Рішення від 20.01.2026 по справі 340/5335/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5335/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: акціонерне товариство "Кіровоградське рудоуправління" (27631, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Катеринівка, проспект Гагаріна, 8, код ЄДРПОУ 00191891)

відповідач-1: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)

відповідач-2: Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393)

про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Кіровоградське рудоуправління" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області та Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень.

Позов мотивовано тим, що відповідач-1 за результатами камеральної перевірки прийняв щодо АТ "Кіровоградське рудоуправління" податкове повідомлення-рішення №6351/0406 від 09.05.2024 року про накладення штрафу у розмірі 452578,38 грн. за порушення строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати за землю. Позивач оскаржив це податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку до ДПС України, яка прийняла рішення №22202/6/99-00-06-03-02-06 від 19.07.2024 року про залишення скарги без задоволення. Позивач не погоджується із застосуванням штрафу та зазначає, що він має бути звільнений від фінансової відповідальності на підставі пп. 112.8.9 п.112.8 ст.112 Податкового кодексу України, а саме внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору), які пов'язані з військовою агресією РФ проти України та запровадженням воєнного стану з 24.02.2022 року, що підтверджується листом Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 року. Позивач стверджує, що на етапі розгляду заперечень на акт камеральної перевірки та скарги на податкове повідомлення-рішення відповідачі ці обставини не врахували. З цих підстав позивач просить суд визнати протиправними та скасувати:

- податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №6351/0406 від 09.05.2024 року,

- рішення Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №22202/6/99-00-06-03-02-06 від 18.07.2024 року.

Ухвалою від 19.08.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Представник відповідачів подала відзиви на позову заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач несвоєчасно сплачував оренду плату за землю, тож на підставі пункту 124.1 статті 124 ПК України йому нараховані штрафи. Позивач не подавав заяву про неможливість виконання податкових обов'язків відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання обов'язків платником податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022 року. Лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 року, на який посилається позивач, не є сертифікатом про форс-мажор, що підтверджує період дії обставин непереборної сили, а тому не є підставою для звільнення від фінансової відповідальності.

Позивач подав відповіді на відзиви із тими ж доводами та аргументами, які наведені у позовній заяві.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини.

Акціонерне товариство "Кіровоградське рудоуправління" є юридичною особою, перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Кіровоградській області.

Позивач є платником плати за землю, а саме орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, які розташовані на території Катеринівської територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області.

АТ "Кіровоградське рудоуправління" подало до ГУ ДПС у Кіровоградській області податкові декларації з плати за землю за 2022 рік та за 2023 рік, у яких самостійно обчислило суму плати за землю (орендної плати) з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

У квітні 2024 року посадовою особою ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку АТ "Кіровоградське рудоуправління" щодо питання дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання, про що складено акт №3655/11-28-04-06/4/0019189 від 09.04.2024 року. Перевіркою встановлено, що АТ "Кіровоградське рудоуправління" несвоєчасно сплатило угоджену суму грошового зобов'язання з орендної плати у період з 30.08.2022 року по 30.01.2024 року, чим порушило вимоги п.287.3 ст.287 ПК України.

Позивач 26.04.2024 року подав заперечення на акт перевірки, у яких посилався на відсутність своєї вини у несвоєчасній сплаті орендної плати, яка зумовлена зменшенням обсягу виробництва і продажу продукції через зупинення господарської діяльності підприємств - покупців продукції, які розташовані на території Донецької області, зокрема у зоні бойових дій. До заперечень надав звіти про фінансові результати на 2022, 2023 роки, перелік підприємств, які припинили купівлю продукції, лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 року.

Комісія з питань розгляду заперечень ГУ ДПС у Кіровоградській області відповідно до пункту 86.7 статті 86 ПК України розглянула матеріали перевірки і не встановила обставин, що виключають вину у вчиненні правопорушення, пом'якшують або звільняють від відповідальності, про що надіслала позивачу відповідь №4612/6/11-28-04-06-05 від 07.05.2024 року.

На підставі акту перевірки та з урахуванням висновку комісії з питань розгляду заперечень ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняло щодо АТ "Кіровоградське рудоуправління" податкові повідомлення-рішення форми "Ш":

- №6351/0406 від 09.05.2024 року, яким на підставі пункту 124.1 статті 124 ПК України за затримку на 143 календарних дні сплати грошового зобов'язання з орендної плати в сумі 4525783,68 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу, що склало 452 578,38 грн.

- №6352/0406 від 09.05.2024 року, яким на підставі пункту 124.1 статті 124 ПК України за затримку на 26 календарних днів сплати грошового зобов'язання з орендної плати в сумі 992045,80 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 5% погашеної суми податкового боргу, що склало 49 602,29 грн.

Не погодившись з цими податковими повідомленнями - рішеннями, позивач 22.05.2024 року подав на них скарги до ДПС України.

Рішенням ДПС України №22202/6/99-00-06-03-02-06 від 18.07.2024 року податкове повідомлення-рішення №6351/0406 від 09.05.2024 року залишене без змін, а скаргу АТ "Кіровоградське рудоуправління" - без задоволення.

Позивач, не погоджуючись з цими рішеннями, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Згідно з пунктом 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: 16.1.3. подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; 16.1.4. сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України предметом камеральної перевірки може бути зокрема своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Пунктами 86.2, 86.7, 86.8 статті 86 ПК України передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.

За наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та додаткових документів і пояснень, зокрема документів, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, поданих у порядку, встановленому цією статтею, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку та строки, визначені пунктом 86.7 цієї статті.

У статті 109 Податкового кодексу України зазначено:

109.1. Податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

109.2. Порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

109.3. У випадках, визначених пунктами 123.2 - 123.5 статті 123, пунктами 124.2, 124.3 статті 124, пунктами 125-1.2 125-1.4 статті 125-1 цього Кодексу, необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи.

Відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, визначено у статті 111 ПК України, відповідно до якої за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова; адміністративна; кримінальна.

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів). (п.111.2 ст.111 ПК України)

У статті 112 ПК України наведені загальні умови притягнення до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи:

112.1. Особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

112.2. Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

112.3. Особа не може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення інакше, як на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом.

112.5. Підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення та стягнення штрафу є податкове повідомлення-рішення, що відповідає вимогам, визначеним пунктом 58.1 статті 58 цього Кодексу.

112.7. У разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.

Порядок доведення обставин, за яких особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинене податкове правопорушення, в межах судового провадження визначається процесуальним законодавством.

Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.

112.8. Обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є:

112.8.9. вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

У статті 124 ПК України передбачена відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання:

124.1. У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

124.2. Діяння, передбачені пунктом 124.1 цієї статті, вчинені умисно, -

- тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання.

124.3. Діяння, передбачені пунктом 124.2 цієї статті, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів або які призвели до прострочення сплати грошового зобов'язання на строк більше 90 календарних днів, -

- тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання.

З матеріалів справи вбачається, що контролюючий орган за результатами камеральної перевірки встановив порушення позивачем строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з орендної плати за землю, що стало підставою для притягнення його до відповідальності, передбаченої пунктом 124.1 статті 124 ПК України, шляхом винесення податкових повідомлень рішень форми "Ш" №6351/0406 від 09.05.2024 року, №6352/0406 від 09.05.2024 року про сплату штрафів.

Законність податкового повідомлення-рішення "Ш" №6352/0406 від 09.05.2024 року була предметом спору в адміністративній справі №340/5099/24. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.02.2025 року, у задоволенні позову АТ "Кіровоградське рудоуправління" про скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено.

Позивач у цій справі не заперечує факт правопорушення (несвоєчасної сплати орендної плати) та не оспорює розрахунок штрафної санкції, втім наполягає на тому, що контролюючий орган не врахував наявність обставин, які звільняють платника від фінансової відповідальності згідно з нормами ПК України, як-то: відсутність вини, обставини непереборної сили (форс-мажор), зумовлені дією воєнного стану в Україні.

Суд зазначає, що відповідальність, передбачена пунктом 124.1 статті 124 ПК України, не пов'язана із встановленням/доведенням вини платника податків у формі умислу у вчиненому діянні (дії або бездіяльності). Для притягнення до фінансової відповідальності платника податків згідно з цією нормою за загальним правилом достатнім є виявлення факту допущення платником податків порушення строку сплати узгодженої суми грошового зобов'язання (див. постанови Верховного Суду від 16.03.2023 року у справі №600/747/22-а, від 03.08.2023 року у справі № 520/22505/21, від 22.08.2023 року у справі №520/18519/21).

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та досі триває.

У зв'язку з цим Верховна Рада України прийняла Закон України від 03.03.2022 року №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" (далі - Закон № 2118-IX), який набрав чинності 07.03.2022 року.

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України був доповнений пунктом 69 такого змісту:

"69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

69.1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. ...

69.9. Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи."

Згодом Верховна Рада України прийняла Закон України від 12.05.2022 року № 2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі - Закон №2260-IX), який набрав чинності 27.05.2022 року.

Законом №2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України було викладено у такій редакції:

"69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. ...

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків. ...

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".

Законом №2260-IX доповнено підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з набранням чинності 27.05.2022 року Законом №2260-IX встановлене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від фінансової відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів. (див. постанову Верховного Суду від 23.12.2025 року у справі №440/16587/23).

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 року за №967/38303, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

АТ "Кіровоградське рудоуправління" не скористалося спеціальним порядком підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків під час воєнного стану і не зверталося до контролюючого органу із заявою про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати орендної плати, зокрема через обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально, як це передбачено підпунктом 6 пункту 1, пунктом 3 розділу II цього Порядку.

Тож відповідно до пункту 7 пункту ІІ цього Порядку позивач вважається таким, що мав можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені ПК України.

Згідно зі статтею 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Суд зазначає, що лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 року про настання форс-мажорних обставин, зумовлених військовою агресією РФ проти України, який позивач надав до заперечень на акт перевірки, не є у розумінні чинного законодавства сертифікатом, що засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), які відповідно до підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень. (див. постанови Верховного Суду від 16.09.2024 року у справі №520/6236/23, від 20.05.2025 року у справі №380/28195/23).

Контролюючий орган під час розгляду матеріалів перевірки дослідив усі наявні фактичні дані, що стосуються предмета розгляду, у тому числі документи, надані позивачем, розглянув обставини вчинення правопорушення, відображені в акті перевірки, а також обставини, встановлені під час заперечень, зокрема щодо події правопорушення та вжитих платником податків заходів щодо дотримання вимог законодавства, а також дослідив питання наявності або відсутності обставин, що пом'якшують або звільняють від відповідальності. За результатами такого розгляду відповідач-1 правомірно прийняв податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №6351/0406 від 09.05.2024 року про застосування до позивача штрафних санкцій, з дотриманням умов притягнення до фінансової відповідальності, передбачених податковим законодавством.

У ході судового розгляду відповідач-1 довів законність цього рішення, підстави для його скасування у судовому порядку відсутні, тому суд відмовляє у задоволенні позову у цій частині вимог.

Щодо оскарженого позивачем рішення ДПС України №22202/6/99-00-06-03-02-06 від 18.07.2024 року про результати розгляду скарги, то таке рішення не є юридично значимим для позивача, оскільки не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, отже саме по собі не породжує для позивача настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права та обов'язки. (див. постанови Верховного Суду від 04.03.2021 року у справі №360/3147/18, від 31.05.2023 року у справі № 640/15530/19). Тому у задоволенні позову про його скасування також слід відмовити.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позову, то підстави для присудження йому понесених судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 262, 263, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ