплата здійснювалась у відповідності з пунктом 6 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України від 02.02.3016 року № 73 (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин). А саме було визначено, що винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби; начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників.
З 01.03.2018 щомісячна додаткова грошова винагорода позивачу не нараховувалась, у зв'язку із втратою чинності постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».
Також, позивач безпідставно зарахував до складу грошового забезпечення «грошова премія НЗ» у розмірі 737,75 грн та грошову компенсацію за піднайом житла у розмірі 114,90 грн. Вказані виплати є одноразовими та до складу грошового забезпечення не входять.
У разі якщо позивачу буде задоволена позовна вимога щодо зобов'язання нарахувати та виплати індексацію грошового забезпечення з грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням базового місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008, індексація за лютий 2018 буде складати 4258,75 грн.
В свою чергу індексація грошового забезпечення розраховується наступним чином 1762,00 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.03.2018) * 253,30% (величина приросту індексу споживчих цін) / 100% = 4463,15 грн. Отже, ймовірний розмір індексації станом на березень 2018 року становив би 4463,15 грн.
Однак, розмір індексації - різниці із березня 2018 року визначається для кожного військовослужбовця індивідуально. Таким чином, відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 ймовірний розмір індексації грошового забезпечення складає 1658,35 грн (сума можливої індексації 4463,15 грн відняти суму підвищення доходу 2804,80 грн), що відрізняється від суми індексації грошового забезпечення, яку простить зобов'язати нарахувати та виплати представник позивача.
Позивач не наводить розрахунок як він вважає належної індексації - різниці у розмірі 4463,15 грн, що суперечить правовому висновку, викладеному у судових рішеннях від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 20.04.2023 у справі № 320/8554/21.
Що стосується індексації грошового забезпечення виплаченої в 2025 році, зазначив наступне.
Відповідно до статті 34 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі Закон № 4059) визначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.
Отже, з січня 2025 року встановлено єдиний підхід для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення у 2025 році.
Таким чином, індекс споживчих цін у січні 2025 року приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індекс споживчих цін для проведення індексації починається з лютого 2025 року. При цьому відповідно до Закону № 4059 збереження раніше визначеної суми індексації не передбачено.
Згідно з пунктом 1 1 Порядку № 1078 право на індексацію відбудеться, коли індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, встановлений у розмірі 103 відсотка. Лише у червні 2025 року поріг індексації 103% перевищено.
При цьому, оскільки індекс інфляції за червень 2025 року опубліковано в липні 2025 року, відповідно нарахування та виплата індексації проведена з липня 2025 року (п.1-1 Порядку №1078), про що свідчить картка грошового забезпечення за 2025 рік.
Що стосується вимоги про нарахування та виплату індексації з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, на думку відповідача, виплата щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат здійснюється при виплаті такого грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, а тому на даний час відсутній спір, щодо виплати компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку № 44.
На підставі вищенаведеного, відповідач просить у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 , відмовити.
Дослідивши матеріали судової справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Позивач проходив службу, зокрема: з 01.12.2015 по 01.11.2016 у НОМЕР_1 прикордонному загоні ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ); з 09.11.2016 по 30.08.2018 - НОМЕР_3 прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_4 ); з 02.09.2018 по 15.07.2020 - Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького; з 16.07.2020 по 18.07.2022 та з 01.01.2024 по 31.07.2025 - ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ), що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_6 № 08/7054/25-Вн від 28.11.2025, довідкою НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ), копіями особистих карток грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2015-2016 роки за період проходження військової служби у НОМЕР_1 прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_2 ), витягом з послужного списку.
Під час розгляду даної справи спірними є такі періоди: з 01.12.2015 по 01.11.2016; з 09.11.2016 по 28.02.2018; з 01.03.2018 по 01.09.2018; з 02.09.2018 по 06.06.2020; з 16.07.2020 по 18.07.2022; з 09.06.2025 по 31.07.2025.
При цьому, згідно послужного списку, позивач проходив службу у ІНФОРМАЦІЯ_5 у період з 06.06.2020 по 18.07.2022.
Проте, суд бере до уваги саме довідку військової частини НОМЕР_6 № 08/7054/25-Вн від 28.11.2025, де зазначено, що ОСОБА_1 проходив службу з 16.07.2020 по 18.07.2022, оскільки грошове забезпечення позивачу нараховувалось військовою частиною НОМЕР_6 саме з липня 2020 року, а не з червня 2020 року.
Також, суд враховує, що у період з 02.09.2018 по 15.07.2020 позивач проходив службу у Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, що вбачається з картки грошового забезпечення позивача та довідки відповідача від 25.11.2025 № 3288.
Довідкою НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ) підтверджується, що позивач проходив службу у вказаній військовій частині з 09.11.2016 по 30.08.2018, а не з 02.11.2016, як то зазначено у послужному списку, тому судом до уваги береться саме довідка відповідача, інформація в якій викладена на підставі відповідних наказів.
Згідно листа НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ) від 01.08.2025 № 09/ЗПІ-15/22 відповідач повідомив позивача про те, що підстави для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2016 по 28.02.2018 з встановленням базового місяця січень 2008 року відсутні. Місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. В березні 2018 року збільшено розмір посадового окладу, що призвело до збільшення грошового забезпечення. Березень 2018 року є базовим для обчислення індексації. Підстави для нарахування фіксованої суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.09.2018 відсутні.
Відповідно до довідки від 01.08.2025 № 503 вбачається, що позивачу у період з листопада 2016 року по лютий 2018 року фіксована індексація не нараховувалась та не виплачувалась, ОСОБА_1 виплачено поточну індексацію за травень, червень, грудень 2017 року, січень, лютий 2018 року (базовий місяць-вересень 2015 року, листопад 2016 року, липень 2017 року).
Згідно з карткою грошового забезпечення позивача за 2018 рік вбачається, що позивач за 2018 рік отримав грошове забезпечення, зокрема:
у лютому 2018 року: оклад за військове звання - 125,00 грн, посадовий оклад - 1080,00 грн, компенсація податку - 2162,77 грн, компенсація за вислугу років - 301,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 1054,38 грн, надбавка за ОУС - пов'язані з ризиком для життя 15% - 162,00 грн, премія в/с - 4320,00 грн, грошова премія НЗ - 737,35 грн, щомісячна додаткова грошова винагорода - 4234,99 грн;
у березні 2018 року: компенсація податку - 2037,41 грн, грошова компенсація за піднайм житла - 114,29 грн, щомісячна додаткова грошова винагорода - 70,43 грн, посадовий оклад 2018 - 4650,00 грн, оклад за військове звання 2018 - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 2018 - 2096,50 грн, премія 2018 - 3162,00 грн.
Згідно з картками грошового забезпечення та архівними відомостями вбачається, що індексація грошового забезпечення виплачувалась позивачу у такі періоди:
грудень 2015 року - 651,63 грн;
грудень 2018 року - 71,08 грн;
січень 2019 року - 71,08 грн;
лютий 2019 року - 71,08 грн;
березень 2019 року - 134,47 грн;
квітень 2019 року - 134,47 грн;
травень 2019 року - 134,47 грн;
червень 2019 року - 134,47 грн;
липень 2019 року - 206,72 грн;
серпень 2019 року - 206,72 грн;
вересень 2019 року - 206,72 грн;
жовтень 2019 року - 206,72 грн;
листопад 2019 року - 206,72 грн;
грудень 2019 року - 216,51 грн;
січень 2020 року - 216,51 грн;
лютий 2020 року - 216,51 грн;
березень 2020 року - 216,51 грн;
квітень 2020 року - 216,51 грн;
травень 2020 року - 216,51 грн;
червень 2020 року - 216,51 грн;
липень 2020 року - 116,79 грн;
грудень 2020 року - 1138,97 грн:
січень 2021 року - 331,42 грн;
лютий 2021 року - 331,42 грн;
березень 2021 року - 331,42 грн;
квітень 2021 року - 415,41 грн;
травень 2021 року - 415,41 грн;
червень 2021 року - 415,41 грн;
липень 2021 року - 540,03 грн;
серпень 2021 року - 540,03 грн;
вересень 2021 року - 540,03 грн;
жовтень 2021 року - 540,03 грн;
листопад 2021 року - 540,03 грн;
січень 2022 року - 1126,38 грн;
лютий 2022 року - 672,35 грн;
березень 2022 року - 672,35 грн;
квітень 2022 року - 672,35 грн;
травень 2022 року - 913,01 грн;
червень 2022 року - 1017,21 грн;
липень 2022 року - 1066,00 грн;
липень 2025 року - 133,23 грн.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно із частиною першоюстатті 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. У зв'язку з особливим характером військової служби військовослужбовцям надаються передбаченізакономпільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до статті 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-III) індексацію доходів населення віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього ж Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Статтею 19 Закону № 2017-III передбачено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
За визначенням статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;
індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;
поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру, у тому числі й оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 3 Закону № 1282-XII визначено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з частиною другою статті 5 Закону № 1282-XII підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Частиною другою статті 6 Закону № 1282-XII визначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно достатті 8 Закону № 1282-XII перегляд розмірів державних соціальних гарантій та гарантій оплати праці відповідно до умов, визначених цим Законом, здійснюється уповноваженими на це органами протягом місяця, у якому виникли підстави для перегляду.
За наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078) індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (абзац 1).
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії (абзац 2).
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає (абзац 5).
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 6).
У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу (абзац 7).
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абзац 1).
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац 2).
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3).
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац 4).
Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Згідно з пунктом 10-2 Порядку № 1078 для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
З вищевикладеного слідує, що індексація оплати праці (грошового забезпечення) є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, які мають систематичний (щомісячний) характер.
За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи, проведення якої не залежить від волевиявлення роботодавців чи працівників.
Пунктом 11 Порядку № 1078 визначено, що додаткові витрати, пов'язані з індексацією грошових доходів громадян, відображаються у складі витрат, до яких відносяться виплати, що індексуються.
Отже, в кошторисі доходів і видатків бюджетної установи, організації індексація заробітної плати відображається не як самостійна витрата, а в складі витрат на виплату заробітної плати.
Тобто, сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.
Індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов'язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першоїстатті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
При розгляді справи «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 «Бурдов проти Росії»).
Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 825/874/17.
Крім цього, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 року у справі № 240/4911/18, від 07 серпня 2019 року у справі № 825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі № 620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Оскільки позивач у спірний період перебував на грошовому забезпеченні саме у відповідачів 1 та 2, зокрема з 01.12.2015 по 01.11.2016 - НОМЕР_1 прикордонний загін ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ), з 09.11.2016 по 28.02.2018 - НОМЕР_3 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_4 ), суд дійшов висновку про наявність законних підстав для проведення індексації грошового забезпечення позивачу в спірний період вказаними відповідачами.
У справах № 400/1118/21, № 420/3593/20 Верховний Суд, розтлумачивши пункти 2, 5, 10-2 Порядку № 1078, зазначив, що для визначення місяця підвищення доходу (базового місяця) для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.
Що стосується визначення базового місяця для нарахування індексації за період 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року, суд зазначає таке.
Пункт 10-2 Порядку № 1078, який застосовується з 01 грудня 2015 року, передбачав, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Пункт 5 Порядку № 1078, який застосовується з 01 грудня 2015 року, в редакції, яка діяла до 15 березня 2018 року, визначав:
у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абзац перший);
обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий);
сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абзац третій);
якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий);
у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац п'ятий).
З викладеного слідує, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
На час виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців (далі - Постанова № 1294).
Пунктом 13 постанови № 1294 визначено, що остання набирає чинності з 01 січня 2008 року.
Постанова № 1294 діяла до дати набрання чинностіпостановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме до 01 березня 2018 року.
Проаналізувавши Постанову № 1294 в період її дії з 01 січня 2008 року до 28 лютого 2018 року, суд вбачає незмінність розмірів посадових окладів військовослужбовців.
Відтак, оскільки останнє підвищення окладу за посадою позивача відбулось у січні 2008 року, то для визначення суми індексації грошового забезпечення має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з січня 2008 року до березня 2018 року, оскільки після прийняття Постанови № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, місяцем підвищення доходу для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.
Тож, місяцем підвищення доходу для проведення індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно є січень 2008 року, в якому Постановою № 1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців.
Як вже вище вказано, дослідженням карток особового рахунку позивача встановлено, що в період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно позивачу виплачено індексацію у грудні 2015 року 651,63 грн; за період січень 2016 року по лютий 2018 року індексація не нараховувалась та не виплачувалась.
Разом з тим, відповідачем не надано доказів, що індексація грошового забезпечення за грудень 2015 року розрахована із застосування базового місяця січень 2008 року.
За таких обставин суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність 1-го відповідача - НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) та 2-го відповідача - НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати позивачу за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року (з 01.12.2015 по 01.11.2016 - НОМЕР_1 прикордонний загін ДПС України (військова частина НОМЕР_2 , з 09.11.2016 по 28.02.2018 - НОМЕР_3 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_4 ) індексації грошового забезпечення, із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині періоду з 01.03.2018 по 30.08.2018, з 02.09.2018 по 06.06.2020, з 16.07.2020 по 18.07.2022 та з 09.06.2025 по 31.07.2025, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції, яка діяла з 15 березня 2018 року до 02 квітня 2021 року):
у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Тобто, він є базовим для обчислення індексу споживчих цін (абзац перший);
обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий);
сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац третій);
якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий);
у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац п'ятий);
до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції, яка діє з 02 квітня 2021 року):
у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абзац перший);
обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий);
сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац третій);
якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий);
у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру (абзац п'ятий);
до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий);
якщо підвищення грошового доходу відбулося не з 1 числа місяця, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу з урахуванням положень цього Порядку (абзац сьомий).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року, затверджено нові збільшені схеми тарифних розрядів та ставок за посадами та тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців.
З огляду на зазначене, суд вважає, що березень 2018 року, в якому відбулось підвищення посадового окладу позивача та, відповідно, і інших складових грошового забезпечення, є базовим для обчислення індексу споживчих цін, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з наступного місяця, тобто з квітня 2018 року.
Згідно інформації Держстату України, розміщеної на їх офіційному веб-сайті, про індекс споживчих цін:
- індекс споживчих цін у березні 2018 року склав 101,1;
- індекс споживчих цін у квітні 2018 року склав 100,8;
- індекс споживчих цін у травні 2018 року склав 100,0;
- індекс споживчих цін у червні 2018 року склав 100,0;
- індекс споживчих цін у липні 2018 року склав 99,3;
- індекс споживчих цін у серпні 2018 року склав 100,0;
- індекс споживчих цін у вересні 2018 року склав 101,9;
- індекс споживчих цін у жовтні 2018 року склав 101,7.
Відповідно до положень Порядку № 1078 розрахунок індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком, починаючи з місяця наступного за базовим.
Оскільки березень 2018 року є базовим місяцем (значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків та індексація грошового забезпечення відповідно не нараховується), індекс споживчих цін у листопаді 2018 року склав 103,7 (1,008*1,00*1,00*0,993*1,00*1,019*1,017*100).
Отже, індекс споживчих цін не перевищував 103 % до листопада 2018 року.
У листопаді 2018 року індекс споживчих цін за вказаний місяць складав 103,7 %.
З урахуванням положень Порядку № 1078, оскільки індекс споживчих цін у листопаді 2018 року складає 103,7 %, то у наступному місяці і підлягає індексація грошового забезпечення військовослужбовців.
Суд зауважує, що спір між сторонами щодо нарахування та виплати поточної індексації з березня 2018 року відсутній.
Однак слід звернути увагу на положення абзаців четвертого-п'ятого пункту 5 Порядку № 1078, згідно з якими, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Так, у березні 2018 року відбулося підвищення посадових окладів у військовослужбовців відповідно до Постанови № 704.
Згідно з карткою грошового забезпечення позивача за 2018 рік вбачається, що позивач за 2018 рік отримав грошове забезпечення, зокрема:
у лютому 2018 року: оклад за військове звання - 125,00 грн, посадовий оклад - 1080,00 грн, компенсація податку - 2162,77 грн, компенсація за вислугу років - 301,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 1054,38 грн, надбавка за ОУС - пов'язані з ризиком для життя 15% - 162,00 грн, премія в/с - 4320,00 грн, грошова премія НЗ - 737,35 грн, щомісячна додаткова грошова винагорода - 4234,99 грн;
у березні 2018 року: компенсація податку - 2037,41 грн, грошова компенсація за піднайм житла - 114,29 грн, щомісячна додаткова грошова винагорода - 70,43 грн, посадовий оклад 2018 - 4650,00 грн, оклад за військове звання 2018 - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 2018 - 2096,50 грн, премія 2018 - 3162,00 грн.
Згідно з пунктом 6 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02 лютого 2016 року № 73 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2016 року за № 217/28347, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби; начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників.
Таким чином виплачена позивачу у лютому 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 4234,99 грн входить до складу грошового забезпечення позивача за січень 2018 року, а нарахована позивачу до виплати у березні 2018 року щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 70,43 грн входить до складу грошового забезпечення позивача за лютий 2018 року.
Грошова компенсація за піднайм житла в сумі 114,29 грн до обрахунку грошового забезпечення позивача, що підлягає індексації, судом також не включається, оскільки така компенсація не має постійного характеру.
Отже, судом встановлено, що розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, які не мають разового характеру, складав:
у лютому 2018 року: оклад за військове звання - 125,00 грн, посадовий оклад - 1080,00 грн, компенсація податку - 2162,77 грн, компенсація за вислугу років - 301,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 1054,38 грн, надбавка за ОУС - пов'язані з ризиком для життя 15% - 162,00 грн, премія в/с - 4320,00 грн, грошова премія НЗ - 737,35 грн, щомісячна додаткова грошова винагорода - 70,43 грн, усього 10 013,18 грн;
у березні 2018 року: компенсація податку - 2037,41 грн, посадовий оклад 2018 - 4650,00 грн, оклад за військове звання 2018 - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 2018 - 2096,50 грн, премія 2018 - 3162,00 грн, усього 13 285,91 грн.
Таким чином, розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року склав 3272,73 грн (13 285,91 грн (грошове забезпечення за березень 2018 року) - 10 013,18 грн (грошове забезпечення за лютий 2018 року)).
При цьому сума можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року складає 4463,15 грн (1762,00 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року) * 253,30 (величина приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, здійснена за наростаючим принципом з лютого 2008 року) / 100 %).
Сума індексації-різниці в березні 2018 року складає 1190,42 грн (4463,15 грн (сума можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року) - 3272,73 грн (розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року)).
Відповідно до абзацу шостого пункту 5 Порядку № 1078 до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Тобто, відповідач був зобов'язаний з березня 2018 року виплачувати позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення (різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу), а у разі коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг в розмірі 103 відсотка, то в підвищеному розмірі, аж до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення грошового забезпечення (заробітної плати) перевищить фіксовану суму індексації.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року по справі № 816/1728/16.
Зважаючи, що відповідачами, а саме: з 01.03.2018 по 30.08.2018 - НОМЕР_3 прикордонним загіном (військова частина НОМЕР_4 ), з 02.09.2018 по 06.06.2020 - Національною академією Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, з 16.07.2020 по 18.07.2022 та з 09.06.2025 по 31.07.2025 - ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ), виплата суми індексації-різниці позивачу не здійснювалась, суд вважає, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення позивача за вказані періоди здійснені відповідачами без врахування абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078.
Сума індексації-різниці, яку відповідачі мали нарахувати та виплатити позивачу становить:
за період з 01.03.2018 по 30.08.2018 - 7142,52 грн (1190,42 грн * 6 місяців);
за період з 02.09.2018 по 06.06.2020 - 25197,20 грн (1190,42 грн * 20 місяців= 23808,40 грн, 1190,42/30=39,68*29 = 1150,72 грн , 1190,42/30= 39,68*6 =238,08 грн);
за період 16.07.2020 по 18.07.2022 - 28685,26 грн (1190,42 грн * 23 місяців = 27379,66 грн, 1190,42/31=38,40 * 16= 614,40 грн, 1190,42/31= 38,40 * 18 =691,20 грн);
за період з 09.06.2025 по 31.07.2025 - 2063,38 грн (1190,42 грн * 1 місяців = 1190,42 грн, 1190,42/30=39,68*22 = 872,96 грн);
усього - 63 088,36 грн.
Суд враховує, що статтею 34 Закону України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року. Цей Закон не містить положень про зупинення дії Закону №1282-XII на 2025 рік.
Позивач у 2025 році продовжував проходити військову службу, чергового підвищення тарифних ставок у військовослужбовців не відбулося, тому враховуючи абзац шостий пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці повинна виплачуватися позивачу за період з 09.06.2025 по 31.07.2025.
Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах “Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
Крім того, Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. З огляду на принцип юридичної визначеності, держава не може посилатись на відсутність певного нормативного акта, який би визначав механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституції чи інших актах. Така дія названого принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. Захист принципу обґрунтованих сподівань та юридичної визначеності є досить важливим у сфері державного управління та соціального захисту. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
Отже, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача шляхом:
визнання протиправною бездіяльності НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року за період з 01.12.2015 по 01.11.2016 включно;
зобов'язання НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року за період з 01.12.2015 по 01.11.2016 включно, з урахуванням виплачених сум;
визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року за період з 09.11.2016 по 28.02.2018 включно;
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року за період з 09.11.2016 по 28.02.2018 включно, з урахуванням виплачених сум;
визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.08.2018 включно відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»;
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.08.2018 включно у розмірі 7142,52 грн (сім тисяч сто сорок дві гривні 52 коп), відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», з урахуванням виплачених сум;
визнання протиправною бездіяльності Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення за період з 02.09.2018 по 06.06.2020 включно відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»;
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 02.09.2018 по 06.06.2020 включно у розмірі 25197,20 грн відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», з урахуванням виплачених сум;
визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення за період з 16.07.2020 по 18.07.2022 та з 09.06.2025 по 31.07.2025 включно відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»;
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 16.07.2020 по 18.07.2022 включно у розмірі 28685,26 грн та за період з 09.06.2025 по 31.07.2025 включно у розмірі 2063,38 грн, усього 30748,64 грн, відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог зобов'язального характеру, які стосуються компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44, суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (далі Порядок № 44).
Відповідно до пунктів 2 - 6 Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Територіальні органи Державного казначейства та установи банків провадять за платіжними документами видачу податковим агентам готівки для здійснення одночасно виплати грошового забезпечення та грошової компенсації із сплатою (перерахуванням) в установленому порядку податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
Таким чином, після набрання рішенням у даній справі законної сили, або у порядку добровільного виконання на відповідача покладається безумовний обов'язок виконати рішення суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.03.2020 в справі № 815/5826/16
Поряд із цим на відповідача, як податкового агента, Законом покладено кореспондуючий обов'язок утримати відповідні суми податків та зборів із одночасною компенсацією відповідної суми позивачу.
У цьому контексті, право на захист є самостійним суб'єктивним правом, яке з'являється у власника прав лише в момент їх порушення або оспорювання.
Відтак, захист порушених прав, свобод та інтересів особи є похідним, тобто передбачає наявність встановленого факту їх порушень, при цьому суд не здійснює превентивного захисту.
Тобто, у суду наразі відсутні підстави зобов'язувати відповідача здійснити на користь позивача бажану ним компенсацію, оскільки відповідний обов'язок у відповідача виникає одночасно з виплатою спірної індексації як складової грошового забезпечення, тобто у майбутньому.
З огляду на наведене відповідні вимоги є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про часткову протиправність дій відповідача, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України (військова частина НОМЕР_2 ) (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ) (адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_5 ) (адреса: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року за період з 01.12.2015 по 01.11.2016 включно.
Зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року за період з 01.12.2015 по 01.11.2016 включно, з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року за період з 09.11.2016 по 28.02.2018 включно.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року за період з 09.11.2016 по 28.02.2018 включно, з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.08.2018 включно відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.08.2018 включно у розмірі 7142,52 грн (сім тисяч сто сорок дві гривні 52 коп), відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення за період з 02.09.2018 по 06.06.2020 включно відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 02.09.2018 по 06.06.2020 включно у розмірі 25197,20 грн (двадцять п'ять тисяч сто дев'яносто сім гривень 20 коп), відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення за період з 16.07.2020 по 18.07.2022 та з 09.06.2025 по 31.07.2025 включно відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_6 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 16.07.2020 по 18.07.2022 включно у розмірі 28685,26 грн (двадцять вісім тисяч шістсот вісімдесят п'ять гривень 26 коп) та за період з 09.06.2025 по 31.07.2025 включно у розмірі 2063,38 грн (дві тисячі шістдесят три гривні 38 коп), усього 30748,64 грн (тридцять тисяч сімсот сорок вісім гривень 64 коп), відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян