Справа № 605/442/24
Ухвала
20 січня 2026 року
Підгаєцький районний суд
Тернопільської області
в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
під час розгляду у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Підгайці кримінального провадження за №42024212010000001 від 04 січня 2024 року, щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Поморяни Золочівського району Львівської області, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, з вищою освітою, працюючого начальником відділу державної реєстрації Підгаєцької міської ради, раніше не судимого, на утриманні має двох малолітніх дітей, який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.362 КК України,
за участю:
прокурора ОСОБА_4
представника потерпілого ОСОБА_5
обвинуваченого ОСОБА_3
захисника ОСОБА_6
ОСОБА_3 обвинувачується в тому, що розпорядженням Підгаєцької міської ради Тернопільської області від 11 лютого 2021 року №75-к його з 16 лютого 2021 року призначено на посаду начальника відділу державної реєстрації Підгаєцької міської ради.
Відповідно до розділу 3 посадової інструкції начальника відділу державної реєстрації Підгаєцької міської ради ОСОБА_3 , яка затверджена Підгаєцьким міським головою 25 липня 2022 року (далі - посадова інструкція), з якою ОСОБА_3 ознайомлений 25 липня 2022 року, державний реєстратор:
- забезпечує проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
- організовує роботу, пов'язану із забезпеченням діяльності у визначених сферах та здійснює заходи щодо підвищення ефективності такої роботи;
- забезпечує надання інформації про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до закону;
- забезпечує ведення, формування та зберігання реєстраційних справ;
- здійснює методичне та інформаційне забезпечення своєї діяльності, організовує розгляд звернень громадян та юридичних осіб з питань, пов'язаних з діяльністю відділу;
- представляє у встановленому порядку інтереси відділу в судах та інших органах під час розгляду правових питань і спорів;
- здійснює інші повноваження, визначені чинним законодавством;
- забезпечує надання інформації про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до закону;
- організовує розгляд звернень громадян та юридичних осіб з питань, пов'язаних з діяльністю відділу.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Окрім цього, відповідно до розділу 4 посадової інструкції, начальник відділу у разі потреби одержує в установленому законодавством порядку від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, добровільних об єднань територіальних громад, підприємств, установ і організації не залежно від форм власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань, а також користуватися в установленому порядку відповідними інформаційними базами органів виконавчої влади, системи зв'язку і комунікацій.
Однією із засад державної реєстрації прав є те, що внесення відомостей до Державного реєстру прав відбувається виключно на підставах та в порядку, визначено пунктом 4 частини першої статті 3 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». У відповідності до частини восьмої статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам. Відповідно до ч.1 статті 22 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №345 “Про реалізацію експериментального проекту щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг» Державне підприємство “ДІЯ» (далі - Підприємство) 29 травня 2020 року, набуло статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг та отримало кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, що були сформовані державним підприємством “національні інформаційні системи», на базі якого функціонував кваліфікований надавач електронних довірчих послуг “Акредитований центр сертифікації ключів органів юстиції України», без зміни їх статусу на момент передачі, які й надалі обслуговуються Підприємством, як кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг “Дія» (далі - Надавач).
Також ОСОБА_3 для виконання повноважень начальника відділу державної реєстрації Підгаєцької міської ради згідно посадової інструкції, будучи відповідальною особою за ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у період з 16 квітня 2021 року по 09 квітня 2024 роки отримав особисті ключі якого були згенеровані на захищеному носієві типу Алмаз-1К (007073), а саме: 16 квітня 2021 року за особистим зверненням до пункту реєстрації Надавача були сформовані сертифікати електронного підпису терміном дії на два роки; 13 квітня 2023 року на офіційному вебсайті Надавача за допомогою сервісу онлайн оновлення сертифікатів сформовані нові кваліфіковані сертифікати терміном дії на один рік, де попередні сертифікати набули статусу скасованих, 09 квітня 2024 року шляхом використання сервісу онлайн оновлення сертифікатів сформовані нові кваліфіковані сертифікати електронного підпису терміном дії на 1 рік, водночас попередні сертифікати набули статусу “нечинних». Таким чином, ОСОБА_3 отримав ідентифікатор доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Крім того, ОСОБА_3 під час виконання своїх повноважень використовував робочий комп'ютер Підгаєцької міської ради за інвентарним номером 10440007 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Підгаєцької міської ради Алмаз-1К (007073).
У зв'язку із чим, ОСОБА_3 , який з 16 лютого 2021 року перебував на посаді начальника відділу державної реєстрації Підгаєцької міської ради було достовірно відомо, що інформація, яка обробляється та зберігається у автоматизованій системі - “Державний реєстр речових прав на нерухоме майно», створена і захищена відповідно до Конституції України, Закону України “Про інформацію», Закону України “Про захист персональних даних», Закону України “Про захист інформації в автоматизованих системах», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон).
Зокрема, ОСОБА_3 розумів, що згідно пунктів 1, 2 частини третьої статті 10 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закону), пунктом 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 (далі -Порядок №1127), передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Частиною другою статті 5 Закону встановлено, якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законом порядку, крім випадків передбачених статтею 31 Закону.
Відповідно до пункту 40 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2025 року №1127 (далі - Порядок №1127), державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом, іншими законами України та Порядком №1127.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 18 Закону порядок державної реєстрації прав передбачає перевірку документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.
Частиною третьою статті 10 Закону та пунктом 12 Порядку №1127 передбачено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Крім того, пунктом 4 частини третьої статті 10 Закону встановлено, що державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій обов?язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав.
Перелік проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 18 Закону порядок державної реєстрації прав передбачає перевірку документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.
Згідно з пунктом 77 Порядку №1127 державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об?єкт проводиться відповідно до статті 331 Цивільного кодексу України щодо особи, яка здійснювала будівництво такого об?єкта (замовник будівництва), чи у випадку, передбаченому статтею 332 Цивільного кодексу України, - щодо особи, яка є власником закінченого будівництвом об?єкта, реконструкція якого проводилася, якщо інше не встановлено договором або законом.
Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об?єкт проводиться за наявності відомостей про технічні характеристики такого закінченого будівництвом об?єкта, про прийняття його в експлуатацію та про присвоєння адреси (крім випадку проведення реконструкції об?єкта, що не має наслідком його поділ, виділ частки або об?єднання), отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об?єкт у результаті реконструкції проводиться також за наявності відомостей про державну реєстрацію права власності на такий об?єкт відповідно до законодавства до проведення його реконструкції.
Підставою для відмови у проведенні державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об?єкт є відсутність однієї і більше відомостей, передбачених цим пунктом, крім випадків, передбачених пунктами 78, 79 та 80 Порядку №1127.
Крім того, згідно з пунктом 3.21 Державних будівельних норм А.2.2-3:2014 “Склад та зміст проектної документації на будівництво» реконструкція - це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об?єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення будівництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг.
Встановлено, що ОСОБА_3 обіймаючи посаду державного реєстратора Підгаєцької міської ради, будучи відповідальною особою за ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, маючи ідентифікатор доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та доступ до автоматизованої системи - Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно (який функціонує на підставі Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»), мав можливість працювати в даній системі під власним логіном і паролем, та, відповідно, мав безпосередній доступ до Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Так 13 грудня 2022 року о 15 год 23 хв 53 с за номером 53412262 ОСОБА_3 отримав заяву про внесення змін до запису про право власності №28788664 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 1687263261234 будівля Церкви Різдва Пресвятої Богородиці, заповнену від ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (уповноваженої особи Почаївської Свято-Успенської Лаври згідно довіреності від 25 жовтня 2022 року, виданої приватним нотаріусом Кременецького районного нотаріального округу) з додатками для проведення державної реєстрації “Реєстрація права власності» на об'єкт нерухомого майна, будівлю Церкви Різдва Пресвятої Богородиці (дана назва зазначена реєстратором під час державної реєстрації майна), а згідно Постанови Ради Міністрів УРСР від 06 вересня 1979 року №442 “Про доповнення списку пам'яток містобудування і архітектури Української УРСР, що перебувають під охороною держави» назва церкви Всесвятська церква на кладовищі, яка збудована 1773 році, що знаходиться за адресою: вул. Липова, буд.43, м. Почаїв, Кременецького району, Тернопільської області (Охоронний номер пам'ятки 1593).
В цей момент у ОСОБА_3 виник злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, як особою, яка має право доступу до неї.
Реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки, 15 грудня 2022 року о 18 год 12 хв 18 сек, перебуваючи у приміщенні відділу державної реєстрації Підгаєцької міської ради, що знаходиться за адресою: по вул. Шевченка, 12, м. Підгайці Тернопільського району Тернопільської області, використовуючи робочий комп'ютер Підгаєцької міської ради за інвентарним номером 10440007 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Підгаєцької міської ради Алмаз-1К(007073), не маючи відповідних та достатніх документів, які надавали право на вчинення реєстраційної дії, щодо проведення державної реєстрації права власності, всупереч вимог статей 3, 5, 10, 18, 24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 40, 77 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127, пункту 21, 22 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року, використовуючи при цьому надані йому засоби електронного цифрового підпису за допомогою електронного ключа, логіну та паролю, провів автентифікацію свого доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - увійшов до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису номер 53412262, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ номер 1687263261234 на будівлю Церкви Різдва Пресвятої Богородиці (Всесвятська церква на кладовищі), що розташована за адресою вул. Липова, 43, м. Почаїв, Кременецького району, Тернопільської області, здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у безпідставній зміні загальної площі будівлі Церкви Різдва Пресвятої Богородиці (Всесвятська церква на кладовищі) з 111.7 кв.м. на 203.3 кв.м. з додаванням до об'єкта літ.Г-1 Братський корпус №21, літ.Д-4 Великі вхідні ворота та у реєстрації права власності за юридичною особою Почаївською Свято-Успенською Лаврою (код. ЄДРПОУ 14035189), а саме зареєстрував право власності на об'єкт нерухомого майна будівлю Церкви Різдва Пресвятої Богородиці (Всесвятська церква на кладовищі) додавши в його опис літ.Г-1 Братський корпус №21, літ.Д-4 Великі вхідні ворота, за адресою вул. Липова, 43, м. Почаїв, Кременецького району, Тернопільської області.
Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Підгаєцької міської ради ОСОБА_3 , який маючи право доступу до інформації, яка обробляється в автоматизованій системі Держаному реєстрі речових прав на нерухоме майно та, не маючи законних підстав, всупереч вимогам законодавства, несанкціоновано було змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованих системах, та проведено реєстрацію права власності, а саме без отримання відомостей з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва про технічні характеристики та прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; без здійснення пошуку відомостей у Державному реєстрі прав про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав, у тому числі в його невід'ємній архівній частині щодо майна.
Такі дії ОСОБА_3 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч.1 ст.362 КК України
Захисником подано до суду клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_3 у зв'язку із закінченням строків давності та закриття кримінального провадження.
Обвинувачений ОСОБА_3 підтвердив суду те, що йому зрозуміле обвинувачення та підстава звільнення від кримінальної відповідальності, яка є не реабілітуючою, а також наслідки прийняття судом такого рішення. Обвинувачений погодився на звільнення його від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.362 КК України на підставі ст.49 КК України.
Прокурор не заперечила проти звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України.
Згідно із ч.1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
За змістом п.1 ч.2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку з звільненням особи від кримінальної відповідальності.
В силу ст.44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється відкримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі (п.2 ч.1 ст.49 КК України).
ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.362 КК України, за яке передбачено покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.
Згідно з обвинуваченням, кримінальне правопорушення ОСОБА_3 вчинив 15 грудня 2022 року. Отже, з дня його вчинення минуло більше трьох років.
Прокурор відомостей про вчинення ОСОБА_3 нового злочину та про зупинення перебігу строку давності, суду не надала.
Таким чином, враховуючи наведені обставини, суд вважає, що обвинуваченого слід звільнити від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.362 КК України, на підставі ст.49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності та закрити кримінальне провадження стосовно нього.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.284, 285, 286, 372, 392, 395 КПК України, ст.ст. 44, 49, 362 КК України, суд, -
Звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.362 КК України, на підставі ст.49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження щодо нього - закрити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом семи днів з дня її оголошення до Тернопільського апеляційного суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.
Головуючий: ОСОБА_1