Іменем України
20 січня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2268/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого звернулася адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якій представник позивача просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд, виходячи із 100 % суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд, виходячи із 100 % суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням проведених раніше виплат.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що він перебуває на обліку у відповідача та є отримувачем пенсії на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років від 11 грудня 2010 року.
Позивачу з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 перераховано пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за нормами станом на 01 березня 2018 року.
У подальшому позивачу з 01 квітня 2019 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 перераховано пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за нормами станом на 05 березня 2019 року.
09 червня 2022 року по справі № 520/2098/19 Велика Палата Верховного Суду зробила правовий висновок щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення та премії при перерахунку пенсії колишнього військовослужбовця з 01 січня 2018 року.
Адміністрацією Державної прикордонної служби України на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року по справі № 360/630/25 складено та направлено до ГУ ПФУ в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій позивача станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, на підставі якої з 01 січня 2018 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії з додатковими видами грошового забезпечення.
Оскільки підставою для перерахунку пенсії за період з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року стала оновлена довідка про розмір грошового забезпечення, яка містить додаткові види грошового забезпечення, позивач звернувся з відповідною заявою до відповідача.
Відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Такі дії відповідача представника позивача вважає протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Луганській області у грудні 2025 року подало відзив на позовну заяву від 12 грудня 2025 року, вказуючи на те, що відповідач діяв виключно в межах наданих йому повноважень та із дотриманням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1. Отже своїми діями відповідач законні права позивача не порушував, за таких обставин позовні вимоги є безпідставними і не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 01 грудня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером і перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років, що підтверджується протоколами і розрахунками з пенсійної справи № 1210004727-Державна прикордонна служба України.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується доданою до позовної заяви копією посвідчення від 08 квітня 2016 року серії НОМЕР_2 , виданого Управлінням персоналу штабу Військової частини НОМЕР_3 .
Відповідно до розрахунку пенсії за пенсійною справою № 1210004727 станом на 01 грудня 2017 року розмір пенсії позивача за вислугу років складав 2933,17 грн (90 % грошового забезпечення (вислуга років - 35 років) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1040,00 грн, оклад за військове звання - 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40 % - 466,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за кваліфікацію, в/сл., клас майстер 5,5 %, ОУС 15 %, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10 %, надбавка за особливо важливі завдання 70 %, премія 20 % - 1628,08 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 3259,08 грн, учасник АТО бойових дій (ст. 6) - 363,00 грн, учасник бойових дій - 40,00грн, підвищення за постановою КМУ 2012 р. № 355 (35 % від 2933,17 = 1026,61, макс. розмір = 459,63) (з 01 по 31) - 459,63 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 3795,80 грн.
Відповідно до протоколу від 18 квітня 2018 року за пенсійною справою № 1210004727-Державна прикордонна служба України розмір пенсії позивача (після проведеного з 01 січня 2018 року перерахунку) складав 5391,15 грн (70 % грошового забезпечення) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3135,00 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9405,00 грн; підсумок пенсії (з надбавками) - 6986,50 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 3795,80 грн та підвищення 1595,35 грн (50 % від 3190,70 грн); згідно з постановою КМУ № 103 підвищення складає 3190,70 грн, з них виплачується: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50 % від підвищення - 1595,35 грн, з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75 % від підвищення - 2393,03 грн, з 01 січня 2020 року щомісячно 100 % від підвищення - 3190,70 грн.
Згідно з розрахунком пенсії станом на 01 грудня 2025 року пенсійною справою № 1210004727-Державна прикордонна служба України розмір пенсії позивача складав 13795,74 грн (90 % грошового забезпечення) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військове звання - 1340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3135,00 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9405,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5923,60 грн, у тому числі особи, які працюють в умовах режимних обмежень 10 %, офіцер, прапор, класу майстер 7 %, надбавка за особливо важливі завдання %, премія 65 % - 1628,08 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15328,60 грн, з урахуванням індексації та доплат, підсумок пенсії (з надбавками) - 23555,02 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі № 360/630/25, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року, задоволено позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до ГУ ПФУ в Луганській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти та направити до ГУ ПФУ в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд, видану на виконання Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі № 360/630/25, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 березня 2018 року для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: начальник групи аналізу ризиків інформаційно - аналітичного відділу штабу ІНФОРМАЦІЯ_2 становить: посадовий оклад - 4930,00 грн, оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 3135,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень(10 %) - 493,00 грн, надбавка за кваліфікацію (клас майстра) (7 %) - 345,10 грн, премія (74 %) - 3648,20 грн, усього - 13891,30 грн.
Листом від 16 жовтня 2025 року № 1200-0308-5/31202, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року на ОСОБА_2 від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд, ГУ ПФУ в Луганській області проінформовано Адміністрацію Державну прикордонну службу України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року, зазначеного у довідці від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд.
16 жовтня 2025 року представник позивача в інтересах ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Луганській області, в якій просив здійснити проведення з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року перерахунку пенсії та виплати основного розміру пенсії заявника відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд, виходячи із 100 % суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», без обмеження пенсії максимальним розміром, застосувавши розмір пенсії, визначений на момент первинного призначення пенсії, з урахуванням виплачених сум та виплати заборгованості.
Листом від 05 листопада 2025 року № 11000-118849/Ш-02/8-1200/25 ГУ ПФУ в Луганській області повідомило представника позивача, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) з 11 грудня 2010 року (звільнений із органів прикордонної служби 10 грудня 2010 року). Пенсія ОСОБА_1 нараховується та виплачується відповідно рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року у справі № 360/763/24 та відповідно вимог чинного законодавства у розмірі 90 % грошового забезпечення.
Останній перерахунок пенсій пенсіонерам Державної прикордонної служби проведено за умовами пункту 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», який втратив чинність 05 березня 2019 року на підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року справі № 826/3858/18.
Щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії у розмірі 100 % з 01 січня 2018 року повідомлено. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (в редакції, чинній на дату проведення перерахунку) було визначено, що виплату перерахованих підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Тобто, на дату проведення перерахунку розмір підвищення ОСОБА_1 було встановлено з урахуванням визначених законодавством відсоткових значень. Обмеження розміру пенсії згідно з частиною сьомою статті 43 Закону № 2262-XII ОСОБА_1 не застосовується. Підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 06 жовтня 2025 року № 11/23518-суд станом на 01 січня 2018 року ОСОБА_1 , відсутні. Отримавши довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2018 року від 06 жовтня 2025 року № 11/23518-суд на ім'я ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Луганській області проінформовано Адміністрацію Державної прикордонної служби України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку відповідно частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
У статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову № 704 (далі - постанова № 704), яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
У пункті 6 постанови № 704 визначено виплату додаткових видів грошового забезпечення.
Вказане свідчить, що набрання чинності постановою № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини другої статті 51 Закону № 2262-XII є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 Порядку № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Водночас Додаток 2 до Порядку № 45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103) викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в справі № 2826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Суд зазначає, що до компетенції Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом у постановах від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19 і від 21 вересня 2020 року у справі № 520/2990/19.
Із матеріалів справи вбачається, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України складено довідку від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року, яку направлено до відповідача для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням вказаного в цій довідці грошового забезпечення.
Проте, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яким визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови № 103, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.
Однак, суд вважає такі твердження безпідставними, оскільки вони спростовуються висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19.
Також, суд вважає за необхідне зауважити, що втрата чинності пунктами 1, 2 і 3 постанови № 103 жодним чином не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, як це визначено частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ, передумовою здійснення якого є оформлення довідки від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 11 серпня 2023 року у справі № 380/103/22 дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачу необхідно здійснити з 01 січня 2018 року. Така ж правова позиція підтверджена Верховним Судом в ухвалі від 11 березня 2024 року у справі № 200/7474/23.
Суд враховує, що у період з 01 січня 2008 року по 01 березня 2018 року грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб визначалося постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, яка набрала чинності 01 січня 2008 року.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років для військовослужбовців.
Пунктом 10 постанови № 704 у первинній редакції вказаної постанови установлено, що постанова набирає чинності з 01 січня 2018 року, однак 27 грудня 2017 року постановою Кабінету Міністрів України № 1052 внесено зміни до пункту 10 постанови № 704, з урахуванням яких названа постанова № 704 набирає чинності з 01 січня 2019 року.
У подальшому 21 лютого 2018 року постановою № 103 повторно внесено зміни до пункту 10 постанови № 704, з урахуванням яких постанова № 704 набирає чинності з 01 березня 2018 року. Отож, фактичне підвищення посадових окладів за постановою № 704 військовослужбовців відбулося з 01 березня 2018 року.
З урахуванням вказаного, грошове забезпечення позивача у період з 01 січня 2008 року по 01 березня 2018 року, визначалося з урахуванням схеми та розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, а у період з 01 березня 2018 року по даний час визначається за нормами постанови № 704 від 30 серпня 2017 року.
Відповідний розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року наведено у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд.
Крім того, суд звертає увагу, що у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі № 360/630/25 встановлено право позивача на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону № 2262-ХІІ із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Зазначене рішення набрало законної сили 17 вересня 2025 року і підлягає обов'язковому виконанню в повному обсязі.
Отже, відповідач, отримавши відповідну довідку уповноваженого органу, повинен здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на її підставі.
Позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року, у той час як з 01 квітня 2019 року його пенсію перераховано на підставі іншої довідки, виданої станом на 05 березня 2019 року (рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року справа № 360/763/24).
Відтак, період перерахунку у цій справі має становити період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо нездійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд, виходячи із 100 % суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою № 103, з урахуванням проведених раніше виплат.
У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Луганській області щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд, виходячи із 100 % суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою № 103 суд відмовляє, оскільки не здійснивши позивачу у межах спірних правовідносин перерахунок пенсії, відповідач допустив протиправну бездіяльність, а не вчинив протиправні дії.
Надаючи оцінку твердженням відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд виходить з наступного.
З матеріалів справи слідує, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України виготовлено довідку від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, яка була направлена до відповідача. Однак відповідачем відповідного перерахунку пенсії позивача не здійснено.
У постанові від 08 травня 2024 року у справі № 320/13686/23 Верховний Суд дійшов висновку, що до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду. Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі не проведення перерахунку з вини державних органів, уповноважених здійснювати перерахунок пенсії.
Враховуючи вказану правову позицію Верховного Суду, яка згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України є обов'язковою для врахування при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що шестимісячний строк звернення до суду у спірних правовідносинах не застосовується.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених у цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є частково обґрунтованими, внаслідок чого позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сіверськодонецьк, Луганська область, 93404) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року по 31 березня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 жовтня 2025 року № 11/25318-суд, виходячи із 100 % суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням проведених раніше виплат.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Кисіль