Іменем України
20 січня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2212/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
18 листопада 2025 року через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» (далі позивач або КП Сіверськодонецькводоканал) до Головного управління ДПС у Луганській області (далі ГУ ДПС у Луганській області), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 04.11.2025 року № 2168/12-32-04-03.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що до електронного кабінету позивача надійшов від Головного управління ДПС у Луганській області Акт про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 03.10.2025 № 1964/12-32-04-03- 05/35549138.
Перевіркою КП «Сіверськодонецькводоканал» встановлено порушення термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період лютий 2022 року, які сплачені у періоді листопад 2024 року, по коду платежу 18010500 (код території UA44120110000010163) визначених п.287.3 ст.287, п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ у сумі 73053,17 грн, у т.ч. із затримкою понад 30 календарних днів у сумі 73053,17 грн.
Ознайомившись з висновками викладеними відповідачем в Акті про результати камеральної перевірки, позивач користуючись своїм правом, передбаченим п. 86.7. статті 86 ПК України, надав через електронний кабінет свої пояснення від 16.10.2025 року за № 156.
В подальшому на електронний кабінет позивача від відповідача надійшло податкове повідомлення-рішення від 04.11.2025 року № 2168/12-32-04-03 в якому встановлено порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання, з земельного податку з юридичних осіб визначеного п. 287.3 ст. 287, п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та на підставі пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу України за затримку більше 30 календарних днів сплати в сумі сімдесят три тисячі п'ятдесят три гривні 17 коп. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі сім тисяч триста п'ять гривень 32 копійок за платежем земельний податок з юридичних осіб протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом десяти робочих днів, наступних за днем узгодження), на бюджетний/єдиний рахунок отримувача.
Вказане податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 04.11.2025 року № 2168/12- 32-04-03 позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню виходячи з наступного.
Під час збройної агресії російської федерації будівля та майно КП «Сіверськодонецькводоканал» були захоплені невстановленими особами, підприємство звернулось із заявами про вчинення кримінального правопорушення до Луганської обласної прокуратури та Головного управління національної поліції в Луганській області від 01.08.2022 року № 01/08 та до 3 управління Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 14.09.2022 року № 14/09, що підтверджується даними Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Первинні документи бухгалтерського обліку та звітності, а також всі активи підприємства (рухоме та нерухоме майно) залишились на території окупованої Сєвєродонецької міської територіальної громади в адміністративній будівлі КП «Сіверськодонецькводоканал».
У зв'язку з введенням воєнного стану та місцезнаходженням підприємства, його адміністративних будівель та виробничих потужностей на тимчасово окупованій території, підприємство через Електронний кабінет подало на ім'я Головного управління ДПС у Луганській області заяву про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану.
Також підприємство в зазначеній заяві додатково зазначало, що у зв'язку з тим, що з 24.02.2022 року доступ до первинних документів бухгалтерського обліку та звітності підприємства відсутній - немає можливості виконувати своєчасно податкові зобов'язання з реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування; з подання податкової звітності та зі сплати податків та зборів.
Зазначив, що через Електронний кабінет підприємства від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшов супровідний лист № 9678/6/09-19-04-03-06 від 14.10.2022 року «Про надсилання Рішення/попереднього рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку», в якому в якості додатка зазначалось: у зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, пропонується надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Через Електронний кабінет підприємства від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшов супровідний лист № 10236/6/09-19-04-03 від 27.10.2022 року «Про надсилання Рішення/попереднього рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку», в якому в якості додатка зазначалось: Рішення/попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 27.10.2022 року № 159/09-19-04-06/3554938 (хоча в супровідному листі зазначався номер іншого Рішення № 159/09-19-04-03-06/35549138) вказувалося: Розглянуто заяву платника та відповідні документи вх. ГУ ДПС в області від 30.09.2022 за вхідним №20601/6, заява платника від 30.09.2022 № 29/09.
У зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податку податкових обов'язків, пропонується надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Прийнято рішення: щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, із зазначенням відповідних підстав.
Не погодившись із зазначеним Рішенням/попереднім рішенням щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 27.10.2022 року № 159/09-19-04-06/3554938 Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, щодо можливості своєчасного виконання, підприємство звернулось до суду в порядку адміністративного судочинства.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 у адміністративній справі № 300/4366/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2024 року у справі № 300/4366/23, позов КП «СЄВЄРОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ» до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дій - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 27.10.2022 №159/09-19-04-06/3554938. Зобов'язано Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області прийняти рішення щодо неможливості виконання КП «СЄВЄРОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ» як платником податків свого податкового обов'язку.
На виконання зазначеного рішення суду, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області було прийнято Рішення/попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 02.07.2024 року № 76/09-19-04-03-06/35549138 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку у зв'язку з набранням законної сили постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2024 № 300/4366/23, у Комунального підприємства «Сєверодонецькводоканал» відсутня можливість своєчасного виконання податкових обов'язків, в частині: реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування за податковими накладними/розрахунками коригування, подання податкової звітності, граничні строки якої припадають на податкові періоди з 24.02.2022, сплати податків та зборів - граничні строки сплати яких припадають на податкові періоди з 24.02.2022 року до відновлення можливостей сплати податків.
Однак в подальшому, Відповідач листом-повідомленням від 15.10.2024 року № 12378/6/12-32-04-00-05 повідомив Позивача, що за результатами розгляду обставин діяльності КП «СІВЕРСЬКОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ» підприємство з 10.08.2022 року відновило можливість виконувати свої податкові обов'язки.
Зазначені висновки відповідача викладені в Акті про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 03.10.2025 № 1964/12-32-04-03-05/35549138, щодо порушення термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період лютий 2022 року, які сплачені у періоді листопад 2024 року, по коду платежу 18010500 (код території UA44120110000010163) визначених п.287.3 ст.287, п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ у сумі 73053,17 грн, у т.ч. із затримкою понад 30 календарних днів у сумі 73053,17 грн., внаслідок відновлення з 10.08.2022 року можливості виконувати свої податкові обов'язки КП «СІВЕРСЬКОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ», суперечать рішенню Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року у адміністративній справі № 300/4366/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року у справі № 300/4366/23, тобто має місце факт невиконання рішення суду, що в свою чергу має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
З огляду на наведене, позивач вважає, що висновки відповідача викладені в акті про результати камеральної перевірки про відновлення у позивача можливості виконувати свої податкові обов'язки, на підставі якого відповідачем прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення, не відповідають вимогам чинного законодавства України, а тому оскаржуване податкове повідомлення рішення, що було прийняте на підставі акту про результати камеральної перевірки, є незаконним та необґрунтованим, а отже підлягає скасуванню.
09.12.2025 представником відповідача ГУ ДПС у Луганській області надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.
В акті перевірки вказано, що згідно з даними ІТС «Податковий блок», у відповідності до наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, рішенням №76/09-19-04-03-06/35549138 від 02 липня 2024 року підтверджено неможливість своєчасного виконання платником податків податкових обов'язків у тому числі щодо сплати податків і зборів граничні строки яких припадають на податкові періоди з 24.02.2022 до відновлення можливості сплати податків.
Проте, ГУ ДПС у Луганській області на засіданні Комісії з розгляду документів, наданих платниками податків у відповідності до наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» встановлено, що з 10.08.2022 у КП «Сіверськодонецькводоканал» відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки.
Листом-повідомленням від 15.10.2024 №12378/6/12-32-04-00-05, яке було надіслано та доставлено до Електронного кабінету платника 15.10.2024, платника повідомлено, що за результатами розгляду обставин діяльності КП «Сіверськодонецькводоканал» з 10.08.2022 відновило можливість виконувати свої податкові обов'язки.
Перевіркою КП «Сіверськодонецькводоканал» встановлено порушення термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період лютий 2022 року, які сплачені у періоді листопад 2024 року, по коду платежу 18010500 (код території UA44120110000010163) визначених п.287.3 ст.287, п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у сумі 73053,17 грн, у т.ч. із затримкою понад 30 календарних днів у сумі 73053,17 грн.
За результатами перевірки складено акт камеральної перевірки від 03.10.2025 № 1964/12-32-04-03-05/35549138.
16.10.2025 КП «Сіверськодонецькводоканал» подав до контролюючого органу заперечення та додаткові документи і пояснення на акт перевірки від 03.10.2025 № 1964/12-32-04-03-05/35549138.
На підставі встановлених даних, під час розгляду заперечень, 30.10.2025 ГУ ДПС у Луганській області надано відповідь на заперечення від 16.10.2025 №156 до акту камеральної перевірки від 03.10.2025 №1964/12-32-04-03-05/35549138, якою повідомлено, що висновки акту камеральної перевірки є обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства.
На підставі акту перевірки та п. 124.1 ст. 124 ПК України, з урахуванням результатів розгляду заперечень 04.11.2025 ГУ ДПС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 2168/12-32-04-03 про застосування штрафних фінансових санкцій у розмірі 10% у сумі 7305,32 грн, за затримку понад 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання у сумі 73053,17 грн.
Щодо посилання КП «Сіверськодонецькводоканал» на порушення ГУ ДПС у Луганській області рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.09.2023 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2024 у справі №300/4366/23 зазначив, що обставини, встановлені при проведенні ГУ ДПС у Луганській області обробки та аналізу документів та даних КП «Сіверськодонецькводоканал» щодо можливості виконання своїх податкових обов'язків, та які пов'язані з відновленням можливості виконувати податкові обов'язки у справі №300/4366/23 судами не розглядалися, та не були предметом доказування.
За результатами засідання Комісії, складено протокол засідання Комісії ГУ ДПС у Луганській області з розгляду документів, наданих платниками податків у відповідності до наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» від 11.10.2024 №16.
В Протоколі від 11.10.2024 № 16 зокрема зазначено, що при наявності рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку КП «Сіверськодонецькводоканал» має ознаки відновлення можливості виконувати податкові обов'язки, про що свідчить реєстрація суб'єктами господарювання податкових накладних на його адресу, і як наслідок збільшення ліміту в СЕА ПДВ: у 2022 році - 9592,6 тис грн., у 2023 році - 2527,5 тис грн., у 2024 році - 352,3 тис грн. Операції відповідно до даних ЄРПН свідчать про придбання товарів/послуг, протягом періоду 2022-2024 років підприємство нараховувало та сплачувало ПДФО, єдиний внесок, військовий збір, надавало податкову звітність. Протягом жовтня 2022 року по теперішній час підприємством подані повідомлення про прийняття на роботу 12 працівників. Листом від 15.08.2024 № 107 підприємство звернулось до Сєвєродонецької міської адміністрації про необхідність визначення функціонування КП «Сіверськодонецькводоканал» критично важливим в особовий період. Обґрунтування визначено діяльністю за останній рік, зокрема: закупівля та передача майна ЗСУ, надання спеціальної техніки для будівництва оборонних споруд, розширення діяльності та впровадження нових напрямків, створення резерву матеріалів для відновлення після деокупації
Вказані обставини, у тому числі повідомлені платником податків у листі засвідчують факт проведення підприємством діяльності на підконтрольній українській владі території України з 10.08.2022.
Враховуючи, що у КП «Сіверськодонецькводоканал» з 10.08.2022 відновилась можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін сплати податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період лютий 2022 року припадає на 31 жовтня 2022 року. Фактична сплата податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період лютий 2022 року платником здійснена 30 листопада 2024 року.
З огляду на вищенаведене, висновки акту камеральної перевірки від 03.10.2025 №1964/12-32-04-01-05/35549138 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) КП «Сіверськодонецькводоканал», щодо порушення термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період лютий 2022 року, які сплачені у періоді листопад 2024 року, визначених п.287.3 ст.287, абз.14, п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України є обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства.
На підставі викладеного просив відмовити КП «Сіверськодонецькводоканал» у задоволенні адміністративного позову до ГУ ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.11.2025 № 2168/12-32-04-03 в повному обсязі.
Ухвалою суду від 24.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 04.12.2025 відмовлено ГУ ДПС у Луганській області у задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Судом встановлено, що комунальне підприємство «Сіверськодонецькводоканал» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради 13.02.2008, номер запису 1383 102 0000 002436.
Відповідно до розпорядження начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації від 18.07.2025 № 264 ВА «Про зміну назви найменування комунального «Северодонецькводоканал», визначення вищого органу управління. Визначення місцезнаходження та затвердження Статуту комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» в новій редакції, яким змінено найменування комунального підприємства (код Северодонецькводоканалу ЄДРПОУ 35549138) на комунальне підприємство «Сіверськоднецькводованал». Визнано вищим органом управління комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» (код ЄДРПОУ 35549138) Сіверськодонецьку міську військову адміністрацію Сіверськодонецького району Луганської області. Визначиено місцезнаходженням комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» (код ЄДРПОУ 35549138) наступне: 93400, Луганська область, Сіверськодонецький район, місто Сіверськодонецьк, вулиця Богдана Ліщини, будинок 13. Затвердити Статут комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» (код ЄДРПОУ 35549138) в новій редакції. Директору комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» Олександр Фомічеву внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що КП «Сіверськоднецькводованал» зареєстровано з метою здійснення наступних видів економічної діяльності: 36.00 забір, очищення та постачання води (основний); інші види діяльності: Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій, Виробництво інших металевих баків, резервуарів і контейнерів, Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, Інші будівельно-монтажні роботи, Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, Каналізація, відведення й очищення стічних вод, Виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання, Підготовчі роботи на будівельному майданчику, Розвідувальне буріння, Електромонтажні роботи, Малярні роботи та скління, Покрівельні роботи, Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, Оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням, Роздрібна торгівля пальним, Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами, Консультування з питань комерційної діяльності й керування, Надання в оренду вантажних автомобілів, Надання в оренду будівельних машин і устатковання, Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у., Загальне прибирання будинків, Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об'єктів, Інші види діяльності із прибирання
Відповідно до Статуту КП «Сіверськоднецькводованал», затвердженого розпорядженням начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 18.07.2025 №264ВА, КП «Сіверськоднецькводованал» засноване на комунальній власності Сєвєродонецької міської територіальної громади на підставі рішення 34-ї сесії Сєвєродонецької міської ради від 25.12.2007 №1724 «Про створення комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» та затвердження його статуту. Засновником КП «Сіверськоднецькводованал» є Сєвєродонецька міська рада, а власником підприємства Сєвєродонецька міська територіальна громада Сіверськодонецького району Луганської області (надалі Северодонецька міська територіальна громада) в особі Северодонецької міської ради, повноваження якої здійснює Сіверськодонецька міська військова адміністрація Сіверськодонецького району Луганської області. Вищим органом управління від імені Сєвєродонецької міської територіальної громади є Сіверськодонецька міська військова адміністрація Сіверськодонецького району Луганської області.
В період воєнного стану здійснення заходів щодо матеріальнотехнічного забезпечення потреб військових частин і підрозділів ЗСУ, ДПСУ, СБУ, НГУ та правоохоронних органів. підвищення оборонозлатності та мобілізаційної готовності держави, недопущення просування противника в глибину території держави, підвищення безпеки і живучості військ, забезпечення безпеки об'єктів військової та цивільної інфраструктури, підвищення бойового духу військовослужбовців, забезпечення публічної безпеки та правопорядку, у порядку визначеному чинним законодавством України.
29.09.2022 за № 29/09 у зв'язку з введенням воєнного стану та місцезнаходженням підприємства, його адміністративних будівель та виробничих потужностей на тимчасово окупованій території, позивач - КП «СЄВЄРОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ» (відповідно до розпорядження начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації від 18.07.2025 № 264 ВА «Про зміну назви найменування комунального підприємства «Северодонецькводоканал») звернувся через Електронний кабінет на ім'я Головного управління ДПС у Луганській області із заяву про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану з реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, з подання податкової звітності та зі сплати податків та зборів за податкові періоди з 24.02.2022 до відновлення можливостей сплати податків.
До вказаної заяви КП «СЄВЄРОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ» було додано копії наказу підприємства про призупинення дії трудового договору з працівниками від 01.04.2022, заяви про вчинення кримінального правопорушення у порядку ст. 214 КПК України до Луганської обласної прокуратури, Головного управління національної поліції та до 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 01.08.2022 №01/08 та від 14.09.2022 №14/09.
Наказом ДПС України «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС» (зі змінами, внесеними наказом ДПС України від 24.06.2022 №344) від 28.03.2022 №173 закріплено виконання повноважень Головного управління ДПС у Луганській області, передбачених положенням про Головне управління ДПС у Луганській області, за Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області.
Головним управління ДПС в Івано-Франківській області прийнято попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 14.10.2022 №54/09-19-04-03-06/33549138, відповідно до якого для прийняття остаточного рішення КП «СЄВЄРОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ» запропоновано надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві від 29.09.2022 №29/09 підстави неможливості виконання платником податків податкових обов'язків.
Головним управління ДПС в Івано-Франківській області прийнято рішення від 27.10.2022 №159/09-19-04-06/3554938 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Не погоджуючись із рішенням відповідача щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 27.10.2022 №159/09-19-04-06/3554938 та вважаючи його протиправним, позивач звернувся з позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року у адміністративній справі № 300/4366/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року у справі № 300/4366/23, позов КП «СЄВЄРОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ» до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дій задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 27.10.2022 №159/09-19-04-06/3554938. Зобов'язано Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області прийняти рішення щодо неможливості виконання КП «СЄВЄРОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ» як платником податків свого податкового обов'язку. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На виконання зазначеного рішення суду, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято рішення/попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 02.07.2024 року № 76/09-19-04-03-06/35549138, яким зазначено щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Підстави: у зв'язку з набранням законної сили постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2024 № 300/4366/23, у Комунального підприємства «Сєверодонецькводоканал» відсутня можливість своєчасного виконання податкових обов'язків, в частині: реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування за податковими накладними/розрахунками коригування, подання податкової звітності, граничні строки якої припадають на податкові періоди з 24.02.2022р., сплати податків та зборів - граничні строки сплати яких припадають на податкові періоди з 24.02.2022 року до відновлення можливостей сплати податків.
15.10.2024 року Головне управлінням ДПС у Луганській області листом-повідомленням від № 12378/6/12-32-04-00-05 повідомив позивача, що комісія дійшла висновку що з 10.08.2022 у КП "СЄВЄРОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ" відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки. З 10.08.2022 підприємство поновило подання Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. Повідомлень про прийняття працівника на роботу /укладення гіг-контракту; здійснювало нарахування та сплату ПДФО, єдиного соціального внеску, військового збору.
КП «Сіверськодонецькводоканал» в порушення пункту 5 розділу ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та переліків документів на підтвердження, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 не повідомило контролюючий орган про відновлення можливості виконувати свої податкові обов'язки не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей, шляхом подання повідомлення довільної форми у порядку, передбаченому пунктом 8 розділу ІІ Порядку.
За результатами перевірки контролюючим органом складено акт про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 03.10.2025 № 1964/12-32-04-03-05/35549138.
Відповідно до акту перевірки КП «Сіверськодонецькводоканал» встановлено порушення термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період лютий 2022 року, які сплачені у періоді листопад 2024 року, по коду платежу 18010500 (код території UA44120110000010163) визначених п.287.3 ст.287, п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у сумі 73053,17 грн, у т.ч. із затримкою понад 30 календарних днів у сумі 73053,17 грн.
За результатами засідання Комісії, складено протокол засідання Комісії ГУ ДПС у Луганській області з розгляду документів, наданих платниками податків у відповідності до наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та перелікіів документів на підтвердження».
Так, в протоколі від 11.10.2024 № 16 ВИРІШИЛИ (УХВАЛИЛИ): у Комунального підприємства "СЄВЄРОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ" (код ЄДРПОУ 35549138) відновилась можливість виконувати свої податкові обов'язки, що свідчить реєстрація суб'єктами господарювання податкових накладних на його адресу, і як наслідок збільшення ліміну в СЕА ПДВ: у 2022 році - 9592,6 тис грн., у 2023 році - 2527,5 тис грн., у 2024 році - 352,3 тис грн.
16.10.2025 КП «Сіверськодонецькводоканал» подав до контролюючого органу пояснення до Акту про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 03.10.2025 №1964/12-32-04-03-05/35549138.
30.10.2025 ГУ ДПС у Луганській області надано відповідь на заперечення від 16.10.2025 №156 до акту камеральної перевірки №1964/12-32-04-03-05/35549138 від 03.10.2025 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) КП "СІВЕРСЬКОДОНЕЦЬКВОДОКАНАЛ" Код ЄДРПОУ 35549138» за звітні періоди лютий 2022 року» в якому зазначив, що порушення термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період лютий 2022 року, які сплачені у періоді листопад 2024 року, по коду платежу 18010500 (код території UA44120110000010163) визначених п. 287.3 ст.287, абз. 14, п.п. 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ є обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства.
На підставі вищезазначеного акту перевірки та на підставі пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу України ГУ ДПС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.11.2025 № 2168/12-32-04-03 про застосування штрафних фінансових санкцій за затримку більше 30 календарних днів сплати в сумі сімдесят три тисячі п'ятдесят три гривні 17 коп. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі сім тисяч триста п'ять гривень 32 копійок за платежем земельний податок з юридичних осіб протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом десяти робочих днів, наступних за днем узгодження), на бюджетний/єдиний рахунок отримувача.
Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням від 04.11.2025 року № 2168/12- 32-04-03 позивач звернувся до суду про визнання його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (надалі ПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу обов'язків, закріплених у статті 16 ПК України, платник податків, зокрема, зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який в подальшому продовжувався у встановленому порядку.
Отже, з 24.02.2022 та по теперішній час на території України триває воєнний стан.
З 27.05.2022 року набрав чинності Закон України від 12.05.2022 року №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», яким, зокрема абз. 1 п. 69, п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розділ. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України викладено в новій редакції.
Абзацом 1 п. 69 підрозд. 10 розділ. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції вказаного Закону установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Підпунктом 69.1 п. 69 підрозд. 10 розділ. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції вказаного Закону, яка була чинною станом на час подання позивачем заяви від 29.09.2022 року щодо неможливості виконання ним як платником податків податкових зобов'язань) було визначено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
06.09.2022 року набрав чинності Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 року за № 967/38303).
Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо (п. 1 розд. І).
Згідно з п. 1 розд. II зазначеного Порядку (в редакції, що була чинною станом на дату звернення позивача до відповідача із заявою від 29.09.2022 року) (який визначає Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів), до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.
Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Згідно з п. 3 розд. II зазначеного Порядку до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок разом із документом, що підтверджує таку особу.
Згідно з п. 4 розд. II Порядку до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких після дати набрання чинності цим Порядком з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.
Разом з цим п. 7 розд. II вказаного Порядку визначено, що платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 8 розд. II цього Порядку платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.
Питання розгляду документів платників податків щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок врегульовано розділом III зазначеного Порядку.
Згідно з п. 1 розд. III цього Порядку заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.
У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.
Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.
Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.
Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
Пунктом 2 розд. III зазначеного Порядку визначено, що рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.
У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.
Згідно з п. 3 розд. III цього Порядку контролюючий орган направляє попереднє рішення та рішення платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Направлення попереднього рішення та рішення шляхом його надіслання до Електронного кабінету платника податків здійснюється з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до Електронного кабінету.
Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.
Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 затверджено Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента. До цього Переліку внесено наступне:
1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.
2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 599).
3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.
4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.
5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).
6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).
7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.
9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.
10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.
11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.
12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).
13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).
14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).
15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.
16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України).
17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).
Виходячи з наведених положень законодавства головною умовою застосування підстав (критеріїв), за якими платник податків став таким, що не може виконувати свій податковий обов'язок у зв'язку із введенням на території України воєнного стану на території України, є те, що вони виникли внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, окупації, які спричинені військовою агресією російської федерації.
Таким чином, з 27.05.2022 року ті платники податків, які вважають, що у них відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок із сплати податків і зборів, подання податкової звітності, тощо, та претендують на звільнення від відповідальності на умовах, визначених абзацом 1 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, повинні не пізніше 30.09.2022 року звернутися до податкового органу з відповідною заявою (в якій повідомити про такі обставини) та підтверджуючими документами відповідно до вимог Порядку, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225. Перелік документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного виконання свого податкового обов'язку, приведений у Переліках документів (для юридичних і фізичних осіб відповідно). Поряд з цим платник податків не позбавлений права надати інші документи / інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок і які разом із документами, наведеними у Переліках документів, підлягають дослідженню та оцінці податковим органом.
При цьому протягом усього строку розгляду заяви платника податків, поданої відповідно до Порядку, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225, контролюючий орган наділений правом самостійного звернення до компетентних органів з метою додаткового підтвердження наведених у такій заяві обставин; обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган (п. 1 розд. III цього Порядку).
За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідальність, передбачена Податковим кодексом України, до цього платника податків не застосовується. При цьому такі платники податків зобов'язані виконати такі обов'язки протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
В заяві від 29.09.2022 № 29/09 про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання та в поясненнях до Акту про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 03.10.2025 № 1964/12-32-04-03-05/35549138 позивач, фактично, посилався на наявність щодо нього підстави неможливості виконання податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 року за № 967/38303), через місцезнаходження, в тому числі податкову адресу, платника податків Луганська область, Сєвєродонецький район, місто Сєвєродонецьк, вулиця Богдана Ліщини, будинок 13 та знаходження його виробничих потужностей на території населеного пункту, якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.
Згідно з пп. 6 п. 1 розд. II зазначеного Порядку підставою неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.
Верховний Суд в постанові від 09.05.2025 року у справі № 520/16215/23 виклав наступний правовий висновок: «саме лише перебування суб'єкта господарювання на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, без доведення причинно-наслідкового зв'язку між обставинами непереборної сили, що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника, не може свідчити про неможливість виконання ним податкового обов'язку.».
При цьому «фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації» - є окремою підставою неможливості виконання платником податків податкового обов'язку.
Щодо міста Сєвєродонецька Луганської області.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 року №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України» наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 (зі змінами) затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
06.12.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» згідно із якою, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, а також визнано таким, що втратив чинність, Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75. Наказ від 22.12.2022 №309 набрав чинності з 27.12.2022.
Так, згідно із Переліком №309, Сєвєродонецька міська територіальна громада (код території за Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад UA44120110000010163) віднесена до територій можливих бойових дій; дата виникнення можливості бойових дій - 25.06.2022.
З 20.03.2025 року набрав чинності наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 року за № 380/43786, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
До п. 1 «Території можливих бойових дій» розд. І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» цього Переліку внесена Сєвєродонецька міська територіальна громада з датою початку бойових дій - 24.02.2022 року, дата завершення - 25.06.2022.
До розд. ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» цього Переліку внесена Сєвєродонецька міська територіальна громада (код UA44120110000010163) з датою початку тимчасової окупації - 25.06.2022 року, дата завершення тимчасової окупації відсутня.
Вказані Накази є нормативно-правовими актами, які у встановленому порядку оприлюднені з надання загального доступу до них. Це не потребувало додавання копій таких наказів до поданої позивачем заяви, в якій містилися відповідні посилання.
Пунктом 45.2. ст. 45 Податкового кодексу України визначено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Статтею 93 Цивільного кодексу України визначено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Як встановлено судом вище, визначиено місцезнаходженням комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» (код ЄДРПОУ 35549138): 93400, Луганська область, Сіверськодонецький район, місто Сіверськодонецьк, вулиця Богдана Ліщини, будинок 13. Відповідно до Статуту КП « Сіверськоднецькводованал», затвердженого розпорядженням начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 18.07.2025 №264ВА, КП «Сіверськоднецькводованал» засноване на комунальній власності Сєвєродонецької міської територіальної громади на підставі рішення 34-ї сесії Сєвєродонецької міської ради від 25.12.2007 №1724 «Про створення комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» та затвердження його статуту. Засновником КП «Сіверськоднецькводованал» є Сєвєродонецька міська рада, а власником підприємства Сєвєродонецька міська територіальна громада Сіверськодонецького району Луганської області. Вищим органом управління від імені Сєвєродонецької міської територіальної громади є Сіверськодонецька міська військова адміністрація Сіверськодонецького району Луганської області. Основним видом діяльності позивача, зокрема за КВЕД 36.00 забір, очищення та постачання води (основний); інші види діяльності.
Наданими позивачем доказами підтверджено те, що за його заявою від 29.09.2022 № 29/09 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо вчинення кримінального правопорушення у порядку ст. 214 КПК України від 01.08.2022 №01/08 та від 14.09.2022 №14/09; надано копії наказу про призупинення дії трудового договору з працівниками підприємства від 01.04.2022 №01/07/ВС, у зв'язку із неможливістю працівниками виконувати доручену роботу та роботодавцем забезпечити працівників роботою через активні бойові дії, які ведуться у м. Сєвєродонецьк; згідно із заявою КП «Сєвєродонецькводоканал» до Луганської обласної прокуратури, Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях, позивач клопотав про початок досудового розслідування у зв'язку із встановленими фактами нападу збройних сил російської федерації на його виробничі приміщення.
Таким чином, КП «Сіверськодонецькводоканал» надало Головному управлінню ДПС в Луганській області належні та достатні докази для підтвердження неможливості виконання ним податкового обов'язку з підстави, передбаченої підпунктами « 1», « 6», « 7» п. 1 розділу II Порядку №225.
Відповідні зауваження надані позивачем в поясненнях від 16.10.2025 №156 до Акту про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 03.10.2025 № 1964/12-32-04-03-05/35549138 щодо порушення термінів сплати (перерахування) узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (земельний податок) за період лютий 2022 року.
При цьому, як у протоколі від 11.10.2024 №16 про можливість КП «Сєвєродонецькводокнал» своєчасно виконувати свої податкові обов'язки з 10.08.2022, так і у відповіді від 30.10.2025 № 8/12-32-04-03-05 на вказані пояснення, жодного мотивування та обґрунтування врахування чи не врахування перелічених позивачем доказів відповідач не зазначив, ніякої оцінки їм не надав взагалі.
Крім того, суд зауважує, що за змістом Порядку №225, головною умовою застосування підстав (критеріїв), за якими платник податків став таким, що не може виконувати свій податковий обов'язок, є те, що вони виникли внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, які спричинені військовою агресією російської федерації.
При цьому, таку підставу як: б) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації зазначено в окремому підпункті Порядку, який передбачає перелік підстав неможливості виконання податкових обов'язків.
Отже, дана підстава (критерій) є самостійною й достатньою підставою для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок.
Документом, що підтверджує наявність у платника податків такої підстави (критерію) є документ, що підтверджує факт бойових дій або оточення, або окупації території, де перебуває такий платник податків (податкова адреса та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо).
Таким документом на момент звернення позивача до відповідача із заявами є Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, у якому Сєвєродонецька міська територіальна громада (податкова адреса позивача) зазначена як територія яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій з 24.02.2022.
Із змісту Порядку №225 вбачається, що на підтвердження певної підстави для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок, необхідно надати до податкового органу інформацію, один документ або кілька документів, який/які стосуються та підтверджують саме цю підставу, а не всі разом документи, які передбачені у Переліку Міністерства фінансів України.
Так, позивачем надано відповідні докази по справі, про що судом зазначалось вище.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у прийнятті рішення про відсутність можливості виконання податкових обов'язків останнім, відповідач не врахував відповідні докази для підтвердження неможливості виконання підприємством податкового обов'язку.
Щодо посилань відповідача на те, що КП «Сєвєродонецькводоканал» має ознаки відновлення можливості виконувати податкові обов'язки, про що свідчить реєстрація суб'єктами господарювання податкових накладних на його адресу, і, як наслідок - збільшення ліміту в СЕА ПДВ: у 2022 році - 9592,6 тис грн, у 2023 році - 2527,5 тис грн, у 2024 році - 352,3 тис гривень, то суд вказує, що за своїм змістом пункт 4 розділу II Порядку №225, як положення нормативно - правового акту, має пряму перспективну дію. Тобто в пункті 4 розділу II Порядку мова йде про випадки набуття можливості платником податків виконувати такі податкові обов'язки, як реєстрація податкової накладної, подання звітності тощо, у період після 30 вересня 2022 року.
Факт реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та подання звітності з ПДВ у 2022 році, у2023 році та 2024 році, не є свідченням того, що позивач у цей період мав можливість своєчасно та у повному обсязі виконувати свої податкові обов'язки, оскільки податкова адреса та виробничі потужності позивача знаходяться на території, яка перебувала під окупацією з 24.02.2022 по теперішній час. І внаслідок цього у позивача були відсутні такі можливості.
Податкова накладна може бути зареєстрована та подана відповідна звітність з ПДВ, оскільки підприємству вдалося виїхати з окупованої території та зробити це дистанційно.
Визнання позивача таким, що мав можливості виконувати свої податкові обов'язки та має нести відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання), за таких обставин є порушенням діючого законодавства України з боку відповідача.
Зурахуванням наведеного, суд вважає, що прийняте податкове повідомлення-рішення від 04.11.2025 № 2168/12-32-04-03 про застосування штрафних фінансових санкцій за затримку більше 30 календарних днів сплати в сумі сімдесят три тисячі п'ятдесят три гривні 17 коп. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі сім тисяч триста п'ять гривень 32 копійок за платежем земельний податок з юридичних осіб протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання цього податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом десяти робочих днів, наступних за днем узгодження), на бюджетний/єдиний рахунок отримувача, прийняте всупереч положенням Порядку №225, а отже порушує права позивача як платника податків, передбачені пп. 69.1. п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, є протиправним та необґрунтованим, а відтак підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що обґрунтовується на їх помилковому, загальному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частинами 1 та 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що докази в адміністративному судочинстві є будь-якими даними, на підставі яких суд встановлює наявність або наявність фактів (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) листовими, речовими та електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
За статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є вимоги, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення мають або інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження своїх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини справ, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті факти, на яких обґрунтовуються її вимоги та заперечення, крім того, що встановлені ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо доведеності правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності подається на відповідь.
На виконання цих вимог відповідачами не доведено належними та допустимими доказами правомірність вчинених дій.
Водночас докази, надані позивачем підтверджені, виявляють обставини, на які посилається в обґрунтуванні позовних вимог, та не були спростовані відповідачем.
Відповідно з ч. 1-4 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинні обґрунтовуватися на засадах права верховенства, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і повністю з'ясованих матеріалів в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому позові, з наданням оцінок усім доводам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданням адміністративного судочинства, визначеним цим Кодексом.
При виборі і наборі норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з правами людини у справі «Хірвісаарі проти Фінляндії» від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні бути достатнім як «Повторити мотиви», на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані.
Відповідно до пункту 29 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Руїзторія проти Іспанії» від 9 грудня 1994 р., статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснення детальної відповіді на кожній сторінці аргументу, слідом, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише у світлі кожної кожної справи.
Відповідно до вимог пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не вимагає необхідності давати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних довідок, що їх можна наводити на кожну сторінку, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Таким чином, виходячи з системного аналізу положення законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд враховує наступне.
Враховуючи висновки суду, сплачений позивачем судовий збір за подання позовної заяви до суду розміром 2422,40 грн., положення ч. 1 ст. 1 ст. 139 КАС України, понесені судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Луганській області.
Інших витрат до розподілу до суду не заявлено.
Керуючись статтями 2, 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» (93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Ліщини Богдана, будинок 13, код ЄДРПОУ 35549138) до Головного управління ДПС у Луганській області (Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, код ЄДРПОУ 44082150) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовільнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 04.11.2025 року № 2168/12-32-04-03.
Стягнути на користь Комунального підприємства «Сіверськодонецькводоканал» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Тихонов