15 січня 2026 року справа № 640/5488/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Франковської А.Р., розглянувши у відкритому суовому засіданні заяву позивача ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Апарату Верховної Ради України про стягнення грошової компенсації,
У березні 2020 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Апарату Верховної Ради України (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути з Апарату Верховної Ради України на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану відпустку в сумі 117816,15 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.03.2020 (суддя Шрамко П.О.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
16.04.2020 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом із доказами у справі.
30.04.2020 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від представника позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
01.06.2020 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від представника позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог від 29.05.2020, в якій просить суд:
- бездіяльність Апарату Верховної Ради України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки за період роботи з 28.11.2014 по 29.08.2019 визнати протиправною;
- стягнути з Апарату Верховної Ради України на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану відпустку в сумі 117816,15 грн;
- зобов'язати Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
09.06.2020 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від представника відповідача надійшло клопотання про відмову у прийнятті заяви представника позивача про збільшення позовних вимог від 29.05.2020 та повернення вказаної заяви заявнику.
29.03.2021 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від представника відповідача надійшли заперечення на заяву про збільшення позовних вимог від 29.05.2020.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
На підставі пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825-IX адміністративну справу №640/22648/21 передано на розгляд Київського окружного адміністративного суду.
10.10.2025 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 09.01.2024 №03-19/831/24 надійшли матеріали адміністративної справи №640/22648/21.
10.10.2025 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.12.2025 прийнято адміністративну справу №640/5488/20 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання у справі на 15.01.2026. Витребувано докази у справі від позивача.
У судове засідання, призначене на 15.01.2025, з'явився представник відповідача.
Позивач у судове засідання, призначене на 15.01.2025, не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 10.12.2025 через підсистему "Електронний суд" представником позивача подано заяву, в якій останній відповідно до вимог ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України просив здійснювати розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо прийняття до розгляду заяви позивача про збільшення позовних вимог від 29.05.2020, суд зазначає таке.
Так, як було зазначено судом вище, 01.06.2020 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від представника позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог від 29.05.2020, з вимогами:
- бездіяльність Апарату Верховної Ради України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки за період роботи з 28.11.2014 по 29.08.2019 визнати протиправною;
- стягнути з Апарату Верховної Ради України на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану відпустку в сумі 117816,15 грн;
- зобов'язати Апарат Верховної Ради України виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Представник відповідача в судовому засіданні 15.01.2026 заперечував проти прийняття до розгляду заяви позивача про збільшення розміру позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження визначені статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною другою цієї статті встановлено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною третьою цієї статті підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, право позивача на подання заяви про збільшення позовних вимог у цій справі обмежено 30 днями з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Як було вказано вище, провадження у цій справі було відкрито 10.03.2020.
Копію ухвали від 10.03.2020 було направлено сторонам засобами поштового зв'язку 23.03.2020.
У той же час, відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, право позивача на подання заяви про збільшення позовних вимог у цій справі обмежено 30 днями з дня відкриття провадження у справі.
Отже позивач мав право на подання заяви про уточнення (збільшення) позовних вимог до 11.04.2024 включно.
У той же час, заява про збільшення розміру позовних вимог була подана позивачем через канцелярію суду 01.06.2020 згідно з відповідним штампом на такій заяві, тобто з пропуском 30-денного строку, у зв'язку з чим така заява не підлягає прийняттю до розгляду.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що подана позивачем заява про збільшення розміру позовних вимог від 29.05.2020 не відповідає вказаним вимогам, суд дійшов висновку про відсутність підстав для прийняття до розгляду такої заяви.
Як було зазначено судом, 10.12.2025 через підсистему "Електронний суд" представником позивача подано заяву, в якій останній відповідно до вимог ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України просив здійснювати розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідно до ч.3 чт.194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
У судовому засіданні 15.01.2026 представник відповідача не заперечував проти здійснення подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи клопотання учасників процесу, суд вважає за необхідне здійснювати подальший розгляд справи №640/5488/20 у порядку письмового провадження.
Керуючи ст.ст. 47, 167, 194, 248 КАС України, суд, -
1. Заяву ОСОБА_1 про збільшення розміру позовних вимог від 29.05.2020 в адміністративній справі № 640/5488/20 за позовом ОСОБА_1 до Апарату Верховної Ради України про стягнення грошової компенсації, яка подана до Окружного адміністративного суду міста Києва через канцелярію суду 01.06.2020, - повернути без розгляду особі, яка її подала.
2. Здійснювати подальший розгляд справи № 640/5488/20 у порядку письмового провадження.
3. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Кушнова А.О.